علت سکته مغزی چیست

شاید بهتر باشد سکته مغزی را به جای یک بیماری، یک اتفاق و یا حمله بدانیم! سکته مغزی خیلی ناگهانی اتفاق می‌افتد. در گذشته سکته مغزی تنها در بین سالمندان و به ندرت بین جوانان دیده میشد. اما امروزه آمار مبتلایان بسیار زیاد و گسترده‌تر شده است، شاید اگر دلیل سکته مغزی را بدانیم بتوانیم از آن پیشگیری نماییم. در ادامه انواع علت سکته مغزی را با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

پرستار سالمند در منزل

چند علت سکته مغزی

  • سیگار کشیدن

سیگار کشیدن باعث می‌شود سلول‌هایی که باعث ترتیب و قرارگیری رگ‌های خونی بدن می‌شوند آسیب پیدا کنند. افرادی که سیگار می‌کشند دچار غلظت خون می‌شوند، این افراد غالبا غلظت خون بالاتری نسبت به دیگر افراد دارند. استعمال سیگار یک دلیل سکته مغزی است زیرا باعث افزایش فشار خون و کاهش کلسترول می‌گردد همچنین میزان تری‌گلیسرید را بسیار افزایش می‌دهد، همه این‌ها در کنار هم می‌تواند دلیل سکته مغزی در بین بسیاری افراد باشد.

  • دود سیگار دیگران

شاید جالب باشد بدانید که حتی قرار گرفتن در معرض دود سیگار اطرافیان نیز می‌تواند خطر سکته مغزی را افزایش دهد. احتمال سکته مغزی در بین افرادی که با فرد سیگاری زندگی می‌کنند 30 درصد بیشتر از دیگران است، حتی اگر بسیاری موارد را در مورد سلامت خود رعایت کنند. علاوه بر دود سیگار، دود قلیان نیز می‌تواند علت سکته مغزی باشد.

  • چاقی و اضافه وزن

چاقی عامل بسیاری بیماری‌هاست، چاقی و انباشت چربی در بدن با خود بسیاری امراض مختلف می‌آورد، برخی عوارض چاقی فشار خون، مقاومت در برابر انسولین و تری‌گلیسرید بالاست. این سه در کنار هم می‌توانند دلیل سکته مغزی در بسیاری افراد باشد، اگر شما نیز از سکته مغزی می‌ترسید و به دنبال راهی برای پیشگیری از آن هستید مواظب وزن خود باشید، اگر اضافه وزن زیادی دارید کم کم و با روش‌های تدریجی مانند پیاده‌روی به از بین بردن سلول‌های چربی کمک کنید، حتی کاهش چند کیلوگرم وزن خطر سکته مغزی را بسیار کاهش می‌دهد.

  • فشار خون

خون همه روزه و در کل حیات ما در بدن جاری است، این ماده مهم و حیاتی به کمک رگ‌ها از بین بسیاری قسمت‌های بدن عبور می‌کند.، اگر فشار خون بالا باشد به بسیاری نواحی بدن آسیب جدی وارد می‌شود، از مهمترین اعضایی که به خاطر فشار بالای خون آسیب می‌ببینند قلب و مغز هستند، این دو از اعضای بسیار مهم ما می‌باشند. یکی از آسیب‌های جدی مغز سکته مغزی است.

با چند علت اصلی سکته مغذی آشنا شدیم. همان‌طور که گفته شد امروزه بسیاری جوانان نیز دچار سکته مغزی می‌شوند. اما این حادثه ناگوار و ناگهانی در بین افراد مسن و سالمندان بسیار بیشتر از سایرین است به همین علت توصیه می‌شود پرستار سالمند و یا اطرافیان او این موارد را بدانند و با کنترل آن‌ها به کاهش آمار سکته مغزی کمک کنند.

نجمه خنجری
گرد آورنده

نجمه خنجری

از ما مشاوره رایگان بگیرید    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *