عفونت ریه در کودکان (علت، علائم و درمان)

عفونت ریه از جمله بیماری‌هایی است که در دنیای امروز افراد در تمام رده‌های سنی را درگیر می‌کند. ممکن است دلیل ابتلا به عفونت ریه آنفولانزا و یا یک سرماخوردگی ساده باشد، اما اگر به آن رسیدگی نشود، ممکن است برای فرد بیمار عوارض جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.

عفونت ریه با توجه به عوامل آن که می‌تواند ویروسی و یا باکتریایی باشد، درمان‌های متفاوتی نیز دارد. در این مقاله انواع داروهایی که برای درمان عفونت ریه در کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرند بررسی شده و سعی شده است بهترین داروی عفونت ریه برای کودکان معرفی شود.

برای دسترسی سریع به بخش‌های مختلف مقاله، روی عنوان موردنظر کلیک کنید:

پرستار کودک در منزل

اگر شما می‌خواهید در خصوص این بیماری اطلاعات جامعی داشته باشید، می‌توانید به مقاله «عفونت ریه» مراجعه کنید.

علت عفونت ریه در کودکان

زمانی که یک ویروس باعث آلوده شدن برونشیول‌ها (کوچکترین راه‌های هوایی در ریه‌ها) شود، برونشیولیت اتفاق می‌افتد. در چنین حالتی، عفونت ریه در کودکان رخ می‌دهد و باعث تورم و تحریک برونشیول‌ها می‌شود. در نتیجه بروز عفونت، مخاط در راه‌های هوایی جمع شده و جریان هوا به داخل و خارج ریه‌ها را مختل می‌کند.

معمولاً ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV) باعث ایجاد برونشیولیت می‌شود. این ویروس در بین کودکان تا ۲ سالگی بسیار رایج است. گفتنی است که این ویروس اغلب در ماه‌های سرد سال و فصول بارانی، در اوج شیوع قرار دارد. هر فردی می‌تواند بیش از یکبار به این ویروس مبتلا شود. همچنین ویروس‌های دیگری مانند ویروس‌هایی که باعث آنفولانزا یا سرماخوردگی می‌شوند، می‌توانند باعث ایجاد برونشیت شوند.

ویروس‌هایی که باعث می‌شوند فرد به برونشیت مبتلا شود، خیلی راحت پخش می‌شوند. زمانی که فرد مبتلا به برونشید، سرفه، عطسه یا صحبت کند، این ویروس‌ها می‌توانند از طریق قطرات موجود در هوا به فردی دیگر منتقل شوند. همچنین دست زدن به وسایل مشترک با فرد بیمار مانند ظروف غذا، دستگیره‌های در، حوله‌ها یا اسباب‌بازی‌ها و سپس دست زدن به بینی، دهان یا چشم‌ها می‌تواند باعث انتقال بیماری شود.

علائم عفونت ریه در کودکان

علائم عفونت ریه در کودکان

علائم عفونت ریه در کودکان ممکن است خیلی سریع یا در طی چند روز، خود را نشان دهند. برای مشاهده علائم عفونت ریه در کل می‌توانید به صفحه «علائم عفونت ریه» مراجعه فرمایید.

در ادامه علائم عفونت ریه کودکان عبارتند از:

 • تب (دمای بالای 38 درجه سانتیگراد یا بیشتر)
 • تنگی نفس یا تنفس سریع
 • سرفه خشک یا سرفه خلطدار، سبز یا قهوه‌ای
 • درد قفسه سینه
 • شکم درد(در اثر سرفه)
 • خواب‌آلود بودن یا خستگی بیشتر از حد معمول
 • تحریک‌پذیر بودن
 • به سختی نفس کشیدن
 • بازتر شدن سوراخ‌های بینی کودک با نفس کشیدن
 • استفاده کودک از عضلات شکم خود برای تنفس بیش از حد معمول
 • ناتوانی در نوشیدن مایعات

برخی از کودکان ممکن است همه این علائم را داشته باشند و برخی دیگر هیچ علائمی نداشته باشند.

بهترین شربت عفونت ریه برای کودکان

در ادامه بررسی عفونت ریه در کودکان، به مبحث داروهای مؤثر برای عفونت ریه در کودکان می‌پردازیم.

خوشبختانه داروهایی وجود دارند که می‌توانید برای درمان عفونت ریه در کودکان از آن‌ها استفاده کنید. البته این داروها را باید با تجویز و نسخه پزشک تهیه و مصرف کنید. از مصرف خودسرانه داروهای زیر برای کودکان به شدت اجتناب کنید.

همچنین شما می‌توانید به مقاله «بهترین شربت برای عفونت ریه» مراجعه فرموده و از بررسی دقیق شربت‌های مختلف آگاه شوید.

در ادامه به بررسی داروی عفونت ریه در کودکان می‌پردازیم.

شربت پکتوگل 

شربت پکتوگل اولین دارویی است که برای درمان عفونت ریه در کودکان تجویز و استفاده می‌شود. این دارو به دلیل داشتن عصاره گیاه عشقه، بسیار خلط آور بوده و با رقیق کردن خلط، منجر به کاهش و فروکش کردن التهاب مخاط مجاری تنفسی می‌شود.

استفاده از شربت پکتوگل در موارد سرماخوردگی، برونشیت عفونی و سرفه کودکان، منجر به کاهش تعداد و شدت سرفه‌ها می‌شود. این شربت همچنین خاصیت ضد ویروسی، آنتی باکتریال و ضد قارچ دارد، چرا که در ترکیبات آن از هدراکوزید C و فالکارینول گیاه عشقه استفاده شده است.

به عنوان برخی از فواید و خواص شربت پکتوگل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تأثیرگذار در بهبود سرفه
 • مؤثر در درمان و بهبود سیاه سرفه و برونشیت
 • کمک به درمان بیماری‌های حاد و مزمن ریوی در کودکان و نوجوانان
 • قدرت خلط آوری بالا در کودکان و بزرگسالان

شربت زوفا فراطب

شربت زوفا فراطب یکی دیگر از داروهای مؤثر در درمان عفونت ریه در کودکان است. این شربت از گیاه دارویی زوفا حاصل می‌شود که در مناطق مدیترانه می‌روید. زوفا دارای ترکیبات آنتی اکسیدان بسیار قدرتمندی است که در درمان و باز کردن عفونت ریه‌ها و رفع مشکلات تنفسی بسیار مؤثر واقع می‌شود.

درمان تنگی نفس مزمن و آسم آلرژیگ از دیگر موارد استفاده از شربت زوفا فراطب است. این شربت از قدرت کافی برای درمان سرفه‌های مزمن خلطدار و برونشیت برخوردار است.

به عنوان برخی از فواید و موارد مصرف شربت زوفا گیاهی فراطب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پاک کردن عفونت و ترشحات بینی و حلق، مجاری تنفسی و ریه
 • دارای ترکیباتی گیاهی مانند پر سیاوشان، عناب، بنفشه، ختمی و سپستان
 • بهبود آسم
 • طب سنتی
 • بهبود برونشیت
 • نافع سرفه بلغمی
 • مؤثر در بهبود تنگی نفس
 • مؤثر در درمان درد قفسه سینه
 • درمان سرفه‌های شدید و خلط‌دار

سفیکسیم برای درمان عفونت ریه

سفیکسیم دیگر داروی نام آشنایی است که توسط پزشکان برای درمان بیماری‌های عفونی تجویز می‌شود.

سفیکسیم داروی قدرتمندی است و در دوزهای مختلفی تولید می‌شود. سفیکسیم در دسته داروهای آنتی بیوتیک قرار می‌گیرد و در درمان بیماری‌های عفونی که منشأ باکتریایی دارند بسیار مؤثر عمل می‌کند. این دارو برای بیماری‌های ویروسی هیچ کاربرد و خاصیتی ندارد.

سفیکسیم اشکال دارویی مختلفی دارد و در شکل قرص، کپسول و شربت قابل تهیه است. این دارو همان طور که اشاره شد داروی قدرتمندی است که عارضه‌هایی نظیر سرگیجه، سردرد، حالت تهوع، مشکلات گوارشی، اسهال، نفخ، کهیر، قرمز شدن پوست و غیره را در فرد مصرف‌کننده ایجاد می‌کند. از این رو در مصرف این دارو برای درمان عفونت ریه در کودکان با نهایت دقت عمل کرده و از دادن این دارو به کودکان زیر ۶ ماه جداً خودداری فرمایید. ضمناً، مصرف این دارو برای افرادی که ناراحتی و نارسایی کلیه دارند، در حالت کلی توصیه نمی‌شود.

سفالکسین برای درمان عفونت ریه

از دیگر انواع داروی عفونت ریه می‌توان به سفالکسین اشاره کرد. این دارو نیز در گروه آنتی بیوتیک‌ها قرار می‌گیرد، بنابراین مانند دو داروی قبلی برای عفونت‌های باکتریایی مفید است. این دارو به شکل‌های مختلف کپسول و پودر مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از سفالکسین قبل از وعده اصلی غذا توصیه می‌شود تا به این ترتیب جذب بهتری در دستگاه گوارش داشته باشد. چنانچه معده حساسی دارید، همراه غذا آن را مصرف نمایید. مصرف این دارو در زمان بارداری و شیردهی توصیه نمی‌شود.

مطالب مرتبط: بهترین قرص آنتی بیوتیک برای عفونت ریه

خدمات مراقبت از کودکان مبتلا به بیماری عفونت ریه در موسسه پرستاری توانبخش

در این مقاله سعی کردیم هر آنچه که باید در مورد عفونت ریه در کودکان بدانید را برایتان بیان کنیم. دریافتیم که علت و علائم این مشکل چیست و چطور باید درمان شود. همچنین متوجه شدیم که از چه داروهایی می‌توان برای درمان عفونت ریه در کودکان استفاده کرد. حال می‌توانید با اطلاعات ارائه شده در این مقاله، از کودک خود به بهترین شکل ممکن مراقبت کنید.

همچنین شما می‌توانید از خدمات مرکز پرستاری توانبخش استفاده کنید. خدمت ویزیت پزشک عمومی در منزل برای معاینه کودکتان و تشخیص بیماری کودک و همچنین از خدمت پرستار کودک در منزل برای مراقبت از کودک خود استفاده کنید. موسسه توانبخش با بیش از 20 سال سابقه و پرسنل آموزش دیده و متخصص آماده ارائه خدمات به شما عزیزان در سطح شهر تهران می‌باشد.

برای پرسش هر گونه سوال در خصوص خدمات توانبخش اعم از پرستار در منزل و ویزیت پزشک و …  با مشاوران این مجموعه در ارتباط باشید.

سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *