سرطان روده بزرگ چیست؟ علائم و عامل خطر ابتلا آن

یکی از شایع‌ترین انواع بیماری‌های سرطانی در جهان، سرطان روده بزرگ است. به طوری که این نوع سرطان دومین عامل مرگ و میر در زنان و سومین عامل مرگ و میر در مردان است.

تشخیص به موقع سرطان روده می‌تواند از عوارض ناشی از بیماری بکاهد. در واقع تشخیص علائم سرطان روده بزرگ و همچنین نشانه‌هایی که در اثر این بیماری دیده می‌شوند، می‌تواند خطر ابتلا به بیماری را به شدت کاهش دهد. با توجه به اینکه بسیاری از مردم در مورد اینکه سرطان روده بزرگ چیست؟ و چه تاثیرات منفی روی سلامت عمومی بدن دارد اطلاعات ندارند، در این مقاله قصد داریم به طور کامل شما را با نشانه‌های سرطان روده بزرگ آشنا کنیم.

موسسه پرستاری توانبخش نیز خدمات حرفه‌ای و مناسبی را برای مراقبت از بیماران دارای سرطان روده بزرگ از جمله تست سرطان روده در منزل ارائه می‌کند. می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان، با متخصصان ما در ارتباط باشید تا در صورت نیاز از خدمات مراقبتی شبانه‌روزی، خدمات اعزام پزشک متخصص و نمونه‌گیری در منزل استفاده کنید.

سرطان روده بزرگ چیست؟

متاسفانه یکی از بیماری‌های شایع در جهان که عامل مرگ و میر بسیاری از مردم است، سرطان می‌باشد. سرطان روده یا کانسر روده یکی از سرطان‌های شایع است که می‌تواند گریبان گیر افراد بسیاری در سراسر دنیا شود. این سرطان در اثر رشد بافت‌های غیرطبیعی به نام پولیپ در روده بزرگ یا همان راست روده رخ می‌دهد که می‌توانند کم کم تکثیر سلولی زیادی داشته باشند و باعث درگیر شدن کل بافت روده بزرگ شوند. این سرطان در صورت خوش خیم بودن ممکن است هیچ علامت شایعی را به همراه نداشته باشد. از این رو معمولا برای افراد مسن و با ریسک بالای ابتلا به این بیماری، آزمایشات مختلف انجام خواهد شد.

سرطان روده بزرگ بدخیم چیست؟

سرطان روده بزرگ به دو نوع خوش خیم و بدخیم تقسیم‌بندی می‌شود. سرطان بدخیم نوعی سرطان روده پیشرفته است که سرعت تقسیم سلول‌ها در آن زیاد بوده و همین موضوع باعث تغییر شکل بافت روده خواهد شد. معمولا سرطان روده بزرگ بدخیم به سرعت کل روده را دربر می‌گیرد و ممکن است به درمان نیز مقاوم باشد. این نوع سرطان نسبت به سایر سرطان‌های معمول سخت‌تر به درمان پاسخ می‌دهد و احتمال متاستاز در آن زیاد است.

علائم سرطان روده بزرگ بدخیم

سرطان روده بزرگ می‌تواند از پوشش داخلی روده ایجاد شود. پولیپ‌های ایجاد شده در روده به مرور زمان می‌توانند رشد کنند و حتی قبل از تشخیص به سرطان روده بدخیم تبدیل شوند. از جمله علائم سرطان روده بدخیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • کم‌خونی ناشی از فقر آهن
 • خونریزی شدید در مدفوع
 • اصرار مداوم به اجابت مزاج، اما عدم امکان انجام آن
 • شل و باریک شدن مدفوع
 • احساس در شکم
 • تغییر رنگ مدفوع به قهوه‌ای بسیار تیره یا سیاه

علائم سرطان روده بزرگ چیست؟

علائم سرطان روده بزرگ چیست؟

یکی از دلایل شایع شدن سرطان روده بزرگ بدخیم در مایع جوامع امروزی، عدم مشاهده نشانه‌های این نوع سرطان در افراد است. در واقع بسیاری از مبتلایان سرطان روده بزرگ هیچ‌گونه علامتی را در اثر ابتلا به این سرطان مشاهده نمی‌کنند. بسته به اینکه کدام بخش از روده درگیر سرطان شده و اندازه پولیپ‌های رشد کرده در روده بزرگ چقدر هستند، علائم نیز می‌توانند متفاوت باشند.

علائم سرطان روده بزرگ خوش خیم معمولا با تغییرات در عادات روده مشاهده می‌شوند. با رشد سرطان، کم کم این بافت‌های غیرطبیعی در بدن پخش می‌شوند و علائم مختلفی را همچون خستگی، کاهش وزن و… را به وجود خواهند آورد. در صورتی که علائم زیر را در خودتان مشاهده کرده‌اید و این علائم بیش از 4 هفته است که شما را درگیر خود کرده‌اند، حتما به پزشک داخلی مراجعه کنید. همچنین در صورت نیاز به اعزام پزشک داخلی به منزل، می‌توانید از خدمات مجموعه پزشکی توانبخش کمک بگیرید.

 • درد و در ناراحتی در شکم
 • مشاهده خون در مدفوع
 • ضعف و خستگی
 • تغییر در روال اجابت مزاج مانند مشاهده اسهال، یبوست و…
 • کاهش وزن بدن بدون هیچ دلیل خاصی
 • از دست دادن اشتها

علائم سرطان روده

یکی از دلایل پیشرفت سرطان روده در افراد مختلف، بی توجهی افراد به این علائم است. علائم سرطان روده از فرد به فرد متفاوت هستند. بسیاری از این علائم نیز علتی غیر از سرطان دارند و می‌توانند به علت عفونت، سندروم روده تحریک‌پذیر، بیماری‌های التهابی روده و بواسیر به وجود بیایند. با این حال مهم‌ترین اقدامی که باید به محض مشاهده این علائم انجام دهید، مراجعه به پزشک متخصص است.

علائم سرطان روده اولیه

سرطان روده اولیه در اثر رشد بافت‌های غیرطبیعی در روده رخ می‌دهد. بافت‌های غیرطبیعی هنوز آنقدر رشد نکرده‌اند که کل روده را در بر بگیرند. با این حال تا حدی روده بزرگ را اشغال کرده‌اند. در چنین شرایطی احتمال رشته‌ای و باریک شدن مدفوع وجود دارد. کاهش وزن ناگهانی نیز از جمله علائم سرطان روده اولیه است.

مهم‌ترین علائم سرطان روده

تشخیص به موقع سرطان می‌تواند از عوارض آن کاهش دهد. عوارض سرطان روده بزرگ می‌تواند آنقدر زیاد باشد که احتمالا شما را بسیار نگران خواهد کرد و حتی در برخی از مواقع مرگ افراد را به همراه دارد. به همین خاطر بررسی مهم‌ترین علائم سرطان روده برای جلوگیری از شدت گرفتن این علائم، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. با شناسایی نشانه‌های سرطان روده می‌توانید سریع‌تر به داد این بیماری برسید و شاهد درمان مشکلات جسمی خودتان باشید.

به طور کلی، علائم سرطان روده را می‌توان به دو دسته سیستمیک و موضعی تقسیم‌بندی کرد. اگرچه ممکن است همه بیماران دارای سرطان روده بزرگ این علائم را تجربه نکنند، اما توجه به آن‌ها برای بیماران مشکوک بسیار مهم است. در ادامه به تمامی علائم موضعی و سیستمیک این سرطان اشاره می‌کنیم.

 • علائم موضعی سرطان روده
  علائم موضعی یا لوکال سرطان روده بزرگ بیشتر روی سیستم گوارش، روده بزرگ و راست روده تاثیر می‌گذارند. به طور مثال تغییر در تعداد دفعات اجابت مزاج، اسهال و یبوست، درد در شکم، مشاهده خون در مدفوع و… از جمله علائم موضعی سرطان روده محسوب می‌شوند. به غیر از این علائم، امکان مشاهده درد، نفخ و گرفتگی در شکم به دلیل غذا خوردن نیز وجود دارد.
 • علائم سیستمیک سرطان روده
  علائم سیستمیک سرطان روده متفاوت از علائم موضعی این سرطان هستند. در واقع ممکن است سرطان روده علائم خود را به غیر از دستگاه گوارش نیز بروز بدهد. معمولا این علائم در صورت ابتلا به سرطان روده بزرگ مشاهده می‌شوند. احساس خستگی، ضعف، کاهش وزن ناگهانی، زردی درون چشم، بی‌اشتهایی و… از جمله علائم سیستمیک سرطان روده هستند.

12 عامل خطرناک سرطان روده بزرگ

عوامل خطرناک سرطان روده بزرگ

عوامل زیر می‌توانند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهند. بدیهی است که افرادی که دارای شرایط زیر هستند، حتما باید برای جلوگیری از خطرات سرطان آزمایشات مناسب را انجام دهند تا شاهد تشدید علائم این سرطان نباشند.

 • سندروم ارثی: برخی از سندرم‌های ارثی که به دلیل ژنتیک در افراد وجود دارند، می‌توانند احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهند. یکی از شایع‌ترین این سندرم‌ها، سندرم لیچ است.
 • سابقه خانوادگی: افرادی که در خانواده خود یک بیمار مبتلا به سرطان روده بزرگ دارند، بیشتر از سایر افراد در معرض این نوع سرطان قرار می‌گیرند.
 • پرتو درمانی: افرادی که به علت ابتلا به سرطان در معرض پرتو درمانی قرار می‌گیرند، بیشتر از سایر افراد در معرض این نوع سرطان هستند.
 • اضافه وزن: اضافه وزن یکی از عوامل خطر بروز سرطان روده بزرگ است.
 • الکل: الکل تاثیرات بسیار مخربی روی سیستم گوارش دارد و می‌تواند احتمال سرطان روده را افزایش دهد.
 • سیگار: سیگار با ایجاد رادیکال‌های آزاد در بدن، احتمال ابتلای افراد را به سرطان روده بزرگ افزایش می‌دهد.
 • بی‌تحرکی: بی‌تحرکی باعث افزایش وزن شده و می‌تواند عملکرد روده بزرگ را مختل کند. افراد بی‌تحرک بیشتر از سایر افراد در معرض این سرطان هستند.
 • سن بالا: احتمال ابتلای افراد بالای 50 سال به سرطان روده بزرگ بیشتر از سایر افراد است.
 • رژیم غذایی: رژیم غذایی می‌تواند عامل موثر روی ابتلا به سرطان روده بزرگ باشد. افرادی که رژیم غذایی کم‌فیبر و پرچربی دارند، بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به این بیماری هستند.
 • بیماری التهابی روده: بیماری التهابی روده و دیسپلازی که در اثر آن اتفاق می‌افتد، ریسک ابتلا به سرطان روده بزرگ را چندین برابر افزایش خواهد داد.
 • درمان قبلی برخی از سرطان‌ها: درمان قبلی سرطان‌های مختلف و سابقه ابتلا به این سرطان‌ها، ریسک فاکتوری برای ابتلا به سرطان روده است.
 • عدم خواب کافی: عدم خواب کافی نیز عاملی موثر روی ابتلا به سرطان و تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌باشد.
 • دیابت نوع 2: دیابت نوع 2 یکی از بیماری‌هایی با عوارض خاص مانند اضافه وزن است که می‌تواند ریسک ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهد.

سن، جنسیت و طول عمر مبتلایان به سرطان روده بزرگ

افراد مسن بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند. طبق آمار جهانی از 21 نفر مرد و از هر 23 نفر زن یک نفر به این سرطان مبتلا می‌شوند. بنابراین، احتمال ابتلای مردان به این سرطان بیشتر است؛ اما در عوض احتمال اینکه زنان در اثر سرطان روده خطر مرگ داشته باشند، بیشتر خواهد بود.

راه‌های درمان و پیشگیری از سرطان روده بزرگ

انجام آزمایشات غربالگری سرطان روده بزرگ می‌تواند به پیشگیری به موقع این سرطان کمک کند. همچنین داشتن تحرک، تغذیه مناسب، مصرف فیبر بالا و بسیاری از این عوامل، می‌توانند افراد را از مبتلا شدن به سرطان روده دور کنند. لازم است که افراد بالای 50 سال حتما آزمایشات غربالگری برای این نوع سرطان را انجام دهند. درمان سرطان روده بزرگ نیز با کمک دارودرمانی، جراحی و یا پرتودرمانی و شیمی درمانی انجام خواهد شد.

مراقبت از مبتلایان سرطان روده بزرگ توسط موسسه پرستاری توانبخش

در این مقاله در مورد سرطان روده بزرگ صحبت کردیم. سرطان روده بزرگ خطرناک است و باید به موقع درمان شود. این سرطان می‌تواند به دلیل رشد بافت‌های غیرطبیعی رخ بدهد و علائم منفی را در سلامت شما به همراه داشته باشد. تشخیص به موقع سرطان روده بزرگ می‌تواند از عوارض این سرطان جلوگیری کند. موسسه پرستاری توانبخش امکان مراقبت از مبتلایان سرطان روده بزرگ را در منزل و بیمارستان به شما می‌دهد. در صورت نیاز به دریافت ویزیت پزشک متخصص و همچنین انجام غربالگری و آزمایشات با بهترین تیم در منزل، می‌توانید با این موسسه در ارتباط باشید.

نجمه خنجری
گرد آورنده

نجمه خنجری

از ما مشاوره رایگان بگیرید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *