درمان افسردگی سالمندان

احساس ناامیدی و نداشتن هیچ آرزویی با افزایش سن ممکن است بیشتر شود، شنیدن حرف‌هایی مانند این‌که دیگر هیچ چیزی نمی‌خواهم یا دیگر به اوضاعی مانند بیماری یا تنهایی عادت کرده‌ام از زبان سالمندان رایج‌تر است. سالمندان به خاطر برخی مشکلات مانند از دست دادن همسر یا اعضای خانواده، بیماری، تنهایی و بسیاری مسائل دیگر به افسردگی دچار می‌شوند. برای درمان افسردگی سالمندان داروهای مختلفی وجود دارد. اما این که برای از بین بردن این حال بد و به ایجاد حال بهتر سبک زندگی آن‌ها تغییر کند بهترین راه‌حل است.

کمک به درمان افسردگی سالمندان

 • به دیدار سالمندان بروید

برای سر زدن به این افراد برنامه‌ریزی کنید. سعی کنید با یک برنامه منظم به آن‌ها سر بزنید. از افراد دیگر و دوستان و آشنایان نیز بخواهید گاها به آن‌ها سر بزنند. برای تنها نبودن آن‌ها برنامه بریزید. به طور مثال روزهای شنبه شما به دیدن عزیز سالمند بروید و روزهای یکشنبه یک فرد دیگر، به این شکل این افراد از تنهایی بیرون آمده و سرحال‌تر می‌شوند.

مطالب مفید: 5 بیماری شایع در سالمندان

 • آنها را به منزل خود دعوت کنید

یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای درمان افسردگی سالمندان این است که آن‌ها را به محیط جدیدی ببرید. این که همه روزهای هفته در خانه خودشان هستند و یک محیط تکراری را می‌بینند موجب می‌شود به روزمرگی دچار شوند. سالمند عزیز شما ممکن است به دلایل مختلف مانند پادرد یا مشکلات دیگر نتواند به دیگران سر بزند و به مهمانی‌ها برود. برای این کار به آن‌ها کمک کنید.

می‌توانید برای آن‌ها ابزارهای کمک‌کننده حرکت استفاده کنید. به طور مثال برای خارج کردن آن‌ها از خانه و جلوگیری از پیاده‌روی‌های طولانی ویلچر تهیه کنید، یا واکر می‌تواند در راه رفتن بی‌خطر آن‌ها را یاری کند. اگر خانه شما در طبقه بالای یک آپارتمان است و می‌ترسید افراد سالمند نتوانند پله‌ها را بالا بروند از کمک دیگران استفاده کنید. می‌توانید او را روی یک صندلی بنشانید، سپس به کمک دیگران صندلی را بلند کنید و او را به خانه خودتان ببرید.

 • چیدمان منزل سالمندان را تغییر دهید

تغییر محیط افراد همیشه مهیج خواهد بود، بودن در یک محیط تکراری کسالت‌آور است، برای کمک به درمان افسردگی سالمندان باید کاری کنید تا کمی از تکرار و محیط تکراری فاصله بگیرند، تغییر چیدمان می‌تواند تا حد زیادی برای این هدف مفید واقع شود، می‌توانید جای لوازم منزل را تغییر دهید تا کمی تنوع ایجاد شود، جای صندلی‌ها و تلوزیون و سایر وسایل منزل را عوض کنید، این کار تا مدتی احساس بهتری برای او ایجاد خواهد کرد.

 • نور طبیعی و محیط روشن

سعی کنید برای منزل سالمندان از پرده‌های خیلی ضخیم استفاده نکنید. یک پرده نازک مثل حریر کمک می‌کند تا نور طبیعی خورشید وارد خانه شود. این کار برای درمان بسیاری از مشکلات مانند دردهای استخوانی نیز مفید است، نور طبیعی می‌تواند به ترشح ویتامین دی نیز منجر شود. همچنین محیط روشن برای تقویت روحیه و ترشح هورمون‌های شادی‌آور نیز مفید می‌باشد.

 • خیابان گردی

سالمندان را به بیرون رفتن از خانه و حضور در بین مردم تشویق کنید. حتی می‌توانید آن‌ها را روی صندلی چرخ‌دار بنشانید و با خود به خرید ببرید. بگذارید از خانه خارج شوند و مردم را ببینند. به دلیل مشکلات جسمی و ناتوانی در حرکت آن‌ها را خانه‌نشین نکنید. بیرون رفتن و دیدن آدم‌های مختلف و هم‌صحبتی با آن‌ها روحیه آنان را تقویت خواهد کرد. برای درمان افسردگی سالمندان باید به آن‌ها کمک کنیم فعالیت‌های اجتماعی عادی را انجام دهند و بیرون از خانه بروند.

 • پرستار در منزل

برای این که تنهایی آن‌ها را برای همیشه و در همه ساعت‌های روز از بین ببرید می‌توانید از یک پرستار سالمند بخواهید روزانه در کنار آن‌ها باشد. با کمک پرستار او می‌تواند کارهای عادی روزانه را که به تنهایی به سختی انجام میداد راحت‌تر انجام دهد. به طور مثال می‌تواند به کمک او بنشیند و برخیزد. یا می‌تواند برای غذا خوردن و یا خرید دارو از کمک‌های پرستارش استفاده کند. همچنین تنها نبودن در خانه با وجود یک پرستار دلسوز می‌تواند برای درمان افسردگی سالمندان عزیز بسیار کارآمد باشد.

موسسه پرستاری توانبخش با آموزش تخصصی پرسنل و نظارت دقیق بر قرار دادهای عقد شده آماده خدمت رسانی در زمینه پرستار سالمند است. چه برای پرستار نیمه وقت و چه نگهداری از سالمند شبانه روزی در منزل با مشاوران توانبخش برای برای پرسش هرگونه سوالی در ارتباط باشید.

 • غذای تازه

ممکن است سالمندان به خاطر سختی‌ها هنگام ایستادن و مسائل مختلف برای آشپزی مشکل داشته باشند. گاها دیده می‌شود که برخی از این عزیزان تنها دو بار یا سه بار در هفته غذا درست می‌کنند و در روزهای دیگر نیز همین غذاها را گرم کرده و استفاده می‌کنند. آن‌ها را تشویق کنید غذای تازه استفاده کنند. اگر برایشان خیلی سخت است شما به آنان کمک کنید. برای آن‌ها غذای تازه ببرید و بگذارید مثل همه در هر وعده غذای گرم و تازه استفاده کنند.

 • بگذارید برخی کارها را خودشان انجام دهند

گاهی پیش می‌آید که این حس در سالمندان ایجاد می‌شود که به درد نخور هستند! در مهمانی‌ها کسی نمی‌گذارد که حتی یک لیوان را از زمین بردارند و در همه کارها کسی پیش‌قدم می‌شود. کمک به سالمندان عزیز خیلی خوب است، اما بگذارید احساس مفید بودن کنند. به آن‌ها اجازه دهید چند ظرف را بشویند یا کمی سبزی پاک کنند. می‌توانید برای آن‌ها صندلی بگذارید تا در هنگام آشپزی بنشینند، اما این افراد را از انجام فعالیت‌های عادی که همیشه انجام می‌دادند محروم نکنید.

 • برنامه‌های طنز بگذارید

در جمعی که سالمندان محترم حضور دارند جوک تعریف کنید و در کنار آن‌ها بخندید. بگذارید در محیط شاد باشند. می‌توانید یک فیلم خنده‌دار تهیه کرده و در کنار سالمندان تماشا کنید. خندیدن دیگران گاهی برای این افراد شادی بیشتری به همراه دارد.

این که در کنارشان خوشحالید حس بهتری به آنان می‌دهد. اینکه دیگران آن‌ها را در شادی‌هایشان شریک می‌کنند بسیار باارزش خواهد بود. در کنار آن‌ها بخندید و خاطرات خوب تعریف کنید. در کنار سالمندان از درد و مریضی نگویید. خاطرات شادی را که با آنان داشته‌اید حتی چندباره بازگو کنید، بگذارید با یاد روزهایی که قبلا داشته‌اند شاد باشند.

شما می‌توانید با مقاله «مراقبت های بعد از انجام جراحی قلب در سالمندان» با ما همراه باشید.

سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *