پرستار سالمند سالم و وظایف آن

پرستار سالمند سالم (همدم سالمند سالم) و وظایف آن چیست؟ خیلی‌ها معتقد هستند پرستاری از سالمند مختص به سالمندانی بیمار و ناتوان است. آیا شما هم با این نظر موافقید؟ با توجه به نیازهای فطری انسان، انسان فطرتاً یک موجود اجتماعی است که به تنهایی منزوی و گوشه‌گیر می‌شود و در نهایت دچار افسردگی می‌شود. پس انسان‌ها در هر شرایط سنی نیاز به یک هم‌سخن و همدم دارند تا با آن‎ها هم‌صحبت شود.

خیلی از سالمندان در کهولت سنی همسر خود را از دست دادند و فرزندانشان هر کدام مشغله‌های زندگی و کاری خود را دارند و فرصت رسیدگی با آن‌ها را ندارند. در این موقعیت که سالمندان تنها هستند در معرض اختلالات روحی و روانی قرار دارند. پس بایستی به دنبال هم‌صحبت و همدمی مورد اعتماد باشند. اگر از بستگان کسی تمایل و شرایط نگهداری و مراقبت از آن‌ها را داشت بسیار عالیست ولی اگر در میان نزدیکان چنین فردی نبود در این موقعیت باید به مراکز معتبر و موفق مراجعه کنند تا پرستاری را که به شرایط آن‌ها نزدیک است را به آن‌ها معرفی کنند.

پرستار سالمند سالم

درست است که سالمند سالم مشکل حادی ندارد ولی دلیل بر این نمی‌شود، این مسئولیت را بر عهده فردی بی‌تجربه و تازه‌کار نهاد. بلکه بایستی یک فرد باتجربه و آموزش‌دیده انتخاب شود تا قبل از پیشامد هر مشکلی برای سالمند، تدابیر و پیشگیری‌های لازم را انجام دهد از طرفی هم اگر مشکلی برای سالمند پیش آمد به موقع آنرا تشخیص دهد و قبل از اینکه مشکل حادی برای سالمند پیش آید، برطرف کند.

موسسه پرستاری توانبخش با بیش از 20 سال سابقه و دارا بودن مجوز های مربوط و همچنین شناسه ملی در زمنیه پرستاری و پزشکی اقدام به ارائه پرستار سالمند در منزل می‌کند. برای پرسش هرگونه سوال در خصوص خدمات موسسه توانبخش با مشاوران ما در ارتباط باشید. در ادامه به توضیح سالمند سالم و نکاتی در خصوص همدم سالمند سالم و مراقب سالمند سالم می‌پردازیم.

سالمند سالم کیست؟

خیلی‌ها سالمند را یک فرد فرتوته و وابسته می‌دانند در صورتی سالمند فردی توانمند است که به راحتی می‌تواند فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهد. پس خیلی‌ها این سوال را می‌پرسند وقتی سالمند وابسته نیست و نیاز به کمک دیگری ندارد دیگر پرستار سالمند سالم به چه منظور است؟ در اینجا نیاز روحی روانی سالمند مطرح است که می‌تواند در سلامت روانی و بهبود کیفیت زندگی آن تاثیرگذار باشد و در سلامتی جسمی آن اثر بخش باشد.

وظایف پرستار سالمند سالم

وظایف پرستار سالمند سالم در منزل

پرستار سالمند سالم با بررسی احتیاجات و رفتارها، وابستگی‌ها، توانمندی‌ها و وضعیت جسمی سالمند، برنامه‌ای سازگار را با این ظرفیت‌های سالمند طراحی می‌کند و سپس سالمند را در انجام آن‌ها ترغیب و دلگرم می‌کند. علاوه بر این اقدامات باید مرتب علائم حیاتی آنرا چکاپ کند که پیشگیری‌های لازم را انجام دهد.

سپس برای وقت‌های آزاد آن هم برنامه‌ریزی کند. چرا که ذهن انسان خیلی سریع به سمت افکار منفی و ناراحتی‌ها کشیده می‌شود. سالمند با یادآوری گذشته اینکه در جمع خانواده همگی حضور داشتند و اکنون تنهاست غمگین می‌شود. پس قبل از این‌که بخواهد خود را درگیر این مسائل کند پرستار سالمند سالم با اقداماتی تدبیرانه این اوقات را پر می‌کند. برای اوقات فراغت از فعالیت‌های نظیر بازی‌های فکری، ورزش سرگرم کننده، تفریح و شادی استفاده میکند در واقع پرستار یک همدم سالمند سالم است.

در ادامه وظایف پرستار سالمند را دقیق تر توضیح می‌دهیم.

 • تمرینات گرم کردن یا آماده‌سازی بدن قبل از فعالیت‌های ورزشی: قبل از انجام هر فعالیت ورزشی ابتدا باید بدن را گرم کرد تا بدن آمادگی کامل را بدست آورد. از این حرکات می‌توان به حرکات کششی اشاره کرد.
 • ورزش شنا: شنا ورزشی است که انسان وقتی به عنوان جنینی در رحم مادر بوده از آن بهره‌مند شده، این ورزش محدویت سنی ندارد و انسان در هر سنی می‌تواند انجام دهد. در این ورزش تمام اعضای بدن در حال فعالیت است. انجام مستمر آن موجب می‌شود سالمند از بیماری‌هایی همچون قلبی عروقی ، انواع سکته و دیابت نوع دو جلوگیری کند.
 • انجام حرکات تای چی: طبق تحقیقات انجام گرفته شده اگر سالمند بی‌تحرک، فعالیت‌های نای چی را انجام دهد ریسک سقوط آن‌ها بیش از 50 درصد کاهش می‌یابد. همچنین در سلامت روح و روان تاثیر بسزایی دارد و  و در درمان خیلی از بیماری‌ها بسیار اثربخش است و موجب طول عمر سالمند می‌شود.
 • نقاشی و طراحی: این فعالیت هنری موجب می‌شود، سلول‌های مغز فعال‌تر باشد و هوشیاری ذهن را بالا ببرد‌، قدرت تمرکز او را بیشتر می‌کند، باعث کاهش استرس و افسردگی می‌شود، شیوه درمانی موثری برای بیمارهای دمانس از جمله آلزایمر می‌باشد.
 • مسافرت: سفر می‌تواند ذهن سالمند را از استرس‌ها خالی کند و همچنین ایجاد تنوع و بهره‌وری از هوای آزاد و آشنا شدن با افراد جدید و فرهنگ‌های متفاوت و تغییر روحیه و در نتیجه رفتار آن هم بهتر می‌شود.
 • پیاده‌روی و دوی آهسته: طبق تحقیقات اگر سالمندان به طور میانگین 30 دقیقه پیاده‌روی داشته باشند ریسک مرگ و میر آن‌ها بیش از 45 درصد افزایش می‌یابد. از فواید این فعالیت کنترل وزن، و کاهش ابتلا به بیماری‌هایی: همچون قلبی عروقی، دیابت نوع دو، فشار خون، چربی خون، سکته مغزی، سنگ کیسه صفرا و … می‌باشد.
 • فعالیت باغبانی: این فعالیت می‌تواند سبب بالا رفتن سطح کیفیت زندگی و امید به زندگی و کاهش مرگ و میر در سالمندان شود.
 • تمرینات یوگا: طبق بررسی‌های مشخص شده این تمرینات آرامش‌بخش‎ند و به طور قابل توجهی موجب بهبودی افسردگی زنان سالمند می‌شوند.
 • فراهم کردن حضور سالمند در فضاهای مفرح و شاد: سالمندان به دلیل از دست دادن و خیلی تغییرات در مسائل زندگی‌اش (همسر، سلامتی، زیبایی، دوری فرزندان و …) احتمال افسردگی‌شان خیلی زیاد است. با حضور در فضاهای شاد یا در موقعیت‌هایی که موجب شادی آن‌ها می‌شود در سلامت روحی‌شان تاثیر بسزایی دارد.
 • مشارکت سالمند: مشارکت دادن سالمند در فعالیت‌های روزمره همانند: آشپزی، بافندگی، نوازندگی و همچنین انجام بازی‌های ذهنی نظیر حل پازل خیلی می‌تواند در سلامت روانی و تقویت حافظه سالمند تاثیرگذار باشد.
 • تغذیه سالم برای حفظ سلامتی سالمند: یکی از راه‌های حفظ سلامتی تغذیه سالم است. اگر سالمندی سالم است دلیل بر این نمی‌شود هر غذایی را مصرف کند. زیرا بدن این افراد در دوران حساسی است و با کوچک‌ترین ناپرهیزی واکنش نشان می‌دهد. تغذیه سالمندان بایستی طبق اصول باشد. به همین منظور برنامه غذایی سالم و رژیمی که نزدیک به ذائقه سالمند باشد را تهیه کند. این برنامه تغذیه‌ای باید مواردی همانند: غذای کم‌چرب، کم‌حجم، مواد فیبردار، پروتئین‌های سالم، غذاهای کم نمک، مکمل ویتامین D, Ca را شامل باشد.

رابطه سالمند سالم با پرستار

همان‌طور که گفته شد پرستار برای افراد سالم بیشتر به منظور همدمی و همراه است بایستی پرستار با سالمند رابطه خوبی برقرار کند تا سالمند به خوبی با برنامه‌های تعیین شده آن همکاری کند در غیر این صورت ممکن است بهانه‌گیری کند و با پرستار همکاری نکند. ارتباط پرستار با سالمند اگر به درستی صورت گیرد باعث موفقیت پرستار در انجام وظیفه‌اش خواهد شد.

مطالب پیشنهادی: پرستار سالمند پوشکی

خدمت پرستار سالمند در منزل موسسه پرستاری توانبخش

همانطور که در مقاله متوجه سدیم پرستار سالمند سالم، یک همدم سالمند سالم است و در بسیاری موارد به کمک وباری سامند می‌پردازد تا سالمند سلامت روحی و جسمی خود را حفظ کند.

موسسه پرستاری توانبخش یکی ار معتبرترین موسسه ها در زمنیه پرستار در منزل می‌باشد که با آموزش تخصصی پرسنل و همچنین نظارت دقیق بر فعالیت آن‌ها ادامه به کار می‌دهد. شما برای پرس هرگونه سوال یا اطلاع از هزینه پرستار سالمند می‌توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید و از مشاوره رایگان تلفنی استفاده کنید.

سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *