قرارداد پرستاری از سالمند در منزل

در این مقاله در حوزه پزشکی و سلامت قصد داریم موضوع قرارداد پرستاری از سالمند در منزل را به صورت تمام و کمال برای شما خوانندگان گرامی مورد بحث و بررسی قرار دهیم و موارد مهمی را در این رابطه با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم. لطفا تا انتهای این متن کاربردی ما را همراهی نمایید.

در برخی از شرایط شاهد این موضوع هستیم که بعضی از افراد دچار بیماری‌های مختلفی شده و برای درمان و رفع بیماری خود به بیمارستان‌ها، مطب دکتر و یا دیگر مراکز درمانی مراجعه می‌نمایند. حال ممکن است، این بیماری‌های روحی و یا کاملا جسمی باشند.

در بین افراد بیمار، تعدادی از آن‌ها با توجه به شرایطی که دارا هستند، خیلی زود بهبودی پیدا کرده و از مرکزهای درمانی نامبرده مرخص می‌شوند. حتی ممکن است، این افراد به صورت سرپایی درمان شده و در زمانی کوتاه بهبودی خود را به دست آورند.

در این بین تعدادی از اشخاص بر حسب شرایط جسمی و روحی و وضعیت بیماری خود نیازمند بستری شدن در مرکز درمانی می‌شوند و باید یک الی چند روز را در آن مرکز درمانی بستری شده تا تحت نظر پزشک‌ها و متخصص‌ها بوده و بعد از طی شدن مدت زمانی، بهبودی کامل خویش را به دست آورده و در نهایت با سلامتی جسمی و یا روحی کامل از آن جا مرخص شوند.

علاقه نداشتن برخی از بیماران به محیط‌های بیمارستانی

علاقه نداشتن برخی از بیماران به محیط های بیمارستانی

برخی از بیماران علاقه چندانی به محیط‌های بیمارستانی و فضاهای درمانی این مکان‌ها ندارند و تمایل دارند، با توجه به شرایطی که دارا هستند، در منزل خود به استراحت پرداخته و البته تحت نظر پزشک‌ها و تحت حمایت افراد دیگر از جمله پرستار‌ها باشند.

در دنیای امروزی و با توجه به اهمیت موضوعات بیان شده در بخش بالا، این امکان برای پرستاری از افراد و آن هم در منزل خودشان فراهم آمده است و شرکت‌هایی در این زمینه تاسیس شده‌اند که می‌توانند پرستارهایی دوره‌دیده، خبره و باتجربه را به منزل فرد بیمار اعزام نمایند.

نیاز داشتن برخی افراد به پرستاری با توجه به شرایط خاص از جمله شرایط سنی

برخی از افراد مسن با با توجه به شرایط خاص از جمله شرایط سنی، به پرستاری و مراقبت های خاصی نیاز دارند

این موضوع پرستاری و مراقبت به بحث بیماری‌های مختلف خلاصه نمی‌شود. برخی از افراد با عنایت به شرایط خاص و از جمله شرایط سنی که دارند، به پرستاری و مراقبت‌های خاصی نیاز دارند. افراد سالمند با توجه به شرایط سنی و بالا بودن سنشان، دارای شرایطی خاص از لحاظ روحی، جسمی و فیزیکی می‌باشند که در عین حال داشتن سلامت و نداشتن هیچ‌گونه بیماری هم به برخی از مراقبت‌ها نیازمند می‌باشند.

از طرفی اعضای خانواده آن فرد سالمند دارای شرایط کاری و زمانی می‌باشند که امکان پرستاری و نگهداری از آن فرد سالمند را آن‌ها برای مدت زمانی طولانی ندارند و در نتیجه برای این که بتوانند به بهترین شکل ممکن از سالمند خویش مراقبت نمایند، لازم است که در این خصوص از افرادی که دارای تخصص و تجربه لازم می‌باشند، استفاده نمایند.

بهتر است، شما برای این کار، از شرکت‌های معتبر که در این زمینه سابقه‌های خوبی را دارند، استفاده نمایید. آن‌ها می‌توانند با توجه به وضعیت و شرایطی که فرد سالمند دارا است، بهترین و مناسب‌ترین پرستارهای با تجربه خویش را به منزل ایشان اعزام نمایند.

مزیت‌های فراوان

در کل موضوع پرستاری از افراد سالمند و یا نگهداری از افراد بیمار، دارای مزیت‌های فراوانی می‌باشد که ما نیز در این نوشتار کاربردی به مهمترین موارد و مزیت‌های این اقدام اشاره خواهیم داشت، همچنین با توجه به موضوع مقاله که در زمینه قرارداد پرستاری از سالمند در منزل می‌باشد، در بخش‌هایی از آن، در خصوص قراردادی که در این زمینه لازم است، مورد انعقاد قرار گیرد، نیز مواردی را توضیح خواهیم داد.

مطئنا همه شما عزیزان خواننده از موضوع اطلاع دارید که برای سپردن موضوع پرستاری یک فرد سالمند و یا شخصی بیمار به یک یا چند پرستار که از شرکتی معتبر اعزام شده‌اند، لازم است اعضای خانواده ایشان با شرکت و یا پرستارهای موردنظر یک قرارداد دو طرفه را بسته و در آن همه موارد لازم را قید نمایند.

در ادامه و برای بسط و تفهیم بهتر موضوع قرارداد پرستاری از سالمند در منزل، لازم است، مهمترین مواردی که در این مقاله قرار است، مورد بحث قرار گیرند، را در قالب چند تیتر و یا سوال بیان نموده و در بخش‌های متنوع مقاله، هر کدام از آن را مورد تشریح قرار دهیم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

 • پرستاری از سالمند در منزل چه اهمیتی دارد؟
 • مهمترین علت‌هایی که سالمند پرستاری در منزل را انتخاب می‌کند چیست؟
 • آیا در مورد مهمترین موارد پرستاری از سالمندان در منزل اطلاعاتی دارید؟
 • مهمترین مزیت‌های پرستاری از سالمند در منزل چیست؟
 • مهمترین وظیفه‌هایی که پرستاری از سالمند در منزل دارد چیست؟
 • استحمام کردن فرد سالمند و رسیدگی به نظافت شخصیش
 • مراقبت و نگهداری از فرد سالمند
 • انجام کارهای رفاهی برای فرد سالمند
 • انجام کارهای خانه در منزل سالمند
 • انجام امور اداری و مالی فرد سالمند
 • رسیدگی کردن به وضعیت درمانی سالمند در منزلش
 • خدمات پرستاری در منزل برای فرد سالمند
 • کمک به انجام فعالیت بدنی برای فرد سالمند
 • مهمترین خدمات تخصصی پرستار سالمند در منزل چیست؟
 • هزینه‌های پرستاری از افراد سالمند در منزل شامل چیست؟
 • مهمترین اقدام خانواده‌ سالمند برای استخدام پرستار خانگی چیست؟
 • آیا در مورد مهمترین خصوصیت‌های یک پرستار سالمند اطلاعاتی دارید؟
 • انواع مراقبت‌های صورت گرفته از سوی پرستار سالمند چیست؟
 • مراقبت‌های روانی
 • مراقبت‌های جسمانی
 • مراقبت‌های روزانه از فرد سالمند
 • مهمترین موارد در یک قرارداد پرستاری از سالمند در منزل چیست؟

پرستاری از سالمند در منزل چه اهمیتی دارد؟

آیا در خصوص اهمیت و لزوم پرستاری از افراد سالمند در منزل اطلاعاتی دارید ؟

در بخش آغازین از نوشتار خود با عنوان قرارداد پرستاری از سالمند در منزل قصد داریم مهمترین‌علت هایی که باعث می‌شوند، ما به سمت و سوی استفاده از پرستارها برای نگهداری افراد سالمند در منزل برویم را برای شما عزیزان خواننده مورد تشریح قرار دهیم. لطفا در این بخش نیز با ما همراه باشید.

در دنیای امروز شاهد این موضوع هستیم که خدمات مربوط به نگهداری و مراقبت از افراد سالمند در منزل به شکل مناسبی گسترش پیدا کرده است و روزبه‌روز نیز شاهد افزایش حجم این کار و اضافه شدن به تنوع خدمات ارائه شده توسط این شرکت‌ها می‌باشیم.

زمانی که ما از این خدمات برای افراد سالمند اطراف خود استفاده می‌کنیم، در حقیقت سبب بالا رفتن منزلت ایشان و احترام به این افراد می‌شویم. به این صورت است که عزت نفس ایشان مورد احترام قرار گرفته و حفظ می‌گردد. در این شرایط است که آن فرد سالمند می‌تواند بقیه روزها و سال‌های با ارزش عمر خویش به سادگی و در لذت و آرامش طی نماید.

دریافت خدمات در آسایش

ارائه این خدمات مربوط به پرستاری در منزل، شرایطی را برای فرد سالمند ایجاد می‌نماید تا در آرامش و آسایش کامل سرویس‌ها و خدماتی با کیفیت را از افراد متخصص و دارای تجربه‌های بالا دریافت نماید.

بهترین نکته ارائه این خدمات این می‌باشد که مجموعه سرویس‌های ارائه شده به آن فرد سالمند در خانه ایشان انجام می‌شود. با توجه به این خدمات و همچنین مواردی که افراد باتجربه و دارای تخصص به فرد سالمند آموزش می‌دهند، سطح استقلال ایشان بالاتر رفته و از طرفی عزت نفس فرد نیز حفظ می‌گردد. چون خیلی از این سالمندان دوست دارند، بیشتر زمان و وقت خود را در خانه و استراحت بگذرانند.

بر طبق مطالعه‌های انجام شده، نتیجه شده است که آن دسته از افراد سالمندی که در منزل تحت مراقبت و نگهداری قرار می‌گیرند، به نسبت آن‌هایی که در آسایشگاه حضور دارند، دارای شرایط و وضعیت مناسب‌تری از لحاظ سلامتی می‌باشند. به جز این مورد دلیل‌های دیگری نیز هستند که باعث می‌شوند، برخی از افراد سالمند پرستاری و نگهداری در منزل را مورد انتخاب خود قرار دهند. که در ادامه آن‌ها را برای شما عزیزان مورد تشریح قرار خواهیم داد.

مهمترین علت‌هایی که سالمند پرستاری در منزل را انتخاب می‌کند چیست؟

در بخش قبلی از نوشتار قرارداد پرستاری از سالمند در منزل، اهمیت موضوع پرستاری از افراد سالمند در منزل را برای شما توضیح دادیم و در این قسمت نیز قصد داریم مهمترین علت‌های مربوط به این موضوع مورد تشریح قرار دهیم و به شما عزیزان بگوییم که به چه علت‌هایی این افراد مایل هستند، خدمات و سرویس‌های مربوط به پرستاری و مراقبت را در خانه خویش دریافت نمایند. لطفا در ادامه ما را همراهی نمایید.

دلایل مهم انتخاب شیوه پرستاری در منزل توسط سالمند، موارد ذیل می‌باشند:

مهم ترین دلایل انتخاب شیوه ی پرستاری در منزل از جانب افراد سالمند

ایشان با محیط خانه خود بیشتر آشنا می‌باشند و از موقعیت و جای همه وسایل خود اطلاع دارند (این موضوع در بین آن دسته از افراد سالمندی که دچار فراموشی و آلزایمر می‌باشند، از اهمیت بیشتری برخوردار می‌باشد).

این افراد سالمند حس آرامش و آسایش بیشتری را در منزل خود دارند.

آن‌ها در ذهن خود خاطره‌هایی خوب از خود و یا دیگر اعضای آن خانه دارند و محیط آن جا ایشان را به یاد گذشته‌های پر از خاطره می‌اندازد.

زمانی که سرویس‌ها و خدمات مربوط به مراقبت از افراد سالمند در خانه ایشان به آن‌ها ارائه می‌شود، این خدمات از کیفیت بسیار بهتری برخوردار بوده و سبب بهبود وضعیت جسمی و عملکردی ایشان می‌شود.

اعتماد به نفس در این دسته از سالمندان افزایش پیدا می‌کند. سبب حفظ استقلال ایشان می‌شود. و سطح سلامتی عمومی ایشان را بالاتر می‌رود.

آیا در مورد مهمترین موارد پرستاری از سالمندان در منزل اطلاعاتی دارید؟

در بخش پیشین از نوشتار علمی پزشکی ما در زمینه قرارداد پرستاری از سالمند در منزل مهمترین علل را در خصوص استفاده از پرستاری در منزل برای سالمندان توضیح دادیم. در این قسمت قرار است، به شما بگوییم در چه مواردی می‌توانیم از امکانات و خدمات پرستاری از سالمندان در خانه ایشان استفاده نماییم. این خدمات دارای تنوع بسیاری بوده و در شرایط گوناگون قابل استفاده می‌باشند.

مهمترین دلایل استفاده از خدمات پرستاری در خانه برای سالمند، به شرح ذیل می‌باشند:

مهم ترین موارد استفاده از خدمات پرستاری در خانه برای افراد سالمند

زمانی که افراد سالمند مورد یک عمل جراحی واقع می‌شوند و ممکن است، قبل از این عمل نیز دچار آسیب‌هایی شده باشند، برای پیگیری امورات مربوط به درمان ایشان از جمله: کار درمانی، فیزیوتراپی و … می‌توانیم از این خدمات در زمینه نگهداری ایشان استفاده نماییم. معمولا در این شرایط اغلب خانواده ها مایل هستند که فرد سالمند ایشان در خانه تحت مراقبت و پرستاری باشد.

به کارگیری سرویس‌های تخصصی پرستاری در خانه، زمانی که به تجهیزات پزشکی در منزل نیاز می‌باشد. برای آن دسته از افراد سالمندی که به تنهایی زندگی می‌کنند. برای آن دسته از سالمندانی که دچار آلزایمر و فراموشی می‌باشند. در آن گروه از سالمندانی که دچار محدودیت‌های حرکتی می‌باشند. به منظور استراحت دیگر اعضای آن خانواده و دریافت قوایی دوباره برای مراقبت و نگهداری از یک فرد سالمند. به منظور کم شدن میزان هزینه‌ها و مخارج مربوط به نگهداری از افراد سالمند و صرفه‌جویی در وقت و زمان می‌باشد.

مهمترین مزیت‌های پرستاری از سالمند در منزل چیست؟

اطلاع از مهم ترین فواید و مزیت های پرستاری از افراد سالمند در منزل

در قسمت قبل از نوشتار قرارداد پرستاری از سالمند در منزل، مهمترین موارد به کارگیری پرستار برای نگهداری از افراد سالمند در منزل را برای شما مخاطبین عزیز بیان نمودیم. در این جا می‌خواهیم مهمترین مزیت‌های این کار را مورد تشریح قرار دهیم. از شما عزیزان دعوت می‌نماییم که در این قسمت از مقاله نیز با ما همراه باشید.

اصلی‌ترین مزیت‌هایی که به پرستاری از افراد سالمند درون منزل مربوط می‌شود را می‌توانیم در موارد ذیل مورد اشاره قرار دهیم:

در مرکزهایی که مربوط به ارائه خدمات پرستاری به افراد سالمند می‌باشند، بهترین آموزش‌های تخصصی را به پرستارهای خود ارائه می‌نمایند و آن‌ها با بروزترین اطلاعات مربوط به پرستاری آشنا هستند. آن‌ها خیلی زود می‌توانند محیط را برای این کار هماهنگ و سازگار نمایند و با عملکردی حرفه‌ای که از خود نشان می‌دهند، می‌توانند محیطی آرام و امن را برای فرد و همچنین دیگر اعضای خانواده ایشان فراهم نمایند.

کاهش میزان و تعداد ایاب و ذهاب فرد

با استفاده از این خدمات، میزان و تعداد ایاب و ذهاب فرد موردنظر و دیگر اعضای خانواده ایشان به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

استفاده از خدمات پرستاری در منزل می‌تواند باعث بالا رفتن میزان شاد و نشاط و سطح سلامتی فرد سالمند شود. چون ایشان در خانه و محیط امن آنجا حضور دارد و از آرامش بیشتری برخوردار می‌باشد. این موضوع می‌تواند کمک شایانی به کم شدن استرس‌های مربوط به دوران سالمندی کند با کمک این خدمات فرد می‌تواند فعالیت‌های روزانه خویش را به شکلی مناسب و بهتر انجام دهد.

دید و بازدید و حتی عیادت از این افراد سالمند در زمانی که در منزل خود تحت مراقبت می‌باشند، بسیار بهتر می‌باشد. تا این‌که بخواهند از این افراد در مراکزی مانند آسایشگاه‌ها مراقبت نمایند.

پیشنهاد می‌کنیم از مقاله حقوق پرستاری در منزل دیدن کنید.

مهمترین وظیفه‌هایی که پرستاری از سالمند در منزل دارد چیست؟

در قسمت پیشین از نوشتار قرارداد پرستاری از سالمند در منزل، مهم‌ترین فایده‌های این شیوه برای مراقبت از افراد سالمند را برای شما عزیزان بیان کردیم. اینک قصد داریم اصلی‌ترین وظیفه‌ها و کارهایی که بر دوش این گروه از پرستارها می‌باشند را برای شما عزیزان توضیح دهیم. خواهشمند است، در این بخش از مقاله نیز با ما همراه باشید.

در حقیقت باید خدمت شما عزیزان خواننده عرض نماییم که سرویس‌های مربوط به خدمت‌های مراقبتی در منزل دارای گستره وسیعی از خدمات می‌باشند. عمده گروه‌های مربوط به این خدمات شامل: سرویس‌های تخصصی و یا فوق تخصصی در حوزه پزشکی، سرویس‌های پرستاری، کارهای پاراکلینیکی، کارهای مربوط به نظافت و مراقبت فرد سالمند و … می‌باشند. که البته در این مقاله بیشتر منظور خدمات پرستاری، مراقبتی و نظافتی می‌باشد.

مهم‌ترین کارهایی که پرستار سالمند می‌تواند برای ایشان انجام دهند، به شرح ذیل می‌باشند:

مهم ترین کارهایی که پرستارهای افراد سالمند می توانند انجام دهند برای سالمندان

 • استحمام کردن فرد سالمند و رسیدگی به نظافت شخصی ایشان
 • مراقبت و نگهداری از فرد سالمند
 • انجام کارهای رفاهی و پر نمودن وقت‌های فراغت فرد سالمند
 • انجام کارهای خانه و خدمت کاری در منزل ایشان
 • انجام امور اداری و مالی فرد سالمند
 • رسیدگی کردن به وضعیت درمانی سالمند در منزل ایشان
 • خدمات پرستاری در منزل برای فرد سالمند

که در این جا همه موارد فوق را مورد تشریح قرار می‌دهیم.

استحمام کردن فرد سالمند و رسیدگی به نظافت شخصیش

استحمام کردن فرد سالمند و رسیدگی به نظافت شخصی

یکی از کارهایی که معمولا انجام صحیح آن برای افراد سالمند سخت می‌باشد و ایشان را دچار برخی از چالش‌ها می‌کند، موضوع حمام رفتن ایشان می‌باشد. چون ایشان از بنیه خیلی قوی برخوردار بوده و برخی از این افراد سالمند نیز با مشکلاتی در حرکت اعضای بدن خود مواجه می‌باشند.

لذا برای استحمام و یا انجام کارهایی شخصی نظیر رفتن به دستشویی و آرایش کردن موهای خود، به کمک دیگر افراد نیازمند می‌باشند. بعضی از سالمندان به دلیل داشتن برخی از مشکلات نظیر مشکل بی‌اختیاری در ادرار، نیاز دارد که پوشک شوند و این نیز می‌تواند یکی از سرویس‌های ارائه شده در توسط پرستار فرد سالمند در منزل باشد.

همچنین این افراد که پرستار فرد سالمند می‌باشند، می‌توانند بر اساس آموزش‌های خاصی که دیده‌اند با داشتن آرامش و رعایت رفتاری مهربانانه و با حفظ عزت نفس آن‌ها، کارهای ذیل را نیز برای ایشان انجام دهند:

 • همراهی ایشان در شست‌وشوی بدن و کمک به دوش گرفتن فرد سالمند
 • شست‌وشوی ملحفه‌ها و روتختی فرد سالمند
 • آراستگی ظاهری فرد سالمند
 • رسیدگی به وضعیت و آراستگی ظاهری فرد سالمند (شانه نمودن موهای فردسالمند، اصلاح سر و صورت فرد سالمند)
 • کمک به رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان ایشان
 • مراقبت‌هایی که به موضوع بی‌اختیاری ادرار و اجابت مزاج فرد سالمند و نظافت ایشان می‌باشند

مراقبت و نگهداری از فرد سالمند

منظوراز این بند برقرار نمودن یک ارتباط مناسب و عاطفی با افراد سالمند تحت مراقبت می‌باشد. به این صورت این افراد از ابتلا به ناراحتی‌های مختلف روحی و روانی و به خصوص افسردگی در امان خواهند ماند. این موضوع زمانی محقق می‌شود که پرستار اعزام شده برای مراقبت از فرد سالمند، ارتباط عاطفی خوبی را با ایشان برقرار نموده و با تمام وجود مراقب ایشان باشد.

انجام کارهای رفاهی برای فرد سالمند

انجام کارهای رفاهی و پر نمودن وقت های فراغت فرد سالمند

یکی از مواردی که افراد سالمند به آن نیاز دارند، این می‌باشد که در برخی از ساعت‌ها و یا بعضی از روزها به تفریح و یا حضور در جامعه بپردازند. بهتر است، اعضای خانواده فرد سالمند در این زمینه نیز با پرستارهای اعزامی و شرکت‌های مربوط به ایشان، توافقاتی را انجام دهند تا این خدمات نیز به فرد سالمند آن‌ها ارائه شود.

در صورتی که این توافقات صورت پذیرد، پرستار فرد سالمند می‌تواند در زما‌ هایی از روز، ایشان را به محیط‌هایی مانند فضاهای سبز و پارک‌ها برده و سبب شود که فرد سالمند به تفریح پرداخته و احساس رفاه و شادی بیشتری را تجربه نماید.

از دیگر مواردی که خدمات پرستاری می‌توانند در زمینه رفاه و تفریح به افراد سالمند ارائه نمایند می‌توانیم موارد ذیل را نام ببریم:
 • به گردش بردن سالمند
 • خواندن کتاب برای فرد سالمند
 • بازی کردن با ایشان
 • همراهی کردن با فرد سالمند برای بردن وی به پیاده‌روی
 • نوشتن نامه و یا پیغام گذاشتن از سوی فرد سالمند
 • تماشای فیلم
 • کتاب‌‌خوانی
 • حل انواع جدول‌ها
 • مرور و یادآوری برخی خاطرات گذشته
 • تماشای آلبوم‌های قدیمی فرد سالمند

لازم به ذکر است که برخی از مراقبین و پرستارها در این زمینه آموزش‌های لازمی را بینند و رعایت مناسب این موارد بدون داشتن آموزش کامل و دقیق امکان‌پذیر نمی‌باشد.

انجام کارهای خانه در منزل سالمند

انجام کارهای خانه در منزل سالمند

فردی که مراقبت و پرستاری از یک فرد سالمند را بر عهده می‌گیرد، علاوه بر این که از ایشان نگهداری می‌نماید می‌تواند کارها و امورات مربوط به خانه را نیز برای او انجام دهد. از مهمترین کارهایی که یک مراقب و پرستار می‌تواند برای فردی سالمند انجام دهد، می‌توانیم موارد ذیل را نام ببریم:

 • انجام پخت غذای که متناسب با رژیم غذایی وی باشد
 • امور نظافت و تمیز نمودن منزل ایشان
 • شستشوی ظرف‌ها
 • بیرون بردن زباله‌ها
 • پذیرایی از میهمانان فرد سالمند و …

انجام امور اداری و مالی فرد سالمند

این مورد به شرطی قابل ارائه و انجام می‌باشد که خانواده فرد سالمند نسبت به انجام آن درخواست داده باشند. در حقیقت برای اقدام نسبت به این کارها باید از سوی ایشان یک مجوز کتبی به پرستار مربوطه ارائه شود. مهمترین این کارهای اداری که توسط فرد پرستار نیز قابل انجام هستند، می‌توانیم موارد ذیل را نام ببریم:

 • انجام خرید برای منزل فرد سالمند
 • پرداخت شارژ ساختمان ایشان
 • پرداخت قبض‌های مختلف آب، برق، گاز و تلفن فرد سالمند
 • همچنین انجام سایر امور بانکی ایشان و …

رسیدگی کردن به وضعیت درمانی سالمند در منزلش

رسیدگی کردن به وضعیت درمانی سالمند در منزل ایشان

در شرایطی که فرد سالمند دارای یک بیماری باشد و تحت درمان قرار داشته باشد، مطمئنا دارای برخی از داروهای ویژه خود نیز می‌باشد، لذا در این شرایط و بر طبق یک برنامه مشخص و منظم زمانی فرد پرستار باید داروهای ایشان را به او داده و برخی از اقدام‌های خاص پرستاری را نیز برای او انجام دهد. مثلا لازم است، فرد پرستار در زمان‌هایی مشخص فشار خون سالمند موردنظر را اندازه‌گیری نماید و یا این که مقدار قند خون او را مورد سنجش قرار دهد.

خدمات پرستاری در منزل برای فرد سالمند

این سری از خدمات بر طبق نیازهایی که بعضی از افراد سالمند دارند، مورد استقبال ایشان قرار می‌گیرد. در این شرایط یک پرستار حرفه‌ای می‌تواند بهترین خدمات و سرویس‌ها را البته بر طبق نظرات پزشک متخصص به فرد سالمند ارائه نماید. پرستاران معمولا خدمات ذیل را برای افراد سالمند در منزل ایشان انجام می‌دهند:

 • اجرای دستورات صادر شده از سوی پزشکی
 • تزریق انسولین برای فرد سالمند
 • گاواژ و لاواژ
 • مراقبت از زخم‌های ایشان
 • مراقبت از سوند فرد
 • تعویض پانسمان‌های مختلف فرد سالمند
 • سرم تراپی
 • تزریقات وریدی و عضلانی بر اساس دستورات صادر شده از سوی پزشک
 • کنترل دردهای مختلف ایشان
 • پیشگیری از عفونت های مختلف
 • مانیتور و بررسی وضعیت فشار خون، میزان قند خون، تعداد ضربان قلب، میزان حرارت بدن فرد و تعداد تنفس ایشان
 • داشتن یک ارتباط مناسب با پزشک فرد سالمند
 • ارائه گزارش در خصوص تغییرات سلامتی وی و به وجود آمدن برخی تغییرات در نسخه دارویی فرد سالمند و اجرای دقیق برنامه دارویی ایشان

کمک به انجام فعالیت بدنی برای فرد سالمند

کمک به انجام فعالیت بدنی برای فرد سالمند

در این مورد افرادی که مراقب فرد سالمند می‌باشند، می‌توانند در کارهای ذیل به ایشان کمک‌های لازم را ارائه نمایند:

 • کمک به حرکت کردن ایشان و قدم زدن فرد سالمند
 • پوشیدن لباس‌های ایشان
 • کمک به خوابیدن فرد سالمند در تخت خواب خودش
 • جابجایی فرد سالمند روی ویلچر
 • جابجایی از روی تخت و منتقل کردن ایشان به روی ویلچر یا صندلی
 • غذا دادن به فرد سالمند
 • و…

مهمترین خدمات تخصصی پرستار سالمند در منزل چیست؟

همان گونه که ملاحظه فرمودید، در بخش قبل از نوشتار قرارداد پرستاری از سالمند در منزل مهمترین انواع خدماتی که از سوی این گروه‌های پرستاری برای افراد سالمند قابل ارائه می‌باشند، را برای شما عزیزان مورد بیان و توضیح قرار دادیم. همان گونه دقت فرمودید عمده این سرویس‌ها و خدمات ارائه شده از سوی ایشان که در بخش قبل به آن‌ها اشاره نمودیم، جنبه ای کلی و عمومی داشتند. اما برخی از خدمات نیز وجود دارند که توسط این قشر زحمت‌کش قابل انجام و ارائه به افراد سالمند می‌باشند.

ما در این قسمت از مقاله خود قصد داریم مهمترین خدمات تخصصی قابل ارائه توسط پرستار افراد سالمند در منزل را برای شما همراهان گرامی مورد تشریح قرار دهیم. لطفا در این قسمت نیز با ما همراه باشید:

مهمترین سرویس‌های تخصصی که این گروه‌ها می‌توانند برای افراد سالمند ارائه نمایند به شرح ذیل می‌باشند:

مهم ترین سرویس های تخصصی که پرستار می تواند برای افراد سالمند ارائه نمایند

 • گفتار درمانی
 • کاردرمانی
 • فیزیوتراپی
 • خدمات روانپزشکی
 • متخصص تغذیه

که در ادامه هر یک از به اختصار مورد توضیح قرار می‌دهیم:

گفتار درمانی

افرادی هستند که به عنوان کارشناس گفتار درمانی قادر هستند، به یک فرد سالمند کمک نمایند تا قدرت لازم برای برقرار نمودن ارتباط کلامی درست را به دست آورند و بتوانند به خوبی و به شکلی صحیح صحبت نمایند. در برخی از این افراد سالمند نیز که خودشان دارای شرایط مناسبی در زمینه بیان و صحبت کردن می‌باشند، می‌توان این قدرت افزایش داده و آن را تقویت نمود، البته بهتر است، این کارها توسط افرادی که در این زمینه دوره‌های لازم را دیده‌اند انجام شوند.

کاردرمانی

برخی از پرستارهای مربوط به افراد سالمند می‌باشند که دارای تخصص‌های لازم در زمینه کار درمانی می‌باشند. از این افراد می‌توان برای نگهداری از آن دسته از سالمندانی که دارای یکی از شرایط ذیل می‌باشند، استفاده نمود:

 • آن دسته از سالمندانی که دچار ناتوانی‌های جسمانی هستند
 • آن‌هایی که دارای ناتوانی اجتماعی و یا عاطفی می‌باشند
 • و…

در موارد بیان شده فوق، افراد متخصص و پرستارهایی که دوره‌های لازم در خصوص کاردرمانی را طی نموده‌اند، می‌توانند به فرد سالمند کمک نمایند تا توانایی انجام کارهای معمول روزمره از جمله میل نمودن غذا، رفتن به حمام، پوشیدن لباس‌های مختلف و … به دست آورده و در این زمینه خود را تقویت نمایند.

فیزیوتراپی

بعضی از افراد سالمند هستند که بعد از سپری شدن برخی از بیماری‌ها و یا برخی از صدمه‌دیدگی‌ها، امکان انجام کارهای معمول روزمره برای ایشان وجود ندارد و برای انجام این کارها به کمک دیگر افراد نیاز دارند.

بهتر است برای بهبود وضعیت کلی جسمانی و بهتر شدن عملکرد ایشان از یک فرد فیزیوتراپ که دارای تجربه‌های خوبی در این زمینه می‌باشد، استفاده نمایید. این افراد با توجه به تجربه‌ای که دارند، می‌توانند در بازیابی قدرت بدنی و توان ماهیچه‌ای افراد سالمند به ایشان کمک‌های زیادی کنند.

خدمات روانپزشکی

زمانی که افراد سالمند در سنین بالای خود با بیماری‌ها و مشکلات جسمانی مختلف روبرو می‌شوند، این امکان وجود دارد که ناراحتی‌ها و یا بیماری‌های روحی و روانی ایشان از دید دیگران مخفی بماند، لذا برخی از مراکز که کارشان اعزام نیروهای پرستاری برای نگهداری از افراد سالمند، دارای افرادی متخصص و دوره‌دیده در زمینه مشاوره روان‌شناسی می‌باشند.

بنابراین می‌توانند در مواقع لزوم و بر حسب درخواست ارائه شده از سوی اعضای خانواده فرد سالمند، مشاورین خود را برای ارائه خدمات مشاوره روانشناسی به منزل ایشان اعزام نمایند. این مشاورین نیز بر حسب تخصص خود و دوره‌های متنوعی که در این زمینه طی نموده‌اند، می‌توانند خدمات ارزنده روانشناسی را برای افراد سالمند ارائه نمایند.

متخصص تغذیه

در گروه‌های پرستاری از افراد سالمند، افرادی نیز هستند که دارای تخصص‌های لازم در حوزه تغذیه می‌باشند. ایشان می‌توانند به منزل فرد موردنظر مراجعه نموده و برنامه‌های غذایی سالمند را مورد بررسی قرار دهند. بعد از انجام این بررسی‌ها، ایشان قادر هستند، یک برنامه غذایی خوب و مناسب را متناسب با شرایطی که فرد سالمند دارد، برای ایشان تنظیم نمایند و توصیه‌های لازم را در خصوص غذاهای مصرفی به ایشان ارائه نمایند.

لطفا در این حوزه نیز از افراد با تجربه و دارای تخصص کافی استفاده نمایید.

هزینه‌های پرستاری از افراد سالمند در منزل شامل چیست؟

آیا در خصوص هزینه های مربوط به پرستاری از افراد سالمند در منزل اطلاعاتی دارید

در قسمت قبل از نوشتار قرارداد پرستاری از سالمند در منزل اصلی‌ترین خدمات و سرویس‌های تخصصی در حوزه پرستاری از افراد سالمند را مورد بحث و بررسی قرار دادیم و با شاخه‌های متنوعی از این کار تخصصی آشنا شدیم. در این قسمت از متن خود قصد داریم در خصوص هزینه‌ها و مخارج مربوط به این کار صحبت نماییم و مهمترین موارد مربوط به آن را برای شما عزیزان بیان نماییم. لطفا ما را در این قسمت نیز همراهی نمایید.

در ابتدای امر خدمت شما مخاطبین عزیز عرض نماییم که امکان ذکر و بیان مستقیم یک رقم و مبلغ برای هزینه‌های مربوط به پرستاری از افراد سالمند در خانه وجود ندارد.

اولا به این علت که هر یک از سالمندان عزیز دارای شرایطی مشابه هم نمی‌باشند و هر یک از این عزیزان به نوعی خاص از سرویس‌ها و خدمات مراقبتی و پرستاری نیاز دارند.

از طرفی برخی از ایشان نیز برای ساعت‌ها و یا تعداد روزهای خاصی قرار است، از این خدمات استفاده نمایند.

بالا بودن سرعت تورم در جامعه کنونی

همچنین همه ما می‌دانیم که سرعت و شتاب بالا رفتن میزان تورم در جامعه کنونی نسبتا بالا می‌باشد و در حال حاضر که شما این مقاله را مورد مطالعه قرار می‌دهید، خیلی از چیزها قیمت‌های متغیری نسبت به حتی روزهای گذشته داشته‌اند، پس در صورتی که ما یک قیمت را برای هزینه‌های مربوط به بحث پرستاری در منزل ذکر نماییم، اگر همین مقاله چند روز و یا چند ماه بعد هم توسط افرادی دیگر مورد قرائت واقع شود، دیگر آن اعداد و رقم‌های مربوط به هزینه‌ها دارای اعتبار نمی‌باشند.

لذا در این جا سعی می‌کنیم، به جای بیان مستقیم اعداد و ارقام قیمت‌ها، مهم‌ترین عامل‌هایی که می‌توانند بر بحث مخارج مربوط به نگهداری و مراقبت از افراد سالمند در خانه اثر گذارند را مورد تشریح قرار دهیم.

مهمترین عامل تاثیرگذار بر هزینه‌های پرستاری از افراد سالمند

مهم ترین عامل تاثیر گذار بر موضوع هزینه های پرستاری از افراد سالمند

مهمترین عامل تاثیرگذار بر موضوع هزینه‌های پرستاری از افراد سالمند، نوع خدمتی می‌باشد که این عزیزان و یا خانواده‌های ایشان از شرکت ارائه‌دهنده خدمات درخواست می‌نمایند.

همان‌گونه که در بخش‌های قبلی نیز برای شما عزیزان بیان کردیم، خدمات مربوط به پرستاری از سالمندان در منزل از تنوع زیادی برخوردار بوده و شاهد بودید که در گروه‌های تخصصی و یا شاخه‌هایی کلی و عمومی انواع این خدمت‌ها و سرویس‌های قابل ارائه را خدمت شما همراهان گرامی توضیح دادیم.

یک فرد سالمند و خانواده ایشان کدام سرویس را انتخاب میکنند؟

حال بر حسب این که یک فرد سالمند و یا خانواده ایشان کدام نوع سرویس را مورد انتخاب قرار می‌دهند، مقداری قیمت‌ها و هزینه‌های مربوط به این موضوع فرق می‌کند.

قطعا زمانی که افراد فقط برای مراقبت‌ها و نگهداری ساده از شرکت مربوطه درخواست می‌دهند، هزینه‌های ایشان کمتر و ارزان‌تر از حالتی می‌باشد که آن‌ها مایل به دریافت خدمات تخصصی و به ویژه در حوزه پزشکی، پاراکلینیکی و … هستند.

چون به هر حال برخی از خدمات که حالت تخصصی‌تر دارند، هم به علم و دانش تخصصی نیاز دارند و هم این که فرد و یا افراد اعزام شده لازم است، برخی از لوازم و یا تجهیزات تخصصی حوزه پرستاری و پزشکی را نیز با خود به همراه بیاورند.

عامل دوم تاثیرگذار بر هزینه‌های پرستاری از افراد سالمند

از طرفی عامل دوم تاثیرگذار بر روی موضوع هزینه‌های مربوط به پرستاری از افراد سالمند، میزان زمانی می‌باشد که قرار است، ایشان از خدمات ارائه شده استفاده نمایند.

برخی از افراد دریافت این گونه خدمات و سرویس‌ها را برای چند ساعت و یا نهایتا چند روز درخواست می‌دهند. برخی دیگر درخواست می‌دهند که به شکل 24 ساعته از این خدمات استفاده نمایند و بعضی دیگر نیز مایل هستند، برای مدتی طولانی و همچنین تمام وقت سرویس‌های ذکر شده را از شرکت‌ها و پرستارهای اعزامی توسط ایشان دریافت نمایند.

خوب مطمئنا هر چه میزان ساعت ارائه خدمات بیشتر باشد، میزان هزینه و تعرفه در نظر گرفته شده برای آن نیز افزایش پیدا می‌کند.

اما با همه این احوالات، با توجه به برخی از پارامترهایی که در بخش‌های قبلی از مقاله قرارداد پرستاری از سالمند در منزل، به آن‌ها اشاره نمودیم، در مجموع این کار و سپردن پرستاری و مراقبت از افراد سالمند به شرکت‌های معتبر تخصصی برای ایشان و خانواده او به صرفه می‌باشد و زمانی که شما فاکتورهای مختلف و مهم را مورد بررسی قرار می‌دهید، به این نتیجه می‌رسید که حتی امکان صرفه‌جویی کلی نیز برای این افراد و اطرافیانشان وجود داشته و این افراد با مقداری صرفه‌جویی در هزینه‌ها هم روبرو می‌شوند.

زمانی که سالمندان دفعات زیاد به درمانگاه‌ها یا دیگر مراکز درمانی مراجعه نمایند

مراجعه مکرر افراد سالمند به درمانگاه ها و یا دیگر مرکزهای درمانی

یکی از مواردی که می توانیم در این زمینه مور مثال قرار دهیم مربوط به زمانی است که قرار است، افراد سالمند به تعداد دفعات زیادی به درمانگاه ها و یا دیگر مرکزهای درمانی مراجعه نمایند تا خدمات ساده ی پرستاری و یا پاراکلینیکی را دریافت کنند که این موضع خود مستلزم چندین بار ایاب و ذهاب و هر بار نیز پرداخت هزینه های ویزیت و یا هزینه ی مربوط به انواع سرویس ها می باشد.

لذا برای صرفه جویی کلی در هزینه ها و از طرفی کسب آرامش و رفاه بیشتر برای فرد سالمند، بهتر است، افراد تا جایی که برایشان امکان دارد، از خدمات و سرویس های ارائه شده توسط شرکت های ارائه دهنده ی خدمات پرستاری از افراد سالمند در منزل استفاده نمایند.

شما می توانید برای به دست آوردن اطلاعاتی بیشتر در خصوص موضوع هزینه های مربوط به پرستاری از سالمند در منزل، با یکی از این شرکت های معتبر که خدمات مورد نظر را ارائه می نمایند تماس حاصل کرده و جزئیات بیشتری را از ایشان سوال نمایید.

مهمترین اقدام خانواده‌ سالمند برای استخدام پرستار خانگی چیست؟

مهم ترین اقدام خانواده ها و اعضای خانواده ی افراد سالمند برای به کار گیری یک پرستار خانگی کدام موارد می باشند

همان‌گونه که مشاهده فرمودید در قسمت پیشین از مقاله قرارداد پرستاری از سالمند در منزل، مهمترین عامل‌های تاثیرگذار بر بحث هزینههای مربوط به پرستاری از سالمند در منزل را برای شما عزیزان مورد توضیح قرار دادیم و متوجه شدید که در نهایت این یک اقدام مناسب و از همه نظر به صرفه می‌باشد.

در این قسمت می‌خواهیم به شما عزیزان بگوییم که قبل از استخدام و به کارگیری یک فرد پرستار برای نگهداری از شخص سالمند خویش چه کارها و اقدام‌هایی را باید انجام دهید و چه مواردی را باید رعایت کنید. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

در ابتدای امر اعضای خانواده فرد سالمند باید نوع نیازهای خویش را مشخص نمایند تا معلوم شود که ایشان چه نوع خدمات را قرار است، دریافت نمایند و به چه سرویس‌هایی نیاز دارند.

اختصاص دادن یک یا چندین جلسه مصاحبه با پرستار

بهتر است، یک یا چند جلسه را برای انجام مصاحبه با پرستارهای موردنظر اختصاص دهید. در جلسه‌های مربوط به مصاحبه با پرستارهای موردنظر، در خصوص میزان توانایی و برخی تخصص‌هایی که ایشان دارند، اطلاعاتی را کسب نمایید. پس از این موضوع بر اساس اطلاعاتی که از ایشان به دست می‌آورید شرایط مختلف آن‌ها را مورد ارزیابی قرار دهید.

قبل از این که قرارداد مربوط به دریافت خدمات پرستاری از سالمند در منزل را امضاء و تایید نمایید، از مرکزی که این نوع خدمات را ارائه می‌نماید در خصوص پرستار و یا پرستارهای موردنظر تحقیق نمایید و برخی از مدارک مهم این افراد را نیز مورد بررسی قرار دهید.

از مهمترین مدارک پرستار که توسط خانواده سالمند باید بررسی شود، شامل موارد زیر است:

ضروری ترین مدارک پرستار سالمند جهت بررسی توسط اعضای خانواده فرد سالمند

 • مدارک مربوط به عدم سوء پیشینه
 • مدارک مربوط به عدم اعتیاد شخص پرستار و …

به این صورت، زمانی که شما این مدارک را مورد مشاهده و بررسی قرار می‌دهید، وقتی خیالتان راحت شد می‌توانید برای جذب آن نیرو و پرستار مورد نظر اقدام نمایید و با شرکت مربوطه قرار داد لازم را مورد انعقاد قرار دهید. در این صورت و در ادامه شما با مشکلی برخورد نخواهید کرد. چون از همان ابتدا همه جوانب را مورد ارزیابی قرار داده‌اید.

بهتر است، برای دریافت خدمات و سرویس‌های مربوط به پرستاری از سالمند در منزل به شرکت‌های معتبر و آن‌هایی که دارای مجوزهای لازم در این زمینه می‌باشند، مراجعه نمایید. این شرکت‌ها باید از وزارت بهداشت و درمان کشور مجوزهای معتبر را اخذ نموده باشند و این مجوزها باید در معرض دید عموم مراجعه‌کنندگان قرار گرفته تا توسط این افراد قابل بررسی و ارزیابی باشد.

درخواست چند نفر پرستار را بدهید

در زمانی که قرار است، یک فرد را به عنوان پرستاری مراقبت از سالمند به کار گیرید، بهتر است، در موقع تماس با شرکت ارائه دهنده خدمات مربوط به پرستاری از سالمند در منزل، درخواست چند نفر پرستار را بدهید تا ایشان تعدادی از افراد خبره را برای شما اعزام نمایید، سپس می‌توانید با انجام یک مصاحبه از بین ایشان یک مورد مناسب را مورد انتخاب خود قرار دهید. در این صورت شما دارای گزینه‌های بیشتری هستید و بهترین آن‌ها را انتخاب می‌کنید.

بهتر است، با مرکز ارائه دهنده خدمات پرستاری و مراقبت از افراد سالمند یک قرارداد مشخص و معین و برای مدت زمانی مشخص ببندید. در بندهای مختلف این قرارداد، همه موارد مهم را ذکر نمایید و در نهایت هر دو طرف آن را تایید و امضاء کنید.

شما می‌توانید برای دریافت اطلاعاتی دقیق‌تر در زمینه موارد مهم و همچنین هزینه‌های مرتبط با پرستاری از سالمند در منزل، با شرکت‌های معتبر ارائه دهنده این نوع خدمات تماس حاصل نمایید و جزئیات بیشتری را از ایشان دریافت نمایید.

آیا در مورد مهمترین خصوصیت‌های یک پرستار سالمند اطلاعاتی دارید؟

آیا در خصوص مهم ترین پارامترها و خصوصیت های لازم برای یک پرستار مراقبت فرد سالمند اطلاعاتی دارید ؟

همان‌طور که مطالعه فرمودید در قسمت قبلی از مقاله قرارداد پرستاری از سالمند در منزل به مهم‌ترین مواردی که افراد برای به کارگیری یک پرستار برای نگهداری از فرد سالمند باید مورد رعایت قرار دهند، اشاره داشتیم و به این نکته مهم نیز اشاره کردیم که شما لازم است، از همان ابتدا همه خواسته‌های خود را به صورتی شفاف بیان نمایید و همچنین با شرکت موردنظر نیز یک قرارداد محکم و قانونی منعقد نمایید تا در ادامه با مشکل خاصی مواجه نشوید.

در این بخش از نوشتار خود نیز تصمیم داریم مهم‌ترین پارامترها و خصوصیت‌هایی که بهتر است، در یک پرستار مراقبت افراد سالمند وجود داشته باشند، را برای شما عزیزان خواننده مورد بیان و توضیح قرار دهیم. از شما مخاطبین محترم درخواست می‌نماییم که در این قسمت از مقاله نیز با ما همراه باشید.

مهم‌ترین پارامترهایی که هنگام استخدام یک پرستار سالمند باید توجه فرمایید به شرح ذیل می‌باشند:

 • سابقه کاری که مراقب سالمند دارا می‌باشد
 • دوره‌های آموزشی طی شده توسط فرد مراقب سالمند
 • اخلاق و روحیاتی که فرد مراقب سالمند دارا می‌باشد
 • فرد مراقب به علتی مایل است، از افراد سالمند مراقبت نماید
 • انواع خدماتی که مراقب سالمند قادر به ارائه و انجام آن‌ها می‌باشد
 • چه توقعاتی فرد مراقب سالمند در زمان فعالیت خود از کارفرما دارد؟

این فرد باید این موارد را رعایت کند:

 • به سلامت جسمی و روحی فرد سالمند توجه ویژه داشته باشد
 • در زمان‌هایی که با فرد سالمند سپری می‌نماید باید سبب ایجاد انگیزه و امید در ایشان شود
 • برای اوقات خالی و فراغت فرد سالمند می‌بایست برنامه‌ریزی مناسبی را داشته باشد
 • با عنایت به موارد مورد علاقه و توانمندی‌های فرد سالمند فعالیت‌های متنوع و سرگرم‌کننده‌ای را برای ایشان مورد برنامه‌ریزی قرار دهد

انواع مراقبت‌های صورت گرفته از سوی پرستار سالمند چیست؟

آیا در خصوص انواع مراقبت های صورت گرفته از سوی پرستار افراد سالمند اطلاعاتی دارید ؟

همان‌گونه که ملاحظه فرمودید در بخش پیش از متن خود با عنوان قرارداد پرستاری از سالمند در منزل مهم‌ترین فاکتورهایی که یک فرد مراقب باید داشته باشد، را برای شما عزیزان توضیح دادیم و گفتیم که این افراد باید دارای چه خصیصه‌هایی باشند. در این قسمت از متن خویش قرار است، در خصوص انواع مراقبت‌هایی که این افراد می‌توانند برای یک فرد سالمند انجام دهند، را مورد تشریح قرار دهیم. خواهشمند است، در این بخش از نوشتار قرارداد پرستاری از سالمند در منزل نیز با ما همراه باشید.

به طور کلی مراقبت‌های صورت گرفته توسط فرد مراقب سالمند شامل موارد زیر است:

 • مراقبت‌های روانی
 • مراقبت‌های جسمانی
 • مراقبت‌های روزانه

که در ادامه با تشریح هر یک از این موارد در خدمت شما عزیزان هستیم.

مراقبت‌های روانی

یکی از موضوعات مهم در زمینه نگهداری و مراقبت از افراد سالمند، توجه به روحیه و ایجاد انگیزه و شادمانی در ایشان می‌باشد.

حفظ روحیه فرد و توجه به سلامت روانی ایشان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد، زیرا این افراد دارای تغییرات جسمانی نسبتا شدیدی هستند و با توجه به بالا رفتن سن، برخی از آن‌ها با برخی از ناتوانایی‌ها روبرو می‌شوند و ممکن است، در برخی از فعالیت‌ها و کارهای روزانه خویش نیز به دیگر افراد وابسته باشند. بر این اساس این افراد از لحاظ روانی و روحی نیز دچار حساسیت‌هایی می‌شوند که ما و افراد مراقب سالمند باید به این نکته‌های ریز نیز توجه خاصی را داشته باشیم.

ناراحتی‌های روحی

افراد سالمند بر اساس موارد تشریح شده در قسمت بالا، ممکن است، در معرض ناراحتی‌های روحی از جمله افسردگی باشند. در این صورت ممکن است، این افراد با کاهش کیفیت زندگی روبرو شوند و امید به زندگی ایشان رو به کاهش باشد.

حتی ممکن است، در شرایطی سخت‌تر نیاز باشد که این افراد در مرکزهای درمانی و بیمارستان‌ها مورد بستری شدن قرار گیرند، لذا میزان توجه و دقتی که یک فرد مراقب می‌تواند به موضوعات روحی و روانی فرد سالمند داشته باشد، باعث تاثیر مستقیم در موارد ذکر شده فوق می‌شود و گاهی پیش می‌آید که این افراد سالمند بر اساس توجهات مناسبی که از سوی پرستار و مراقب خویش دریافت نمایند انگیزه و امید فراوانی را برای ادامه زندگی خویش به دست بیاورند و به این صورت از ابتلا به افسردگی و دیگر ناراحتی‌های روانی نیز در امان باشند.

مراقبت‌های جسمانی

یک مورد دیگر که واجب است از سوی افراد مراقب سالمند مورد توجه قرار گیرد، بعد جسمانی و سلامت فیزیکی افراد سالمند می‌باشد که می‌بایست مورد عنایت و دقت زیادی واقع شود.

فرد مراقبت می‌بایست بر طبق میزان توانایی‌هایی که فرد سالمند دارد، برای مراقبت از ایشان برنامه‌ریزی مناسب را تنظیم نماید. یکی از موضوعات مهم در این برنامه‌ها وجود نظم و یک ترتیب مشخص در برنامه‌های روزانه فرد سالمند می‌باشد.

مهمترین نکات این برنامه شامل موارد ذیل است:

 • زمان خواب و بیداری فرد سالمند
 • زمان و تایم غذا دادن به فرد سالمند
 • زمان دادن انواع میان‌وعده‌ها به ایشان
 • زمان حمام رفتن و استفاده از سرویس‌های بهداشتی برای فرد سالمند
 • و …

همه این موارد دارای اهمیت فراوانی می‌باشند و بهتر است، برای رعایت آن‌ها از افرادی با تجربه و دارای دانش بالا که در شرکت‌های معتبر ارائه‌دهنده خدمات پرستاری از سالمند مشغول به کار می‌باشند، استفاده نمایید.

مراقبت‌های روزانه از فرد سالمند

مراقبت های روزانه از فرد سالمند

در این زمینه باید خدمت شما عزیزان عرض نماییم که افراد مراقب سالمندی که دارای تخصص و تجربه‌های مناسبی در این باره می‌باشند، به خوبی با رژیم‌های غذایی مخصوص این افراد آشنایی دارند و خیلی راحت می‌توانند برای این افراد سالمند، بهترین رژیم‌های غذایی را پیاده نمایند و بر اساس شرایط سنی، بیماری، توانایی و … ، طبق همان رژیم‌های غذایی، بهترین غذاها را برای ایشان آماده نموده و به فرد سالمند بدهند.

ایشان می‌توانند مانع از چرت زدن‌های مکرر فرد سالمند شوند تا فرد سالمند بتواند در زمان مناسب خوب اصلی و کافی خود را داشته باشد.

همچنین این افراد می‌توانند برای امور روزانه و مشخص فرد سالمند نیز یک برنامه و زمان‌بندی مشخصی را داشته باشند. مثلا در صورتی که فرد سالمند را طبق یک برنامه مشخص و مناسب به دستشویی و سرویس بهداشتی ببرند، می‌توانند از انواع عفونت‌ها مانند عفونت‌های ادراری و یا برخی ناراحتی‌ها مانند یبوست و … جلوگیری نمایند.

ایشان باید در طول مدت روز، مایعات را به میزان کافی به فرد سالمند بدهد تا به این صورت از کم آبی ایشان نیز جلوگیری کنند.

مراقب سالمند باید داروهای او را در زمان‌ مشخص به او بدهد

فرد مراقب باید داروهای فرد سالمند را در زمان‌های منظم و مشخصی به او بدهد، همچنین لازم است که یک فرد مراقب از عوارض مربوط به مصرف برخی از داروها اطلاع داشته باشد.

همه موارد ذکر شده فوق در زمره انواع مراقبت‌های صورتی گرفته از سوی پرستارهای مراقبت فرد سالمند می‌باشند که باید به صورت تمام و کمال مورد توجه شما اعضای خانواده فرد سالمند قرار گیرند.

در این رابطه می‌توانید با مراجعه و با تماس تلفنی با شرکت‌های معتبر ارائه‌دهنده این خدمات، اطلاعات بهتر و مناسبتری را به دست آورید.

مهمترین موارد در یک قرارداد پرستاری از سالمند در منزل چیست؟

آیا با مهم ترین موارد به کار رفته در یک قرارداد پرستاری از سالمند در منزل آشنایی دارید ؟

در قسمت قبلی از مقاله قرارداد پرستاری از سالمند در منزل انواع مراقبت‌های صورت گرفته از سوی پرستاری‌های مراقب افراد سالمند را برای شما عزیزان مورد بیان و تشریح قرار دادیم. اینک می‌خواهیم مهمترین مواردی که لازم است، در محتوای یک قرارداد پرستاری از سالمند در منزل مورد توجه قرار بگیرند و در آن قرارداد گنجانده شوند، را برای شما مخاطبین عزیز بیان نماییم. از شما عزیزان درخوست داریم که در این قسمت از متن قرارداد پرستاری از سالمند در منزل نیز با ما همراه باشید.

در بخش‌های مختلفی از این مقاله خدمت شما عزیزان عرض کردیم که شما اعضای خانواده فرد سالمند باید با شرکتی که ارائه دهنده خدمات مربوط به پرستاری از سالمند در منزل می‌باشد، یک قرارداد مناسب و محکم را ببندید. در این جا می‌خواهیم مهمترین بندهایی که باید در این گونه قراردادها مورد استفاده قرار گیرند، را برای شما عزیزان بیان کرده و توضیح دهیم.

معمولا هر قرارداد پرستاری از سالمند در منزل دارای چندین بند و یا ماده می باشد.

یک قرارداد پرستاری از سالمند در منزل می‌تواند بندها و مواد ذیل را شامل شود:یک قرارداد پرستاری از سالمند در منزل می تواند شامل بندها و یا مواد ذیل باشد

 • ماده یک – طرفین قرارداد
 • ماده دو – موضوع قرارداد
 • ماده سه – مدت قرارداد
 • ماده چهار – مبلغ قرارداد
 • ماده پنج – نحوه پرداخت قرارداد
 • ماده شش – تعهدات طرف اول قرارداد (سالمند و یا نماینده فرد سالمند)
 • ماده هفت – تعهدات طرف دوم قرارداد (پرستاری که نگهدار فرد سالمند می‌باشد)
 • ماده هشت – شرط‌های قرارداد
 • ماده نه – موارد فسخ قرارداد
 • ماده ده – ضمانت قرارداد
 • ماده یازده – داوری قرارداد

که در ادامه این متن یک نمونه واقعی از قراردادهای مربوط به نگهداری و مراقبت افراد سالمند در منزل را برای شما عزیزان بیان می‌کینم.

جزئیات یک نمونه قرارداد پرستاری از سالمند در منزل

در این قسمت مجموعه توضیحات ما در زمینه قرارداد پرستاری از سالمند در منزل به پایان رسید. امیدوار هستیم مطالبی که در این مقاله کاربردی در زمینه قرارداد پرستاری از سالمند در منزل بیان داشتیم برای همه شما خوبان همراه مفید واقع شده باشند و به خوبی قرارداد پرستاری از سالمند در منزل آشنا شده باشید.

در صورتی که در اطراف خود و یا در اعضای خانواده خویش دارای یک یا چند فرد سالمند می‌باشید، می‌توانید برای راحتی خود و فرد سالمندتان از خدمات مربوط به پرستاری از سالمند در منزل استفاده نمایید. همان‌گونه که در بخش‌های متنوع این متن به عرض شما عزیزان رسید، این خدمات دارای مزیت‌های فراوانی می‌باشد و بهتر است، همه به سوی استفاده از این سرویس‌ها روی بیاورند.

از همه شما عزیزان ممنون هستیم که تا انتهای این نوشتار کاربردی با ما همراه بودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.