آیا سرطان روده کشنده است؟

ایا سرطان روده کشنده است؟ موضوعی است که در این پست به آن می‌پردازیم. قرار است به این مسئله اشاره کنیم که شانس زنده ماندن مبتلایان سرطان روده چقدر است؟ و طول عمر بیماران سرطان روده بزرگ به چه عواملی بستگی دارد.

موسسه پرستاری توانبخش با بیش از 20 سال سابقه خدمات پزشکی و پرستاری، آماده ارائه خدمات پرستار 24 ساعته در منزل و ارسال فوری پزشک به منزل شما می‌باشد. فقط کافی است از طریق مشاوره تلفنی رایگان با مشاوران ما در تماس باشید.

شانس زنده ماندن در سرطان روده چقدر است؟

برای پاسخگویی به این سؤال باید به تفاوت‌های فردی بین افراد توجه کنیم. اصطلاح نرخ بقای خالص نشان‌دهنده تعداد سال‌هایی است که بیماران بعد از ابتلاء به این بیماری زنده می‌مانند. اغلب 5 سال را برای آن تخمین می‌زنند اما همان‌طور که اشاره شد این مورد بین افراد مختلف متفاوت است.

شانس بقاء اغلب بر اساس مرحله بیماری مشخص می‌شود. مراحل بیماری سرطان روده بزرگ به‌طور‌ کلی در 4 سطح طی می‌شود. در مرحله اول، شانس بقاء 92 درصد است. این میزان به ترتیب برای مراحل دوم تا چهارم، 88، 68 و 11 درصد در نظر گرفته می‌شود. البته غربالگری بیماران باید جدی گرفته شود و در صورت مشاهده هر نوع علامتی باید به متخصص مراجعه کنند.

شانس زنده ماندن در سرطان روده چقدر است؟

در ادامه به علائم مهم این بیماری اشاره می‌کنیم، هرچند شما می‌توانید با مراجعه به مقاله «10 مورد مهم‌ترین علائم سرطان روده» اطلاعات جامع‌تر و دقیق‌تری در این خصوص دریافت کنید.

 1. بروز یبوست و یا اسهال غیرعادی
 2. وجود خون در مدفوع و یا خونریزی مقعد
 3. گرفتگی شکم (درد و نفخ)
 4. احساس وجود توده در شکم
 5. کاهش بیش از اندازه وزن
 6. کم‌خوابی
 7. تغییر شکل مدفوع و باریک شدن آن
 8. زردی پوست و چشم
 9. تکرر ادرار و یا خونی بودن آن
 10. کمر درد شدید
 11. تخلیه ناقص روده بزرگ

عوامل مؤثر بر طول عمر بیماران سرطان روده بزرگ

عوامل مؤثر بر طول عمر بیماران سرطان روده بزرگ

جواب به سوال آیا سرطان روده کشنده است؟ به عوامل مختلفی بستگی دارد. به‌طور کلی مواردی مانند سابقه بیماری، نوع سرطان و اینکه در کدام مرحله از آن قرار دارید را با پزشک خود در میان بگذارید. فرد متخصص درمان‌های انتخاب شده را در اختیارتان قرار می‌دهد و مشخص می‌شود بدن شما چگونه به شیوه‌های درمانی پاسخ می‌دهد. در این بخش به فاکتورهای مؤثر بر طول عمر مبتلایان به سرطان روده بزرگ می‌پردازیم.

مرحله بیماری

همان‌طور که بالاتر اشاره شد تشخیص اینکه بیماری در چه مرحله‌ای قرار دارد می‌تواند یکی از عوامل تعیین‌کننده باشد. هر چقدر سرطان روده بزرگ در مراحل اولیه مشخص شود، شرایط بیمار نسبت به زمانی که بیماری وخیم شده‌ بهتر است.

محل و اندازه تومور

یکی از مهم‌ترین مواردی که پزشک متخصص آن را مورد بررسی قرار می‌دهد محل و اندازه تومور در روده بزرگ است. اگر مناطق مورد نظر در دسترس و یا اندازه غده‌های سرطانی کوچک‌تر باشند، درمان با موفقیت بیشتری همراه است. در مقابل هر چقدر محل قرارگیری آن‌ها چالش‌برانگیز باشد خارج کردن توده‌ها دشوار می‌شود.

میزان گسترش بیماری

اگر سرطان به بخش‌های مختلف روده بزرگ و غدد لنفاوی گسترش پیدا کند شرایط درمان کمی سخت‌تر می‌‌شود. در مقابل هر چقدر میزان پراکندگی کمتر و مشکل موضعی باشد، شانس زنده ماندن افزایش پیدا می‌کند.

سن بیمار

اینکه فرد در چه سنی قرار دارد از دیگر مواردی است که باید به آن توجه شود. اغلب افراد مسن با مشکلات دیگری مواجه می‌شوند که شرایط کار را کمی سخت‌تر می‌کند. هرچقدر افراد جوان‌تر باشند می‌توانند دوره بعد از عمل جراحی و نقاهت خود را بهتر سپری کنند.

وضع سلامت

این مورد که افراد علاوه بر ابتلاء به سرطان روده بزرگ مشکل دیگری دارند یا نه مسئله بسیار مهمی است. به همین دلیل پزشک، سلامت عمومی و وضعیت جسمی بیماران را مدنظر خود قرار می‌دهد. امید به زندگی مبتلایان زمانی بیشتر است که وضع روحی و فیزیکی آن‌ها در سطح بهتری باشد. وجود بیماری مزمن نیز شرایط را کمی دشوارتر می‌کند. البته با کمک تیم پزشکی این موارد کمتر بیماران را تحت تأثیر منفی خود قرار می‌دهند.

واکنش به درمان

اینکه شرایط جسمی مبتلایان در چه سطحی است می‌تواند فرآیند درمان را آسان‌تر کند. با مواردی مثل جراحی و شیمی‌درمانی بدن بیماران می‌تواند در شرایط سختی قرار بگیرد بنابراین واکنش به درمان در افراد مختلف متفاوت است. برخی افراد نسبت به دیگران راحت‌تر این مراحل را طی می‌کنند. البته میزان حمایت عاطفی اعضای خانواده نیز در این مورد تأثیرگذار است. حمایت اجتماعی اطرافیان به مبتلایان کمک می‌کند تا زودتر حال‌شان بهتر شود.

به سوال آیا سرطان روده کشنده است؟ پاسخ دادیم

در این مقاله مطرح کردیم که سرطان روده می‌تواند بسیار جدی و در مواردی کشنده باشد، به خصوص اگر در مراحل پیشرفته باشد یا درمان نشود. اما شانس بقا فرد بیمار به سرطان روده به موقعیت، نوع سرطان، و مرحله‌ای که در آن تشخیص داده می‌شود، بستگی دارد.

با تشخیص زودهنگام و درمان مناسب، بسیاری از مبتلایان به سرطان روده می‌توانند بهبود یابند یا طولانی‌تر زندگی کنند. اهمیت غربالگری منظم و پیگیری علائم با پزشک نیز نباید نادیده گرفته شود. موسسه پرستاری توانبخش خدمت «تست سرطان روده در منزل» را به شما عزیزان ارائه می‌دهد تنها کافی است از طریق مشاوره تلفنی رایگان با مشاوران ما در تماس باشید.

از ما مشاوره رایگان بگیرید

                 دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *