پاکسازی عفونت ریه (برای عفونت ریه چه بخوریم؟)

هرگز نباید نقش ریه‌ها را در تقویت و سلامت جسم نادیده گرفت. اکثر افراد به سلامتی ریه‌ها توجه کافی ندارند مگر این‌که دچار مشکلات تنفسی شوند. عملکرد ریه‌ها به اندازه‌ای اهمیت دارد که اختلال در آن می‌تواند همه ارگان‌های بدن را با خطر مواجه سازد. عفونت ریه در اثر انواع بیماری‌ها از جمله کرونا، آنفلوانزا، پنومونی و… می‌تواند مهم‌ترین عامل ایجاد اختلال در عملکرد این اندام مهم باشد. دریافت خدمات کارآمد و مناسب می‌تواند یکی از بهترین اقدامات برای رفع عفونت ریه‌ها و کمک به سلامت آن‌ها باشد.

مواردی چون تماس و مشاوره رایگان با متخصصان درمان عفونت ریه، دریافت خدمات شبانه‌روزی پرستاری از بیمار در منزل یا بیمارستان جهت ایجاد بهترین شرایط برای فرد بیمار و دریافت خدمات تخصصی و کاربردی و… می‌تواند گام‌های موثری در درمان و پاکسازی عفونت ریه‌ها باشد. بسیاری از بیماران در گام اول از پزشکان می‌پرسند «برای پاکسازی ریه از عفونت چه کار بکنیم؟» یا «برای پاکسازی ریه از عفونت چه بخوریم؟» ما در این مقاله قصد داریم شما را با روش‌های پاکسازی عفونت ریه و مواد غذایی که کمک می‌کند ریه‌ها سم‌زدایی شود آشنا کنیم. همراه ما باشید.

برای دسترسی سریع به بخش‌های مختلف مقاله، روی عنوان موردنظر کلیک کنید:

در کل مواردی که باعث عفونت ریه می‌شوند می‌توان به مواردی چون تنفس در معرض آلودگی‌ها و آلایندگی‌ها، دود سیگار، تروما و… می‌توانند از عوامل عفونت در ریه‌ها باشند. برای جلوگیری از تجمع سموم، آلاینده‌های محیطی، گرد و غبار و… در ریه‌ها نیاز است که پاکسازی ریه ار عفونت و آلاینده‌ها صورت گیرد.. روش‌های بسیاری برای پاکسازی عفونت ریه‌ها وجود دارد که ما در بخش‌های بعدی به آن‌ها خواهیم پرداخت. همچنین شما می‌توانید از طریق مشاوره تلفنی رایگان با مشاوران توانبخش در تماس باشید.

5 روش‌ سم‌زدایی ریه‌ها (پاکسازی ریه از عفونت)

روش‌های سم‌زدایی ریه‌ها

سبک زندگی، ابتلا به بیماری‌ها و… نقش مهمی در تجمع سموم در اندام‌های داخلی بدن دارند. شاید بتوان ریه را مهم‌ترین عضو بدن بعد از مغز دانست. ریه مسئول اکسیژن‌رسانی به اندام‌های داخلی است و می‌دانیم که انسان بدون دریافت اکسیژن زنده نمی‌ماند و بدون اکسیژن کافی همه ارگان‌های داخلی از جمله مغز، قلب، عروق، کلیه‌ها، کبد و… از کار می‌افتند. اگر ریه‌ها دچار عفونت شوند در عملکرد موثر آن‌ها اختلالاتی ایجاد می‌شود که در صورت‌ عدم پاکسازی به موقع و صحیح می‌تواند سلامت فرد را به خطر اندازد. به همین دلیل است که کارشناسان سلامتی معتقدند که اندام‌های داخلی از جمله ریه‌ها باید به صورت منظم سم‌زدایی شوند. منظور از سم‌زدایی ریه‌ها، تخلیه ریه از عفونت و کمک به بازسازی بافت آن است.

مطالب مرتبط: علائم عفونت ریه

در ادامه مهم‌ترین روش‌های سم‌زدایی ریه را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

1. پاکسازی عفونت ریه با بخار درمانی

یکی از روش‌های موثر، آسان و سریع پاکسازی عفونت ریه با بخار درمانی است. بخار درمانی شامل استنشاق بخار آب برای باز کردن مجازی تنفسی و کمک به ریه برای تخلیه مخاط است. معمولا افراد مبتلا به بیماری‌های ریوی و تنفسی در هوای سرد و خشک علائم شدیدتری دارند. بخار، گرما و رطوبت آب کمک می‌کند که وضعیت خشکی ریه‌ها بهبود یافته و مجاری تنفسی باز شوند. می‌توان برای تأثیرگذاری بیشتر با افزودن گیاهانی چون اکالیپتوس، پونه، شلغم و… بخار درمانی را به شکل دیگری انجام داد.

2. پاکسازی عفونت ریه با کنترل سرفه‌ها و تمرین‌های تنفسی

یکی دیگر از روش‌های پاکسازی ریه از عفونت، سرفه‌های کنترل شده و تمرین‌های تنفسی است. سرفه راهی برای دفع سموم مخاطی از ریه‌ها است. سرفه‌های کنترل شده کمک می‌کند که مخاط اضافی تجمع یافته در ریه‌ها از راه تنفسی بالا آماده و در نهایت از طریق دهان یا مری دفع شوند. برای این کار باید آرام روی یک صندلی بنشینید. بازوها را در شکم جمع کنید و به آرامی از راه بینی تنفس کنید. بهتر است کمی به سمت جلو متمایل شوید. بازدم باید به آرامی از دهان خارج شود و با دست‌ها به سمت معده فشار وارد شود. در زمان بازدم باید تلاش کنید که ۲ تا ۳ بار سرفه کنید. این تمرین را می‌توانید بارها تکرار کنید.

3. پاکسازی ریه از عفونت با تخلیه مخاط ریه‌ها

از جمله روش‌های پاکسازی ریه از عفونت تخلیه مخاط ریه‌ها است. روش‌های تخلیه مخاط ریه متفاوت است. در این روش‌ها تلاش می‌شود با کمک جاذبه زمین به تخلیه مخاط ریه‌ها کمک کرد. این روش باعث بهبود وضعیت تنفس شده و به درمان عفونت ریه نیز کمک می‌کند. برای سم‌زدایی و پاکسازی عفونت ریه می‌توانید روی زمین یا تخت دراز بکشید و یک بالش را زیر باسن خود قرار دهید. حالا عمل دم را از بینی و بازدم را از راه دهان انجام دهید. هر بازدم باید دو برابر دم طول بکشد. این کار را باید چندین بار انجام دهید.

می‌توانید این تمرین را به صورت دراز کشیده به پهلو و یا خوابیده روی شکم نیز انجام دهید.

4. پاکسازی عفونت ریه با ورزش

ورزش کردن یکی از بهترین اقدامات برای تأمین سلامت بدن به شمار می‌رود. انجام تمرینات ورزشی منظم می‌تواند باعث سلامت جسم و روان شود. ورزش منظم احتمال بروز سکته‌های قلبی و مغزی را کاهش می‌دهد و با افزایش میزان تنفس و ورود اکسیژن بیشتر به بدن باعث می‌شود که ارگان‌های داخلی کارآمدتر باشند. از آنجایی که ریه‌ها مخزن اکسیژن مورد نیاز بدن به شمار می‌روند، ورزش کردن می‌تواند با افزایش اکسیژن‌رسانی به ریه‌ها، باعث بهبود عملکرد و افزایش حجم ریه‌ها شده و به مرور کارایی آن‌ها را توسعه بخشد.

5. پاکسازی ریه از عفونت با کوبه‌های قفسه سینه و ضربات ریتمیک

وقتی به عفونت ریه مبتلا می‌شوید، داخل ریه‌ها از مخاط و اخلاط انباشته می‌شود. از آنجایی که سرفه یکی از راه‌های طبیعی بدن برای خارج کردن اخلاط و مخاط اضافی در بدن به شمار می‌رود، می‌توان به راحتی با ضربات کوبه‌ای و ریتمیک به قفسه سینه به پاکسازی عفونت ریه‌ها کمک کرد.

تمرین‌های کوبه‌ای کمک می‌کند که مخاط و عفونت موجود در ریه‌ها به راحتی تخلیه شود. ضربه‌های ریتمیک، نرم و مداوم به قفسه سینه باعث می‌شود مخاط حبس شده در ریه‌ها از بافت ریه جدا شده و با سرفه‌های کنترل شده به راحتی خارج شود. ضربات باید بسیار نرم، ملایم و منظم وارد شود تا اثربخشی مناسبی داشته باشد.

برای عفونت ریه چی بخوریم؟

برای عفونت ریه چی بخوریم؟

بسیاری از بیماران مبتلا به عفونت مزمن ریه‌ها سوال می‌پرسند که برای عفونت ریه‌ها چی بخوریم؟ در طب سنتی مواد غذایی بسیاری معرفی شده است که بهترین تأثیر را در پاکسازی عفونت ریه‌ها دارند. بسیاری از مواد خوراکی و نوشیدنی با توجه به خواصی که دارند در روش‌های مختلف درمان عفونت ریه در طب سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

البته استفاده از قرص‌ها و … پیشنهاد نمی‌شود بدون تجویز دکتر استفاده گردد اما شما می‌تواند بررسی انواع قرص‌های آنتی بیوتیک برای عفونت ریه را در مقاله «بهترین قرص آنتی بیوتیک برای عفونت ریه» مطالعه فرمایید. در ادامه مواد غذایی مفید برای عفونت ریه را بیان خواهیم کرد.

چای سبز

چای سبز از جمله نوشیدنی‌های بسیار پرخاصیت است که در طب سنتی به آن اهمیت زیادی داده شده است. یکی از خوراکی‌هایی که در پاسخ به سوال «برای پاکسازی عفونت ریه چی بخوریم؟» می‌توان به آن اشاره کرد چای سبز است. چای سبز سرشار از آنتی‌اکسیدان است که با رادیکال‌های آزاد ناشی از عفونت مقابله کرده و ریه‌ها را سم‌زدایی می‌کند. وجود این آنتی اکسیدن‌ها می‌تواند به کاهش التهاب ناشی از عفونت ریه کمک بسیاری کند. برای سم‌زدایی ریه‌ها از عفونت مصرف چای سبز باید منظم و به مقدار مناسب باشد. به توصیه طب سنتی می‌توان برای پاکسازی عفونت ریه‌ها روزی دو فنجان چای سبز نوشید.

استفاده از مواد غذایی ضدالتهابی

یکی از مهمترین عوامل ابتلا به عفونت ریه، التهاب مجاری تنفسی است. در چنین شرایطی معمولا بیمار دچار احساس سنگینی و گرفتگی در قفسه سینه می‌شود. در کنار درمان‌های دارویی رایج مصرف غذاهای ضدالتهابی می‌تواند تا حدود زیادی باعث کاهش التهاب بافت‌های درونی بدن شده و به پاکسازی ریه‌ها نیز کمک کند. خوراکی‌های ضدالتهاب عبارتند از: زردچوبه، سبزی‌ها، گیلاس، بلوبری، زیتون، گردو، لوبیا و عدس و…، می‌توان این خوراکی‌ها را به صورت مستقیم و یا ترکیب در وعده‌های اصلی غذایی استفاده کرد.

پاکسازی ریه با استفاده از سیر

سیر از جمله خوراکی‌های بسیار پرخاصیت است که در طب سنتی به استفاده از آن برای تأمین سلامت بدن تأکید بسیاری شده است. یکی دیگر از روش‌های سم‌زدایی ریه‌ها، مصرف این ماده پرخاصیت است. سیر یک ماده مغذی سرشار از آنتی اکسیدان و آنتی بیوتیک محسوب می‌شود. در سیر ترکیبی به نام آلیسین وجود دارد که نوعی آنتی بیوتیک طبیعی و قدرتمند به شمار می‌رود. مصرف مداوم سیر خام نقش ویژه‌ای در پاکسازی ریه از عفونت دارد.

استفاده از رژیم غذایی مناسب

یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش سیستم ایمنی بدن و ابتلا به عفونت ریه، رژیم غذایی نامناسب است. استفاده از خوراکی‌های محرک، آلرژی‌زا و… می‌تواند باعث بدتر شدن شرایط فرد بیمار شود. از طرف دیگر انتخاب یک سبک زندگی سالم شامل غذاهای مناسب، ورزش منظم و دوری از آلودگی و استعمال دخانیات نقش مهمی در پاکسازی ریه‌ها خواهد داشت.

سبک زندگی سالم شامل استفاده از خوراکی‌ها، سبزیجات و نوشیدنی‌های سالم، تازه و طبیعی است. همچنین داشتن فعالیت بدنی، ورزش، پیاده‌روی منظم و… می‌تواند نقش موثری در بهبود سلامت فردی داشته باشد. از سوی دیگر ساعات منظم خواب و بیداری در یک سبک زندگی سالم بیشترین تأثیر را در بهبود کارایی سیستم ایمنی بدن و کاهش ابتلا به بیماری‌ها و عفونت‌ها از جمله عفونت ریه‌ها خواهد داشت.

دریافت خدمات و درمان مناسب و نقش آن در پاکسازی ریه‌ها از عفونت

در کنار درمان‌های دارویی، شرایط نگهداری از فرد بیمار و توجه به مواد خوراکی مورد مصرف او، انجام تمرینات موثر ورزشی و درمانی، توجه به علائم و نشانه‌های بهبود یا افزایش بیماری و… می‌تواند نقش مهمی در پاکسازی ریه از عفونت داشته باشد.

استفاده از خدمات درمانی و مراقبتی در چنین شرایطی می‌تواند، کنترل وضعیت بیمار را آسان‌تر نموده و شرایط مناسبی را جهت بهبود شرایط جسمی و روحی او فراهم نماید. استفاده از خدمات پرستاری، درمانی و مراقبتی موسسه پرستاری توانبخش با تکیه بر تجربه، مسئولیت‌پذیری و مهارت بالای پرسنل این مجموعه می‌تواند شرایط فرد بیمار را بهبود بخشیده و به تسریع درمان او کمک نماید.

نجمه خنجری
گرد آورنده

نجمه خنجری

از ما مشاوره رایگان بگیرید    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *