نمونه قرارداد پرستاری از سالمند

در این مقاله به موضوع نمونه قرارداد پرستاری از سالمند می‌پردازیم. همراه شما هستیم.

پیری سراغ تمام افراد می‌آید و این امر اجتناب‌ناپذیر است. پیری می‌تواند افراد را به شدت ضعیف کرده و حتی باعث شود که نتوانند کارهای روزمره خود را انجام دهند. به همین منظور گاهی افراد برای انجام کارهای شخصی خود نیاز به افراد دیگری پیدا می‌کنند که ما آن‌ها را پرستار می‌نامیم. این افراد وظایف گوناگونی دارند که به بررسی آن‌ها و همچنین نحوه قرارداد بستن با آن‌ها و به اصطلاح نمونه قرارداد پرستاری از سالمند می‌پردازیم.

 • قرارداد استخدام پرستار سالمند چیست؟
 • در قرارداد بین پرستار و سالمند چه مواردی می‌تواند باشد؟
 • وظایف یک پرستار در قبال سالمند چیست؟
 • در قرارداد پرستاری از سالمند چه مفادی را باید گنجاند؟
 • در قرارداد پرستاری از سالمند چه نکات حقوقی وجود دارد؟
 • افراد در چه مواقعی برای سالمندان پرستار استخدام می‌کنند؟
 • آیا قرارداد پرستاری از سالمند یک قرارداد رسمی است؟
 • آیا قرارداد پرستاری از سالمند مدت زمان مشخصی دارد؟
 • یک پرستار باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟
 • آیا کارفرما باید پرستار را بیمه کند؟
 • شرایط فسخ قرارداد پرستاری از سالمند چگونه است؟
 • از کجا و چگونه یک پرستار استخدام کنیم؟
 • هزینه استخدام پرستار سالمند در منزل چگونه محاسبه می‌شود؟
 • تاثیر زمان حضور پرستار سالمند در هزینه پایانی چقدر است؟
 • شرح کلیه وظایف یک پرستار در خانه سالمند چیست؟
 • آیا در قرارداد پرستاری از سالمند پاداش سالانه وجود دارد؟
 • آیا در قرارداد پرستاری از سالمند، مرخصی و روزهای تعطیل است؟
 • وظایف کارفرما در قبال پرستار چیست که باید به آن‌ عمل کند؟
 • وظایف یک پرستار در قبال کارفرمای خود چیست؟
 • نتیجه‌گیری

قرارداد استخدام پرستار سالمند چیست؟

قرارداد استخدام پرستار برای سالمند چیست ؟

در این قرارداد، یک شخص به عنوان نیازمند به پرستار یا همان کارفرما معرفی می‌شود. این فرد درخواست پرستار را برای مراقبت از سالمند خود به مراکز خدمات پرستاری ارائه می‌کند.

این مراکز می‌توانند به صورت یک شرکت باشند یا می‌تواند حتی یک پرستار ساده باشد. در هر صورت کارفرما نیاز خود را به پرستار اعلام می ‌کند و یکی از دو مورد بالا درخواست وی را جواب می‌دهد. سپس پرستار به عنوان کارمند استخدام می‌‌شود.
از لحاظ  قانونی و عرفی، قرارداد با پرستار کاملا تایید شده و مطابق با موازین و قوانین ملی می‌باشد.

اگر حق یکی از طرفین از جمله کارفرما و یا پرستار در طول کار ضایع شود، این سند می‌تواند حقوق دو طرف را بازگرداند. به این صورت که این سند در دادگاه‌ها و دیگر مراجع قانونی کاملا پذیرفته شده می‌باشد و یکی از طرفین در صورت نقض قرارداد می‌تواند مورد شکایت طرف دیگر قرار بگیرد و این شکایت کاملاً قانونی و رسمی است و قابلیت پیگیری دارد.

در این قرارداد، به طور معمول موارد زیر ذکر می‌شود و باید مورد توافق دو طرف قرار گیرد.

در قرارداد بین پرستار و سالمند چه مواردی می‌تواند باشد؟

در یک قرارداد میان پرستار و یک سالمند، چه مواردی می تواند وجود داشته باشد ؟

در نمونه قرارداد پرستاری از سالمند، مسائل زیادی را می‌توان ذکر کرد که در اینجا به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. دو طرف باید توجه کنند که در ابتدای کار، حقوق و مزایا را مشخص کرده و مطابق با توافق خود به آن‌ها تا انتهای قرارداد پایبند باشند.

اگر یکی از طرفین به طور مثال کارفرما، حقوق پرستار را پرداخت نکند، پرستار می‌تواند طبق قراردادی که با وی دارد، از کارفرما در مراجع قانونی شکایت کرده و حق خود را مطالبه کند.

از طرف دیگر اگر پرستار، کار خود را مطابق با درخواست کارفرما انجام ندهد، کارفرما می‌تواند مطابق قرارداد از پرستار شکایت کرده و مبالغی را که به وی پرداخت کرده است، بازگرداند.

ساعات کاری

یکی دیگر از مواردی که باید در نمونه قرارداد پرستاری از سالمند به آن توجه کرد، ساعات کاری می‌باشد. در نمونه قرارداد پرستاری از سالمند باید دقیقا ذکر شود که یک پرستار چه ساعاتی از روز و یا چند ساعت در روز باید از سالمند پرستاری کند. دو حالت برای این وضعیت وجود دارد:

اول این که: ممکن است از یک ساعت خاصی تا یک ساعت خاص دیگر پرستار مراقبت‌های خود را از سالمند انجام دهد. برای مثال، ممکن است در قرارداد ذکر شود که پرستار باید از ساعت ۸ صبح تا ساعت ۴ بعد از ظهر در محل کار حضور پیدا کند.

دوم این که: ممکن است در قرارداد ذکر شود که یک پرستار باید حضور ۲۴ ساعته در منزل سالمند داشته باشد و یا هر وقت به وی نیاز پیدا شد، در محل کار حضور پیدا کند.

ساعات کاری کاملاً توافقی می‌باشد

ساعات کاری کاملاً توافقی می‌باشد و در ابتدای قرارداد باید بین کارفرما و پرستار تنظیم شوند. یکی دیگر از مواردی که باید در نمونه قرارداد پرستاری از سالمند به آن توجه کرد، مدت زمان قرارداد می‌‌باشد.
قرارداد میان سالمند و پرستار یک قرارداد طولانی‌‌مدت و ابدی نیست و مدت زمان خاصی را دارد که ممکن است از یک روز تا چند روز و یا حتی ماه و سال طول بکشد.

در ابتدای مذاکره برای انعقاد قرارداد باید به این نکته توجه شود که مدت زمان قرارداد حتماً ذکر شود.
اگر یکی از دو طرف مدت زمان قرارداد را نقض کند و تا زمانی که قرارداد هنوز به پایان خود نرسیده، آن را فسخ کند، طرف دیگر می تواند ادعای خسارت کرده و مبلغی را از طرف فسخ‌کننده دریافت نماید.

باید مشخص شود که این قرارداد از چه نوعی می‌باشد

یکی دیگر از مسائلی که باید در نمونه قرارداد پرستاری از سالمند، توجه شود این است که باید مشخص شود که این قرارداد از چه نوعی می‌باشد.

کارفرما و پرستار در ابتدای کار باید این مسئله را به خوبی مشخص کنند تا برای آن‌ها مشکلاتی در آینده به وجود نیاید. در یک نمونه قرارداد پرستاری از سالمند، باید به این نکته اشاره شود که یک پرستار چه وظایفی در قبال سالمند به عهده دارد. این وظایف می‌تواند شامل شستن، کمک کردن، آموزش و یا مسائل دیگری باشد که همگی باید در قرارداد ذکر شوند و پرستار به آن‌ها متعهد باشد.

باید مشخص گردد که سالمند در چه مکانی حضور دارد

یکی دیگر از مسائلی که باید در نمونه قرارداد پرستاری از سالمند به آن اشاره شود، این است که باید مشخص گردد که سالمند در چه مکانی حضور دارد و پرستار باید در چه مکانی از سالمند مراقبت کند. ممکن است این مکان یک مرکز درمانی و یا منزل سالمند باشد. در هر صورت باید این موضوع، مورد توافق دو طرف قرار بگیرد و در قرارداد ذکر شود.

مورد دیگری که در یک نمونه قرارداد پرستاری از سالمند باید به آن اشاره شود، بیمه کردن پرستار است. کارفرما در ابتدای کار باید این شرایط را برای پرستار توضیح دهد که آیا این کار دارای بیمه می‌باشد و یا خیر. پرستار نیز می‌تواند از کارفرما درخواست بیمه کردن خود را داشته باشد. تمامی این موارد باید مورد توافق قرار گیرند و بیمه کردن یا نکردن پرستار در قرارداد ذکر شود.

وظایف یک پرستار در قبال سالمند چیست؟

یک پرستار چه وظایفی را در قبال یک سالمند دارد ؟

در هر قراردادی که بین یک سالمند و پرستار منعقد می‌شود، باید به این نکته توجه شود که پرستار چه وظایفی در قبال سالمند دارد و باید برای وی چه کارهایی را انجام دهد.

یکی از مهمترین وظایف یک پرستار نگهداری کردن از فرد سالمند است پرستار باید مراقب فرد سالمند باشد و او را به خوبی نگهداری کند.

این نگهداری می‌تواند شامل موارد بسیار زیادی شود. برای مثال ممکن است فرد سالمند نیاز به استحمام داشته باشد. یک پرستار موظف است که این کار را برای وی انجام دهد. کارهای دیگری از قبیل غذا دادن، خوراندن دارو و همچنین کارهای شخصی سالمند به عهده پرستار می‌باشد. تمامی این موارد باید در یک نمونه قرارداد پرستاری از سالمند گنجانده شوند.

سالمند با پرستار احساس صمیمیت نماید

یکی دیگر از وظایفی که یک پرستار در قبال سالمند به عهده دارد، این است که سالمند با پرستار احساس صمیمیت نماید. در واقع پرستار باید طوری رفتار کند که دوست و همراه سالمند باشد. یک سالمند نباید به هیچ وجه احساس تنهایی بکند و باید پرستار خود را به عنوان یک دوست بپذیرد.

این کار به پرستار کمک می‌کند تا سالمند به راحتی حرف‌های پرستار را قبول کند و کار برای پرستار راحت‌تر و آسان‌تر می‌شود.

ممکن است سالمندی که پرستار از او مراقبت می‌کند، دارای بیماری خاصی باشد. یکی دیگر از وظایفی که یک پرستار در قبال سالمند به عهده دارد، این است که مراقب وضعیت درمانی و بیماری فرد سالمند باشد. این مراقبت می‌تواند شامل خوراندن دارو در ساعت مشخص و همچنین مراقبت از شخص سالمند در قبال بیماری باشد.

یک پرستار وظیفه دارد تا امور شخصی و همچنین نظافت منزل شخص سالمند را انجام دهد. این کار می‌تواند شامل شستن لباس‌ها و همچنین تمیز کردن منزل شخصی سالمند باشد.

در قرارداد پرستاری از سالمند چه مفادی باید گنجاند؟

در یک نمونه قرارداد پرستاری از سالمند، چه مفادی را باید گنجاند ؟

در یک نمونه قرارداد پرستاری از سالمند باید سن اشخاص، چه شخص سالمند و چه پرستار مشخص شود. آدرس محل سکونت شخص پرستار باید در قرارداد ذکر شود. شماره تلفن ثابت از وی گرفته شود.

در برخی از قراردادها، پرستار باید فردی را به عنوان ضامن به کارفرما معرفی کند.

تاریخی که در آن قرارداد نوشته و منعقد می‌شود، باید ذیل قرارداد قید شود. چنین قراردادی، یک قرارداد رسمی می‌باشد و نیاز دارد تا کاملا شفاف نگاشته شود.

در قرارداد پرستاری از سالمند چه نکات حقوقی وجود دارد؟

در رابطه با نمونه قرارداد پرستاری از سالمند، چه نکات حقوقی وجود دارد ؟

ممکن است شخص کارفرما از پرستار بخواهد که هرگز از وسایل خانه سالمند استفاده نکند و برای استفاده از وسایل، حتما باید اجازه داشته باشد و یا وسایل مورد نیاز را همراه خود داشته باشد.

یک پرستار حتماً باید این را بداند که شخص سالمند چه بیماری دارد و چه نوع داروهایی مصرف می‌کند. پرستار باید این را بداند که این داروها در چه ساعاتی و به چه تعدادی باید مصرف شوند.

در صورتی که شخص پرستار نتواند این مسائل را به خوبی انجام دهد، شخص کارفرما می‌تواند قرارداد را فسخ کرده و پرستار را از کار اخراج کند.

یک پرستار حتماً باید سالم باشد

منظور از این که یک پرستار حتماً باید سالم باشد، هم سلامت جسمی و هم سلامت رفتاری و اخلاقی مدنظر می‌باشد.
به همین علت نیاز است که پرستار در ابتدای کار، گواهی عدم سوء پیشینه و همچنین گواهی‌های مرتبط با سلامت جسمی خود را تهیه نماید و به کارفرما ارائه دهد.

اگر کارفرما ضمانت‌های لازم را برای استخدام پرستار از وی طلب کند، می‌توان در این راستا از چک یا سفته استفاده کرد و آن‌ها را به کارفرما ارائه داد تا ضامن فرد پرستار شوند.

اگر برای سالمند اتفاقی رخ داد یا در وضعیت بیماری وی تغییری صورت گرفت، پرستار موظف است تا کارفرما را مطلع کند. عدم اطلاع وی به منزله کوتاهی تلقی می‌شود.

افراد در چه مواقعی برای سالمندان پرستار استخدام می‌کنند؟

معمولاً افراد در چه مواقعی برای سالمندان پرستار استخدام می کنند ؟

سالمندان عموماً در سنین بالا دچار آسیب‌‌دیدگی‌های فراوانی می‌شوند که با توجه به مشغله و امور کاری که فرزندان آن‌ها دارند، ممکن است زمان لازم برای مراقبت از سالمندان نداشته باشند. در نتیجه نیاز به پرستار در این برهه زمانی احساس می‌شود.

پرستار می‌تواند تمامی این کارها و مراقبت‌ها را از فرد سالمند به عمل آورد و با مراقبت‌های ویژه باعث بهبودی فرد سالمند شود. همچنین ممکن است که افراد سالمند دیگر نتوانند کارهای خود و کارهای منزل خود را انجام دهند. در نتیجه نیاز است تا از آن‌ها پرستاری شده و کارهای شخصی و کارهای منزلشان را یک فرد دیگر انجام دهد.

ممکن است فرد سالمند دچار مشکل یا بیماری شود و نیاز داشته باشد تا جراحی انجام دهد. مراقبت‌های بعد از جراحی عموماً بسیار سخت و طاقت‌فرسا هستند و ممکن است از آن‌ها بر نیاید. در نتیجه فرزندان آن سالمند که تخصص لازم را در این زمینه ندارند، ممکن است ترجیح دهند تا پرستاری برای والدین سالمند خود استخدام کنند تا از ایشان مراقبت‌های لازم را به عمل آورد.

نداشتن تخصص افراد خانه برای مراقبت سالمندان

افراد حاضر در خانه ممکن است تخصص لازم برای مراقبت از سالمندان را نداشته باشند و به آن‌ها آسیب برسانند. در نتیجه با استخدام یک پرستار حرفه‌ای می‌توان این مشکل را حل کرد. زیرا پرستاران دارای تخصص‌های لازم برای مراقبت از سالمندان می‌باشند و می‌توانند به خوبی از آن‌ها مراقبت کنند.

در مواقعی که یک سالمند نمی‌تواند کارهای شخصی خود را انجام دهد و از آن‌ها بر نمی‌آید، در نتیجه این کار نیاز به پرستار پیدا می‌کند تا کارهای وی را انجام دهد.

ممکن است سالمندان دچار آسیب‌دیدگی‌هایی شوند

ممکن است سالمندان دچار آسیب‌دیدگی‌هایی شوند و نیاز داشته باشد تا به صورت شبانه‌روزی از ایشان مراقبت و نگهداری شود. با توجه به مشغله فرزندان وی، این امکان برای آن‌ها وجود ندارد. در نتیجه نیاز است تا پرستار استخدام کنند و مراقبت توسط پرستار از سالمند انجام شود. این کار ساده‌ای نیست و فردی که این کار را انجام می‌‌دهد، باید تعلیم دیده باشد و بداند که این کار را چگونه انجام دهد.

ممکن است فرد میانسال بر اثر رفتن فرزندان و همچنین از دست دادن همسر خود به شدت تنها شده باشد و نیاز به یک همدم داشته باشد. این همدم لزوما همسر یا دوست یا شخص دیگری نیست و می‌تواند یک پرستار باشد که کارهای وی را انجام می‌‌دهد و سبب صمیمیت ایشان شود. آن‌ها می‌‌توانند در کنار هم کتاب بخوانند و کارهای روزمره را انجام بدهند.

آیا قرارداد پرستاری از سالمند یک قرارداد رسمی است؟

آیا نمونه قرارداد پرستاری از سالمند، یک قرارداد رسمی می باشد ؟

بله؛ این قرارداد، یک قرارداد کاملا رسمی و تایید شده می‌باشد. نمونه قرارداد پرستاری از سالمند در تمامی اماکن حقوقی کاملاً رسمی می‌باشد و دو طرف می‌توانند برای احقاق حق خود از آن استفاده کنند. این قرارداد، هم حقوق کارفرما و هم حقوق پرستار را مشخص نموده و شفافیت در آن حرف اول را می‌زند.

آیا قرارداد پرستاری از سالمند مدت زمان مشخصی دارد؟

آیا نمونه قرارداد پرستاری از سالمند، دارای مدت زمان مشخصی می باشد ؟

بله؛ این یک قرار داد مدت دار می باشد. کارفرما برای پرستار مشخص می کند که شما در این مدت زمان باید خدمات ارائه بدهید و بعد از آن قرارداد به صورت خودکار، لغو می‌ شود.
ممکن است این قرارداد از یک روز تا چند سال طول بکشد و این کاملاً بستگی به توافق بین کارفرما و همچنین پرستار دارد که چه مدت زمانی پرستار باید از سالمند مراقبت کند.

یک پرستار باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

یک پرستار باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟

یک پرستار باید متعهد باشد. تعهد یکی از اساسی‌ترین وظایف یک پرستار است. چون پرستاری که متعهد نباشد، ممکن است برای سالمند خسارت به بار آورد و یا حتی جان او را به خطر بیاندازد.

پرستار باید علم این کار را داشته باشد و تجربه کافی برای مراقبت از سالمند را داشته باشد. وی باید حداقل چندین سال در این زمینه کار کرده باشد و بداند که سالمند چگونه است و چگونه باید از وی مراقبت کرد.

بهترین سن برای یک پرستار سنین نوجوانی است. زیرا در این سن معمولاً افراد دارای انرژی بسیار بالا و همچنین قدرت جوانی هستند و کار کردن برای آن ها لذت بخش است در نتیجه جوان ها معمولاً پرستاران بسیار بهتری می‌باشند.

یک پرستار باید قدرت بدنی کافی داشته باشد

یک پرستار باید از لحاظ قدرت بدنی به اندازه کافی قوی باشد. گاهی نیاز است تا سالمند را جابه‌جا کند و یا اشیای سنگین را جابه‌جا کرده و به سالمند کمک کند. اگر از قدرت بدنی کافی برخوردار نباشد، این کارها برای وی سخت و طاقت‌فرسا می‌شوند. در نتیجه قدرت بدنی خوب و مناسب برای پرستار بسیار اهمیت دارد.

یک پرستار باید منظم باشد. نظم از اساسی‌ترین راه‌‌هایی است که یک پرستار باید به آن‌ها متعهد باشد. اگر یک پرستار منظم نباشد و به موقع سر کار خود حاضر نشود و کارهای روزانه سالمندان را طبق نظم مناسب انجام ندهد، مناسب این کار نبوده و بهتر است که از پرستاری سالمند صرف‌نظر کند.

قرارداد میان پرستار و همچنین کارفرما باید یک قرارداد دو طرفه و به سود دو نفر باشد. قرارداد باید به این صورت باشد که صرفاً به نفع کارفرما یا صرفاً به نفع پرستار باشد. هر دو طرف باید با درایت و تفکر لازم قراردادی را منعقد کنند که منافع دو طرف در آن ذکر شده باشد.

آیا کارفرما باید پرستار را بیمه کند؟

آیا کارفرما باید پرستار را بیمه کند ؟

جواب این سوال قطعی نیست، بلکه کاملاً بستگی به دو طرف قرارداد دارد. دو طرف در ابتدای کار باید با یکدیگر بر سر این مسئله توافق کنند که آیا کارفرما باید پرستار را بیمه کند یا خیر.

ممکن است کارفرما زیر بار بیمه کردن بعد از کار نرود و پرستار این امر را قبول کرده و شروع به کار کند. از طرف دیگر ممکن است که کارفرما، پرستار خود را بیمه کرده و پرستار نیز بعد از آن شروع به کار کند. این امر یک امر کاملا توافقی می‌باشد و در ابتدای کار باید در قرارداد پرستاری از سالمند ذکر شود.

شرایط فسخ قرارداد پرستاری از سالمند چگونه است؟

شرایط فسخ قرارداد پرستاری از سالمند به چه شکل می باشد ؟

ممکن است بعد از مدتی، یکی از طرفین قرارداد در انجام وظایف و تعهدات خود کوتاهی کنند. مطابق با مفاد قرارداد و همچنین مذاکراتی که در ابتدا انجام شد و توافقاتی که حاصل شده، یکی از طرفین می‌تواند قرارداد را فسخ کند.

برای مثال، ممکن است که کارفرما حقوق پرستار را پرداخت نکند. پرستار می‌تواند زمان فسخ قرارداد به مراجع قانونی مراجعه کرده و حق خود را طلب کند و از کارفرما شکایت کند.

ممکن است که پرستار در وظایف خود کوتاهی کند و به طور مثال، منظم و متعهد نباشد یا کارهای محول شده روزانه را به خوبی انجام ندهد. در این شرایط کارفرما می‌تواند قرارداد را به صورت یک جانبه فسخ کرده و پرستار را اخراج کند.

از راه‌‌های دیگری که می‌توان قرارداد را فسخ کرد، توافقات اولیه است. ممکن است که کارفرما با پرستار در همان ابتدا موافقت کند که در صورت عدم تمایل به ادامه کار، قرارداد یک جانبه فسخ می‌‌شود و اگر پرستار این شرط را قبول کند، کارفرما می‌تواند در هر زمانی که دلش بخواهد، قرارداد را یک جانبه فسخ کند.

از کجا و چگونه یک پرستار استخدام کنیم؟

از کجا و به چه صورت یک پرستار استخدام کنیم ؟

پرستار را می‌توان به صورت جداگانه و با آگهی کردن در فضای مجازی و مجلات استخدام کرد. اما می‌توان پرستار را از طریق شرکت‌ها و دفاتر مخصوص این کار که خدمات پرستاری ارائه می‌دهند، استخدام کرد. برای استخدام پرستار به صورت جداگانه شما باید از وی یک ضامن و همچنین گواهی‌های مرتبط با سوء پیشینه را درخواست کنید.

درخواست این گواهی‌ها به شما کمک می‌کند تا با خیالی آسوده‌تر، پرستار مورد نظر را استخدام کنید و از خدمات وی بهره‌مند شوید.

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید پرستار را از طریق آن‌ها استخدام کنید، مراجعه به دفاتر مربوط به ارائه خدمات پرستاری می‌باشد. این دفاتر معمولاً پرستاران را به صورت کامل پایش کرده و بهترین افراد را به شما معرفی می‌کنند.

شما مطابق با نیازی که دارید، می‌توانید یکی از این دو را انتخاب کرده و پرستار مورد نظر خود را برای سالمند خویش استخدام کنید.

هزینه استخدام پرستار سالمند در منزل چگونه محاسبه می‌شود؟

هزینه استخدام پرستار برای سالمند در منزل چگونه محاسبه می شود ؟

این هزینه مطابق با پارامترهای بسیار زیادی محاسبه می‌شود که هر کدام از آن‌ها باعث بالا یا پایین آمدن قیمت می‌شوند.
برای مثال؛ هزینه پرستار به صورت شبانه‌روزی، با هزینه یک پرستار به صورت ساعتی بسیار متفاوت است.

ممکن است یک پرستار نیاز به سرویس رفت و برگشت داشته باشد و دیگری نیاز نداشته باشد. تمام این موارد باعث افزایش و کاهش قیمت تمام شده می‌شوند.

یکی دیگر از عواملی که باعث می‌شود تا هزینه بالا یا پایین بیاید، سن سالمند می‌باشد. ممکن است سالمند کمی جوان‌تر باشد یا سن بالاتری داشته باشد. تمامی مسائل باعث می‌شوند تا هزینه بالا برود یا پایین بیاید.

یکی دیگر از مواردی که باعث می‌شود تا هزینه بالا یا پایین شود، وضعیت جسمی سالمند می باشد. ممکن است که سالمند دارای وضعیت جسمی بسیار بدی باشد. در این صورت هزینه پرستاری از وی بالاتر می‌‌رود. ممکن است سالمند دارای وضعیت جسمی خوبی باشد. طبیعی است که در این وضعیت، هزینه پرستاری از وی پایین خواهد آمد.

یکی دیگر از مسائلی که در تعیین قیمت حقوق پرستار موثر است، این سوال است که آیا سالمند شما قادر است که امور شخصی خود را انجام دهد یا خیر؟

اگر سالمندان نتوانند امور شخصی خود را انجام دهند

اگر سالمندان قادر به انجام امور شخصی خود نباشند، در نتیجه پرستار موظف است تا امور شخصی وی را انجام داده و در این صورت هزینه پرستاری از سالمند بالاتر می‌رود و حقوق پرستار بیشتر خواهد بود.

اما اگر سالمند شما بتواند کارهای شخصی خود را انجام دهد، دیگر لازم نیست تا پرستار کارهای وی را انجام دهد. در این صورت حقوق پرستار پایین ‌تر خواهد آمد و هزینه‌ ای که شما  پرداخت می ‌کنید، کمتر خواهد بود.

یکی دیگر از مسائلی که در تعیین هزینه و حقوق پرستار موثر است این است که آیا سالمند شما می تواند حرکت کند یا خیر.
اگر سالمند نتواند حرکت کند و برای حرکت کردن نیاز به کمک پرستار داشته باشد، این امر در حقوق و هزینه شما بسیار موثر خواهد بود و شما باید حقوق بالا تری به پرستار خود پرداخت کنید.

توانایی حرکت سالمند و نیاز نداشتن به کمک پرستار

اگر سالمند شما بتواند حرکت کند و نیاز به کمک پرستار نداشته باشد، این امر در هزینه پایانی شما بسیار موثر خواهد بود و حقوقی که شما به پرستار پرداخت خواهید کرد، کمتر خواهد بود.

یکی دیگر از مسائلی که بسیار در حقوق پرستار و هزینه شما موثر است، این است که آیا سالمند شما کنترل ادرار و مدفوع خود را در اختیار دارد یا خیر. اگر سالمند کنترل مدفوع و ادرار خود را نداشته باشد، نیاز است که او را پوشک کنند. این امر بر عهده پرستار می‌باشد و پرستار باید این کار را انجام دهد. در نتیجه وقتی که پرستار این کار را انجام می‌دهد، حقوق وی بالاتر می‌رود و هزینه‌ای که شما باید برای او پرداخت کنید، بالاتر خواهد بود.

در اختیار داشتن کنترل مدفوع و ادرار سالمند

اما اگر سالمند شما کنترل مدفوع و ادرار خود را در اختیار داشته باشد، دیگر نیازی نیست تا پرستار، سالمند را پوشک کند. در نتیجه پرستار کار کمتری انجام می‌دهد و حقوق وی پایین‌تر خواهد بود.

یکی دیگر از عواملی که در تعیین حقوق پرستار و هزینه پرداختی شما موثر است، این مورد است که شما چه چیزی را از پرستار می‌خواهید. ممکن است برخی افراد از پرستار بخواهند که مونس و همدم سالمند باشد.

ممکن است برخی دیگر از پرستار بخواهند تا کارهای خانه را انجام دهد. برخی دیگر ممکن است از پرستار بخواهند تا کارهای شخصی سالمند را انجام بدهد.

تمامی این موارد در هزینه پایانی شما و همچنین حقوق پرستار موثر خواهند بود و شما هر چه بیشتر کار از پرستار بخواهید، باید حقوق بیشتری به وی پرداخت کنید. اگر کارهای کمتری را از پرستار درخواست کنید، حقوقی که به  وی می‌دهید، کمتر خواهد بود.

تاثیر زمان حضور پرستار سالمند در هزینه پایانی چقدر است؟

آیا زمان حضور و ساعاتی که پرستار در خانه شما به پرستاری از سالمند می ‌پردازد، در هزینه پایانی تاثیر خواهد داشت ؟

بله؛ کاملاً تاثیر دارد. حضور پرستار در خانه سالمند، حقوق پرستار و هزینه‌‌ای که شما انجام خواهید داد، همگی با هم رابطه مستقیم دارند.

اگر شما از پرستار بخواهید تا ساعات زیادی را در خانه شما به مراقبت از سالمند بپردازد، در نتیجه حقوق وی بالاتر خواهد بود. اما اگر از پرستار بخواهید تا ساعت کمتری در خانه سالمند باشد و از سالمند مراقبت و پرستاری کند، در نتیجه حقوق وی پایین تر خواهد آمد.

یکی دیگر از مسائلی که باید در رابطه با حضور پرستار در خانه سالمند به آن‌ها اشاره کرد، این است که پرستار در چه ساعاتی در خانه سالمند مشغول پرستاری است. اگر پرستار در ساعت پایانی شب و ساعاتی که رفت و آمد کمتر است به پرستاری از سالمند بپردازد، حقوق وی پایین‌تر خواهد بود. اما اگر پرستار در ساعات پر رفت و آمد در خانه سالمند حضور داشته باشد و مشغول مراقبت و پرستاری از سالمند باشد، حقوق پرستار بالاتر خواهد بود.

شرح کلیه وظایف یک پرستار در خانه سالمند چیست؟

یک پرستار در بدو ورود به خانه سالمند باید چه وظایفی را انجام دهد؟ به طور کل شرح وظایف یک پرستار در خانه سالمند چیست ؟

یک پرستار در بدو ورود به خانه سالمند باید وضعیت سالمند و خانه وی را به خوبی ارزیابی کند و وضعیت را درک نماید تا بتواند کار خود را به خوبی انجام داده و از پس امور بر بیاید.

پرستار باید برای انجام این کار، برنامه‌‌ای را تدوین کند و طبق برنامه پیش برود. این برنامه باید به تایید سالمند و همچنین کارفرمای پرستار برسد.

در واقع این برنامه می‌تواند جزئی از قرارداد بین پرستار و کارفرما باشد و رعایت کردن آن الزامی است. پرستار باید از فرزندان سالمند، این مورد را سوال کند که فرد سالمند، چه بیماری دارد و چه داروهایی مصرف می کند.

پرستار باید برنامه مصرف داروی سالمند را از فرزندان سالمند دریافت نماید و مطابق آن‌ها به سالمند دارو بدهد. پرستار باید بتواند که زخم‌ها را شست‌وشو داده و پانسمان‌های ساده را انجام دهد.

زخم شدن سالمند

ممکن است سالمند در خانه دچار زخم شود و نتواند به پزشک مراجعه کند. در نتیجه پرستار باید این کار را انجام دهد و برای انجام این کار، وی نیاز به آموزش دارد. یک پرستار خوب به تمامی این کارها تسلط دارد.

یک پرستار باید در بدو ورود به خانه سالمند، اصول اولیه پرستاری را به خانواده وی آموزش دهد تا در زمانی که پرستار در خانه حضور ندارد، فرزندان و اعضای خانواده بتوانند تا زمانی که پرستار بر بالین وی حاضر شود، از سالمند خود به خوبی مراقبت کنند.

یک پرستار باید خانه سالمند را به خوبی بشناسد و آن را مورد ارزیابی قرار داده و بهترین پیشنهادات را برای بهتر زندگی کردن سالمند به فرزندان و اعضای خانواده ارائه دهد.

یک پرستار باید این را به خوبی بشناسد و بداند که سالمند در چه مواقعی حال خوبی ندارد و در چه وضعیتی حال خوشی دارد. این امر به پرستار کمک می‌کند تا از اتفاقات ناگوار جلوگیری کرده و در موقع لزوم، خانواده و فرزندان سالمند را مطلع کند.

یک پرستار باید با پزشک سالمند در ارتباط باشد و دستورات لازم برای نگهداری از سالمند را از پزشک دریافت نماید. ممکن است این دستورات، تمهیدات پزشکی و مراقبتی و مصرف داروی خاصی باشند.

آیا در قرارداد پرستاری از سالمند پاداش سالانه وجود دارد؟

عیدی و پاداش سالانه در قانون برای هر فردی مطابق با کاری که انجام می‌دهد، وجود دارد. ولی قرارداد بین کارفرما و پرستار یک قرارداد توافقی می‌باشد. در نتیجه عیدی و پاداش سالانه باید مورد توافق دو طرف یعنی کارفرما و پرستار قرار بگیرد. در صورت توافق، عیدی و پاداش سالانه به پرستار تعلق می‌گیرد و در صورتی که بین دو طرف توافقی صورت نگیرد، عیدی و پاداش سالانه به پرستار تعلق نخواهد گرفت.

آیا در قرارداد پرستاری از سالمند مرخصی و روزهای تعطیل است؟

مرخصی دادن به پرستار و همچنین حضور نداشتن سر کار در روزهای تعطیل بستگی به کارفرما دارد. ممکن است کارفرما به پرستار مرخصی ندهد. زیرا سالمند وی دارای حجم زیادی از کارها می‌باشد که باید انجام شوند و پرستار موظف است تا در تمامی روزهای ماه سر کار حاضر شود.

از طرفی دیگر ممکن است که کارفرما بخواهد در مواقعی، خود از سالمند پرستاری کند و نیازی به پرستار نیست. در نتیجه می‌تواند که به پرستار مرخصی بدهد. مرخصی باید در همان ابتدای کار بین کارفرما و پرستار مشخص شود و در قرارداد نوشته شود که پرستار در ماه به طور مثال می‌تواند سه روز را سر کار حاضر نشود و از مرخصی استفاده کنند.

پیشنهاد می‌کنیم از پست پرستاری از سالمند در تهران دیدن کنید.

وظایف کارفرما در قبال پرستار چیست که باید به آن عمل کند؟

یک کارفرما در قبال پرستاری که استخدام می‌کند، وظایفی را بر عهده دارد که باید به آن‌ها عمل کند و عمل نکردن به آن‌ها موجب فسخ قرارداد از جانب پرستار می‌شود. برخی از این وظایف را بازگو می‌کنیم.

اول این که کارفرما این وظیفه را بر عهده دارد که حقوق پرستار را مطابق با قراردادی که تعیین شده است، در روز تعیین شده، بدون کم و کاستی به پرستار پرداخت نماید.

دوم این که کارفرما این وظیفه را برعهده دارد که در همان ابتدای کار، تمامی شروط درخواستی از پرستار را مکتوب نماید و به وی ارائه کند. در غیر این صورت، اگر زمانی از پرستار این ایراد را بگیرد که کاری انجام نشده است و در قرارداد مکتوب نشده باشد، نمی‌تواند از دست وی شاکی شود. زیرا خودش آن وظیفه را به پرستار محول نکرده است.

یک کارفرما این وظیفه را برعهده دارد که بدون اجازه پرستار، مفاد قرارداد را تغییر ندهد و همچنین برنامه‌‌ای که در قبال سالمند پرستار ارائه می‌شود، بدون نظر و اجازه پرستار نباید تغییر کند.

وظایف یک پرستار در قبال کارفرمای خود چیست؟

یک پرستار در قبال کارفرمای خود چه وظایفی را بر عهده دارد ؟

یک پرستار وظیفه دارد که در قبال کارفرمای خود و همچنین خانه سالمند، امانتدار باشد. یک پرستار وظیفه دارد، با کارفرمای خود هماهنگ باشد و تمامی کارها با نظر کارفرما انجام شود.

یک پرستار وظیفه دارد، در قبال سالمند مودب باشد و موازین اخلاقی را رعایت کند. سالمندان نباید احساس کنند که مورد ظلم قرار گرفته اند.

یک پرستار وظیفه دارد تا مطابق قراردادی که با کارفرما دارد، تمامی درخواست‌هایی که یک سالمند از او می‌کند را انجام دهد.

نتیجه‌گیری

نمونه قرارداد بین پرستار و کارفرما برای مراقبت از سالمند، یک قرارداد حقوقی و معتبر است. دو طرف می‌توانند از این قرارداد نهایت استفاده را ببرند و هر دو راضی باشند. به شرط آن که به خوبی و با رعایت تمامی اصول نگاشته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.