مدیتیشن ( مراقبه ذهنی ) برای سلامتی و آرامش

مدیتیشن (مراقبه ذهنی) برای سلامتی و آرامش، به معرفی آن و انجام تمرین‌ها میپردازد. مدیتیشن (مراقبه) کشف این نکته است که نقطه عطف زندگی همیشه در همان لحظه به دست می‌آید.

زندگی بسیاری از سالمندان ما با داروها و ویزیت پزشکان گره خورده است. آن‌ها بر استرس‌های آینده و خاطرات گذشته متمرکز هستند. مدیتیشن (مراقبه ذهنی) برای سلامتی و آرامش فعالیتی است که به آن‌ها کمک می‌کند یاد بگیرند که چگونه در لحظه زندگی باشند که خرجی نداشته و می‌تواند فواید زیادی برای سلامتی آن‌ها داشته باشد.

پرستار بیمار در منزل

وقتی کسی مدیتیشن میکند، ضربان قلب و سینه کند میزند، فشار خون کاهش میابد، و استرس روزانه به محاق فراموشی سپرده می‌شود. مدیتیشن باعث تمرکز بهتر می‌شود، خونسردی را افزایش داشته و باعث خواب بهتر می‌شود.

سالمندانی که زوال عقل اولیه را تجربه می‌کنند، مدیتیشن (مراقبه ذهنی) می‌تواند به تحریک خاطرات بلند و کوتاه مدت کمک کند. تحقیقات نشان داده است که مدیتیشن (مراقبه ذهنی) برای سلامتی و آرامش آگاهانه می‌تواند درد را کاهش دهد و به طور بالقوه پیشرفت آلزایمر را کند نماید.

انواع تمرین‌های مدیتیشن

با بررسی اولیه باید دریابید که کدام سبک مدیتیشن برای فرد مورد علاقه شما مفید است، مورد زیر به بررسی این‌ها می‌پردازد:

آگاهی ذهنی

تمرین صرف بودن در لحظه بدون قضاوت درباره آنچه در آن لحظه وجود دارد.

تصویرسازی هدایت شده

تمرکز بر روی تصاویر ذهنی آرام بخش مانند ساحل، مکان یا شخص مورد علاقه

شما می‌توانید با مطالعه مقاله «لاغری با داروهای گیاهی» می‌توانید از روش‌های متفاوت برای لاغری اطلاع یابید.

اسکن بدن

این کار می‌تواند ابزار مفیدی برای کمک به عزیزانمان باشد که روزانه در کجا احساس درد یا ناراحتی می‌کنند. این تمرینی است که در آن مراقبه‌گر هر بار بر روی یک عضو بدن تمرکز می‌کند و احساسی از آن قسمت بدن در آن لحظه وجود دارد یادداشت‌برداری می‌کند. فرد مورد علاقه شما ممکن است متوجه احساساتی مانند گرم یا سرد بودن پا، دست، بازو، گردن، سوزن سوزن شدن یا آرام بودن، تنش یا شل بودن بشود.

مدیتیشن(مراقبه ذهنی)

 

مطالب پیشنهادی: درمان بواسیر در طب بوعلی سینا

مدیتیشن پیشرفته

مدیتیشن پیشرفته، تمرین تمرکز بر یک کلمه یا صدای واحد است که بارها و بارها برای ایجاد یک شعار یا ضرب‌المثل در ذهن تکرار می‌شود. مدیتیشن (مراقبه) محبت بر‌انگیز است. مدیتیشن با ایجاد افکار مهربانانه و احساسات محبت‌آمیز در درون آغاز می‌شود. دلایل بسیار زیادی وجود دارد که باعث می‌شود عزیزان ما از سلامت، ذهن و بدن ناتوان خود ناامید شوند. مدیتیشن (مراقبه) احساس عشق به خود را به آن‌ها باز می‌گرداند.

پس از تسلط بر این موضوع تعداد دوستان، افراد خانواده، آشنایان و در نهایت افراد غریبه اطراف‌تان افزایش می‌یابد.

اگر سالمند شما تحرک بیشتری دارد، تمرین‌های مدیتیشن مانند تای چی، چی‌گونگ یا یوگا وجود دارد که بدن و حرکت را با تنفس و آرامش ذهنی ترکیب می‌کند. حرکات آهسته و تکراری آگاهی ذهنی با شعارهای مدیتیشن پیشرفته هماهنگی ایجاد می‌کند.

چگونه شروع به مدیتیشن کنیم؟

مدیتیشن برای شروع آسان است و در این فرآیند قابل صرف‌نظر است. مدیتیشن به دنبال کمال نیست، فقط فردی که آنرا تمرین می‌کند، دلش را باز نگه می‌دارد.

شروع با اختصاص یک زمان منظم برای تمرین

صبح یا ظهر زمان‌های مناسبی هستند که باعث می‌شود مزایای مدیتیشن در بقیه روز احساس شود.

با کمتر از 5 دقیقه شروع کرده و برای رسیدن به هدف 20 دقیقه در روز تلاش کنید.

مدیتیشن میتواند نشسته یا درازکش انجام شود.

به فرد آموزش دهید که از دیافراگم خود نفس عمیق بکشد.

منفعت نفس عمیق کشیدن، افزایش اکسیژن برای مغز و خون انسان است.

روی دم و بازدم به عنوان حرکات جداگانه تمرکز کنید.

از سالمند خود بخواهید در حین تمرین به سایر احساسات جسمانی خود هم توجه کند.

در حالی که تمرکز باید روی حضور در لحظه باشد، افکار دیگری که به ذهن آن‌ها خطور می‌کند باید مورد پذیرش قرار گرفته، تائید شود و سپس اجازه داده شود بدون پیش‌داوری به راه خود در ذهن ادامه دهند.

استفاده از موسیقی ملایم یا صداهای طبیعت مثل ریزش آب به برخی افراد کمک می‌کند.

بعضی ترجیح میدهند در آرامش باشند.

برخی از مدیتیشن مدیریت شده شما (یا یک پادکست، کانال یوتیوب یا بسته آموزشی مدیتیشن)،که آنها را به آرامی هدایت کند استقبال می‌کنند.

بعضی‌ها ترجیح می‌دهند که خودشان به تنهایی در افکارشان غوطه‌ور شوند.

این روش نه غلط است نه صحیح

اگر تصمیم می‌گیرید که عزیزتان را از طریق این فرآیند راهنمایی کنید، به یاد داشته باشید که همان پذیرش و توجهی را که از او می‌خواهید داشته باشد، با خودتان هم داشته باشید.

آسان بگیرید و قضاوت نکنید که کار انجام شده چقدر درست است.

نکات مراقبت در خانه

به عنوان یک مراقب سالمند، می‌توانید از آرامش، پذیرش و کاهش استرس مدیتیشن نیز بهره‌مند شوید. هر روز یک لحظه را برای مدیتیشن در حین چرت زدن سالمند خود یا به عنوان یک تمرین مشترک با آن‌ها در نظر بگیرید یا برای اطلاعات بیشتر به KAPOK مراجعه کنید.

مراقبه ذهنی برای سلامتی

مطالعات نشان داده‌اند که تنها 8 هفته تمرین منظم باعث بهبود تمرکز ذهنی و کاهش اضطراب می‌شود. چه به دنبال یک پرستار قابل اعتماد برای خدمات پزشکی مختلف باشید، چه به دنبال یک دستیار حرفه‌ای برای خدمات مراقبت شخصی هستید، موسسه خدمات مراقبتی توانبخش آماده است تا به شما کمک کند. از آنجایی که نیازها و سبک زندگی هر مشتری متفاوت است، تیم مراقبت در منزل ما خدماتی را به طور خاص بر اساس شرایط و شرایط فرد مورد علاقه شما ارائه خواهد کرد.

 

با خدمات مراقبت‌های بهداشتی در منزل موسسه پرستاری توانبخش می‌توانید زندگی شاد، ایمن و مستقلی داشته باشید.

موسسه پرستاری توانبخش با بیش از 20 سال سابقه در زمینه پرستار در منزل و ویزیت پزشک در منزل و … آماده خدمت رسانی به شما عزیزان در سطح تهران می‌باشد.

 

سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *