علائم عفونت ریه

عفونت ریه یکی از بیماری‌های سخت و آزار دهنده است که ممکن است خطرات بسیار زیادی را به همراه داشته باشد. به خصوص در سال‌های اخیر که بیماری‌های مسری مانند؛ کووید ۱۹ همه‌گیر شده است و بسیاری از افراد به علت این بیماری جان خود را از دست داده‌اند، اهمیت علائم عفونت ریه و بررسی آن دو چندان می‌شود.

در مقاله‌ای دیگر در مورد عفونت ریه صحبت کرده‌ایم. حال می‌خواهیم علائم این عارضه را بیشتر بررسی کنیم تا با اطلاع از آن‌ها، بهتر بتوانید میزان سلامتی یا بیماری خود را تشخیص دهید. همچنین احتمال مرگ بر اثر عفونت ریه را بررسی می‌کنیم و بیماری‌های خطرناک را که زمینه آسیب بیشتر به ریه هستند، مورد بررسی قرار می‌دهیم.

پرستار بیمار

برای دسترسی سریع به بخش‌های مختلف مقاله، روی عنوان موردنظر کلیک کنید:

علائم عفونت ریه چیست؟

هر بیماری و مشکلی در بدن با علائم خود شناخته می‌شود. سپس پزشک برای اطمینان، بررسی‌های لازم از جمله عکسبرداری و سی‌تی‌اسکن را انجام می‌دهد. ممکن است بپرسید علائم عفونت ریه چیست؟؛ نشانه‌های عفونت ریه در مراحل مختلف و بسته به میزان عفونت ممکن است متفاوت باشد. این علائم شامل موارد زیر هستند:

 • سرفه همراه با خلط به رنگ‌های مختلف
 • درد در قفسه سینه که معمولاً با نفس کشیدن یا سرفه کردن بیشتر می‌شود
 • تب از شایع‌ترین علائم عفونت ریه است.
 • بدن درد که معمولاً با تب و لرز همراه است
 • خس‌خس سینه و تنگی نفس
 • آبریزش بینی
 • احساس خستگی و کسالت بدون دلیل
 • کبودی لب‌ها و پوست صورت

مواردی که ذکر شد ممکن است همگی یا برخی از آن‌ها در فرد بیمار دیده شود. شدت این علائم نیز معمولاً با توجه به میزان عفونت ریه متفاوت است. هر چند برخی از علائم عفونت ریه با درمان‌های ساده با آنتی‌بیوتیک قابل رفع شدن است؛ اما گاهی اوقات عفونت ریه شدید است و نیاز به بستری شدن و درمان طولانی مدت دارد. توجه به علائم عفونت ریه شدید بسیار مهم است. شما می‌توانید بریا تشخیص عفونت ریه از خدمات موسسه پرستاری توانبخش کمک بگیرید  و از طریق مشاوره تلفنی رایگان درخواست ویزیت پزشک عمومی در منزل یا … را دهید.

علائم عفونت ریه شدید

علائم عفونت ریه شدید

تنگی نفس شدید و آزار دهنده

بسیار مهم است که چقدر بتوانیم راحت نفس بکشیم؛ به خصوص هنگامی که یک دوره بیماری مربوط به دستگاه تنفسی را پشت سر می‌گذاریم. تنگی نفس به خودی خود نشان دهنده این موضوع است که دستگاه تنفسی کار خود را به درستی انجام نمی‌دهد. یکی از علائم عفونت ریه شدید، تنگی نفس است. فرد این عارضه آزار دهنده را در هوای آزاد و جایی که اکسیژن کافی وجود دارد نیز تجربه می‌کند.

سرفه شدید با خلط غلیظ و عفونی

خلط‌هایی که هنگام سرفه بیرون می‌آید، نشان دهنده وجود عفونت است. حال هر چه عفونت شدیدتر باشد،  میزان و غلظت خلط نیز بیشتر است. پزشک با بررسی خلط بیمار، متوجه میزان عفونت و درجه آن می‌شود. این خلط در اصل مواد عفونی داخل ریه است که با سرفه به بیرون هدایت می‌شود.معمولاً یکی از علائم عفونت ریه، سرفه‌ای است که همراه با درد در قفسه سینه صورت می‌گیرد. احساس چسبندگی در ریه و سرفه‌های شدید و دردناک، به فرد هشدار یک عفونت شدید ریوی را می‌دهد.

تب بالا همراه با لرز و بدن درد

بدن درد و تب بالا که همزمان با آن فرد احساس لرز و سرمای شدید دارد، از دیگر علائم عفونت ریه است که نشان می‌دهد عفونت به حد بالایی رسیده است. البته هر چه میزان تب بالاتر باشد،  شدت عفونت هم بیشتر است. به خصوص اگر تب چند روز طول بکشد، باید هر چه سریع‌تر به فکر درمان و بررسی بود.

کبودی صورت و لب‌ها

هنگامی که میزان اکسیژن در دسترس بدن کاهش می‌یابد، پوست کبود می‌شود. این مسئله در افرادی که دچار خفگی شده‌اند به وضوح دیده می‌شود. از علائم عفونت ریه شدید و هشدار دهنده، همین حالت کبودی در لب‌ها و پوست است که نشان می‌دهد وضعیت ریه‌ها به حالت وخیم رسیده است.

چه عواملی باعث ایجاد عفونت ریوی می‌شوند؟

چه عواملی باعث ایجاد عفونت ریوی می‌شوند؟

ریه، یکی از ارگان‌های بسیار مهم در بدن است. بیماری‌های مربوط به ریه بسیار آزاردهنده و دردناک هستند. به همین علت باید از همان ابتدا، سلامت ریه‌ها را مد نظر قرار داد و مراقبت از آن را به سنین بالا اختصاص نداد. برخی از عوامل ایجاد کننده عفونت ریه شامل موارد زیر هستند:

ویروس‌ها و عوامل بیماری زا

یکی از رایج‌ترین عواملی که سبب می‌شوند تا ریه‌ها عفونی شوند، ارگانیسم‌هایی هستند که به آن آسیب می‌رسانند. انواع باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها سبب می‌شوند تا ریه عفونی شده و علائم عفونت ریه خود را نشان دهند. این میکروب‌ها ممکن است خود عامل بیماری‌زایی باشند. به عنوان مثال ویروس سرماخوردگی، آنفولانزا یا کووید ۱۹ همگی می‌توانند علائمی را ایجاد کنند که نشان دهنده بیمار شدن فرد است. سپس در صورت درمان نشدن این بیماری‌ها بر روی ریه تأثیرگذار باشند و ریه را هم عفونی کنند.

برخی از ویروس‌ها و باکتری‌ها نیز مستقیماً به بافت ریه آسیب می‌زنند و سبب ایجاد عفونت در آن می‌شوند. به عنوان مثال ارگانیسم‌هایی که عامل پنومونی لژیونلایی هستند، در آب‌های گرم زندگی می‌کنند و مستقیماً باعث می‌شوند تا بافت ریه بیمار شده و علائم عفونت ریه، خود را نشان دهند.

بهداشت ضعیف و ورود آلودگی به بدن

بهتر است بدانید که رعایت بهداشت بسیار مهم است تا ریه دچار آسیب نشود. سبک زندگی سالم و جلوگیری از ورود هوای آلوده، دود مخدرها و دخانیات باعث می‌شود تا ریه‌ها سالم بمانند. به علاوه زمانی که احساس می‌کنید، دچار بیماری شده‌اید، بهتر است هر چه سریع‌تر برای درمان اقدام کنید تا به ریه‌ها آسیب وارد نشود.

مرگ بر اثر عفونت ریه

مرگ بر اثر عفونت ریه

گاهی اوقات بافت ریه که آسیب می‌بیند، ترمیم آن بسیار مشکل یا غیرممکن است. پس پیشگیری باید با دقت و حساسیت صورت گیرد. هر گاه علائم عفونت ریه را احساس کردید، سریع‌تر برای درمان آن اقدام کنید تا با خطر مرگ بر اثر عفونت ریه روبه‌رو نشوید.

مرگ و میر بر اثر عفونت ریه و آسیب به آن در پی بیماری کرونا، مسئله‌ای است که کل دنیا سال‌هاست با آن دست به گریبان هستند. بیماری‌های مشابه مانند سرماخوردگی و آنفولانزا در انواع مختلف نیز همین مشکل را به همراه دارند. افراد زیادی در سال‌های اخیر بر اثر عفونت ریه ناشی از این بیماری‌ها،  جان خود را از دست داده‌اند.

از طرفی در سنین بالاتر و افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند، علائم عفونت ریه شدیدتر و خطرات آن بیشتر است. در سنین بالا، معمولاً ریه‌ها ضعیف‌تر شده‌اند. به همین علت باید با کمترین نشانه‌ای از علائم عفونت ریه، سریع‌تر درمان را شروع کرد. نوزادان نیز علاوه بر سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای، گاهی اوقات به علت ریه ضعیف، قربانیان دیگری هستند که عفونت ریه سبب مرگ آن‌ها می‌شود.

مطلب مرتبط: بهترین قرص آنتی بیوتیک برای عفونت ریه

خدمات مراقبت و رسیدگی به افراد مبتلا به بیماری عفونت ریه در مؤسسه توانبخش

بیماری عفونت ریه مانند سایر بیماری‌ها علائمی دارد که فرد و پزشک را می‌تواند برای تشخیص بیماری، راهنمایی کند. علائم عفونت ریه شامل درد در قفسه سینه، سرفه‌های خلط دار، تنگی نفس و احساس خستگی، تب و لرز و … است. با توجه به اهمیت سیستم تنفسی و ریه، درمان و تشخیص این بیماری باید سریع‌تر صورت گیرد؛ زیرا مرگ بر اثر عفونت ریه به خصوص در افراد دارای بیماری زمینه‌ای، نوزادان و سالمندان چندان هم دور از انتظار نیست.

با توجه به این که اکثر افراد در این مواقع نگران ورود به محیط با آلودگی زیاد مانند بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها هستند، سعی می‌کنند خدمات درمانی را در منزل دریافت کنند تا احتمال شدت یافتن بیماری را به مراتب کاهش دهند. مؤسسه پرستاری توانبخش این امکان را برای بیماران ایجاد می‌کند تا از خدماتی مانند اعزام پزشک و پرستار در منزل، انجام آزمایش و … بهره ببرند. همچنین نیاز به منتظر ماندن بیمار برای ویزیت پزشک و خسته شدن وی برای درمان نیست. برای ارتباط با مؤسسه توانبخش می‌توانید با این مرکز تماس بگیرید و با کارشناسان آن‌ها در زمینه ارائه خدمات مورد نیاز خود صحبت کنید.

سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *