انتخاب پرستار کودک در منزل

نگهداری از فرزند مسئولیت زیادی دارد و لحظات سختی را برای والدین رقم می‌زند. به همین خاطر برای مراقبت بهتر و بیشتر از فرزندتان همراه بودن یک پرستار کودک در منزل می‌تواند بسیار مفید واقع شود تا در ساعاتی که پدر و مادر نیاز به خواب بیشتری دارند و یا مجبورند به سرکار بروند و یا حتی نیازمند کسب اطلاعات و آگاهی در برخی مواقع هستند بتوانند از کمک او استفاده کنند.

خلق و خو، سرحالی یا خستگی پدر و مادرها می‌تواند تأثیر مستقیمی روی فرزندان‌شان داشته باشد و موضوع استراحت و حفظ حریم شخصی را در زندگی والدین به امری ضروری تبدیل می‌کند. در کنار این موضوع، برخی از والدین آگاهی لازم برای نگهداری از کودکان خود را ندارند. در چنین شرایطی، وجود شخصی دیگر که بتواند نکات مهم را به والدین یادآور شود و کمک حال آن‌ها باشد، بسیار مفید است. علاوه بر این، وجود یک مادریار در کنار والدین می‌تواند تأثیر مثبتی روی تربیت و آموزش کودکان بگذارد. به همین خاطر در این مقاله قصد داریم به چند نکته طلایی برای انتخاب پرستار کودک در منزل اشاره کنیم و در این انتخاب، همراه شما باشیم.

پرستار بچه کیست؟

در ابتدا بهتر است با مفهوم پرستار کودک در منزل تهران بیشتر آشنا شوید. پرستار به معنی کسی است که برای مراقبت و نگهداری از کودکان آموزش دیده است و می‌تواند خدمات مفید و موثر را در محیط منزل ارائه دهد. او پیوسته نیازهای کودک را می‌شناسد و به خوبی با او ارتباط برقرار می‌کند.

پرستار کودک کمک خوبی برای والدین محسوب می‌شود و در نبود پدر و مادر بچه احساس بدی نداشته باشد. پرستار بچه را به نام‌های کودک‌یار یا مادریار هم می‌شناسند. امروزه پرستاران کودک با وجود مشغله‌های فراوان والدین، یکی از موثرترین افراد در زندگی کودک هستند که شادابی و آرامش را در محیط فراهم می‌کنند افرادی توانمند که پیوسته در دسترس قرار دارند و در زمان‌های مورد نیاز در نگهداری کودکان به خانواده‌ها یاری می‌رسانند. تلاش‌های آن‌ها در جهت برنامه والدین است تا به اهداف بلند‌ مدتی که خانواده برای کودک خود مشخص کرده‌اند، جامه عمل بپوشانند.

انتخاب پرستار بچه در منزل بر اساس انجام وظایف

 • حمام کردن کودک و انجام امور نظافتی
 • بازی کردن با فرزند کوچک شما و سرگرم شدن او
 • مراقبت از کودک و تضمین سلامتیش
 • غذا دادن به فرزند شما در زمان مشخص
 • خواباندن کودک در زمان مشخص
 • برخورد حرفه‌ای و مهارت در آرام‌ کردن بچه‌ها
 • تشویق کودک در زمان کار درست
 • کمک به یادگیری با بازی‌های فکری و تحریک هوش بچه
 • پیگیری آموزش و تشویق و برنامه‌ریزی آموزشی
 • مدیریت کردن اوضاع در زمانی که والدین منزل نیستند
 • کمک به فعالیت‌های مفید و موثر کودک
 • ارتباط موثر و صمیمی با کودکان و نوجوانان
 • کسب اعتماد خانواده و والدین در هنگام غیبت آن‌ها در خانه
 • توانایی کنترل و مدیریت شرایط خانه در زمان وقوع خطر

مطالب مرتبط: هزینه نگهداری کودک در منزل

نحوه انتخاب پرستار کودک در منزل تهران

نحوه انتخاب پرستار کودک در منزل

باید در انتخاب پرستار کودک در منزل تمام گزینه‌های موجود را مورد بررسی قرار دهید تا تصمیمی درست بگیرید. ویژگی‌های اخلاقی یک پرستار اهمیت فراوانی دارد و در هنگام دعوت از او باید به خوبی با خلقیات اعضای خانواده و کودک آشنا شود. به این ترتیب به بررسی تعدادی از این ویژگی‌ها می‌پردازیم و گزینه‌های موجود را در نظر می‌گیریم:

 • ارتباط موثر با کودکان

بهتر است که کودک‌یار شما به نگهداری کودک مسلط باشد و بتواند به راحتی جوی صمیمی و راحت را برای کودک فراهم کند. خوشرو بودن و صبر و حوصله داشتن کمک می‌کند تا کودکان سریع‌تر بتوانند با پرستار خود ارتباط موثری داشته باشند. البته علاقه پرستار به شغلش هم اهمیت زیادی دارد که بتواند این فرصت را ایجاد کند و برای برقراری ارتباط برخورد مناسبی داشته باشد و مهربانی کند.

کودکان همیشه انرژی زیادی دارند و بهتر است که پرستار هم این انرژی را صرف انواع بازی‌های جذاب و هوشمندانه کند. به همین دلیل شادابی پرستار از ویژگی‌های‌ برجسته او برشمرده می‌شود.

 • خلاقیت

کودک‌یار محبوب شما باید خلاقیت خوبی داشته باشد تا حس کنجکاوی و هوشمندی را در کودک تقویت کند. فرزند شما پیوسته نیازمند برقراری ارتباط اجتماعی است تا ایجاد ارتباط را یاد بگیرد و بتواند دوست پیدا کند و دیگران را دوست داشته باشد. پرستار کمک خوبی در این زمینه است و می‌تواند در محیط امن خانه، ایجاد دوستی را تمرین کند.

کودکان برون‌گرا و بازیگوش در دوست پیدا کردن مهارت بیشتری دارند و نگران تنهایی آن‌ها در مهدکودک یا مدرسه نیستید. همچنین ایجاد رابطه دوطرفه و مفید، ای کیو فرزند شما را افزایش می‌دهد و این رابطه صمیمی را می‌تواند با پرستار خود شروع کند.

 • نظم و ترتیب

داشتن اصول تربیتی چه برای والدین و چه برای پرستار امری ضروری و مهم به شمار می‌رود و پیوسته باید برنامه‌ تربیتی وجود داشته باشد. یک کودک‌یار منظم و مرتب همیشه به برنامه‌های روزانه و زمان‌بندی دقیق برای خواب و تغذیه و حتی بازی کودک پای‌بند است. به همین خاطر فکر کردن به روند تعلیم و تربیت کودک در طول زمان اهمیت زیادی دارد. جدول رشدی کودک و نوع رژیم غذایی او باید در اختیار پرستار قرار بگیرد تا به صورت کامل در جریان زندگی فرزند باشد.

داشتن نظم و تربیت مادریار به کودکان کمک می‌کند تا الگوهای بهتری داشته باشند و سعی کنند که منظم باشند. به خصوص در سنین پایین‌تر تقلید رفتار در فرزندان زیادتر است و تلاش می‌کنند که شبیه به والدین و اطرافیان خود باشند.

 • زمان‌بندی دقیق

در زمان تعیین شده کودک‌‌یار شما باید در محل حضور پیدا کند و متعهد به مدت زمانی که با او صحبت کردید، باشد. زمانی که شما در خانه نیستید یا باید به سرکار بروید حتما قبلش باید پرستار در محیط حاضر باشد تا کودکان تنها نمانند. همچنین پاسخگو و در دسترس باشد و هرموقع نیاز شد با او تماس بگیرید.

در مورد تهیه غذا و آماده‌ شدن آن صحبت کنید. پرستار باید در زمانی که تعیین کردید به کودکان شما غذا یا میان وعده بدهد. شما می‌توانید زمان حضور کودک‌یار را تعیین کنید که به صورت مقطعی و ساعتی باشد یا در صورت لزوم شبانه‌روزی در کنار فرزند دلبند شما بماند. نکته بسیار مهمی که در انتخاب پرستار کودک در منزل تهران وجود دارد فاصله مسافتی برای رسیدن به موقع پرستار به منزل شما است.

 • دلسوز و علاقه‌مند

در بسیاری از موارد وظایف پرستار کودک بی‌شمار و سخت است و این شغل دشوار اما هیجان‌انگیر نیاز به علاقه بسیاری دارد. یکی از دشوار‌ترین کارهای کودک‌یار نگهداری از نوزادان است که به وقت و حوصله زیادی نیاز دارد. نوزادان توجه زیادی می‌خواهند و پیوسته باید شرایط آن‌ها تحت نظر باشد.

یکی دیگر از کارهای سخت یک پرستار بچه، نگهداری از کودکان بیمار است که به تجربه و مهارت زیادی نیاز دارد. مراقبت از کودکان بیمار باید طبق نظر پزشک انجام شود و پرستار هم به خوبی با شرایط بیماری او آشنا باشد تا خطایی رخ ندهد و همه چیز تحت کنترل باشد.

فواید انتخاب پرستار بچه در منزل

فواید انتخاب پرستار بچه در منزل

شاید برایتان جالب باشد که این همه دقت نظر داشتن در مورد استخدام یک مادریار چه کمکی به زندگی شخصی شما می‌کند و فواید آن چیست؟ هر کسی بسته به شرایطی که دارد، می‌تواند این انتخاب را انجام دهد و در مورد اضافه شدن فردی به خانواده به عنوان یک پرستار بچه تصمیم بگیرد.

برای والدین نگهداری از کودکان کاری بدون تعطیلی و مرخصی محسوب می‌شود. شما پیوسته باید در اختیار خانه و خانواده باشید تا نیازهای آن‌ها را برطرف کنید به همین دلیل همیشه وجود یک فرد برای کمک مفید است. در ادامه فواید این انتخاب موثر را بیشتر بررسی می‌کنیم.

مطالب مفید: مادران شاغل و تربیت فرزندان، راهکار هایی برای رهایی از مشکلات

 • داشتن زمان کافی برای استراحت

همان‌طوری که می‌دانید والدین هم به انداره فرزندان نیاز به استراحت و خواب راحت دارند. البته که اگر نوزاد داشته باشید، خواب کمتری هم دارید و زمان برای استراحت کم می‌آورید. بی‌خوابی باعث مشکلات زیادی از جمله افزایش استرس، مشکلات تنفسی، ضعف و … می‌شود. برای مراقبت از فرزندان شما باید به اندازه کافی بخوابید و انرژی لازم را برای رسیدگی به فرزندانتان را داشته باشید.

از طرفی کم خوابی روحیه شما را تضعیف می‌کند و عصبی‌ و بی‌حوصله‌ می‌شوید. حتی ممکن است برخورد تندی با کودکان خود داشته باشید. به این ترتیب وجود یک مادریار به شما کمک می‌کند تا در زمان خواب به فرزندان شما رسیدگی کند و آن‌ها احساس تنهایی و رهاشدگی نکنند.

 • رسیدگی به کارهای شخصی

با آمدن فرزندان به زندگی والدین، فرصت برای انجام کارهای شخصی هم کم‌تر می‌شود و دیگر مثل قبل نمی‌توانید برای خود وقت بگذارید. گردش با دوستان، دیدار فامیل و خانواده، انجام امور کاری عقب افتاده،‌ رسیدگی به نیازهای شخصی و … از جمله کارهایی محسوب می‌شود که با وجود پرستار می‌توانید به آن برسید.

هر مادر یا پدری نیاز دارد تا زمانی را به خود اختصاص دهد و بتواند انرژی از دست رفته را جبران کند و با انرژی مضاعف برگردد و اوقات خوشی را در کنار خانواده خود سپری کند. وجود مسئولیت‌های زیاد شما را از پا درمی‌آورد و شما هم نیاز به تفریح دارید و در این زمینه پرستار بچه فرصت را برای شما فراهم می‌کند.

 • آموزش‌های خصوصی و ویژه

وجود پرستاران بچه در کنار کودکان حتی در زمینه آموزش هم مفید است. پرستاران با تجربه همیشه آموز‌ش‌های خاصی را برای شما و کودکانتان به همراه دارند و می‌توانند تعلیم و تربیت خاصی را فرزند شما یاد بدهند. به همین خاطر تجربه شیرینی را برای خانواده شما رقم می‌زنند و فرزندان شما نسبت به سایر کودکان آموزش‌های بیشتری را می‌بینند.

در این بین شما هم چیزهای تازه‌ای یاد می‌گیرید و از تجربه و مهارت او استفاده می‌کنید. در نتیجه سریع‌تر و بهتر به اهداف تربیتی‌ کودکان می‌رسید و نگران آینده نیستید.

 • محبت و مراقبت تکمیل کننده

در زمانی که شما بر اساس سهل‌انگاری یا فشار کاری از کودک خود غافل شدید همیشه پرستار این خلا را جبران می‌کند. اگر مشغله شما زیاد باشد، او به کودک شما محبت و توجه می‌کند. همچنین وجود ارتباط نزدیک و عاطفی با کودکان به آ‌ن‌ها روحیه می‌بخشد و می‌تواند در هنگام غیبت شما کنارشان باشد.

همچنین یک پرستار کودک مجرب به خوبی به روانشناسی کودکان آشنا است و در صورت بروز عادت‌های بد می‌تواند به شما و فرزندانتان کمک کند که بهبود خلقیات آن‌ها را به همراه دارد.

 • کودک را مستقل بار می‌آورد

بیشترین ارتباط بچه با پدر و مادرش است و در ابتدا تا چشم باز می‌کند با خانواده خود آشنا می‌شود. این روند وقتی ادامه داشته باشد او وابستگی بیشتری پیدا می‌کند و جدا شدن از شما کار دشوار و طاقت‌فرسایی برایش می‌شود. به همین دلیل وجود یک پرستار، دامنه این ارتباط را گسترده‌تر می‌کند و به کودک شما یاد می‌دهد که با دیگران هم ارتباط بگیرد و مهارت بیشتری در ارتباطات کسب کند.

استقلال دادن به فرزندان در داشتن روحیه سالم کمک می‌کند و مهارت «دوست پیدا کردن» را به آن‌ها یاد می‌دهد. ارتباط اجتماعی قوی، اعتماد به نفس را در کودکان ایجاد می‌کند.

انتخاب پرستار کودک در منزل به کمک موسسه توانبخش

به طور کلی پرستاران کودک خدمتی پرفایده در این عصر پر از مشغله به شمار می‌رود که به کمک خانواده‌ها آمده است. به همین دلیل با تمام آنچه در این مقاله بیان شد، انتخاب پرستار کودک در منزل گزینه مناسبی برای والدین محسوب می‌شود. علاوه‌ بر این، هم وقتی برای خود دارید و هم شرایط بهتری را برای فرزندان فراهم می‌کنید.

از طرفی اعتماد کردن به کسی برای نگهداری از فرزندتان کار ساده‌ای نیست اما با در نظر گرفتن پارامترهای اخلاقی و مسئولیت‌پذیری او می‌توانید این شرایط را به وجود آورید. به خصوص در شهرهای بزرگ همچون تهران مقوله اعتماد کار دشوارتری است. به هر حال وجود موسسات معتبر همچون توانبخش برای این خدمات که همیشه پرستارانی مجرب و متناسب با شرایط شما را در اختیار دارند می‌تواند این نگرانی را از بین ببرد تا شما با اطمینان فرزندان خود را به آن‌ها بسپارید.

نجمه خنجری
گرد آورنده

نجمه خنجری

از ما مشاوره رایگان بگیرید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *