عفونت گوش و سردرد

عفونت گوش در بعضی اوقات می‌تواند باعث سردرد شود؛ مخصوصا اگر عفونت گوش، عفونت گوش میانی باشد. عفونت گوش میانی باعث سردرد می‌شود زیرا التهاب و تجمع مایع در این قسمت از گوش به ساختار اطراف گوش فشار آورده و بر اعصاب اطراف گوش تاثیر می‌گذارد. اگر احساس عفونت در گوش خود و سردرد می‌کنید بهتر است هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

برای دسترسی سریع به بخش‌های مختلف مقاله، روی عنوان موردنظر کلیک کنید:

در ادامه ارتباط عفونت گوش و سردرد را بیشتر توضیح خواهیم داد و درمان عفونت گوش و سردرد را بیان خواهیم کرد، برای اطلاع دقیق از علائم و درمان عفونت گوش به مقاله «علائم و درمان عفونت گوش» مراجعه فرمایید

چرا عفونت گوش باعث سردرد می‌شود؟

در ادامه دلایلی که عفونت گوش باعث سردرد می‌شود را بیان خواهیم کرد:

  • عفونت گوش میانی (اوتیت مدیا): این نوع عفونت گوش شایع‌ترین دلیل برای سردرد ناشی از عفونت گوش است. التهاب و تجمع مایع در گوش میانی فشار ایجاد کرده و می‌تواند به سردرد منجر شود.
  • فشار بر روی اعصاب: عفونت‌های گوش ممکن است فشاری بر روی اعصاب اطراف ایجاد کند که این امر می‌تواند باعث درد شود، از جمله سردرد.
  • التهاب و درد: عفونت‌های گوش معمولاً با التهاب همراه هستند که می‌تواند درد را در نواحی اطراف گوش و سر ایجاد کند.
  • علائم همراه: علاوه بر سردرد، عفونت گوش ممکن است با علائم دیگری مانند کاهش شنوایی، ترشح از گوش، تب و احساس فشار در گوش همراه باشد.

در صورت بروز عفونت گوش و سردرد، مراجعه به پزشک برای تشخیص و درمان مناسب ضروری است. در ادامه درمان عفونت گوش و سردرد را بیان خواهیم کرد.

چرا عفونت گوش باعث سردرد می‌شود؟

درمان عفونت گوش و سردرد

درمان عفونت گوش که منجر به سردرد می‌شود  ممکن است شامل داروهای ضدالتهاب، آنتی‌بیوتیک‌ها (در صورت بروز عفونت باکتریایی) و دیگر روش‌های مراقبتی در منزل یا غیره باشد که در در ادامه کامل بررسی خواهیم کرد. اگر عفونت گوش شما نیاز به مصرفا داروی آنتیبیوتیک دارد می‌توایند به مقاله «بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت گوش» مراجعه فرمایید.

برای درمان خانگی عفونت گوش و سردرد می‎‌توانید پارچه‌ای را داغ کنید و روی گوش خود قرار دهید و به آرامی گوشتان را مالش دهید، این کار را در روز تکرار کنید. در همین حین می‌توانید از داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید. از خوابیدن روی پهلو، روی گوش عفونت کرده خود بپرهیزید زیرا این امر باعث التهاب بیشتر، درد بیشتر و وخیم‌تر شدن عفونت و سردرد در گوشتان می‌شود.

عفونت گوش در کودکان باید سریعتر بررسی و درمان شود زیرا گوش کودکان حساس‌تر است و حتما به پزشک برای درمان مراجعه کنید. پزشک برای شما احتمالا با توجه به شرایط کودکتان آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند. حتما یادتان باشد نسخه خود را کامل مصرف نمایید و به هیچ وجه بدون نسخه از آسپرین، آموکسی‌سیلین استفاده نکنید.

ارتباط عفونت گوش و سردرد را متوجه شدیم و راه درمان آن را دانستیم.

در این مقاله توضیح دادیم عفونت گوش و سردرد چه ارتباطی دارند و چگونه باید برای درمان آن اقدام کنید. البته باید در نظر داشت سردرد عامل‌های متفاوتی مانند آلرژی (آلرژی چیست؟) و … نیز می‌تواند داشته باشد که برای تشخیص و راهنمایی در خصوص فهم علل سردرد خود و راه‌های درمان آن می‌توانید با مشاوران توانبخش از طریق مشاوره تلفنی رایگان در تماس باشید.

همچنین شما می‌توانید برای درمان عفونت گوش خود در سریع‌ترین زمان ممکن از امکان اعزام 24 ساعته پزشک عمومی در منزل استفاده نمایید. موسسه پرستاری توانبخش این خدمت را در اختیار شما قرار می‌دهد. تنها کافی است از طریق مشاوره تلفنی رایگان با مشاوران ما در تماس باشید.

نجمه خنجری
گرد آورنده

نجمه خنجری

از ما مشاوره رایگان بگیرید    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *