بیماری های شایع در سالمندان

با افزایش سن احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف افزایش می‌یابد. دیگر بازسازی و ترمیم با سرعت کمتری در بدن اتفاق می‌افتد. همچنین در بسیاری موارد عدم مراقبت‌های لازم در دوران جوانی باعث بیماری و سختی در سالمندان می‌شود. طبق یک آمار جهانی پنج بیماری زیر از مهم‌ترین بیماری های شایع در سالمندان هستند. در ادامه هر پنج بیماری شایع سالمندان را بررسی میکنیم.

پرستار سالمند در منزل

برخی بیماری های شایع در سالمندان

موسسه پرستاری توانبخش خدمت پرستار سالمند را ارائه می‌دهد، برای پرسش هرگونه سوال در خصوص این خدمت با مشاوران این موسسه در تماس باشید.

 • آرتروز

بیماری آرتروز یکی از بیماری های شایع در سالمندان است، آرتروز که به فرانسوی Arthrose و به انگلیسی Osteoarthritis یا اُستئوآرتریت گفته می‌شود یکی از بیماری‌های مفصلی و استخوانی می‌باشد. در نتیجه این بیماری بافت استخوانی و غضروف‌های بین استخوان‌ها دچار مشکل می‌شود. درد مفاصل بدن، کاهش انعطاف‌پذیری و حتی گاهی شنیدن صدای ساییده شدن استخوان‌ها به علت آرتروز در سالمندان دیده می‌شود. این بیماری در تمام مناطق جغرافیایی دنیا دیده میشود، اما در بین مناطق جغرافیایی با آب و هوای مرطوب بیشتر است.

 • ناراحتی قلبی

بیماری‌های قلبی نیز از بیماری های شایع در سالمندان است. با این که قلب مهمترین عضو بدن است به دلیل عدم مراقبت‌های لازم و موارد ارثی مشکلات قلبی با افزایش سن مشاهده می‌گردد. بسته شدن رگ‌های اصلی قلب و مشکلات عروقی از شایع‌ترین مشکلات قلبی هستند، فشار خون بالا نیز از مشکلات قلبی است، بیماری‌های قلبی در افراد بالای 65 سال بسیار دیده میشود.

 • مشکلات دیداری و شنیداری

کاهش بینایی و شنوایی نیز از دیگر بیماری های شایع در سالمندان محسوب میشود. کاهش قدرت دید و ضعیف شدن چشم با افزایش سن بیشتر میشود. مشکلاتی مانند آب مروارید نیز در بین سالمندان دیده میشود، همچنین ضعف شنیداری نیز در بین افراد مسن رایج می‌باشد، شاید شما نیز دیده باشید که افراد مسن کلامی را به اشتباه متوجه می‌شوند یا برای درک بهتر صحبت‌های شما لازم است که با صدای بلندتر با آن‌ها صحبت کنید.

 • اضافه وزن

افراد مسن به خاطر مشکلات مفصلی و تحلیل رفتن قوای بدن تحرک کمتری دارند. به همین به چاقی یا همان اضافه وزن دچار می‌شوند. همان طور که می‌دانید چاقی، مادر بسیاری از بیماری‌هاست. احتمال ابتلا به بسیاری از مشکلات مانند سکته، فشار خون و … با افزایش وزن بیشتر می‌شود.

 • تصادفات

تصادفات کوچک خانگی مانند افتادن از روی صندلی و … در بین افراد مسن بیشتر دیده می‌شود. حتی اگر سالمندی سالم هم باشد با این تصادفات ممکن است به شکستگی‌های استخوانی و … دچار شود. به طور معمول پس از این اتفاقات سالمندان به خاطر ترس فعالیت و تحرکشان را نیز کمتر می‌کنند. به همین خاطر به مشکلات دیگری چون ضعیف شدن بافت ماهیچه‌ای دچار می‌شوند.

مطالب مفید: امبولی ریه در سالمندان

مراقبت‌های لازم

 • آزمایش‌های دوره‌ای

بهتر است که سالمندان هر چند وقت یکبار آزمایش‌های کلی انجام دهند تا وضعیت کلی سلامتی آن‌ها از نظر چربی، قند و … چک شود. آزمایش‌ها با تجویز پزشک ممکن است مدتی بعد دوباره تجویز شود و مراقبت‌های دارویی انجام گیرد. خونگیری آزمایشات در منزل یکی از خدمات موسسه توانبخش می‌باشد.

 • پرستار سالمند

توصیه می‌شود که افراد سالمند را تنها نگذارید. وجود یک نفر در خانه برای مراقب بیشتر می‌تواند احتمال ایجاد حوادث احتمالی خطرناک را کاهش دهد. اگر خودتان وقت کافی ندارید حتما از یک پرستار در منزل برای مراقبت بیشتر این افراد استفاده نمایید.

سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *