انجام تنقیه در منزل (انما در منزل)

تنقیه تزریق رکتال مایع است که برای پاک‌سازی یا تحریک تخلیه روده انجام می‌شود. تنقیه صدها سال است که برای درمان یبوست مزمن و آماده‌کردن افراد برای آزمایش‌ها و جراحی‌های خاص پزشکی استفاده می‌شود.

تنقیه را می‌توان توسط یک متخصص در مراکز درمانی یا در منزل انجام داد. در این مقاله می‌خواهیم در مورد تنقیه در منزل صحبت کنیم تا با جنبه‌های مهم این کار آشنا شوید. با ما همراه باشید.

پرستار بیمار در منزل

تنقیه چیست و چرا نیاز به تنقیه در منزل داریم؟

برای پاسخ به سوال تنقیه چیست ابتدا باید دانست یبوست وضعیتی است که در آن، فعالیت طبیعی روده‌های شما کند می‌شود و دفع مدفوع را سخت و خشک می‌کند. برای بسیاری از افراد، این امر می‌تواند یک مشکل مزمن باشد که نیاز به مداخله‌ای مانند تنقیه دارد.

همچنین تنقیه ممکن است برای شستشوی روده بزرگ قبل از انجام برخی آزمایشات تشخیصی یا جراحی تجویز شود. قبل از انجام این روش‌ها باید روده شما خالی باشد تا خطر عفونت کاهش یابد و از ایجاد مدفوع جلوگیری گردد.

به گفته برخی از طرفداران تنقیه، وقتی مواد زائد در روده بزرگ شما به مرور زمان جمع می‌شود، منجر به بیماری‌هایی مانند افسردگی، خستگی، سردرد، آلرژی و تحریک‌پذیری می‌گردد و استفاده از تنقیه در منزل می‌تواند تسکین‌دهنده باشد.

در حالی که درست است که بسیاری از افراد مبتلا به یبوست مزمن، افسردگی و سایر علائم روانشناختی را تجربه می‌کنند، شواهدی وجود ندارد که نشان دهد تجمع مواد زائد مستقیماً منجر به سایر اثرات ذکرشده در بالا می‌شود.

چه کسانی به انجام انما در منزل نیاز دارند؟

انجام تنقیه در منزل

پزشک ممکن است تنقیه را برای درمان بیماری‌ها و شرایط کولون یا رکتوم توصیه کند، از جمله:

 • یبوست: مدفوع سفت و خشک که به‌سختی دفع می‌شود
 • نهفتگی مدفوع: مقدار زیادی مدفوع سفت که در رکتوم گیر کرده است
 • کولیت اولسراتیو: التهاب و خون‌ریزی در روده بزرگ

همچنین ممکن است پزشک قبل از اقدامات پزشکی، تنقیه را تجویز کند. تنقیه، معاینه روده بزرگ را در طی برخی آزمایشات مانند کولونوسکوپی آسان‌تر می‌کند. همچنین تنقیه می‌تواند تعداد باکتری‌ها را در روده بزرگ کاهش داده و خطر عفونت را در طی برخی جراحی‌ها کاهش دهد.

همچنین افراد مختلف برای شرایط زیر به تنقیه در منزل نیاز خواهند داشت:

 • پاکسازی بدن از سموم
 • حذف سموم از روده بزرگ
 • سم‌زدایی کبد
 • بهبود عملکرد سیستم ایمنی
 • متعادل‌کردن میکروبیوم

خدمت انجام تنقیه در خانه موسسه توانبخش

اگر می‌خواهید تنقیه در منزل انجام دهید، می‌توانید از خدمات موسسه توانبخش بهره ببرید. ما در مجموعه توانبخش خدمات پرستاری و پزشکی در منزل را به شما عزیزان ارائه می‌دهیم. تنها کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید و درخواست انجام تنقیه در منزل را ثبت کنید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، پرستار در منزل موسسه توانبخش به آدرس اعلام‌شده شما، اعزام شود.

تنقیه کودکان در منزل

تنقیه کودکان در منزل گاهی اوقات یک درمان ضروری روزانه برای کودکان مبتلا به بیماری‌های کولورکتال مانند ناهنجاری‌های آنورکتال، یبوست و انکوپرزیس است. متخصصان ممکن است تنقیه روزانه را برای کودک شما در خانه در مدت زمان کوتاهی برای پاک‌کردن مدفوع نهفته از روده یا برای درمان روزانه بی‌اختیاری مدفوع توصیه کنند. اگر تنقیه در منزل گزینه خوبی برای کودک شما باشد، می‌توانید با موسسه توانبخش تماس بگیرید تا این کار را در منزل شما انجام دهند.

 انما زنان در منزل

در شرایطی که نیاز به تنقیه زنان در منزل دارید، می‌توانید از پرستار خانم برای این کار کمک بگیرید. بسته به اینکه فرد بیمار، خانم است یا آقا، می‌توانید درخواست اعزام پرستار خانم یا آقا را ثبت کرده و این کار را به‌راحتی در منزل خود انجام دهید.

انما سالمندان در منزل

یبوست یا مشکلات روده در سالمندان بسیار شایع است. به همین دلیل، سالمندان بیش از هر گروه سنی دیگری به تنقیه نیاز خواهند داشت. از این رو، بهتر است برای انجام تنقیه سالمندان در منزل از پرستار در خانه کمک گرفت. این کار می‌تواند به دفع راحت‌تر مدفوع و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های روده در سالمندان کمک کند.

فواید تنقیه در منزل

فواید تنقیه در منزل

تنقیه می‌تواند یبوست را درمان کرده و روده شما را پاک‌سازی کند. با این حال، بسیاری از افراد استفاده از تنقیه را برای سایر مزایای سلامتی احتمالی انتخاب می‌کنند. به نظر می‌رسد تنقیه زمانی که برای تسکین یبوست مزمن در یک محیط پزشکی استفاده می‌شود، بسیار مؤثر است.

برخی از طرفداران تنقیه ادعا می‌کنند که انما می‌تواند به کاهش وزن کمک کند، سموم و فلزات سنگین را از بدن شما حذف کرده و پوست، ایمنی، فشار خون و سطح انرژی شما را بهبود بخشد.

همچنین که پیشتر گفتیم یبوست طولانی می‌تواند به بروز بیماری‌هایی مانند هموروئید منجر شود. شما می‌توانید با مطالعه مقاله «درمان بواسیر در طب بوعلی سینا» از درمان این بیماری مطلع شوید. در ادامه مراحل انجام تنقیه در منزل توسط پرستار را به شما می‌گوییم.

مراحل انجام تنقیه در منزل

بهتر است پیش از انجام تنقیه در منزل توسط پرستار، با مراحل انجام آن آشنا شوید:

 1. پرستار پیش از شروع، دست‌های خود را به‌خوبی می‌شوید و ضدعفونی می‌کند.
 2. تمام لوازم موردنیاز را به همراه می‌آورد. این لوازم عبارت‌اند از: هر نوع محلول، کیسه تنقیه، کاتتر سیلیکونی با بالون، دو سرنگ لغزنده، سرنگ سر کاتتر، حوله و روان‌کننده.
 3. یک سرنگ لغزنده را به بالون روی کاتتر وصل می‌کند. پیستون را فشار می‌دهد تا بادکنک باد شود و سپس آن‌را به عقب می‌کشد تا بادکنک خالی شود.
 4. پرستار لوله را روی کیسه تنقیه قرار می‌دهد.
 5. مقدار مشخص‌شده محلول را داخل کیسه می‌ریزد.
 6. گیره را باز می‌کند و اجازه می‌دهد چند قطره مایع خارج شود. حالا لوله را دوباره گیره داده و محفظه قطره را فشار می‌دهد تا مایع تا نیمه لوله را پر کند.
 7. حال پرستار به شما می‌گوید که چطور باید دراز بکشید.
 8. از روان‌کننده در انتهای بالون کاتتر استفاده می‌کند.
 9. انتهای بالون کاتتر را در رکتوم قرار می‌دهد.
 10. سپس، ۲۰ تا ۳۰ میلی‌لیتر هوا را در سرنگ پر کرده و آن‌را به درگاه کاتتر وصل می‌کند. پیستون بالون را فشار می‌دهد.
 11. کاتتر را به آرامی می‌کشد.
 12. کاتتر را به کیسه تنقیه وصل می‌کند.
 13. اکنون، گیره لوله را باز می‌کند و اجازه می‌دهد تنقیه به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه جریان یابد. همچنین می‌تواند گیره را کمی ببندد تا جریان تنقیه کند شود.
 14. حالا باید با عجله به دستشویی بروید. اجازه دهید هوا از بالون خارج شود. سرنگ دیگری را به درگاه کاتتر وصل کنید و پیستون را به سمت عقب بکشید. اجازه دهید کاتتر خارج شود.
 15. حال ۴۵ دقیقه صبر کنید تا مدفوع بیرون بیاید.

در ادامه شما می‌توانید با مراجعه به مقاله «بهترین قرص آنتی بیوتیک برای عفونت ریه» بررسی قرص‌های مختلف برای این بیماری را مطالعه کرده و از بهترین قرص آنتی بیوتیک برای این بیماری اطلاع یابید.

تعرفه انجام انما در منزل

تعرفه انجام تنقیه در منزل به معیارهای متفاوتی بستگی دارد. به‌عنوان مثال، تعداد دفعات انجام تنقیه، تعداد نفرات و … می‌توانند روی قیمت تنقیه در خانه تأثیر بگذارند. برای اطلاع از قیمت دقیق انما در خانه می‌توانید با کارشناسان ما در مرکز پرستاری توانبخش تماس بگیرید.

نجمه خنجری
گرد آورنده

نجمه خنجری

از ما مشاوره رایگان بگیرید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *