فشار خون پایین چیست؟ (نحوه تشخیص و درمان)

فشار خون در واقع فشاری است که از سوی خون به دیواره‌های رگ وارد می‌شود. بالا یا پایین بودن فشار خون می‌تواند صدمه زیادی به سلامت عمومی شما وارد کند و خطرات زیادی را به همراه داشته باشد. افت فشار خون یا فشار خون پایین یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد در سنین مختلف با آن مواجه می‌شوند. در صورتی که فشار خون از یک حدی پایین‌تر باشد، احتمال بروز مشکلات قلبی و عروقی وجود دارد.

اگر فردی به دلایل مبهم به فشار خون پایین مبتلا شود، حتما باید از مراقبت‌های پزشکی کمک بگیرد. برای درمان فشار خون پایین در منزل، می‌توانید از موسسه پرستاری توانبخش کمک بگیرید. این موسسه امکان دریافت مشاوره رایگان در صورت تماس تلفنی را به شما می‌دهد. همچنین در صورتی که نیاز به درمان فشار پایین در خانه دارید، کافیست که با شماره‌تلفن‌های موسسه پرستاری توانبخش در ارتباط باشید تا پزشک متخصص برای بررسی وضعیت سلامت جسمی شما به منزل اعزام شود.

 فشار خون پایین در سنین مختلف (به چه فشار خونی پایین گفته می‌شود؟)

 • نوزادان و کودکان: فشار خون طبیعی برای نوزادان معمولاً بین 60/40 تا 90/60 میلی‌متر جیوه است. در کودکان، فشار خون طبیعی به تدریج افزایش می‌یابد و فشار خون پایین به طور کلی کمتر از 80/50 میلی‌متر جیوه در نظر گرفته می‌شود.
 • نوجوانان و جوانان: برای نوجوانان، فشار خون طبیعی بین 110/70 تا 120/80 میلی‌متر جیوه است. فشار خون کمتر از 90/60 میلی‌متر جیوه ممکن است به عنوان پایین در نظر گرفته شود.
 • بزرگسالان: برای بزرگسالان، فشار خون پایین به طور کلی کمتر از 90/60 میلی‌متر جیوه است. در این گروه سنی، فشار خون پایین ممکن است به دلیل شرایط پزشکی، داروها یا عوامل دیگر رخ دهد.
 • سالمندان: در افراد مسن، فشار خون پایین ممکن است به عنوان کمتر از 90/60 میلی‌متر جیوه تعریف شود، اما این میزان می‌تواند به دلیل تغییرات طبیعی در گردش خون و عملکرد قلب در سنین بالاتر، متفاوت باشد.

فشار خون پایین در شرایط مختلف جسمی

 • بارداری: در دوران بارداری، فشار خون معمولاً کاهش می‌یابد، به ویژه در سه‌ماهه دوم. اگر فشار خون به کمتر از 90/60 میلی‌متر جیوه برسد و علائمی ایجاد کند، ممکن است به عنوان فشار خون پایین در نظر گرفته شود.
 • ورزشکاران: ورزشکاران معمولاً فشار خون کمتری دارند. فشار خون پایین ممکن است برای آنها طبیعی باشد مگر اینکه باعث علائمی مانند سرگیجه یا ضعف شود.
 • افراد با بیماری‌های خاص: برخی بیماری‌ها مانند کم‌کاری غده تیروئید، مشکلات قلبی، و اختلالات غدد فوق کلیوی می‌توانند باعث فشار خون پایین شوند.

اگر فردی علائم فشار خون پایین مانند سرگیجه، ضعف، سردرد، تاری دید، یا غش را تجربه می‌کند، باید به پزشک مراجعه کند تا علت اصلی بررسی و درمان مناسب ارائه شود. به این منظور می‌توایند از خدمات پرستار در منزل استفاده کنید، در ادامه توضیح می‌دهیم چگونه علت اصلی افت فشار خون را بفهمیم؟

تشخیص فشار خون (علت اصلی افت فشار خون را چگونه بفهمیم؟)

اولین قدم برای درمان فشار پایین در منزل، تشخیص این مشکل است. به طور کلی، باید در ابتدا علت بروز این مشکل مورد بررسی قرار بگیرد. اگرچه داروهای زیادی وجود دارند که می‌توانند به صورت ناگهانی فشار خون را افزایش دهند، اما تا زمانی که علت افت فشار خون و پایین بودن آن بررسی نشود، نمی‌توان به صورت دائمی مشکل فشار خون پایین را درمان کرد.

برای تشخیص و درمان فشار خون پایین در منزل، باید حتما از روش‌های تشخیصی کمک گرفت. موسسه پرستاری توانبخش با اعزام پرستاران خبره برای آزمایش خون در منزل، امکان تشخیص علت فشار خون پایین را به شما می‌دهد. می‌توانید بدون هیچ محدودیتی با روش‌های تشخیصی زیر برای فهم علت فشار خون پایین کمک بگیرید:

 • اکوکاردیوگرام برای بررسی سلامت قلب
 • یک تست استرس ورزشی برای بررسی سلامت قلب
 • نوار قلب (ECG) یا مانیتور هولتر برای بررسی ریتم قلب و عملکرد
 • آزمایش خون برای بررسی سطح هورمون‌ها، سطح قند خون و وجود عفونت‌ها
 • یک تست جدول شیب برای بررسی فشار خون پایین به دلیل تغییر در وضعیت بدن
 • مانور والسالوا، آزمایش تنفسی برای بررسی علل فشار خون در سیستم عصبی

نحوه درمان فشار خون پایین در منزل

فشار خون پایین می‌تواند به دلیل استرس، نگرانی و یا اتفاقات ناگوار اتفاق بیفتد. معمولا در چنین شرایطی گفته نمی‌شود که فرد دارای بیماری فشار خون پایین است، بلکه به دلایل محیطی با افت فشار خون ناگهانی مواجه شده است. اما در صورتی که بیمار در حالت معمولی فشار خون پایین‌تر از 7 روی 10 داشته باشد، با مشکل فشار خون پایین مواجه است و باید دلیل بروز این مشکل را مورد بررسی قرار دهد.

درمان فشار خون پایین در منزل باید با توجه به علت بروز این مشکل انجام شود. در صورتی که افت فشار خون شدید باشد، از داروهای مناسب برای افزایش ناگهانی فشار خون استفاده می‌شود. همچنین می‌توان با تجویز داروهای خاص برای مصرف طولانی‌مدت، فشار خون پایین را درمان کرد و شاهد کاهش علائم این مشکل در افراد بود. به طور کلی، درمان فشار پایین در منزل با دو روش دارو و طب سنتی قابل انجام است.

اگر دچاز فشار خون بالا هستید و می‌خواهید این فشار خون را اورژآنسی کم کنید، می‌توایند به مقاله «پایین آوردن فشار خون اورژانسی در منزل» مراجعه کنید.

درمان فشار خون پایین در منزل با دارو، قرص و سرم

درمان فشار خون پایین در منزل با قرص

درمان دارویی فشار خون در منزل، راهی برای درمان فشار خون پایین است. افرادی که به صورت مداوم با مشکل افت فشار خون مواجه می‌شوند، حتما باید برای کنترل فشار خون خودشان دارو دریافت کنند. داروهای مختلف می‌تواند میزان فشار خون را تعدیل کند و از افزایش فشار خون ناگهانی یا افت آن جلوگیری نماید. بعضی از قرص‌ها می‌تواند در درازمدت باعث متعادل شدن فشار خون پایین شود و از افت فشار خون ناگهانی جلوگیری کند.

اگر افت فشار خون در افراد به دلیل از دست دادن خون و یا کم آبی شدید بدن اتفاق بیفتد، می‌توان از سرم نیز برای تامین آب و الکترولیت‌های مورد نیاز بدن استفاده کرد. اگر الکترولیت‌ها در بدن تنظیم باشد، فشار خون نیز تنظیم خواهد شد و می‌توان شاهد عملکرد مناسب سیستم قلب و عروق نیز بود. مصرف فشار خون در خانه نباید با مصرف سرخود داروهای افزایش‌دهنده فشار خون انجام شود. چرا که در این صورت احتمال افزایش ناگهانی فشار خون و صدمه به رگ‌های خونی وجود دارد.

درمان فشار خون پایین در منزل با گیاهان دارویی و تغذیه

درمان فشار خون پایین در منزل با گیاهان دارویی و تغذیه

یکی از روش‌های درمان فشار خون پایین در منزل، کمک گرفتن از گیاهان دارویی و تغذیه مناسب است. به طور کلی، مصرف گیاهان دارویی مختلف می‌تواند تاثیر مثبتی روی افزایش فشار خون داشته باشد. به طور مثال، مصرف شیرین بیان باعث افزایش فشار خون شده و به صورت موقت فشار خون را تنظیم می‌کند. خوردن غذاهای شور و یا غذاهایی که باعث افزایش فشار خون می‌شود مانند کافئین، می تواند به درمان فشار خون پایین در خانه کمک کند. البته مصرف گیاهان دارویی و تغییر روند تغذیه‌ای نیز باید با مشورت پزشک انجام شود. هرگز بدون مشورت پزشک، از گیاهان دارویی افزایش‌دهنده فشار خون استفاده نکنید. می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان در این زمینه، با کارشناسان موسسه پرستاری توانبخش در ارتباط باشید.

اهمیت درمان فشار خون پایین در منزل

اهمیت درمان فشار خون پایین در منزل

خطرات ناشی از فشار خون پایین ایجاب می‌کند افرادی که با این مشکل مواجه هستند، حتما به فکر درمان باشند. معمولا افراد مسن و افرادی که توانایی حرکتی زیادی ندارند، با این مشکلات مواجه می‌شوند. همین افراد یا از انجام آزمایش‌های تشخیصی خودداری می‌کنند یا توانایی جسمی و روحی برای مراجعه به پزشک را ندارند. در چنین شرایطی بهترین کار برای جلوگیری از خطرات ناشی از فشار خون پایین در منزل، درمان به موقع آن است.

در صورتی که فشار خون پایین ادامه‌دار باشد، خون کافی به اندام‌های مختلف مانند قلب، کلیه و مغز نمی‌رسد. عدم رساندن خون به ارگان‌های مختلف، باعث نارسایی کلیه، سکته مغزی و قلبی خواهد شد. از این رو اگر در منزل خودتان یک نفر با این مشکل مواجه شده است، حتما برای درمان این مشکل با پزشک متخصص مشورت کنید. در صورت نیاز می‌توانید از خدمات تشخیصی و انجام آزمایشات مختلف در منزل برای درمان فشار خون پایین کمک بگیرید.

مزایا و معایب درمان فشار خون پایین در منزل

هر بیماری می‌تواند خطرات خاص خودش را برای سلامتی به همراه داشته باشد. فشار خون پایین، باعث عدم خونرسانی به نواحی مختلف بدن می‌شود و معمولا احساس بی‌حالی و کسلی را برای افراد به همراه خواهد داشت. درمان به موقع فشار خون پایین می‌تواند باعث شود تا از خطرات جدی ناشی از پایین بودن فشار خون جلوگیری کنید و شاهد سلامت عمومی بدن خودتان باشید. درمان فشار خون پایین در منزل، سریع‌ترین و ساده‌ترین روش برای درمان این مشکل است که می‌توانید بدون نیاز به خارج شدن از منزل، از این خدمات استفاده کنید.

این موضوع به ویژه برای افرادی که دارای فشار خون پایین و خطرناک هستند، بسیار حائز اهمیت است. افراد دارای محدودیت حرکتی نیز باید برای درمان فشار خون پایین در منزل اقدام کنند. در این صورت می‌توانند از شدت گرفتن علائم این بیماری جلوگیری کنند و شاهد بهبود سلامت جسمی خودشان باشند. با درمان فشار پایین در خانه، دیگر نیازی به خروج از منزل نخواهید داشت و می‌توانید در هزینه‌های رفت و آمد و زمان خودتان برای حضور در درمانگاه‌ها صرفه‌جویی کنید.

درمان فشار خون پایین در منزل توسط موسسه پرستاری توانبخش

موسسه پرستاری توانبخش یکی از بهترین موسسه‌هایی است که در زمینه درمان فشار خون پایین در منزل به شما خدمات ارائه می‌کند. با توجه به اینکه درمان فشار پایین در خانه برای جلوگیری از خطرات آن مهم است و باید روند درمان زیر نظر پزشک متخصص انجام شود، می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا پزشک متخصص به منزل شما اعزام کنیم. همچنین در صورت نیاز به انجام آزمایشات پزشکی، می‌توانید از خدمات این مجموعه و تیم متخصص موسسه برای نمونه‌گیری در منزل استفاده کنید. موسسه پرستاری توانبخش امکان مراقبت از بیماران دارای فشار خون پایین را در منزل و بیمارستان به شما می‌دهد.

نجمه خنجری
گرد آورنده

نجمه خنجری

از ما مشاوره رایگان بگیرید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *