مراقبت از سالمند پوشکی

مراقبت از سالمند پوشکی به صبر و استقامت فراوانی نیاز دارد. باید با مهربانی با آن‌ها رفتار شود. زیرا آن‌ها به اندازه کافی از اینکه نیاز به مراقبت دارند زجر و خجالت می‌کشند. پس رفتار شما با سالمند پوشکی باید به گونه‌ای باشد تا آن‌ها احساس سرباری نکنند. هرگز با نارضایتی از یک سالمند مراقبت نکنید.

با وجود اینکه شما چیزی را به زبان نیاورید باز هم آن‌ها متوجه نارضایتی شما خواهند شد. اگر می‌خواهید با نارضایتی مراقبت از سالمندتان کنید، این کار شما انجام ندادنش خیلی بهتر از انجام دادنش است یا اگر شما خود توانایی ندارید یا مشغله‌های دیگرتان نمی‌گذارد به خوبی از سالمندتان مراقبت کنید، بهترین اقدام این است به دنبال یک پرستار خوب از مراکز معتبر باشید.

سالمندان پوشکی

مراقبت از سالمند پوشکی با یک سالمند سالم متفاوت است. یک سالمند سالم ممکن است بیشتر برای داشتن یک همدم و کارهای اولیه نیاز به پرستار داشته باشد ولی یک سالمند پوشکی به دلیل نداشتن خود اختیاری ادراری باید به لحاظ بهداشتی از آن به خوبی مراقبت شود زیرا خود سالمند قادر به انجام این نظافت نیست و به کمک و مراقبت نیازمند است.

موسسه پرستاری توانبخش با فهم این موضوع و آموزش تخصصی پرسنل خدمت پرستار سالمند در منزل را ارائه می‌دهد. برای پرسش هرگونه سوال در خصوص این خدمات با مشاوران ما در تماس باشید. در ادامه به بررسی مراقبت از سالمند پوشکی ادامه می‌دهیم.

پرستار سالمند پوشکی

از وظایف اصلی پرستاری از این نوع سالمندان عزیز پوشینه کردن آن‌ها است این عزیزان به دلیل نداشتن خود اختیاری باید به بهداشت فردی‌شان به خوبی توجه شود. در ذیل به نحوه انجام آن یعنی همان نحوه عوض کردن پوشک (پوشینه کردن) توضیحاتی داده خواهد شد:

  • عوض کردن پوشینه در ح‎الت د‎‎رازک‎ش

این شیوه برای کسانی که به تازگی شروع به این کار کردند، مناسب‌تر است. ابتدا فرد پرستار دست خود را به خوبی بشورد یا برای این کار دستکشی را اختصاص دهد. بعد پوشینه را بردارد، از جهت طولی به صورت دو نیمه به سمت داخل دولا کند و به هیچ عنوان به داخل پوشینه دست نزند.

بعد از آماده کردن پوشینه سالمند را به سمت خود به پهلو بچرخاند و بخش بزرگتر پوشک را در پشت (باسن) سالمند گذاشته و از هم باز کند تا پشت سالمند را کامل در بر بگیرد. سپس به سالمند بگوید که به پشت دراز شود. (این کار را به نحوی انجام دهد تا آن قسمت پشتی و مابین کشاله ران جمع نشود و همچنین از صاف بودن پوشک در پشت سالمند مطمئن باشد تا بعدا چسبش باز نشود).

سپس نوبت به چسب زدن پوشینه می‌رسد. به این طریق است چسب‌های پایین را به سمت فوق و چسب‌های بالا را به سمت زیر ببرید و به خوبی بچسبانید تا پوشک به خوبی در تن قرار گیرد. لبه‌های پوشینه در کنار پا را به خوبی چک کنید که بعدا ترشح نکند و حاشیه‌های آنرا به سمت خارج تنظیم کنید و از سالمند سوال کنید که اذیت نمی‌شود؟

  • طریقه عوض کردن پوشینه سالمند در حالت سرپای:

برخی سالمندان با وجود اینکه می‌توانند سرپا باشند ولی قادر به پوشینه کردن خود نیستند. برای اینکه این کار را درست انجام دهید قبل از هر اقدامی وسیله‌های مورد احتیاجی مثل، دستکش برای خود و ماسک برای هر دوتان و پوشینه تمیز و کیسه زباله را آماده کنید.سالمند را به مکانی آرام و بدون مزاحم ببرید که سالمند آرامش خاطرش حفظ شود که از حریم خصوصی آن محافظت شده است.

این مکان می‌تواند دستشویی، حمام یا اتاق خود سالمند باشد فقط باید در آن مکان وسیله‌ای نصب شده باشد تا سالمند از آن دست بگیرد و تعادلش بهم نخورد که به زمین سقوط کند.پس به سالمند تاکید کنید ثابت باشد. سپس به آن بگویید به عرض شانه پاهای خود را باز کند. بعد از پایین آوردن شلوار چسب پوشینه کثیف را باز کرده و به سمت داخل تا بزنید تا بخش‌های کثیف مشخص نباشند و اگر سالمند مدفوع کرده با کمک پوشینه مدفوع را پاک کنید و پوشینه را با همان چسب‌های خودش چسب کنید و به داخل کیسه زباله انداخته و اگر از پوشک شرتی استفاده می‌کند می‌تواند آنرا از پهلو پاره کرده و خارج کند.

شما بهتر است در حین انجام این کارها با سالمند حرف بزنید و آنرا از طریقه انجام کار مطلع سازید. بعد از دور کردن پوشک نوبت به پاکسازی بدن سالمند می‌رسد. در این مرحله سالمند را از مقابل به سمت پشت باسن با دستمال مرطوب پاک کنید. یک دستمال را از هم باز کنید بر روی آن دستی که می‌خواهید سالمند را پاک کنید بگذارید و اگر سالمند خانم بود مبهل و بین لبه‌های واژن آنرا پاک کنید و آقایان هم از نوک آلت تناسلی‌شان به سمت پایین و اطراف آن و بیضه‌هایشان را پاک کنید و همچنین از چروک‌های پوست آن‌ها غافل نباشید و آن‌ها را هم پاک کنید تا منشا عفونت‌ها و آلودگی نشوند.

البته لازم به ذکر است برخی سالمندان هستند که ترجیح می‌دهند شستشو شوند. برای این روند سالمند را روی توالت فرهنگی نشانده اگر خود توانایی شستشو را داشت خوب است و اگر نه خودتان آنرا شستشو دهید و سپس بدن آن‌ها را به آرامی پاک کنید پوست این ناحیه خیلی حساس و ظریف‌تر از بقیه پوست بدن است باید در شستشو و پاک کردن آن دقت داشت.

لازم است که قبل از هر کار دیگری لباس‌های سالمند را چک کنید اگر خیس شده یا کثیف، بهتر است آن‌ها را عوض کنید. بعد به بررسی پوست اطراف این ناحیه می‌پردازید برای اینکه پوست آن‌ها صدمه نبیند باید قبل از پوشک کردن به این ناحیه کرم، پماد، لوسیون (بنا به ترجیحات سالمند انتخاب کنید) بزنید.

در قسمت‌های پوست کشاله ران و بخش‌های قابل دید باسن پماد بزنید. اگر سالمند خانم بود به هیچ عنوان کرم به داخل مبهل و باسن آن نزنید.اگر مرد بود بخش‌های بیضه و قسمت‌های قابل دید باسن را پماد بزنید.

حالا دیگر نوبت به گذاشتن پوشینه تازه می‌رسد پوشینه را طوری مابین پاهای آن تنظیم می‌کنید که قسمت بزرگتر در پشت قرار گیرد و مواظب باشید دست شما بخش داخلی آنرا لمس نکند که آلوده به میکروب شود و به سالمند بگوید پاهای خود را جمع کند به طوری که راحت است بایستد تا به خوبی پوشک تنظیم شود قسمت پشت را روی باسن قرار داده و بخش جلو را طوری تنظیم کنید تا کشاله ران آنرا به خوبی بپوشاند .

همزمان دو طرف پوشک را نگاه کنید و تنظیم کنید و شروع کنید به بستن چسب‌های آن، این کار را می‌توانید با کمک گرفتن از سالمند انجام دهید تا محکم چسب‌ها را ببندید. (اگر پوشینه شورتی بود آنرا آماده کنید به سالمند بدهید تا آنرا بپوشد و در این کار به آن کمک کنید) بعد از تمام شدن کار از سالمند بپرسید در جای از بدن خود احساس ناراحتی نمی‌کند. و بعد به آن کمک می‌کنید که لباس خود را بپوشاند. سپس دستان سالمند و خودتان را با آب و صابون کف بزنید و بعد از 20 ثانیه بشورید.(گفتنی است در انتخاب سایز پوشک دقت شود تا سایز سالمند استفاده شود)

نک‎ته: برای اینکه سالمند ادرار کمتری داشته باشد غذای آبکی، کافئین‌دار و مصرف مایعات را در شب کاهش دهید و به هیچ عنوان مشروبات الکلی استفاده نکند.

پرستار سالمند پوشکی توسط موسسه پرستاری توانبخش

وقتی در یک خانواده سالمند پوشکی است. آن خانواده اگر نتوانند به خوبی به سالمندشان رسیدگی کنند دلهره زیادی دارند. نمی دانند به مشغله زندگی خود برسند یا به سالمند خودشان. به همین دلیل هیچ‌کدام از آن‌ها را به درستی انجام نمی‌دهند. این افراد برای حفظ آرامش خاطر خود و سالمند عزیزشان بهتر است یک پرستار سالمند پوشکی استخدام نماید. با استخدام پرستار، مراقبت از سالمندشان به ویژه بهداشت فردی آن، به خوبی رسیدگی خواهد شد.

شما در ادامه می‌توانی با مطالعه مقاله «مراقبت از سالمندان آلزایمری» از این خدمت موسسه توانبخش اطلاع یابید.

سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *