آرام کردن گریه نوزاد

نوزادان لطیف و حساس هستند، هر کسی خیلی سریع به آن‌ها علاقه پیدا می‌کند، به همین دلیل ناراحتی و گریه آن‌ها نه تنها برای پدر و مادر بلکه برای اطرافیان نیز ناراحت‌کننده است، گریه نوزاد علت‌های زیادی می‌تواند داشته باشد، اما برخی اوقات نوزادان بدون هیچ دلیل مهمی ممکن است گریه کنند، در ادامه چند ترفند ساده برای آرام کردن گریه نوزاد را به شما معرفی می‌کنیم، این راه‌کارهای ساده در بیشتر موارد موجب می‌شود تا نوزاد شما از گریه دست بکشد.

موسسه توانبخش یکی از موسسات معتبر در زمینه پرستار در منزل است که با بیش از 20 سال سابقه در سطح تهران اقدام به ارائه پرستار کودک سالمند و بیمار در منزل میکند.

چند روش ساده برای آرام کردن گریه نوزاد

  • تکان دادن کودک

تکان دادن یک روش ساده برای آرام کردن گریه نوزاد است. شاید شما نیز دیده باشید که خیلی افرد هنگامی که نوزادی گریه می‌کند او را در آغوش گرفته و تکان می‌دهند، این روش از قدیم برای آرام کردن نوزاد و کودکان کوچک به کار می‌رود. تکان دادن کودک می‌تواند حداقل موقتی نوزاد را آرام‌تر کند. می‌توانید برای این که بهتر نتیجه بگیرید با حرکاتی موزون با نظم و ترتیب نوزاد را آرام‌تر کنید.

مطالب پیشنهادی: روش‌هایی برای کاهش تب در کودکان

  • ماساژ دادن

ماساژ دادن نیز یک راه خوب برای درمان گریه نوزاد است. ممکن است نوزاد شما در اثر خارش قسمتی از بدنش گریه کند. او نمی‌تواند خود را بخاراند و اصلا چیزی در این مورد نمی‌داند یا ممکن است به خاطر دل درد گریه کند، بیشتر کودکان به خاطر مکیدن زیاد برای خوردن شیر دچار نفخ و باد معده می‌‎شوند. با ماساژ دادن بخشی از باد معده تخلیه می‌شود و یا خارش از بین می رود، همچنین اگر هیچ یک از این دلایل وجود نداشته باشد ماساژ دادن موجب آرامش می‌شود، ممکن است ببینید که با ماساژ دادن نوزاد نه تنها گریه او متوقف می‌شود بلکه به خواب می‌رود.

  • آواز خواندن

آواز خواندن می‌تواند تاثیر زیادی بر حس و حال همه افراد داشته باشد. تاثیر آواز خواندن بر نوزادان نیز از این قضیه خارج نیست، می‌توانید از آواز خواندن برای آرام کردن نوزاد خود استفاده کنید یک آواز ملایم و آرام با یک ریتم آرامش بخش موجب می‌شود تا نوزاد از گریه دست بکشد، به همین خاطر است که از قدیم برای آرام کردن گریه نوزاد و کودکان کوچک از لالایی استفاده می‌کردند، لالایی یک شعر ملایم بود که مادران و اطرافیان کودک در هنگام خواب برای کودک می‌خواندند تا با آرامش بیشتری به خواب برود.

  • با او بازی کنید

می‌توانید با یک بازی ساده موجب شوید نوزاد شما از گریه دست بکشد و متوجه شما شود. در بسیاری مواقع در همان لحظه از گریه دست می‌کشد و به شما نگاه می‌کند، خیلی زود گریه را فراموش کرده و کنجکاو و شاداب به شما توجه می‌کند. بازی کردن برای آرام کردن نوزاد حتی با بازی‌های ساده مانند تکان دادن یک عروسک یا پرتاب یک توپ به هوا نیز قابل انجام است، ممکن است خیلی سریع متوجه تغییر رفتار نوزاد شوید، نوزادی که چند لحظه قبل گریه می‌کرد حالا با خنده به بازی شما نگاه می‌کند و دست و پایش را تکان می‌دهد.

  • حرکات و صداهای خنده‌دار

با حرکات خنده‌دار حتی ساده می‌توانید برای آرام کردن نوزاد استفاده کنید. حواس او خیلی سریع به شما و حرکاتی که انجام می‌دهید پرت می‌شود. حرکات ناگهانی و خیلی سریع با خنده برای آرام کردن گریه نوزاد خیلی موثر است سعی کنید روی گشاده داشته باشید و خودتان هم لبخند داشته باشید تا انرژی شما به او نیز منتقل شود.

  • با او از خانه بیرون بروید

ممکن است نوزاد شما نیاز به تنوع داشته باشد، او را در آغوش بگیرید و از خانه خارج شوید دیدن محیط بیرون و مناظر دیگر و همچنین نور طبیعی برای بیشتر نوزادان جذاب است، اگر با یک گریه شدید و طولانی مواجه شدید می‌توانید از بیرون بردن از خانه برای آرام کردن گریه نوزاد استفاده کنید، البته اگر گریه دلیل خاصی مانند بیماری و درد نداشته باشد با این روش متوقف می‌شود.

شما می‌توانید با مقاله «هزینه نگهداری کودک در منزل» از هزینه‌های نگهداری کودک توسط مراقب یا پرستار کودک آگاهی یابید و متوجه مقرون به صرفه بودن این خدمت شوید.

نجمه خنجری
گرد آورنده

نجمه خنجری

از ما مشاوره رایگان بگیرید    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *