سرطان روده کوچک

سرطان روده کوچک مانند همه انواع سرطان‌ها که به دلیل رشد بافت غیرطبیعی از ناحیه‌ای از بدن رخ می‌دهد، به وجود می‌آید. این نوع سرطان در گروه سرطان‌های نادر قرار می‌گیرد که به دلیل رشد سلول‌های بدخیم سرطانی در بافت روده کوچک رخ می‌دهد و ممکن است همین بافت سرطانی، روده کوچک را به طور کامل مسدود کند. مهمترین علائم سرطان روده کوچک، می‌تواند به شناسایی زودهنگام این بیماری کمک بسیار زیادی کند. علائم سرطان روده کوچک بسیار متفاوت هستند و باید حتما با توجه به خطرات این نوع سرطان با پزشک متخصص مشورت کنید تا در صورت نیاز مراحل تشخیص یا درمان را انجام دهید. اینکه آیا سرطان روده کوچک کشنده است؟ یا خیر را پزشک بر اساس شرایط بیماری شما مشخص می‌کند. می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان برای کنترل این بیماری با موسسه پرستاری توانبخش در ارتباط باشید.

علائم سرطان روده کوچک

علائم سرطان روده کوچک

توجه به نشانه‌های سرطان روده کوچک می‌تواند تاثیر زیادی روی تشخیص به موقع این بیماری داشته باشد. معمولا این سرطان در مراحل اولیه هیچ‌گونه نشانه یا علامت منفی را به همراه ندارد. به همین خاطر زمانی سرطان روده کوچک تشخیص داده می‌شود که در مرحله پیشرفته قرار دارد. البته باز هم باید توجه داشت که علائم سرطان روده کوچک بسته به نوع تومور و محل قرارگیری آن متفاوت است. تومورهای کارسینوئید معمولا علائم زیادی را ایجاد نمی‌کنند و ممکن است در حین بررسی مشکلات دیگر شناسایی شوند. در ادامه به برخی از علایم سرطان روده کوچک اشاره می‌کنیم.

 • استفراغ و حالت تهوع
 • اسهال آبکی
 • برافروخته شدن پوست
 • احساس درد در ناحیه شکم
 • کاهش قوای جسمانی
 • خستگی مفرط و بدون دلیل
 • زرد شدن سفیدی چشم
 • مشاهده خون در مدفوع
 • از دست دادن بخش زیادی از وزن بدون رژیم یا بیماری خاص دیگر
 • تغییر رنگ مدفوع

مهم‌ترین علائم سرطان روده کوچک

بسیاری از افراد می‌خواهند بدانند که علائم سرطان روده کوچک در زنان چیست؟ و چه تفاوتی با علائم سرطان روده کوچک در مردان دارد؟ به طور کلی، علایم سرطان روده در مردان و زنان یکسان بوده و به دلیل جنسیت تغییری نمی‌کند. معمولا آقایان و خانم‌ها با مشکلات گوارشی مواجه هستند که می‌توانند با بیماری‌های گوارشی دیگر مشابه باشند. به همین خاطر در اکثر مواقع سرطان روده کوچک و علائم اولیه آن با سایر بیماری‌های گوارشی اشتباه گرفته می‌شود. این موضوع در سنین مختلف احتمال اتفاق دارد و تفاوتی در جنسیت نخواهد داشت.

علائم سرطان روده کوچک در کودکان برای تشخیص به موقع این بیماری بسیار مهم است. متاسفانه باید بگوییم که کودکانی که دارای سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان روده هستند، بیشتر از سایر افراد در معرض این بیماری قرار می‌گیرند. علائم سرطان روده کوچک در کودکان شامل از دست دادن ناگهانی وزن و کاهش اشتها است. ممکن است والدین متوجه ورم یا توده‌ای در ناحیه شکم کودکان نیز شوند.

عوامل خطر و علل ابتلا به سرطان روده کوچک

یکی از دلایل پیشرفت بیماری سرطان در کل جهان، عدم تشخیص به موقع و مبهم بودن دلیل بروز آن است. سرطان روده کوچک نیز مانند هر سرطان دیگری می‌تواند به دلیل رشد سلول‌های سرطانی در داخل روده کوچک و تقسیم این سلول‌ها اتفاق بیفتد. اگرچه دلیل بروز سرطان روده کوچک هنوز شناخته نشده است، اما باید توجه داشت که انجام یک سری اقدامات و یا وجود شرایط خاص، می‌تواند ریسک ابتلا به سرطان روده کوچک را افزایش دهد.

سبک زندگی و فاکتورهای سلامتی می‌توانند باعث افزایش احتمال مشاهده علایم سرطان روده کوچک شوند. افرادی که سبک زندگی ناسالم را در پیش می‌گیرند و تغذیه مناسبی ندارند، ممکن است بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به این بیماری باشند.

مهم‌ترین عوامل خطر در ابتلا به سرطان روده کوچک

اگر افراد بدانند که علائم سرطان روده کوچک چیست و البته دلایل ابتلا به این سرطان را تشخیص دهند، می‌توانند زودتر از موعد شاهد درمان این بیماری باشند. به طور کلی، عوامل خطر ابتلا به سرطان روده کوچک شامل موارد زیر هستند که باید به آن‌ها توجه داشته باشید:

 • جهش‌های ژنی: عامل اصلی ابتلا به سرطان روده کوچک، جهش‌های ژنی است. در صورتی که ژن افراد و DNA دچار تغییر شوند، احتمال آسیب به سیستم ایمنی بدن و رشد سلول‌های غیرطبیعی در روده کوچک وجود دارد.
 • بیماری‌های روده: بعضی از بیماری‌های روده مانند بیماری‌های التهابی روده، ممکن است ریسک ابتلا به سرطان روده کوچک را افزایش دهند.
 • سن بالا: به طور کلی، شانس ابتلا به سرطان روده کوچک با افزایش سن افزایش پیدا خواهد کرد. در حال حاضر میانگین سن تشخیص این سرطان، 65 سال است. یعنی افراد بالای 65 سال بیشتر از سایر افراد در معرض این بیماری هستند.
 • ضعف سیستم ایمنی: اختلالات سیستم ایمنی یا بیماری‌هایی که باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شوند، مانند بیماری کرون و سلیاک می‌توانند شانس ابتلا به این بیماری را افزایش دهند.
 • ژنتیک: ژنتیک یکی از مهم‌ترین عوامل خطر مشاهده علائم سرطان روده کوچک است. بیماری‌های مختلفی مانند آدنوماتوز خانوادگی، سندروم پتز چگرز، سندرم لینچ و… می‌توانند باعث افزایش خطر سرطان روده کوچک شوند.

نحوه تشخیص و درمان سرطان روده کوچک

نحوه تشخیص و درمان سرطان روده کوچک

سرطان روده باریک می‌تواند خطرات زیادی را به همراه داشته باشد. در واقع سرطان روده کوچک کشنده است، اگر به موقع و در مراحل اولیه تشخیص داده نشود. این سرطان فقط 3 درصد از کل سرطان‌های سیستم گوارشی را به همراه دارد. برای اینکه پزشک بتواند برای درمان این سرطان و کاهش علائم سرطان روده کوچک برنامه‌ریزی کند، لازم است که ابتدا این بیماری را تشخیص دهد. روش‌های تشخیصی سرطان روده کوچک شامل موارد زیر هستند:

 • معاینه فیزیکی: پزشک می‌تواند با معاینه فیزیکی ناحیه شکم وجود غده‌های غیرطبیعی را تشخیص دهد.
 • آزمایش خون: آزمایش خون می‌تواند میزان سلول‌های خونی سفید و قرمز را مورد بررسی قرار دهد تا بتوان تا حدی متوجه احتمال ابتلا به این سرطان شد.
 • آندوسکوپی: آندوسکوپی به وارد یک لوله باریک دوربین‌دار به سیستم گوارشی گفته می‌شود که می‌تواند وجود هر گونه بافت غیرطبیعی را شناسایی کند.
 • لاپاروسکوپی: در این روش یک برش کوچک در ناحیه شکم زده می‌شود و لاپراسکوپ وارد بدن می‌شود تا سلامت روده را بررسی کند.
 • تصویربرداری: تست‌های تصویربرداری مانند سی تی اسکن و MRI می‌توانند برای تشخیص به موقع سرطان روده کمک کنند.

درمان سرطان روده کوچک

آیا سرطان روده کوچک قابل درمان است؟ پس اینکه علایم سرطان روده کوچک تشخیص داده شدند، می‌توان برای درمان اقدام کرد. روش‌های درمانی شامل جراحی، شیمی‌درمانی و پرتودرمانی هستند که می‌توان آن‌ها را به صورت ترکیبی نیز به کار گرفت. از جمله روش‌های درمان سرطان روده باریک شامل موارد زیر هستند:

 • جراحی: جراحی می‌تواند برای برداشتن بافت سرطانی از روده کوچک استفاده شود. همچنین ممکن است در حین جراحی بخشی از روده کوچک نیز حذف شود.
 • شیمی‌درمانی: شیمی‌درمانی راهی برای توقف رشد سلول‌های سرطانی است. در این روش داروها می‌توانند باعث آسیب رساندن به بافت سرطانی شوند و سلول‌های سرطانی را از بین ببرند.
 • پرتودرمانی: پرتودرمانی با کمک اشعه ایکس پرانرژی انجام می‌شود و اجازه رشد سلول‌های سرطانی را نمی‌دهد. در حین پرتودرمانی سلول‌های سرطانی باقی مانده از بین می‌روند.
 • تقویت سیستم ایمنی بدن: معمولا در کنار سایر روش‌های درمانی سرطان روده کوچک، از ایمونوتراپی و روش‌های تقویت سیستم ایمنی بدن نیز کمک گرفته می‌شود. با کمک داروها و روش‌های درمانی مختلف، سیستم ایمنی بدن را تقویت نمود.

پیشگیری از سرطان روده کوچک

تغییر سبک زندگی و به کارگیری یک سبک زندگی سالم، می‌تواند به پیشگیری از سرطان روده کوچک کمک کند. کاهش وزن، مصرف غذاهای سبک و کم کالری که سرشار از فیبر، میوه و سبزیجات تازه و خوشمزه هستند، می‌تواند ریسک خطر ابتلا به سرطان روده کوچک را کاهش دهد. همچنین باید حتما از موارد خطرساز ابتلا به سرطان روده کوچک دوری کنید. اقدامات محافظتی شامل فعالیت بدنی و حفظ وزن بدن نیز می‌تواند به کاهش احتمال ابتلا به سرطان روده کوچک کمک بسیار زیادی کند.

موسسه پرستاری توانبخش ارائه‌دهنده خدمات پرستاری و پزشکی در منزل

اینکه علائم سرطان روده کوچک چیست، می‌تواند به شناسایی زودهنگام این بیماری و پیشگیری از شدت گرفتن آن کمک بسیار زیادی کند. موسسه پرستاری توانبخش یکی از موسسه‌های تخصصی است که در زمینه اعزام پرستار و پزشک متخصص در منزل فعالیت می‌کند. این موسسه عضو رسمی مراکز همیاری بوده و می‌تواند پرستاران متخصص و باتجربه را به منزل شما اعزام کند. در صورتی که برای تشخیص بیماری سرطان روده نیاز به انجام آزمایش خون دارید و یا برای مراقبت از بیماران سرطانی، تزریق سوزن، شیمی درمانی و… نیاز به مراقبت پرستاران متخصص در منزل یا بیمارستان را دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در موسسه پرستاری توانبخش در ارتباط باشید. این موسسه امکان مشاوره رایگان را برای شما فراهم کرده است. می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز با ما در ارتباط باشید.

نجمه خنجری
گرد آورنده

نجمه خنجری

از ما مشاوره رایگان بگیرید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *