روش هایی برای کاهش تب کودکان

تب به معنی بالا رفتن درجه حرارت بدن از میزان استاندارد می‌باشد. تب می‌تواند باعث بروز عوارضی در بدن شود. تب در کودکان خطرناکتر از بزرگسالان است، به همین خاطر بهتر است که به سرعت برای کاهش تب کودکان اقدام شود، بسیاری از پدر و مادرها ترجیح می‌دهند به خاطر عوارض شیمیایی داروها با روش‌های سنتی تب فرزندشان را کاهش دهند.

مطالب پیشنهادی: سنگ کلیه در کودکان

روش‌های خانگی برای کاهش تب کودکان

کاهش تب کودکان در بسیاری موارد با روش‌های ساده در خانه امکان‌پذیر است. در ادامه با برخی از این روش‌ها آشنا می‌شویم.

  • یک بستنی سرد باعث کاهش تب کودکان می‌شود.

شاید فکر کنید که خوردن بستنی برای یک کودک بیمار مناسب نباشد، اما باید بدانید که ادامه پیدا کردن تب برای کودکان می‌تواند بسیار خطرناک و حتی کشنده باشد. استفاده از یک بستنی سرد برای کاهش تب کودکان تا حد زیادی مفید است. بیشتر کودکان به بستنی بسیار علاقه دارند، حتی در زمانی که بیمار باشند، پس می‌توانید با یک بستنی خوشمزه علاوه بر خوشحالی او از میزان تب تا حدودی بکاهید.

  • لباس سبک

با پوشاندن یک لباس سبک و به نسبت گشاد به گردش هوا در اطراف بدن کودک کمک نمایید. لباس‌های گرم و تنگ باعث می‌شود بدن نتواند حرارت اضافی را از بین ببرد، به همین دلیل باعث افزایش تب می‌شود،انتخاب یک لباس راحت یکی از را‌ه‌های ساده برای کاهش تب کودکان می‌باشد.

  • پاشویه

پاشویه یکی از روش‌های سنتی قدیمی برای کاهش تب در کودکان و حتی بزرگسالان محسوب می‌باشد. یک تشت حاوی آب با دمای معمولی بردارید و پای کودک را در آن قرار دهید، اگر احساس ناراحتی می‌کند یک پارچه تمیز را با همان آب خیس کنید و روی پاهای او بکشید‌ این کار به خنک شدن پاها و کاهش تب کمک زیادی خواهد کرد.

  • سوپ و غذای آبکی

در هنگام تب مقدار زیادی از آب بدن از بین می‌رود، به همین دلیل با خوردن سوپ و غذاهای آبکی می‌توان آب مورد نیاز بدن را تامین کرد. یک سوپ مغذی با مواد مختلف علاوه بر تقویت بدن آب مورد نیاز را تا حدی تامین خواهد کرد و موجب کاهش تب کودکان خواهد شد. بهتر است در سوپ خود از مواد مغذی همچون سبزیجات، هویج، ذرت و … استفاده نمایید. همچنین می‌توانید سوپ را با آب گوشت یا مرغ بپزید تا مقداری پروتئین نیز داشته باشد.

  • نوشیدن آب

یکی از بهترین نوشیدنی‌ها برای کاهش تب کودکان آب خالص است، اما ممکن است کودک شما از مصرف آب امتناع ورزد، نگران نباشید می‌توانید از آبمیوه‌های طبیعی مانند آب پرتقال استفاده کنید، آب پرتقال علاوه بر آب خالص حاوی ویتامین ث می‌باشد که باعث افزایش انرژی بدن کودک شما خواهد شد.

تب برای کودکان خطرناک است زیرا می‌تواند منجر به تشنج و عوارض دیگری گردد، بسیاری از کودکان کم سن و سال با تب شدید از بین می‌روند. به همین دلیل بهتر است اقدامات لازم برای کاهش تب کودکان هر چه سریعتر انجام گردد، روش‌های کاهش تب کودکان در منزل نه تنها برای همه مادران بلکه برای جامعه محترم پرستار کودک در منزل نیز مفید خواهد بود، زیرا می‌توانند تا حد زیادی سرعت بهبود سلامت کودک را افزایش دهند.

شما می‌توانید با مقاله «درمان کمرویی کودکان» با کمرویی کودکان اشنا و روش‌های درمان آن را یادبگیرید.

نجمه خنجری
گرد آورنده

نجمه خنجری

از ما مشاوره رایگان بگیرید    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *