جلوگیری از زخم بستر

جلوگیری از زخم بستر، از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع با پیشگیری از زخم بستر می‌توان مانع از ایجاد و یا پیشرفت این بیماری شد. افرادی که به طور جدی به فکر جلوگیری از زخم بستر هستند همواره یک قدم جلوتر می‌باشند. در ادامه این مقاله موارد مهم در بیماران متفاوت که منجر به زخم بستر می‌شود بررسی کرده و با توجه به این موار بهترین روش جلوگیری از زخم بستر را توضیح خواهیم داد.

همچنین می‌توانید برای این امر مهم از خدمات کاربردی موسسه پرستاری توانبخش استفاده کرد. موسسه توانبخش دارای نیروهای تخصصی و آموزش‌دیده است؛ که با اعزام فوری آن‌ها به محل، به بیماران کمک می‌کند. شما می‌توانید از طریق تلفنی هم از مشاوره رایگان این موسسه جهت رفع مشکل خود بهره‌مند شوید. به خاطر داشته باشید که سایر خدمات‌رسانی موسسه توانبخش به صورت شبانه‌روزی است.

راه‌های جلوگیری از زخم بستر

پیشگیری از زخم بستر آسان‌تر از درمان است؛ لذا باید از مناسب‌ترین شیوه‌ها استفاده کنیم تا نتیجه قطعی بگیریم. در ادامه به شما خواهیم گفت که برای جلوگیری از زخم بستر باید چکار کرد. روش پیشگیری از زخم بستر دشوار نیست. کافیست مراحل توضیح داده شده را با دقت انجام دهید.

جلوگیری از زخم بستر با مراقبت از پوست

جلوگیری از زخم بستر با مراقبت از پوست

همانطور که می‌دانید زخم بستر، نوعی بیماری پوستی است؛ لذا برای پیشگیری از آن باید به شیوه درست از پوست خود مراقبت کنیم. برخی افراد به دلایل مختلف مجبور هستند؛ زمان زیادی را به حالت دراز کشیده یا نشسته بر ویلچر تحمل کنند بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند. به طور کلی مراقبت از پوست جهت پیشگیری از زخم بستر، شامل رعایت بهداشت پوست، خشک کردن پوست، ماساژ پوست با داروها و روغن‌های گیاهی موثر و… می‌شود؛ که در ادامه این موارد را به طور کامل بررسی می‌کنیم.

تمیزی و رعایت بهداشت پوست

افرادی که در خطر مبتلا شدن به زخم بستر هستند؛ باید به بهداشت پوست خود اهمیت جدی بدهند. پوست را با استفاده از شوینده‌های مناسب و ملایم و با آب گرم شستشو دهید. لازم است قسمت‌هایی مانند زیر بغل، کشاله ران و سینه به خوبی تمیز شوند. پوست باید در همه حالتی تمیز و خشک نگهداری شود. روتین پاکسازی فوق باید به شکل منظم انجام بگیرد؛ تا پوست هرگز در معرض رطوبت، مدفوع و ادرار قرار نگیرد.

تعویض دائمی لباس و ملحفه

تعویض به هنگام و زود به زود لباس‌ها نیز در پیشگیری از زخم بستر موثر است. اما شما باید این کار را با دقت انجام دهید. مواظب باشید که هنگام عوض کردن لباس، تحریکات پوستی شکل نگیرد.

ماساژ دادن پوست

ماساژ دادن باعث افزایش گردش خون در پوست می‌شود. با اکسیژن‌رسانی به پوست، سلول‌های پوست همچنان فعالیت خواهند داشت؛ که این حالت از زخم بستر پیشگیری می‌کند. شما می‌توانید از پمادها و روغن‌های موضعی مخصوص و مفید نیز در این خصوص استفاده کنید.

بررسی روزانه پوست

هر روز پوست خود را از نزدیک بررسی کنید و متوجه علائم خطر مبتلا به زخم بستر باشید.

خشک نگه‌داشتن پوست

رطوبت، یکی از خطرناک‌ترین علائمی است که می‌تواند باعث ایجاد زخم بستر شود. لذا باید به طور منظم چک شود که بخش‌های مختلف بدن، کاملا خشک باشند. افرادی که بخاطر بیماری و ناتوانی نمی‌توانند تحرک داشته باشند بیشتر در معرض زخم بستر هستند. برای خشک نگه داشتن بدن، روش‌های مختلفی وجود دارد.

 • خشک کردن بدن با سشوار
 • خشک کردن کامل پوست با پارچه یا حوله نرم و لطیف و فاقد حساسیت
 • تعویض زودهنگام پوشک در بیمارانی که مشکل کنترل ادرار دارند.
 • قرار دادن افراد در محیطی که دمای آن مناسب است.

جلوگیری از ساییدگی و کشش پوست

ایجاد هرگونه فشار موضعی روی پوست، بدون شک باعث زخم بستر می‌شود. برای جلوگیری از ساییدگی و کشش پوست فرد بیمار هم روش‌های مختلفی وجود دارد.

 • کمک به جابجایی بیمار
 • عدم کشاندن بیمار روی تخت و صندلی و…
 • تمیز نگه‌داشتن بستر بیمار از هرگونه مواد غذایی و اشیا و وسایل مختلف.
 • صاف کردن تشک و ملحفه‌ای که بیمار روی آن دراز می‌کشد.
 • از ایجاد فشار روی بدن بیمار تا حد ممکن پیشگیری کنید.

استفاده از تجهیزات برای پیشگیری از زخم بستر

فراهم نمودن شرایط مناسب برای پیشگیری از زخم بستر در افراد بیمار، همواره مهم است. یکی از راه‌های جلوگیری از زخم بستر، استفاده از تجهیزات مناسب و کاربردی است. موارد زیر مهم‌ترین تجهیزات برای جلوگیری از زخم بستر هستند.

استفاده از تخت

یکسری از تخت‌های بیمارستانی وجود دارند که تنها اختصاص به محیط بیمارستان ندارند؛ و می‌توان آن‌ها را برای محافظت از بیمار در منزل هم تهیه کرد. طراحی و ساخت این مدل از تخت به نحوی است که به بیمار می‌تواند به راحتی به تغییر وضعیت خود بپردازد. قابل شستشو ضدعفونی است لذا باعث ایجاد عفونت در بیمار نمی‌شود. قابلیت تنظیم دارد و موجبات راحتی بیمار را فراهم می‌کند.

استفاده از تشک مواج

این نوع از تشک دارای یک موتور کمپرس هوا و تشک موجدار است. جنس آن از پی وی سی می‌باشد. این نوع از تشک، از ثابت ماندن تمام فشار وزن در یک نقطه جلوگیری می‌کند. در واقع دو عدد کانال مجزا فشار وزن بیمار بر روی بستر را در بین نقاط مختلف بدن تقسیم می‌کند. این تشک یکی از بهترین راه‌های جلوگیری از زخم بستر است.

استفاده از بالش

شما می‌توانید با استفاده از یک بالش مناسب نیز از زخم بستر جلوگیری کنید. قرار دادن یک بالش در بین قسمت‌هایی مانند پاها از شدت فشار می‌کاهد؛ و از این نظر باعث تسکین درد می‌شود.

جلوگیری از زخم بستر با تغییر وضعیت بدنی بیمار

جلوگیری از زخم بستر با تغییر وضعیت بدنی بیمار

بیماری که در بستر بیماری قرار دارد؛ به دلیل نداشتن تحرک کافی به شدت در معرض ابتلا به زخم بستر است. هنگامی که شما به طور مداوم موقعیت بدنی بیمار را عوض می‌کنید؛ سبب کاهش فشار بر روی پوست بدن می‌شود و خطر ابتلا به زخم فشاری کاهش می‌یابد. شما می‌توانید برای این کار هر 15 دقیقه یکبار وضعیت قرارگیری بیمار را تغییر دهید. فرد را به پهلوی چپ و راست، به پشت و رو به شکم قرار دهید.

جلوگیری از زخم بستر با ایجاد گردش خون

ثابت نشستن و یا دراز کشیدن به یک حالت، به مرور زمان باعث قطع جریان خون در نقطه مورد نظر می‌شود. حال با کاهش خون‌رسانی، اکسیژن آن بخش هم به مرور کم می‌شود. افرادی که در بستر بیماری هستند باید دائما از روش‌هایی استفاده کنند که باعث افزایش گردش خون در بدن آن‌ها شود. برخی از مهمترین راهکارهای افزایش گردش خون به شرح زیر است.

حمام کردن

استفاده از حمام و فشار آب گرم، به طور خودبه‌خود باعث ایجاد گردش خون در بدن بیمار می‌شود. لذا افراد بستری باید حداقل دو بار در هفته استحمام کنند.

ماساژ درمانی

همیشه و در همه حالتی ماساژ دادن نواحی مختلف بدن، بر افزایش جریان گردش خون ذر بدن می‌افزاید. تا زمانی که گردش خون در بدن در جریان باشد زخم بستر ایجاد نمی‌شود. پس تا می‌توانید از این استراتژی بهره ببرید.

انجام حرکات ورزشی

شاید با خود فکر کنید که افرادی که دارای بی‌حسی در برخی از نقاط بدن خود هستند؛ چگونه می‌توانند حرکات ورزشی انجام دهند؟ حرکات ورزشی بدین معنا نیست که حتما فعالیت‌هایی مانند بلند کردن وزنه یا دوییدن و… انجام دهید. بلکه می‌توان با بلند کردن دست و پاها و نگه‌داشتن آن‌ها در طول چند ثانیه هم می‌تواند برای پیشگیری از زخم بستر مفید باشد.

جلوگیری از زخم بستر با تغذیه

انتخاب غذاهای مختلف از هر گروه مواد غذایی و خوردن غذای کافی کمک می‌کند تا زخم بستر ایجاد نشود. دستورالعمل‌های زیر را جهت داشتن یک برنامه غذایی مناسب به منظور پیشگیری از زخم بستر رعایت کنید:

شما باید به طور حتمی از رژیم غذایی سالم استفاده کنید. همچنین باید از مواد غذایی تغذیه کنید که کالری و پروتئین کافی را برای بدن شما تأمین کنند. در واقع خوردن تغذیه‌های مقوی و مغذی، احتیاجات بدن شما را از نظر ویتامین و املاح معدنی فراهم می‌کنند. همچنین نوشیدن 6 تا 8 لیوان آب و نوشیدنی‌های مفید دیگر نیز برای بدن لازم است. موارد زیر مفیدترین منابع غذایی برای زخم بستر هستند.

 • لبنیات
 • حبوبات
 • گوشت قرمز و ماهی
 • تخم مرغ

اهمیت پیشگیری از زخم بستر

درمان زخم‌های فشاری کار راحتی نیست؛ و بعید است که زخم‌های باز به سرعت التیام پیدا کنند. به همین خاطر باید همواره تلاش کنیم از بهترین راهکارها استفاده نماییم تا درگیر این بیماری خطرناک نشویم. در واقع پیشگیری از زخم بستر، به منظور این است که وضعیت جسمانی فرد به خطر نیفتد. همواره پیشگیری کردن آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر از درمان زخم بستر است. از این رو می‌توان با عمل کردن به دستورات فوق، تا حدود زیادی در پیشگیری از این مشکل و بیماری آزاردهنده موفق عمل نمود.

جلوگیری از زخم بستر با موسسه پرستاری توانبخش

در این مطلب یاد گرفتیم که برای جلوگیری از زخم بستر باید چکار کرد؟ همانطور که آموختید رعایت برخی از موارد مهم می‌تواند در این زمینه بسیار کارساز است. زخم بستر، به خاطر نداشتن تحرک و عفونت و مرگ سلول‌ها اتفاق می‌افتد. اما با بهره‌مندی از خدمات موسسه پرستاری توانبخش می‌توان خیلی راحت‌تر با این بیماری مقابله کرد. موسسه فوق، دارای یک سابقه درخشان در زمینه خدمات درمانی به بیماران در منزل و بیمارستان می‌باشد. مهمترین ویژگی‌های این موسسه به قرار زیر می‌باشد:

موسسه توانبخش بزرگ‌ترین و معتبرترین مرکز پرستاری در تهران است. مراقبت و نگهداری از بیمار را در منزل با مجوز و قرارداد رسمی انجام می‌دهد. عضو رسمی مراکز همیاری است. عضو رسمی انجمن موسسات و مراکز مراقبت، نگهداری و پرستاری از سالمند، بیمار و کودک، با بیش از ۲۰ سال سابقه درخشان و با بهترین خدمات و نازل‌ترین قیمت ممکن در سطح تهران، آماده ارائه خدمات پرستاری، مراقبت و نگهداری از کودک، سالمند و بیمار در منزل و بیمارستان، به‌صورت روزانه و شبانه‌روزی می‌باشد.

نجمه خنجری
گرد آورنده

نجمه خنجری

از ما مشاوره رایگان بگیرید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *