علت تشنگی زیاد و خشکی دهان

وقتی تشنه می‌شویم بدن ما اعلام می‌کند که به آب نیاز دارد. تنها نوشیدن آب است که این عطش را فروکش می‌کند. شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که تشنه باشید و نوشیدنی‌های زیادی در کنارتان باشد. اما بیش از همه آب است که دوست دارید بنوشید. آب شیرین‌ترین نوشیدنی در مواقع تشنگی است. اما علت تشنگی زیاد ممکن است وجود برخی مشکلات در بدن نیز باشد.

پرستار بیمار در منزل

مطالب مرتبط: اثرات خطرناک کم آبی در بدن و نحوه درمان آن

مشکلات جدی و علت تشنگی زیاد چیست

موسسه توانبخش با بیش از 20 سال سابقه در مزینه پزشکی و پرستاری آماده خدمت رسانی در زمینه ویزیت پزشک در منزل هست. شما می‌توانید با ویزیت پزشک در منزل از علت تشنگی زیاد خود اطلاع یابید. در ادامه چند مورد از علت‌های تشنگی زیاد را بیان می‌کنیم.

  1. دهیدراسیون

این مشکل به این معنی است که بدن شما دچار کم‌آبی شدید است. برای حل این مشکل باید زیاد آب بنوشید. دهیدراسیون موجب می‌شود که اعضای بدن شما به دلیل کمبود آب لازم نتوانند به خوبی و به صورت درست فعالیت کنند. گاهی دهیدراسیون در اثر ورزش کردن خیلی شدید یا برخی بیماری‌ها از جمله اسهال ایجاد می‌شود.

  1. دیابت

مشکلات موجود در میزان قند خون از جمله دیابت می‌تواند علت تشنگی زیاد برخی از مبتلایان به این بیماری باشد. دیابت باعث می‌شود که هورمون مهم انسولین به مقدار کافی در بدن انسان تولید نشود، یا نمی‌شود از انسولین استفاده کند. در اثر این مشکل مقدار خیلی زیادی قند گلوکز در بدن تجمع پیدا می‌کند. این قند باید در اثر ادرار از بدن دفع شود. به همین خاطر طلب آب بدن بیش از پیش می‌شود. برای این که قند از بدن دفع شود ادرار تشکیل می‌شود. قند اضافی از این طریق خارج می‌شود. برای تکرر این امر بدن نیاز دارد آب بیشتری داشته باشد.

  1. مشکل خشکی دهان

مشکل خشک شدن دهان از جمله علت تشنگی زیاد است. وقتی غدد داخلی دهان بزاق کمتری تولید کنند خشکی دهانی به وجود می‌آید. این مشکل ممکن است به خاطر این باشد که غدد ترشح‌کننده بزاق دچار مشکلاتی شده باشند. در اثر این مشکل باید با پزشک مشورت شود تا علت ماجرا هر چه سریع‌تر مشخص شود. هر چند برخی موارد مانند مصرف داروهای خاص، استفاده از تنباکو و … نیز می‌تواند باعث مشکل خشکی در دهان شود.

  1. کم خونی

هنگامی که مقدار گلبول‌های قرمز در بدن کاهش می‌یابد بیماری آنمی که با نام کم خونی نیز شناخته می‌شود ایجاد می‌گردد. با توجه به این‌که شدت کم خونی تا چه حد است احساس تشنگی کم و زیاد می‌شود. به طور معمول کم خونی شدید علت تشنگی زیاد می‌شود. این عارضه به طور خفیف احساس عطش ایجاد نمی‌کند.

  1. مصرف دخانیات

دخانیات بسیاری مشکلات ریز و درشت را برای ما به همراه می‌آورند. از جمله عوارض استفاده از دخانیات افزایش عطش و میل بیشتر به نوشیدن آب می‌باشد. طبق تحقیقات انجام شده بسیاری از افراد سیگاری تا 30 درصد بیشتر از دیگران به مصرف نوشیدنی‌ها تمایل دارند. همچنین مصرف تنباکو احساس تشنگی را تا چندین برابر بیشتر می‌کند. مصرف توتون و تنباکو به همراه قلیان علت تشنگی زیاد در بسیاری افراد است.

  1. فعالیت‌های شدید حافظه‌ای

هنگامی که یک بازی فکری می‌کنیم مغر ما فعالیت بیشتری دارد. در اثر این امر آب زیادی مصرف می‌شود. به مشابه همین امر وقتی کارهایی انجام می‌دهیم که نیاز به فعالیت‌های فکری دارد باید آب بیشتری بنوشیم. چرا که حافظه ما برای این که بهتر خدمات‌رسانی کند نیاز به آب بیشتری دارد.

خیلی وقت‌ها هنگام مطالعه علمی یا هنگامی که در حال یادگیری یک چیز تازه بیشتر تشنه می‌شویم. علت تشنگی زیاد نیز همان‌طور که گفته شد این است که مغز در حال فعالیت خیلی زیادی می‌باشد.

شما می‌توانید در ادامه با مقاله «درمان بواسیر در طب بوعلی سینا» با ما همراه باشید.

سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *