علائم سرطان معده

سرطان معده یکی از بیماری‌های نگران‌کننده سیستم گوارشی است که در اثر رشد بافت غیرطبیعی در مخاط معده اتفاق می‌افتد. علائم اولیه سرطان معده، می‌تواند به افرادی که به این بیماری مبتلا هستند و می‌خواهند راهی برای درمان پیدا کنند، هشداردهنده باشد.

ممکن است علائم اولیه سرطان معده در هر یک از افراد متفاوت باشد. حتی در بسیاری از مواقع این علائم در افراد بروز پیدا نمی‌کند و چون افراد نمی‌دانند که علائم اولیه سرطان معده چیست؟ نمی‌توانند برای درمان این مشکل به پزشک مراجعه کنند. به هر حال اگر علائم سرطان معده که در این مقاله به طور کامل در مورد آن‌ها صحبت می‌کنیم را در خودتان مشاهده کردید، حتما به فکر راهی برای درمان باشید. برای درمان و تشخیص سرطان معده، کافیست که با موسسه پرستاری توانبخش در ارتباط باشید تا خدمات مشاوره رایگان به شما ارائه شود.

اگر می‌خواهید انواع تست سرطان معده را بشناسید یا تست سرطان معده را انجام دهید؛ می‌توانید به مقاله «تست سرطان معده در منزل» مراجعه فرمایید یا با مشاوران ما در تماس باشید.

علائم اولیه سرطان معده

علائم اولیه سرطان معده

سرطان معده در 4 مرحله مختلف اتفاق می‌افتد. اولین مرحله برای زمانی است که سلول‌های غیرطبیعی در مخاط سیستم گوارش رشد می‌کند و در مرحله دوم این سلول‌های غیرطبیعی ممکن است به سمت غدد لنفاوی نیز بروند. علائم اولیه سرطان معده مربوط به مرحله اول و دوم این سرطان است؛ چرا که در مراحل بعدی آنقدر سلول‌های مخاطی رشد می‌کند که ممکن است به کل بدن نیز متاستاز داشته باشد. اما در مراحل اولیه، علائم سرطان معده بسیار خفیف هستند و حتی ممکن است با مشکلات گوارشی دیگر اشتباه گرفته شوند.

اینکه بدانید نشانه‌های اولیه سرطان معده چیست؟ از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در این صورت می‌توانید به موقع به داد بیماری خود برسید و آن را درمان کنید. این علائم ممکن است توسط بیماری‌های مختلف دیگر مانند ویروس معده یا زخم ایجاد می‌شود. بنابراین، باید به مشابهت علائم اولیه سرطان معده با سایر بیماری‌ها نیز توجه داشته باشید. در اکثر مواقع اولین علائم سرطان معده مبهم هستند. به طور مثال، ممکن است افراد مشکلاتی را در سیستم گوارش مشاهده کنند که شامل سرطان معده، سوزش سر دل، سوء هاضمه و… می‌باشد. در نهایت افرادی که با این علائم مواجه می‌شوند، حتما باید با پزشک متخصص مشورت کنند تا در صورت امکان آزمایشات بالینی انجام شود. از جمله علائم اولیه سرطان معده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تهوع و استفراغ خونی
 • کاهش اشتها به همراه کاهش وزن ناگهانی
 • سوء هاضمه
 • ترش کردن معده به صورت مکرر
 • نفخ مداوم معده
 • احساس مشکل در حین بلعیدن غذا
 • سیری زودرس در هنگام خوردن غذا
 • معده درد و شدید شدن آن بعد از غذا خوردن

علائم اولیه سرطان معده در زنان و مردان

طبق بررسی‌های انجام شده، سرطان معده به عنوان یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در مردان و یکی از سه سرطان شایع در زنان ایرانی شناخته می‌شود. به طوری که از هر 101 نفر مرد، 1 نفر به این سرطان مبتلا شده و در عوض از هر 155 نفر خانم، 1 نفر به سرطان معده مبتلا خواهد شد. عادات غذایی و همچنین فاکتورهای بسیار متنوعی می‌توانند باعث ایجاد تفاوت در ریسک ابتلای خانم‌ها و آقایان به سرطان معده شوند.

علائم اولیه سرطان معده در زنان و مردان با توجه به اینکه در هر دوی گروه جنسیتی مخاط معده درگیر می‌شود، مشابه هستند و تفاوتی بر اساس جنسیت ندارند. هم آقایان و هم خانم‌ها ممکن است این علائم را با حالت تهوع و استفراغ، سوءهاضمه و مشکلات این‌ چنینی مشاهده کنند که بسیار مشابه با بیماری‌های دیگر سیستم گوارشی هستند.

علائم اولیه سرطان معده در سنین مختلف

علائم اولیه سرطان معده معمولا در افراد بالای 50 سال دیده می‌شود. هم خانم‌ها و هم آقایان بالای 50 ساله بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به این نوع سرطان هستند. اگرچه معمولا علائم اولیه سرطان معده در سنین مختلف با هم مشابه است، اما ممکن است در کودکان و در جوانان علائم متفاوتی را مشاهده کنیم.

علائم اولیه سرطان معده در کودکان معمولا شامل کاهش تعداد گلبول‌های قرمز در خون و کم‌خونی است. خستگی و ضعف در کودکان نیز شایع است که معمولا والدین دلیل آن را متوجه نمی‌شوند. متاسفانه مانند بزرگسالان، احتمال اینکه سرطان معده در کودکان بدون هیچ علامت و نشانه‌ای بروز پیدا کند، وجود دارد و همین موضوع ایجاب می‌کند که والدین به محض مشاهده مشکلات گوارشی، حتما با پزشک مشورت کنند.

علائم اولیه سرطان معده در جوانان متفاوت از کودکان است. هم پسران و هم دختران جوانی که به این بیماری مبتلا می‌شوند، بیشتر از سایر افراد در معرض کاهش وزن ناگهانی هستند. به طوری که بدون رژیم غذایی خاص و ورزش کردن، یک کاهش وزن شدید در افراد اتفاق می‌افتد. سایر علائم سرطان معده در جوانان مشابه با بزرگسالان است و شامل احساس سیری زودرس، درد معده، یبوست، اسهال، عوارض مرتبط با خونریزی، تهوع، استفراغ و… هستند.

علائم سرطان معده هشداردهنده

علائم سرطان معده هشداردهنده نیز به شما هشدار می‌دهند که احتمالا به این بیماری مبتلا شده‌اید. البته مشابه یک یا چند مورد از علائم سرطان معده هشداردهنده به این معنی نیست که شما قطعا به این بیماری مبتلا شده‌اید. چرا که بسیاری از بیماری‌های دیگر از جمله سندرم روده تحریک‌پذیر و سایر بیماری‌های گوارشی نیز می‌توانند چنین علائمی را ایجاد کنند. در سرطان معده شدید و پیشرفته، ممکن است افراد در حین غذا خوردن نیز مشکل پیدا کنند. سوزش گلو و باقی ماندن غذا در گلو از جمله علائم هشداردهنده معده هستند که باید حتما توسط پزشک معاینه و تشخیص داده شوند. علائم زیر می‌توانند علائم هشداردهنده این بیماری باشند که حتما باید آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید.

 • کاهش وزن ناگهانی و بدون دلیل
 • سوءهاضمه و سوزش در سر دل
 • درد شکم تکرارشونده
 • وجود خون در مدفوع
 • حالت تهوع و استفراغ بعد از مصرف غذا
 • سیر شدن پس از میل کردن مقدار کمی غذا
 • خستگی بسیار مفرط
 • احساس گیر کردن غذا در گلو
 • تغییرات در عادت اجابت مزاج و روده‌ها

عوامل خطر و علت بروز علائم سرطان معده چیست؟

علت بروز علائم سرطان معده

سرطان یکی از بیماری‌های شایع گوارشی نیست، اما به دلیل تغییر سبک زندگی مردم و عدم رعایت تغذیه مناسب؛ ممکن است به یک بیماری شایع تبدیل شود. دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند علت دقیق بروز علائم اولیه سرطان معده را مشخص کنند. اما به طور کلی، علت اصلی سرطان معده یک جهش و تغییر ژنتیکی در سلول‌های معده است که باعث رشد سریع سلول‌های بدخیم و سرطانی خواهد شد. در نهایت در پوشش دیواره معده تومور تشکیل می‌شود و می‌توان علائم اولیه سرطان معده در زنان و مردان را مشاهده کرد.

عوامل خطر و علت بروز علائم سرطان معده بسیار متنوع هستند. ممکن است ریسک فاکتورهای مختلفی وجود داشته باشند که احتمال ابتلا به این سرطان را در افراد افزایش دهند. شناخت این موضوعات می‌تواند به پیشگیری از علائم سرطان معده کمک کند. در ادامه به برخی از عوامل خطر بروز علائم سرطان اولیه معده اشاره می‌کنیم.

 • وجود نوع خاصی از کم‌خونی طولانی مدت در بدن افراد به نام کم‌خونی مخرب
 • سیگار کشیدن
 • وجود غده یا همان پولیپ درون معده
 • اضافه وزن و چاقی
 • رژیم غذایی نامناسب و عدم مصرف فیبر کافی
 • عفونت‌های ویروسی اپستین بار
 • مشکلات ژنتیکی و سابقه خانوادگی
 • سیگار کشیدن و مصرف الکل
 • داشتن التهاب مزمن معده

راه‌های پیشگیری و بهبود علائم سرطان معده

هر چقدر سرطان معده زودتر تشخیص داده شود، درمان سریع‌تر و آسان‌تر انجام خواهد شد. همین موضوع باعث شده تا شناخت علائم اولیه سرطان معده به افراد برای پیشگیری از شدت گرفتن این بیماری کمک بسیار زیادی کند. برای بهبود علائم سرطان معده باید روش‌های درمانی مختلف انجام شوند. استفاده از شیمی درمانی، رادیوتراپی، جراحی و… از جمله روش‌های درمان سرطان معده هستند. در صورتی که تمامی بافت سرطان معده در یک جا متمرکز شده باشد، می‌توان آن را با کمک جراحی درمان نمود و بافت سرطانی را به طور کامل از معده خارج کرد.

تقویت سیستم ایمنی بدن می‌تواند تاثیر مثبتی روی کاهش طول دوره درمان سرطان معده داشته باشد. افرادی که سیستم ایمنی بدن قوی دارند، نسبت به سایر افراد می‌توانند راحت‌تر این بیماری را درمان کنند. علاوه بر این موارد، راه‌هایی نیز برای پیشگیری از علائم سرطان معده وجود دارند که توجه به آن‌ها خالی از لطف نیست. اگرچه احتمال بروز این سرطان به علت تغییرات ژنتیکی بیشتر است، اما سبک زندگی سالم می‌تواند از بروز این بیماری نیز جلوگیری کند. در ادامه به راه‌های پیشگیری از علائم اولیه سرطان معده اشاره می‌کنیم.

 • داشتن رژیم غذایی مناسب، راهی برای پیشگیری از این بیماری است. جایگزین کردن فست‌فودها و غذاهای آماده با غذاهای پروتئینی و مغذی، یکی از بهترین روش‌ها برای پیشگیری از سرطان است. همچنین باید سعی کنید که مواد غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها را به وعده‌های غذایی خود اضافه کنید.
 • داشتن فعالیت ورزشی منظم و جلوگیری از بی‌تحرکی، راهی برای پیشگیری از علائم سرطان معده است.
 • سعی کنید که علائم بیماری‌های گوارشی به ویژه عفونت را جدی بگیرید و در صورت امکان سریع‌تر آن‌ها را درمان کنید.
 • از مصرف الکل و کشیدن سیگار دوری کنید.

موسسه پرستاری توانبخش ارائه خدمات پرستاری و پزشکی در منزل

اینکه علائم سرطان معده چگونه است؟ موضوعی است که حتما باید توسط همه افراد مورد بررسی قرار گیرد. علائم اولیه سرطان معده می‌تواند شدت زیادی پیدا کند و کم کم کل بافت معده و سیستم گوارش شما را درگیر کنند. در این مقاله سعی کردیم علائم اولیه سرطان معده را توضیح دهیم. شما می‌توانید برای تشخیص سرطان معده، از پزشکان موسسه پرستاری توانبخش که به منزل شما اعزام می‌شوند، کمک بگیرید. این موسسه عضو رسمی مراکز همیاری است و خدمات پزشکی و مراقبتی را با عقد قرارداد دقیق انجام می‌دهد. می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر یا استفاده از خدماتی مانند پرستار بیمار در منزل با مشاورین ما در موسسه پرستاری توانبخش در ارتباط باشید.

نجمه خنجری
گرد آورنده

نجمه خنجری

از ما مشاوره رایگان بگیرید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *