پرهیز غذایی کودکان اوتیسمی

اوتیسم یکی از اختلالات خطرناک در بین کودکان است این اختلال به طور معمول با نشانه‌هایی همراه است. کودکان مبتلا به اوتیسم انرژی بسیار زیادی دارند، به همین جهت نگهداری از آن‌ها قدری مشکل است یکی از موارد بسیار مهم در مورد این کودکان نحوه تغذیه آن‌ها می‌باشد، هر ماده غذایی برای این کودکان مفید نیست. در ادامه با چند مورد از پرهیز غذایی کودکان اوتیسمی آشنا می‌شویم.

موسسه پرستاری توانبخش با بیش از 20 سال تجربه در زمینه پرستاری و پزشکی اقدام به ارئه خدمت پرستار کودک در منزل می‌کند. شما به منظور پرسش هرگونه سوالی از کارشناسان توانبخش تنها کافی است با شماره 66923937-021 تماس حاصل فرمایید. در ادامه با ما همراه باشید تا با پرهیز غذایی کودکان اوتیسمی بیشتر آشنا شویم.

آشنایی با پرهیز غذایی کودکان اوتیسمی

  • مراقبت در مصرف گلوتن

مواد غذایی حاوی گلوتن در بسیاری از موارد در لیست پرهیز غذایی کودکان اوتیسمی جای دارند. والدین بسیاری از کودکان شاهد واکنش‌های حساسیت‌زای فرزند اوتیسمی خود به خاطر مصرف گلوتن بوده‌اند. این ماده غذایی در شیر و بسیاری لبنیات وجود دارد. به همین خاطر توصیه می‌شود که قبل از این که از این مواد برای تعذیه کودک اوتیسمی استفاده کنید او را با خوردن مقداری کمی تست کنید، همچنین برای اطمینان بیشتر با پزشک مشورت نمایید.

مطالب پیشنهادی: هزینه نگهداری کودک در منزل

  • شیر گاو

شیر گاو حاوی نوعی پروتئین به نام کیسین می‌باشد. استفاده از این ماده می‌تواند واکنش‌هایی شبیه مصرف گلوتن را ایجاد نماید. در بسیاری موارد پزشکان شیر گاو را در لیست پرهیز غذایی کودکان اوتیسمی جای می‌دهند زیرا می‌تواند علاوه بر بروز حساسیت باعث واکنش‌های داخلی و رفتاری کودک شود. بسیاری از والدین چنین کودکانی نگران تامین کلسیم کافی فرزند خود هستند. شیر و لبنیات نیز منابع اصلی کلسیم به شمار می‌آید. توصیه می‌شود برای تامین کلسیم این کودکان از سبزیجات استفاده شود.

  • رنگ غذایی مصنوعی

رنگ غذا در بسیاری از مواد خوراکی صنعتی مانند ژله، بستنی و بسیاری مواد دیگر وجود دارد این ماده نیز در لیست مهم پرهیز غذایی کودکان اوتیسمی وجود دار، رنگ غذا باعث بروز اختلال کم‌توجهی شبیه به کودکان بیش‌فعال می‌گردد. همچنین ممکن است روی سلول‌های مغزی کودکان اوتیسمی اثر جدی بگذارد به همین خاطر توصیه می‌شود کمتر از مواد غذایی صنعتی در تغذیه این کودکان استفاده گردد.

  • قند و شکر

کودکان مبتلا به اوتیسم باید کمتر از قند و شکر استفاده کنند، خوراکی‌های شیرین مانند شکلات و دسرها برای این کودکان مضر است. طبق آمار انجام گرفته مصرف قند و شکر می‌تواند منجر به آسیب‌های روانی و فیزیکی روی مغر چنین کودکانی شود، از آنجایی که کودکان به مواد غذایی شیرین مانند بستنی و شکلات علاقه دارند این پرهیز غذایی کودکان اوتیسمی کمی برای والدین مشکل است باید این خوراکی‌ها تا قدر ممکن دور از چشم آن‌ها قرار داده شوند.

  • سویا

سویا حاوی ماده‌ای به نام اسید فیتیک است این ماده می‌تواند منجر به بروز آلرژی و حساسیت شود، به همین خاطر سویا نیز در لیست پرهیز غذایی کودکان اوتیسمی جای می‌گیرد. استفاده از سویا برای کودکان دارای اختلال اوتیسمی منجر به سندورم شکمی می گردد همچنین جذب مواد مغذی توسط مغز را مختل می‌کند.

در ادامه می‌توانید با مقاله «آرام کردن گریه نوزاد» از روش‌های مختلف آرام کردن نوزاد دلبندتان آگاهی یابید.

نجمه خنجری
گرد آورنده

نجمه خنجری

از ما مشاوره رایگان بگیرید    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *