قیمت پرستار کودک در منزل سال 1401

شاید خیلی‌ها در گوگل سرچ کنند که قیمت پرستار کودک در منزل سال 1401 چند است؟ هر ساله این نرخ‌گذاری را شورای عالی بیمه و خدمات درمانی عهده‌دار می‌شود. این سازمان همه ساله میزان قیمت این تعرفه را به مراکز مربوطه اعلام خواهد کرد.

والدین گرامی کودکان به دلیل مشغله کاری فراوانشان ناگزیرند از پرستار کودک استفاده کنند. مسائلی چون، شاغل بودن پدر و مادر، پیش آمدن سفرهای از قبل تعیین نشده و مشکل بودن مراقبت از فرزندان چندقلو، معمولا موجب شده والدین این کودکان برای مراقبت و نگهداری‌شان از دیگران کمک بگیرند. در گذشته این افراد یاریگر، بیشتر شامل بستگان این والدین می‌شدند، ولی در زمان کنونی با توجه به دل‌مشغولی افراد، کمتر موقعیتش پیش می‌آید تا این لطف بزرگ را در حق بستگان خود کنند. پس والدین چاره‌ای جز استخدام پرستار کودک ندارند.

پرستار کودک در منزل

با افزایش مشغله برخی مادران، آن‌ها مجبورند که فرزندان خود را در مهدکودک‌ها بگذارند ولی برخی ترجیح می‌دهند این مراقبت در منزل خودشان صورت گیرد. یعنی با ماندن فرزندانشان در خانه، پرستاری را استخدام می‌کنند تا از فرزند دلبند آن‌ها مراقبت کند. برای اینکه این مراقبت به درستی انجام شود باید در وهله اول پرستار کودک در منزل عاشق وقت گذارندن و رسیدگی به بچه‌ها باشد. زیرا این علاقمندی موجب می‌شود تا به درستی وظایف خود را انجام دهند و والدین کودکان هم می‌توانند با خیال راحت به کار خود رسیدگی کنند.

پرستار کودک ارزان قیمت

اگر می‌خواهید پرستار فرزند شما حقوق پرداختی به آن کم باشد به نکات ذیل توجه کنید:

 • به طور مشترک به همراه نزدیکان و یا همکاران خود پرستار کودک بگیرید:
  با وجود اینکه حقوق پرستار دو کودک به نسبت از حقوق یک کودک بیشتر است ولی خیلی کمتر از گرفتن دو پرستار به طور جداگانه می‌باشد.
 • کم کردن مسئولیت‌های پرستار کودک:
  اگر تمایل ندارید قیمت پرستار از قیمت‌گذاری که تعیین شده بیشتر نشود پس بهتر است مسئولیت‌های اضافی را به دوش پرستار نندازید. وظیفه اصلی پرستار کودک مراقبت از فرزند شما است ولی خیلی از افراد هستند وظایف پخت‌وپز و رسیدگی به امورات منزل را به پرستار بچه محول می‌کنند و این موجب بالا رفتن حقوق پرستار خواهد شد.
 • با دقت داشتن به احتیاجات کودک پرستار بگیرید:
  چنانچه به پرستار کودک با تحصیلات عالیه و ماهر در حیطه کودکیاری احتیاج ندارید این گزینه را از شرایط استخدام حذف کنید. چرا که این افراد باتوجه به ارائه خدمات بهتر با حقوق کم مسئولیت قبول نمی‌کنند. برخی جوانان هستند علاقه فراوانی به نگهداری کودکان دارند ولی مهارت و تجربه زیادی در حیطه کودکیاری ندارند، در عوض با حقوق کمتری مراقبت از کودکان شما را می‌پذیرند، این اشخاص می‌توانند گزینه مناسبی باشند برای فرزندان شما باشند.
 • در محدوده نزدیک به منزل‌تان پرستار انتخاب کنید:
  اگر پرستار نزدیک به محل زندگی خود را استخدام کنید هزینه ایاب و ذهاب کمتری داشته باشد و به لحاظ مالی پرستار تحت فشار نمی‌باشد و با رضایت قلبی بیشتری انجام وظیفه خواهد کرد و همچنین در رفت و آمدهای وی تاخیرات کمتری رخ می‌دهد. در این صورت شما مجبور به پرداخت هزینه بیشتر نخواهید بود.

پرستار کودک در تهران

پرستار کودک در تهران به دو صورت است. برخی به دنبال پرستار پاره‌وقت هستند تا در ساعات و ایامی که قادر به نگهداری و مراقبت از فرزند خود نیستند پرستار نیمه‌وقت استخدام می‌کنند. برخی از خانواده‌ها هم هستند به دلیل مشغله‌های فراوان نیازمندند تا یک نفر آن‌ها را در این وظیفه خطیر (نگهداری و مراقبت از کودکان) همراهی کند، این افراد برای آرامش خاطر خود و فرزندشان ترجیح می‌دهند که پرستار شبانه‌روزی بگیرند. قیمت پرستار نیمه‌وقت با شبانه‌روزی متفاوت است. البته لازم به ذکر است شبانه‌روزی به این معنا نیست که پرستار هیچ گونه استراحتی نداشته باشد بلکه پرستار هم بایستی به اندازه کافی خواب و استراحت داشته باشد تا سلامتی آن به مخاطره نیوفتد.

وظایف پرستار کودک در منزل

وظایف پرستار کودک در منزل

 • تمیز و مرتب کردن اتاق کودک: پرستار کودک علاوه بر مراقبت از کودک، از آن انتظار می‌رود، مکانی را کودک به هنگام بازی به هم می‌ریزد را مرتب و تمیز کند و همچنین به نظافت اتاق، سر و وضع بچه رسیدگی کند. لازم به ذکر است از وظایف مهم پرستار مراقبت از بچه شما می‌باشد و تمیز کردن منزل جزو وظایف آن نمی‌باشد. اگر این انتظار را از پرستار بچه دارید بهتر است همان لحظه مصاحبه ذکر کنید و با اضافه کردن به حقوق آن به توافق برسید در غیر این صورت پرستار به این وظایف عمل نخواهد کرد.
 • رعایت نکات ایمنی: یکی از مسئولیت‌های مهم پرستار رعایت موارد ایمنی برای کودک است. کودک را از عوامل خطرزا دور کند و سپس پیشگیری‌ها و تدابیر لازم را انجام دهد. در مواقع بازی کردن کودک به خوبی هشیار باشد تا حادثه‌ای برای آن رخ ندهد. همچنین مواقعی که کودک را بیرون از منزل می‌برد مراقب رفتار و تعاملاتش با دیگران باشد.
 • توانایی مدیریت شرایط سخت: یکی از وظایف پرستار کودک این است در این شرایط مدیریت بحران درستی داشته باشد. داشتن این خصیصه موجب آرامش خاطر والدین کودک خواهد بود. از اقدامات لازم در این شرایط مسلط بودن به کمک‌های اولیه و داشتن آگاهی در رابطه با سابقه سلامتی و بیماری کودک می‌باشد تا در صورت بروز مسئله‌ای، آمادگی لازم را برای مدیریت این بحران را داشته باشد. همچنین در رابطه با غذا خوردن کودک هم ایمنی لازم را در رابطه با پیشگیری از خفگی را مسلط باشد.
 • بازی‌های خلاقانه: یکی از وظایف پرستار انجام بازی با بچه‌ها می‌باشد. اگر پرستار بتواند هوشمندانه رفتار کند و کودک را به سمت بازی‌هایی که موجب شکوفایی، خلاقیت و سلامتی جسمی و ذهنی آن‌ها می‌شود، سوق دهند بسیار عالی می‌شود.
 • مدیریت زمان: پرستار بایستی زمان، بازی کردن، تماشای فیلم و رسیدگی به تکالیف مدرسه را مدیریت کند که اختلالی در درس و شخصیت وی پیش نیاد و روال درستی را سپری کند.
 • غذا دادن: توجه داشتن به تغذیه کودک یکی از مسئولیت‌های اساسی پرستار است. پرستار باید با ذائقه کودک آشنا باشد و همچنین در آشپزی هم مهارت داشته باشد.

قیمت پرستار کودک

گرچه تعیین نرخ پرستار کودک بر عهده شورای عالی بیمه و خدمات درمانی است ولی برخی از خانوارها انتظاری ورای وظایف پرستار را دارند. به همین منظور برای پایمال نشدن حقوق این قشر زحمت‌کش عوامل فراوانی در تعیین قیمت پرستار تاثیرگذار است. عواملی چون تعداد کودکانی که مورد مراقبت قرار می‌گیرند، تحصیلات، سابقه کار، مهارت پرستار، فاصله محل کار تا مکان سکونت، تعداد فعالیت‌هایی که پرستار باید انجام دهد، تعداد روزهای هفته و ساعت فعالیت پرستار، بستگی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.