درمان بواسیر در طب بوعلی سینا

آیا درمان بواسیر در طب بوعلی سینا اثر بخش و موثر است؟ بواسیر یا همان بیماری هموروئید به بیماری خارش، سوزش، التهاب و خونریزی و حساس شدن رگ‌های خونی اطراف مقعد و قسمت انتهایی راست روده (رکتوم) گفته می‌شود.

در طی این بیماری، رگ‌ها یا همان بواسیرهای خارجی که در اطراف مقعد و خروجی روده بزرگ قرار دارند، دردناک و دچار خارش شده و حتی خونریزی می‌کنند. پروسه‌ای که با یبوست همراه است و عمل دفع را برای فرد بسیار دردناک و عذاب‌آور می‌سازد. بواسیر از جمله بیماری‌های مزمن ناحیه مقعد است که خوشبختانه توسط شیخ‌الرئیس و فیلسوف بزرگ، دانشمند بوعلی سینا مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است.

ابوعلی سینا برای درمان بواسیر در طب سنتی در کتاب قانون خود توصیه‌های متعددی را ذکر کرده است که در این مطلب آن‌ها را مرور خواهیم کرد. کتاب قانون بزرگ‌ترین دایره‌المعارف پزشکی محسوب می‌شود، پایه و اساس بیش از ۷۰% داروهای ترکیبی و گیاهی در جهان بوده و در دانشگاه‌های دنیا تدریس می‌شود. برای آشنایی بیشتر با درمان بواسیر در طب بوعلی سینا با ما همراه باشید.

پرستار بیمار در منزل

درمان شقاق (بواسیر) در طب بوعلی سینا

راه‌های درمان بواسیر با طب بوعلی سینا

بوعلی سینا عامل اصلی بواسیر را خون غلیظ سودایی و یبوست می‌داند. بنابراین هر عامل گیاهی و دارویی که این دو عامل را از بدن رفع کند، در درمان یبوست و بواسیر مؤثر خواهد بود. کم‌تحرکی و چاقی بیش از حد، خوردن غذاهای چرب و سودازدا که رسوبات خون و حرارت کبد را بالا می‌برند و کم‌آبی بدن در کنار سبک زندگی و تغذیه نامناسب و نامتعادل می‌تواند بیماری یبوست و بواسیر را تشدید کند.

درمان بواسیر در طب بوعلی سینا بدین صورت است که بیمار باید ابتدا در رژیم غذایی خود تجدیدنظر کرده و روغن‌های جامد و حیوانی، گوشت قرمز، دل قلوه و مغز گوسفند و همچنین مصرف لبنیات پرچرب را به حداقل برساند. قدم بعدی خوردن غذاهای محرکی است که روده را تحریک کرده و یبوست را برطرف می‌کند. در ادامه ترکیباتی و نحوه مصرف آنها را بیان میکنیم که بوعلی سینا برای درمان شقاق توضیه کرده است.

ترکیباتی برای درمان شقاق در طب بوعلی سینا

توصیه بوعلی سینا بر استفاده از تنقیه است. تنقیه به مفهوم انما، شامل اعمالی برای شستشوی کولون یا روده با حرکات آب ولرم هنگام اجابت مزاج و عمل دفع است. پس از تنقیه باید با ضماد دست‌ساز مورد توصیه بوعلی سینا، مقعد را چرب کرده و پانسمان کنند. (انجام تنقیه در منزل)

ضماد مورد توصیه در درمان بواسیر در طب بوعلی سینا شامل موارد زیر است:

 • مقل
 • مغز ساق گاو
 • روغن کوهان شتر
 • روغن هسته زردآلو
 • پیه اردک و موم است

تهیه این مواد به‌راحتی امکان‌پذیر است. این مواد را در خانه به نسبت مساوی ترکیب کرده و روزانه دو بار در ناحیه مقصد استفاده کنید تا تأثیرگذاری خود را نشان دهد.

پودر آب زن مورد دیگری است که برای درمان بواسیر در طب بوعلی سینا ذکر شده است. برای درمان شقاق در طب بوعلی سینا این پودر را با استفاده از موادی که در ادامه ذکر شده‌اند تهیه و تدارک ببینید.

 • گلنار یا گل میوه انار به مقدار ۱۰۰ گرم
 • پوست عدس به مقدار ۱۵۰ گرم
 • سماق به مقدار ۱۰۰ گرم

این مواد را پس از تهیه، با رعایت مقادیر ذکرشده به گرم با همدیگر ترکیب کنید. سپس در قدم بعدی مخلوط را در ۲ لیوان آب ریخته و بجوشانید. محلول به‌دست آمده را به کمک یک توری صاف کنید. مایع باقی‌مانده را در یک تشت آب ولرم ریخته و روزانه به مدت نیم ساعت و در سه مرتبه مستقل، نشیمن‌گاه خود را در داخل آن قرار دهید (به عبارتی در داخل تشت حاوی محلول، به مدت نیم ساعت بنشینید تا اثر قابض و درمانی خود را بر روی رگ‌های خونی بگذارد).

شربت دفع‌کننده اخلاط غلیظ در بدن که به شربت گل‌ها نیز معروف است، یکی دیگر از موارد درمان هموروئید در طب بوعلی سینا است. دفع اخلاط غلیظ به مفهوم پاک‌سازی خون کثیف از بدن است که منجر به یبوست و سختی دفع می‌شود. در منظر درمان بواسیر در طب بوعلی سینا، بدن ما در اثر خوردن غذاهای آماده، نیمه آماده، فرآوری شده، فست فودی، پرچرب، سرخ‌شده و غذاهایی حاوی کلسترول و چربی بالا، در کنار کم‌تحرکی و اضافه‌وزن به سمت سودایی رفته و دچار اخلاط غلیظ می‌شود.

شربت گل‌ها برای درمان بواسیر در طب بوعلی سینا ذکرشده است، قادر به پاک‌سازی بدن از خون کثیف و اثرات تغذیه نامناسب است. این شربت از مواد و ترکیبات گیاهی زیر ساخته می‌شود:

 • عناب
 • تمشک و گزنه
 • برگ توت و شاه تره
 • تخم کاهو و عسل
 • تمر هندی و رازیانه
 • افسنطین و مویز

احتمالاً پیدا کردن تک تک این موارد کار ساده‌ای نخواهد بود؛ اما اگر این شربت را روزانه به مدت ۳۰ روز استفاده کنید، شاهد اثرگذاری فوق‌العاده آن خواهید بود. مواد ذکرشده را ترکیب کرده و مخلوط حاصل را در آب جوش بریزید. محلول را به‌اندازه ۳ قاشق غذاخوری به‌صورت روزانه مصرف کنید تا شاهد اثرگذاری آن باشید.

دارو‌های گیاهی برای درمان بواسیر در طب بوعلی سینا

درمان بواسیر در طب بوعلی سینا

برای درمان بواسیر در طب بوعلی سینا داروهای گیاهی متعددی ذکر شده است که با آن‌ها آشنا شدیم. علاوه بر موارد و ترکیبات ذکرشده، داروهای گیاهی زیر نیز برای درمان شقاق در طب بوعلی سینا ذکر شده‌اند و دارای اثرگذاری فوق‌العاده بالایی هستند.

 • استفاده از روغن چریش

روغن گیاهی چریش یکی از بهترین راه‌های درمان بواسیر با طب بوعلی سینا به شمار میرود. این روغن پر از ترکیبات مفیدی است که می‌تواند با هموروئید مبارزه کند. به منظور درمان این عارضه با روغن چریش نیاز به مقدار کمی از این روغن می‌باشد.

در ابتدا مقعد خود را به خوبی شسته و خشک نمایید. هر بار یک تا دو قطره روغن چریش روی انگشتان خود ریخته و ناحیه مقعد را با آن ماساژ دهید. به تدریج خشکی و درد هموروئید کمتر می‌شود. استفاده مستمر از این روغن باعث می‌شود که به تدریج عارضه هموروئید کمتر و کمتر شده و در نهایت از بین برود.

 • آلوئه‌ورا

آلوئه‌ورا نیز برای درمان بواسیر با طب بوعلی ید طولایی دارد. ژل داخل آلوئه‌ورا قادر است التهابات پوستی را تا حد خیلی زیادی از بین ببرد. استفاده از ژل آلوئه‌ورا برای ماساژ ناحیه مقعد باعث می‌شود که درد و التهابات ناشی از هموروئید بسیار کاهش پیدا کند. از آلوئه‌ورا می‌توانید برای درمان هموروئید هم از نوع داخلی و هم از نوع خارجی استفاده کنید.

 • نارون کوهی

نارون کوهی یک داروی گیاهی ارزان است که به راحتی می‌توانید آنرا پیدا کنید. بسیاری از کرم‌ها و لوسیون‌های ضد التهاب از ترکیبات نارون کوهی استفاده می‌شوند. این داروها را می‌توانید به راحتی در خیلی از داروخانه‌ها بیابید. در این گیاه فوق‌العاده موادی وجود دارد که باعث جمع شدن مقعد خواهد شد. به همین دلیل برای درمان بواسیر با طب سنتی در کتب بوعلی سینا استفاده از داروهایی با ترکیبات نارون کوهی بسیار مفید است.

 • روغن زیتون

روغن زیتون نیز یک ماده گیاهی است که می‌توانید با آن همورئید را بسیار کاهش داده یا از بین ببرید. به این منظور می‌توانید مقداری پنبه را به روغن زیتون آغشته کرده و به محل وجود هموروئید بمالید. قبل از این کار حتما ناحیه مقعد را شسته و خشک کنید. سپس روغن زیتون را به این ناحیه بزنید. به تدریج التهابات و درد در ناحیه مقعد که به علت هموروئید است از بین رفته یا کاهش پیدا می‌کند

مراقبت و رسیدگی به افراد مبتلا به بیماری بواسیر در موسسه پرستاری توانبخش

همان‌طور که ملاحظه کردید، درمان بواسیر در طب بوعلی سینا کاملاً امکان‌پذیر است و برای درمان شقاق در طب بوعلی سینا موارد متعددی ذکر شده است. اگر قصد درمان بواسیر با استفاده از داروهای گیاهی و خانگی را دارید، موارد ذکرشده را مدنظر قرار دهید.

مؤسسه پرستاری توانبخش به شماره ثبت ۲۰۳۹۲۴ و شناسه ملی ۱۰۱۰۲۴۵۶۱۴۶، بزرگ‌ترین و معتبرترین مرکز پرستاری، مراقبت و نگهداری در منزل با مجوز و قرارداد رسمی، عضو رسمی مراکز همیاری و عضو رسمی انجمن مؤسسات و مراکز مراقبت، نگهداری و پرستاری از سالمند، بیمار و کودک است که خدمات ارزشمندی را به مشتریان و بیماران ارائه می‌کند.

اگر برای مراقبت شبانه‌روزی، روزانه و مراقبت در منزل از بیماران، کودکان و سالمندان خود به دنبال نازل‌ترین قیمت ممکن در سطح تهران هستید، پیشنهاد ما به شما استفاده از خدمات مؤسسه توانبخش خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خدمات این مؤسسه از جمله درمان زخم بستر در منزل و … از طریق مشاوره تلفنی رایگان با مشاوران ما در تماس باشید.

بیماری بواسیر چیست؟

بواسیر یا همان بیماری هموروئید یکی از بیماری‌های ناحیه نشیمن‌گاهی است که در طی آن، دفع مواد زاید و بول از بدن بیماری به سختی انجام می‌شود. این بیماری با یبوست همراه است و سبک زندگی امروزی که همراه با غذاهای ناسالم است، بر شدت بیماری می‌افزاید.

راه‌های خانگی درمان بواسیر در طب بوعلی سینا چیست؟

خوشبختانه درمان بواسیر در طب بوعلی سینا وجود دارد. ما با مراجعه به طب سنتی بوعلی سینا می‌توانیم با درمان‌های خانگی بواسیر خود را درمان کرده یا آن را مهار کنیم. روغن چریش، نارون کوهی و روغن زیتون به عنوان درمان بواسیر در طب بوعلی سینا ذکر شده است.

عوامل ابتلا به بیماری بواسیر و تشدید این بیماری از دیدگاه بوعلی سینا چیست؟

از عوامل ابتلا می‌توان به رژیم غذایی نامناسب، مصرف غذاهای فست فودی  و کنسروی اشاره داشت، همچنین کمبود ویتامین B1 هم می‌توان از این عوامل دانست. وراثت، یبوست طولانی و مزمن، همچنین اسهال طولانی و مزمن از عوامل تشدید و ابتلا به بیماری بواسیر در طب بوعلی سینا به شمار می‌روند. دیگر موارد می‌توان به ایستادن طولانی مدت، بلند کردن وسایل سنگین، مصرف تریاک و سیگار اشاره داشت.
سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *