درمان آمبولی ریه

اگر به تشخیص و درمان آمبولی ریه به‌موقع رسیدگی نشود، می‌تواند منجر به مرگ بیمار شود. این بیماری به دلیل بسته شدن یکی از رگ‌های ریه شروع می‌شود. گاهی حرکت لخته خون از بخش‌های دیگر بدن مثل پاها و یا سر به سمت ریه هم ممکن است باعث آمبولی ریه شود.

این بیماری با علائمی مثل گرفتگی و درد قفسه سینه، تنگی نفس، تب و سرگیجه همراه است. هرچه زمان بیشتری از شروع انسداد رگ‌ها بگذرد، احتمال بهبودی آمبولی ریه هم کمتر می‌شود. بنابراین لازم است بیمار در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کند.

پرستار بیمار در منزل

راه‌های درمان آمبولی ریه

آمبولی ریه با توجه به شدت گرفتگی عروق و پیشرفت آن، درمان‌های مختلفی دارد. این درمان در چند مرحله که از تجویز دارو شروع می‌شود و به جراحی می‌رسد، با توجه به نظر پزشک تجویز می‌شود.

شما می‌توانید برای اطلاع از علائم این بیماری به مقاله «علائم امبولی ریه» مراجعه فرمایید.

داروهای ترومبولیتیک

داروهای ترومبولیتیک به‌ عنوان حل‌کننده لخته‌های خونی شناخته می‌شوند. این داروها به حل شدن لخته‌ها و بهبود بیماری سرعت می‌بخشند. البته یکی از عوارض درمان آمبولی ریه با داروهای ترومبولیتیک، رقیق شدن خون است که باعث خونریزی می‌شود. این روش درمان را به بیمارهایی که سابقه کم‌خونی، نارسایی قلبی و بیماری‌های زمینه‌ای دارند توصیه نمی‌کنند.

به‌طور معمول از این درمان وقتی استفاده می‌شود که بیمار آمادگی جراحی را هم نداشته باشد. این دارو را به طور مستقیم در داخل رگ تزریق می‌کنند تا اثر بهتری داشته باشد.

استفاده از ضدانعقاد

داروهای رقیق‌کننده خون در ابتدای کار، پروسه تولید لخته‌های جدید در بدن را متوقف می‌کنند. این کار تأثیر زیادی در درمان آمبولی ریه دارد. سپس این دارو، لخته‌های موجود در بدن را تجزیه کرده و از بین می‌برد.

تجویز داروی ضدانعقاد با توجه به بیماری‌های زمینه‌ای شخص انجام می‌شود. این داروها به طور معمول از دو روز بعد مصرف شروع به تأثیرگذاری می‌کنند. این پروسه بین چند هفته تا چند ماه طول می‌کشد که بستگی به میزان آمبولی ریه دارد. میزان دارویی که به فرد حامله تجویز می‌شود یا کسی که مشکلات کبدی دارد متفاوت است.

گذاشتن کانتر

گذاشتن کانتر برای درمان امبولی ریه

کاتتر یا همان فیلتر رگ را برای جلوگیری از حرکت لخته‌ها به سمت ریه قرار می‌دهند. یکی از راه‌های درمان آمبولی ریه، گذاشتن کانتر در سیاهرگ است تا لخته‌ها نتوانند از سمت پا به قلب یا ریه برسند. این درمان را برای افرادی که شرایط مصرف داروی ضدانعقاد ندارند تجویز می‌کنند. بعد از تکمیل شدن درمان و بهبودی آمبولی ریه، این فیلتر را از رگ خارج می‌کنند.

جراحی

به‌طور معمول آخرین روشی که پزشکان برای درمان آمبولی ریه انجام می‌دهند، جراحی است. گاهی داروهای ضدانعقاد روی بیمار اثر نمی‌کنند و یا استفاده از آن‌ها برایش خطرناک هستند. در بعضی موارد هم لخته به اندازه‌ای بزرگ شده که فرصتی برای استفاده از دارو نیست و باید آن را سریع از بدن خارج کرد.

این جراحی هم شبیه گذاشتن فیلتر در رگ است. با این تفاوت که آن را پزشک در حین عمل هدایت می‌کند و همان موقع لخته‌ها را خارج می‌کند.

مدت زمان درمان امبولی ریه چقدر است؟

برای افرادی که گرفتی شدید و لخته‌ بزرگ داشته باشند، جراحی فوری انجام می‌شود. اما داروهای درمان آمبولی ریه با توجه به زمینه بیماری‌های شخض و شدت لخته‌ها، بین سه تا شش ماه طول می‌کشد. در این دوره بیماری رفع می‌شود و یا پزشک تصمیم می‌گیرد که سراغ درمان‌های دیگری برود.

همچنین شروع درمان هم با توجه به نوع دارو متفاوت است. بعضی از داروها اثر فوری دارند. آن‌ها از همان لحظه که وارد بدن می‌شوند، پروسه درمان را شروع می‌کنند. اما بعضی داروهای ضدانعقاد هم بعد از چند روز شروع به فعالیت در بدن می‌کنند.

مطالب مفید: سوند معده در منزل

آیا عوارض درمان امبولی ریه، شدید است؟

به جز در مواردی که بیمار دارای بیماری‌های زمینه‌ای است و داروی مناسبی برایش تجویز نشود، درمان آمبولی ریه می‌تواند خطرناک باشد. همان‌طور که گفتیم، داروهای ترومبولیتیک هم می‌توانند برای برخی افراد خطرناک باشند و منجر به مرگ بیمار شوند.

مدت زمان درمان آمبولی ریه چقدر است؟

به منظور اطلاع در مورد امبولی ریه در سالمندان می‌توانید به مقاله «امبولی ریه در سالمندان» مراجعه فرمایید.

رسیدگی‌های بعد از درمان آمبولی ریه

به‌طور کلی، عوارض درمان آمبولی ریه زیاد نیستند. اما فراموش نکنید که بیمار بعد از بهبودی آمبولی ریه، نیاز به رسیدگی و مراقبت دارد. بیمار بعد از درمان باید تحت نظارت پزشک باشد. در بعضی مواقع ممکن است لخته‌ها دوباره ایجاد شوند. همچنین ممکن است درد و تورم در قفسه سینه و پاها ایجاد شود. برای بهتر شدن این وضعیت، بیمار نیاز به کمک حرفه‌ای دارد.

بیمار در دوران نقاهت باید از خوردن میوه‌ها و غذاهایی که باعث رقیق شدن خون می‌شوند جلوگیری کند. داروهایی مثل آسپرین و بعضی قرص‌های خواب و افسردگی هم ممکن است با داروهای آمبولی ریه تداخل داشته باشند. در این موارد باید داروها را با دکتر هماهنگ کنید.

ورزش یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید بعد از بهبود آمبولی ریه به‌شکل درست و مرتب انجام شود. از ورزش‌های ساده‌ای مثل راه رفتن در خانه گرفته تا تمرین‌های پا و تنفسی. بیماری که از آمبولی ریه نجات پیدا می‌کند، باید زندگی سالم‌تری را نسبت به گذشته داشته باشد. ایجاد دوباره لخته خون و خطر آمبولی در همه بیمارها وجود دارد. به همین دلیل رسیدگی‌ها و مراقبت‌های بعد از بیماری اهمیت زیادی دارند.

خدمات مراقبت و رسیدگی به افراد مبتلا به آمبولی ریه در موسسه توانبخش

بیماری آمبولی ریه جزو حساس‌ترین بیماری‌هایی است که افراد به دلایل مختلفی دچار آن می‌شوند. بیمار بعد از گذراندن مراحل حساس شناسایی و درمان آمبولی ریه، وارد مرحله نقاهت می‌شود. مراقبت‌های بعد از بهبودی آمبولی ریه به همان اندازه درمان اهمیت دارند. چرا که در صورت عدم رعایت این کارها، ممکن است لخته‌های تازه‌ای در ریه ایجاد شوند.

موسسه پرستاری توانبخش با ارائه خدمات در زمینه اعزام پزشک و پرستار در منزل و انجام مراقبت‌های بعد از بهبودی، به شما کمک می‌کند تا دوره نقاهت را به خوبی پشت سر بگذارید. انجام ورزش‌ها و رعایت رژیم غذایی بعد از درمان آمبولی ریه، کاری نیست که بشود به تنهایی انجامش دهید. به همین دلیل می‌توانید از موسسه توانبخش کمک بگیرید. آن‌ها پرستارها و پزشکان متخصصی را برای کمک به شما معرفی می‌کنند تا مراحل بهبودی را هرچه سریع‌تر و به آسانی پشت سر بگذارید.

نجمه خنجری
گرد آورنده

نجمه خنجری

از ما مشاوره رایگان بگیرید    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *