چرا کودکان در مهدکودک بیشتر بیمار می شوند؟

بسیاری مادران از این موضوع گلایه دارند که کودکشان از وقتی به مهدکودک رفته بیشتر بیمار می‌شود این موضوع باعث می‌شود تا بدن کودک به خصوص اگر خیلی هم کوچک باشد ضعیف و ضعیف‌تر شود. در ادامه برخی عوامل که باعث افزایش بیماری کودک در مهدکودک می‌شود را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

برای دسترسی سریع به بخش‌های مختلف مقاله، روی عنوان موردنظر کلیک کنید:

موسسه پرستاری توانبخش با پرستاران متعهد و مجرب خدمت پرستار کودک در منزل را ارائه می‌دهد. موسسه توانبخش بر قراردادهای عقد شده نظارت دقیقی دارد و در صورت بروز مشکلات شما را در سریعترین زمان برطرف می‌کند. برای مشاوره تلفنی رایگان تنعها کافی است با مشاوران توانبخش تماس بگیرید.

پرستار کودک در منزل

عوامل احتمالی بیماری کودک در مهدکودک

 • وسایل بازی مشترک

به طور معمول در بسیاری از مهدکودک‌ها وسایلی برای بازی کودکان وجود دارد، در ساعات خاصی مانند ساعت بازی و سرگرمی کودکان با این وسایل بازی می‌کنند وسایلی مانند توپ، عروسک و اسباب‌بازی‌های دیگر ممکن است در هر مهدکودکی باشد. این وسایل به طور مشترک برای همه بچه‌ها می‌باشد و همه از آن استفاده می‌کنند، طبیعی است که در صورت آلوده شدن کودکان به بیماری‌های واگیردار مانند سرماخوردگی این وسایل نیز آلوده و ویروسی می‌شوند.

این اسباب بازی‌های آلوده ممکن است باعث بیماری کودک در مهدکودک شود، البته این وسایل هر چند وقت یک بار شستشو شده و تمیز می‌شوند، اما به هر حال ممکن است عامل انتقال ویروس و باکتری باشند.

 • بسته بودن فضا

مهدکودک یک محیط بسته است به همین دلیل گردش هوا در آن کمتر از محیط‌های باز و بزرگ است، هر چقدر هم که محیط مهد کودک بزرگ باشد باز هم به دلیل بسته بودن فضای کلاس، هوای اطراف کودک آلوده می‌گردد تنفس در این محیط آلوده خود می‌تواند موجب بیماری کودک در مهدکودک شود.

برای کاهش بیماری دیگر کودکان در این شرایط توصیه می‌شود تا از دستگاه‌های بخور و ضدعفونی‌کننده‌های هوا استفاده شود تا احتمال بیماری دیگر کودکاندر مهدکودک مقداری کاهش یابد.

 • فاصله کم کودکان

بچه‌ها در مهدکودک کنار هم می‌نشینند و به آموزش‌های مربی گوش می‌دهند. حتی بچه‌های خردسال‌تر و نوپا نیز تقریبا کنار هم هستند و فاصله کمی با یکدیگر دارند، طبیعی است که هر چه یک کودک به کودک بیمار دیگر نزدیک باشد احتمال انتقال بیماری افزایش می‌یابد، به همین دلیل است که پس از مریض شدن یک کودک بسیاری کودکان نیز بیمار می‌شوند، به خصوص کودکانی که اطراف و نزدیکتر به او بوده‌اند.

 • بازی کردن با یکدیگر

کودکان انرژی زیادی دارند آن‌ها حتی با وجود مریض بودن نیز دست از تحرک و جنب و جوش برنمی‌دارند به همین دلیل وقتی بیمار می‌شوند موجب بیمار شدن دوستانشان نیز خواهند شد، به خصوص این که نزدیک هم می‌شوند و با وسایل هم بازی می‌کنند. همچنین ممکن است دست یکدیگر را بگیرند و موجب انتقال ویروس شوند.

 • خوردن از غذای یکدیگر

بدیهی است که غذای آلوده راحت‌ترین راه انتقال ویروس به شخص دیگر است به همین دلیل غذا خوردن کودکان با هم یکی از عوامل عمده بیماری کودک در مهدکودک به شمار می‌رود، کودکان از غذای یکدیگر می‌خورند همچنین علاقه زیادی دارند که مقداری از غذای خود را به دوست خود نیز بدهند، خوردن غذای یک کودک دیگر با قاشق آلوده دوستش موجب می‌شود تا باکتری خیلی راحت به داخل بدن او نفوذ کند.

 • افزایش بیماری کودک در مهدکودک در پاییز

در فصل پاییز و زمستان تعداد بیماری‌های واگیردار مانند سرماخوردگی و آنفولانزا افزایش پیدا می‌کند، به خاطر دلایلی که در بالا نیز با هم مرور کردیم در این فصل بیماری کودک در مهدکودک نیز افزایش بسیار زیادی پیدا می‌کند. مریض بودن دو یا سه کودک در یک کلاس کافی است تا کم کم تمام بچه‌ها بیمار شوند، طبق آمار وزارت بهداشت کودکان مهدکودکی در فصل پاییز حدود سه برابر بیشتر بیمار می‌شوند.

مطالب مفید: مادران شاغل و تربیت فرزندان، راهکار هایی برای رهایی از مشکلات

راه‌کارهایی برای کاهش بیماری کودکان در مهدکودک

 • استفاده از ماسک

با مربی مهدکودک صحبت کنید تا بچه‌ها را تشویق کنند تا از ماسک استفاده کنند، این می‌تواند موجب شود تا احتمال انتقال بیماری از یک کودک به کودک دیگر مقداری کاهش پیدا کند البته کودکان خیلی خردسال را نمی‌توان زیاد محدود کرد آن‌ها احتمالا علاقه زیادی نخواهند داشت تا یک ماسک دائما روی صورتشان باشد، اما کودکان بزرگتر ممکن است به استفاده از ماسک روی خوش نشان دهند.

 • خودتان از او نگهداری کنید

اگر خانه‌دار هستید و می‌توانید از کودکتان نگهداری کنید می‌توانید در فصل‌های پاییز و زمستان او را کمتر به مهدکودک ببرید. به خصوص اگر کودکتان خیلی پشت سر هم مریض شده، ممکن است بدن او روز به روز ضعیف و ضعیف‌تر شود، می‌توانید مقداری به او رسیدگی کنید تا قوای بدنیش بهتر شود.

 • پرستار کودک

می‌توانید برای نگهداری از فرزند خود از یک پرستار کودک استفاده کنید، او می‌تواند به خانه شما بیاید و از فرزند کوچکتان نگهداری و مراقبت کند. در این صورت دیگر به خاطر محیط جمعی مهدکودک کمتر مریض می‌شود همچنین احتمال بیماری او به خاطر رفت و آمدهای مکرر و سرما و گرما نیز کاهش می‌یابد.

 • از اطرافیان کمک بگیرید

اگر علاقه‌ای به استخدام یک پرستار در منزل ندارید می‌توانید از اطرافیان خود کمک بگیرید، کودک شما می‌تواند اوقات خود را با مادربزرگ و پدربزرگ و یا دیگر خویشاوندانتان بگذراندف به خصوص در فصل‌های پاییز و زمستان این کار معقولانه به نظر می‌رسد، به خصوص اگر فرزند شما خیلی کوچک باشد.

خدمات پرستار کودک در منزل موسسه پرستاری توانبخش

پرستار کودک در منزل می‌توانید یک انتخاب مناسب برای آموزش و پرورش و نگهداری کودک در محیط سالم و امن خانواده باشد. پرستار کودک می‌توانید به صورت موقت یا شبانه روزی به شما خدمت کند و از فرزند دلبندتان پرستاری و نگهداری کند.

موسسه پرستاری توانبخش با بیش از 20 سال سابقه در زمینه پرستاری و پزشکی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان در سطح تهران می‌باشد. موسسه پرستاری توانبخش پرسنل خود را به صورت دقیق در حین انجام وظیفه نظارت می‌کند و همچنین به آموزش تخصصی پرسنل می‌پردازد. این موسسه به معیارهای مشتریان عزیز به شدت اهیمت می‌دهد و در هنگام تنظیم قرارداد این معیارها در آن اعمال می‌کند.

 

 

نجمه خنجری
گرد آورنده

نجمه خنجری

از ما مشاوره رایگان بگیرید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *