درمان شب ادراری کودکان

کودکان به دلایل مختلفی مانند دلایل جسمی یا روحی ممکن است به شب ادراری دچار شوند. در برخی مواقع مشکل شب ادراری کودک به دلیل عمیق بودن خواب او پیش می‌آید. ولی در بیشتر مواقع دلایل دیگری دارد، موارد زیر می‌تواند برای درمان شب ادراری کودکان مفید باشد.

راه‌هایی برای درمان شب ادراری کودکان

موسسه پرستاری توانبخش با آموزش تخصصی پرسنل و نظارت دقیق بر قرارداد های عقد شده بیش از 20 سال است که در زمینه پرستاری و پزشکی فعالیت میکند. برای هرگونه پرسش در خصوص خدمات این موسسه از جمله پرستار کودک در منزل و … با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

  • فاصله تدریجی ادرار کردن

اگر به تازگی کودک خود را از پوشک گرفته‌اید طبیعی است که عادت داشته باشد در جای خود ادرار کند. با این حال برخی کودکانی که حتی به تازگی از پوشک گرفته شده‌اند در طول روز مشکلی ندارند. اما در شب جور دیگری است، توصیه می‌شود اوایل کودک خود را با فاصله‌های زمانی کم به دستشویی ببرید. به تدریج فاصله بین دستشویی رفتن را بیشتر کنید تا عادت کند.

  • وسط شب او را بیدار کنید

کودکان جنب و جوش خیلی زیادی دارند. به همین خاطر اغلب با خستگی می‌خوابند. طبیعی است که خواب عمیقی نیز داشته باشند. این باعث می‌شود که حتی پر بودن شدید مثانه را نیز متوجه نشوند و شب ادراری کنند. اما این مشکل به دلایل دیگری نیز رخ می‌دهد، برای درمان شب ادراری کودکان می‌توانید وسط شب او را بیدار کنید تا به دستشویی ببرد، این کار را تا مدتی نیز تکرار کنید تا عادت کند وسط شب بیدار شود. به تدریج برای دستشویی رفتن نیز خود به صورت خودکار از خواب بیدار خواهد شد.

  • ایجاد محیط امن

یک محیط امن و صمیمی برای کودک خود ایجاد کنید. کودکان در محیط‌هایی که به هر دلیلی راحت نباشند دچار اختلالات روحی می‌شوند. مشکل شب ادراری می‌تواند به دلیل بسیاری از این مشکلات روحی به وجود بیاید. اگر خانه‌دار هستید سعی کنید با فرزند خود دوست باشید تا در محیط امنی بزرگ شود. اگر هم او را به مهدکودک می‌فرستید سعی کنید جایی باشد که احساس راحتی کند. کودک خود را به زور مهدکودک یا نزد کسی نگذارید.

اگر مجبورید ساعات زیادی از خانه خارج شوید می‌توانید از پرستار کودک برای فرزندتان استفاده کنید. یک پرستار در منزل می‌تواند، هم تنهایی فرزندتان را پر کند و هم محیط راحتی را برای او ایجاد نماید.

  • توجه به نوشیدنی‌ها

سعی کنید از دادن نوشیدنی‌های ادرارآور مانند چای و نوشابه قبل از خواب به کودک خود جلوگیری کنید. او را عادت دهید تا یکی دو ساعت قبل از خواب نوشیدنی‌های اینچنینی مصرف نکند. این موضوع تا حد زیادی می‌تواند به درمان شب ادراری کودکان کمک کند، کاهش مصرف نوشیدنی احتمال شب ادراری را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

  • او را مسخره نکنید

برای درمان شب ادراری کودکان رعایت نکات رفتاری الزامی است، اگر کودک شما شب ادراری می‌کند هرگز او را مسخره نکنید. این کار می‌تواند منجر به تشدید این مشکل شود به او بگویید که این موضوع مانند یک راز بین شما باقی می‌ماند. مطمئن باشید خود کودک نیز به خاطر شب ادراری‌اش ناراحت است پس از تعریف کردن و تمسخر کودک به خصوص در جمع خودداری کنید.

شما می‌توانید با مقاله «5 نکته برای مراقبت از موی کودک» با همراه باشید.

سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *