تست توضیح مختصر

مادریار کیست؟ مادریار چه وظایفی دارد؟

در این مقاله قصد داریم در مورد مفهوم مادریار صحبت کنیم و به یک پاسخ روشن برای این سؤال برسیم: مادریار کیست؟ مادریار اصطلاحی است که این روزها آن را بسیار می‌شنویم؛ اما احتمالاً برداشت درستی از این واژه و اصطلاح نداریم. عوض شدن سبک زندگی انسان‌ها و زوج‌ها به‌ خصوص در کلان شهرها و شهرهای صنعتی، زمان بسیار کمی را در برای وقت گذراندن با کودکان، در اختیار والدین قرار می‌دهد. یکی از والدین و در اکثر موارد هر دوی آن‌ها روزانه مشغول کار و فعالیت هستند و زمان چندانی برای وقت گذراندن با کودک خود ندارند. از این رو بسیاری از زوج‌ها حتی به این فکر می‌افتند که بچه‌دار شدن برایشان مقدور نیست و اینجا است که مادریار به کمک آن‌ها می‌آید.

بهترین تصمیم در این‌گونه موارد، استخدام یک مادریار خوب و مناسب است. مادریار (mother helper) همان‌طور که از نامش مشخص است، شخصی است که به منزل شما می‌آید تا در زمان‌هایی که مادر خانه در کنار کودکان نیست، در کنار آن‌ها حضور داشته و بخشی از وظایف مادر را برعهده بگیرد.

برای آشنایی بیشتر با مفهوم مادریار، وظایفی که یک مادریار برعهده دارد، ویژگی‌های یک مادریار مناسب و همین‌طور آشنایی با نحوه پیدا کردن یک مادریار مناسب، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید؛ همچنین می‌توانید با مراجعه به مقاله «پرستار کودک در منزل» اطلاعات کامل در این مورد کسب کنید.

برای دسترسی سریع به بخش‌های مختلف مقاله، روی عنوان موردنظر کلیک کنید:

پرستار کودک در منزل

مادریار کیست؟

مادریار کیست؟

کودکان و نوزادان نیاز به مراقبت‌های ۲۴ ساعته و شبانه‌روزی دارند. کودکان نیاز دارند که مادر خود را همیشه در دسترس داشته باشند و حضور همیشگی آن‌ها را احساس کنند. این در حالی است که با توجه به کیفیت زندگی و سطح بالای مشغله‌های امروزی، بسیاری از مادران مجبور به حضور در محل کار هستند و از این رو، دیگر نمی‌توانند مانند سابق تمام‌وقت خود را در اختیار کودکان قرار دهند.

با توجه به اینکه کودک نیاز به توجه و مراقبت مداوم دارد و اگر این احساس نیاز و عواطف وی به‌خوبی پاسخ داده نشود با مشکلات بزرگی در آینده روبرو خواهد شد، پس استخدام یک مادریار کاملاً ضروری و الزامی به نظر می‌رسد.

موسسه پرستاری توانبخش با بیش از 20 سال سابقه در زمینه پرستاری و پزشکی خدمات پرستار کودک در منزل تهران را ارائه می‌دهد. موسسه توانبخش با آموزش تخصصی پرسنل و همچنین نظارت دقیق بر قراردادهای عقد شده آماده خدمت رسانی است.

مادریار کیست؟ مادریار به چه شخصی گفته می‌شود؟

زمانی که مادر می‌شوید، مسئولیت‌های شما دوچندان می‌شوید. با استخدام یک مادریار می‌توانید بخش بزرگ و مهمی از مسئولیت‌های مادرانه خود را به وی سپرده و به زندگی عادی خود بازگردید. مادر بودن به‌خودی‌خود مسئولیت بزرگ و سنگینی است و چه‌بهتر که یک نفر همواره در کنار شما حضور داشته باشد و بخش اعظمی از مسئولیت‌های شما را به دوش بکشد.

مادریار کیست؟ مادریار به شخصی گفته می‌شود که به‌ منظور کمک به والدین و مراقبت و پرستاری از کودک در منزل حضور پیدا می‌کند و بخشی از امور منزل اعم از خرید کردن، پختن غذا، شستشوی لباس‌ها و ظروف و مراقبت از کودک یا نوزاد را به‌ صورت دائمی یا موقتی در دست می‌گیرد. مادریار به عبارت ساده‌تر، دست سوم و نیروی کمکی مادر برای انجام امور خانه است. مادریاران را می‌توان مانند پرستاران کودک نیز در نظر گرفت.

مادریاران از چه راه‌هایی می‌توانند به والدین کمک کنند؟

پاسخ این سؤال روشن است. تصور کنید که یک مادریار در منزل حضور دارد و در حال کمک به شما در انجام امورات منزل و کودک است.

شما می‌توانید تایمی را به استراحت بگذرانید: اگر خسته از سرکار برگشته‌اید یا در انجام امور منزل خسته شده‌اید، می‌توانید امور منزل و کودک را به مادریار سپرده و اندکی استراحت کنید.

انرژی ذخیره کنید: برای انجام دادن وظایف محوله از سمت شرکت و محل کار، شما نیاز به ذخیره کردن انرژی دارید. مراقبت از کودکان و همراهی کردن آن‌ها در بازی‌هایشان می‌تواند تمام انرژی شما را تخلیه کند. شما به‌ راحتی می‌توانید امور کودکان و منزل را به مادریار سپرده و مشغول انجام وظایف کاری خود شوید.

افزایش بهره‌وری مادر: با بازتر بودن برنامه روزانه، بهره‌وری مادران نیز افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه کیفیت زمانی که برای کار می‌گذارند و کیفیت زمانی که با کودکان می‌گذرانند نیز بالاتر می‌رود.

کارهای شخصی خود را سامان‌دهی کنید: مادر بودن یعنی وقف کردن خود به‌ صورت ۲۴ ساعته و شبانه‌روزی برای کودک و امور منزل. در این بین دیگر زمانی برای انجام امور شخصی مانند کتاب خواندن، چرت زدن، استحمام، بیرون رفتن با دوستان و حرف زدن با تلفن نمی‌ماند. با سپردن امور منزل و کودک به مادریار، به‌ راحتی می‌توانید لابه‌لای کارها، به انجام امور شخصی خود نیز بپردازید.

مطالب مرتبط: هزینه نگهداری کودک در منزل

ویژگی های مادریار مناسب چیست؟

تاکنون متوجه شدیم که مادریار کیست؟ اکنون می‌خواهیم با خصوصیات و ویژگی‌های مادریار مناسب آشنا شویم. یک مادریار برای اینکه به‌ خوبی از پس انجام امورات منزل و کودک (کودکان) شما بربیاید، باید خصوصیات و ویژگی‌های مشخصی داشته باشد. امور منزل و به‌ خصوص کودک باید دقیق و مرتب انجام شوند؛ بنابراین روی هر شخصی به‌ عنوان مادریار نمی‌توان حساب باز کرد.

به‌ عنوان چند ویژگی مهم و بارز یک مادریار خوب و مناسب، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • معتمد و قابل اطمینان باشد؛ شما برای اینکه بتوانید خانه و کودک خود را به مادریار بسپارید، باید بتوانید به او اعتماد کنید.
 • مسئولیت‌پذیر و متعهد باشد؛ مادریار باید نسبت به انجام وظایف خود متعهد و مسئولیت‌پذیر باشد و انجام امورات محوله به وی را در اولویت تمام کارهای خود قرار دهد.
 • منظم باشد و به‌ موقع برای انجام امور خود در خانه حاضر باشد؛ شما برای ترک منزل و رسیدگی به کارهای خود، نمی‌توانید منتظر رسیدن مادریار بوده و بدقولی‌های او را تحمل کنید.
 • مادریار نباید به سیگار یا هر گونه ماده مخدر دیگر اعتیاد داشته باشد.
 • چهره شاد و خندانی داشته باشد، سرشار از انرژی باشد و این انرژی را به محیط اطراف منتقل کند.
 • صبر و حوصله زیادی در ارتباط با رسیدگی به امور کودک داشته باشد و در شرایط مختلف و سخت، آرامش و خونسردی خود را حفظ کند.
 • به وقت‌گذرانی با کودکان علاقه داشته باشد و به کودک شما به چشم کودکان خود نگاه کند.
 • یک مادریار خوب باید به قوانینی که از سمت شرکت و شخص شما برایش در نظر گرفته می‌شود، پایبند باشد.
 • از تجربه کافی برای انجام امور مختلف منزل و نگهداری از کودک برخوردار باشد.
 • مدارک و گواهی‌نامه‌های لازم برای فعالیت در این زمینه را داشته باشد، کلاس‌ها و دوره‌های تخصصی و به‌روزی را پشت سر گذاشته باشد و از همه مهم‌تر، از طرف یک شرکت و مجموعه معتبر و باسابقه معرفی شده باشد.
 • تسلط کافی را در مهارت‌های اولیه خانه‌داری، پرستاری کودک، کمک‌های اولیه و پخت‌وپز داشته باشد.

مادریار چه وظایفی دارد؟

مادریار چه وظایفی دارد؟

پس از پرداختن به این موضوع که مادریار کیست؟ و ویژگی‌های مادریار خوب و مناسب چیست؟ اکنون زمان آن رسیده است که اگر قصد استخدام یک مادریار را داریم، با شرح وظایف یک مادریار آشنا شویم. مادریار چه وظایفی دارد؟

برای پاسخ دادن به این سؤال ابتدا باید نیازهای روزانه خود را مشخص کرده و بدانید که هدف اصلی و اولویت شما از استخدام یک مادریار چیست، چرا که قسمت مهمی از شرح وظایف مادریاران را مادران و والدین کودک مشخص می‌کنند. هر کودک یار با یک سری وظایف ثابت و از پیش تعیین‌شده و یک سری وظایف محوله از سوی والدین روبرو است.

به‌ عنوان برخی از مهم‌ترین و بارزترین وظایفی که مادریاران برعهده دارند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بازی کردن با کودکان
 • سرو کردن غذا و میان وعده‌های سالم برای کودکان
 • آگاهی از حساسیت‌های غذایی کودکان و همچنین آگاهی از غذاهای مورد علاقه خانواده
 • گرفتن آبمیوه
 • رسیدگی به امور نظافتی منزل مانند رفت‌وروب، جمع‌وجور کردن وسایل و به‌هم‌ریختگی‌های خانه
 • مرتب کردن اتاق و وسایل بازی فرزندان
 • رسیدگی به امور بهداشتی کودکان اعم از سرویس بهداشتی و استحمام
 • پیاده‌روی با کودکان و بردن آن‌ها به پارک و شهربازی
 • رسیدگی به امور درسی کودکان (اگر کودک به مدرسه می‌رود)
 • سرگرم کردن کودک با بازی‌های آموزنده و مناسب با سن و سال وی
 • رسیدگی به وضعیت کودک در زمان‌هایی که وی بی‌قراری یا گریه می‌کند
 • هماهنگ بودن با مادر خانه در انجام امور منزل و کودک
 • آموزش خوش اخلاق بودن و گشاده‌رویی به کودک
 • خواندن کتاب‌های مناسب
 • تعویض پوشک
 • تعویض ملافه و روبالشتی کودک در صورت نیاز
 • مدیریت زمان بازی، کارتون دیدن، کتاب خواندن و خواب و استراحت کودک

چگونه یک مادریار مناسب پیدا کنیم؟

اکنون که می‌دانیم مادریار کیست؟ چه وظایفی را برعهده دارد و ویژگی های مادریار خوب و مناسب چیست؟ بهتر می‌دانیم که پیدا کردن یک مادریار خوب، مناسب، مسلط، باتجربه و قابل اعتماد از پیدا کردن سوزن در انبار کاه نیز سخت‌تر خواهد بود؛ اما جای نگرانی نیست. مؤسسه توانبخش در این کار به شما کمک خواهد کرد.

مؤسسه توانبخش با سابقه طولانی (۲۰ سال سابقه کار و فعالیت تخصصی) فعالیت در زمینه پرستاری و خدمات پرستاری در منزل، بهترین و کارآزموده‌ترین مادریاران را به شما معرفی می‌کند. تمام مادریارانی که توسط مؤسسه توانبخش به شما معرفی می‌شوند، آموزش‌ها و دوره‌های لازم را پشت سر گذاشته و با بالاترین سطح تجربه، مهارت و آمادگی، آماده کمک کردن به شما و در دست گرفتن امورات خانه و کودکان هستند.

برای پیدا کردن یک مادریار مناسب می‌توانید از سایت‌های اعزام پرستار یا از اطرافیان پرس‌وجو و سؤال نمایید. زمانی فردی را که پتانسیل کافی برای مادریار بودن داشت پیدا کردید با او مصاحبه کنید.

به میزان انرژی او در هنگام صحبت، آیا او شوخ‌طبع است، یا رفتارش با کودکان چگونه است را طی مصاحبه بررسی کنید.

استخدام مادریار در منزل به کمک موسسه توانبخش

استخدام مادریار در منزل به کمک موسسه توانبخش

مؤسسه توانبخش عمده شهرت خود را به دلیل آموزش سطح بالای پرسنل و نظارت دقیق بر روی قراردادهای عقد شده در این مجموعه به دست آورده است و یکی از معدود مؤسسه‌های قابل اعتماد در زمینه پرستاری از کودک، بیمار و پرستار سالمند در منزل به شمار می‌رود. مؤسسه پرستاری توانبخش می‌تواند با توجه به معیارهای مشتری و والدین، قرارداد مناسبی را با آن‌ها در این زمینه عقد کند و تمام نیازهای والدین را پوشش دهد. همچنین شما می‌توانید با مراجعه به مقاله «انتخاب پرستار کودک در منزل» از معیارهای مختلف آگاه شوید.

هزینه قرارداد مادریار

تعرفه خدمات مادریار قیمت مشخص و ثابتی ندارد و تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند شرح وظایف و کارهایی که والدین انتظار آن‌ها را دارند، قرار دارد. برای اطلاع دقیق از آخرین لیست قیمت خدمات و همچنین گرفتن مشاوره‌های لازم و پرسیدن سؤالات مربوطه، می‌توانید با کارشناسان و مشاوران مؤسسه توانبخش در تماس باشید.

سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *