مراقبت از سالمند آلزایمری

مراقبت از سالمند آلزایمری چگونه است؟ آلزایمر از زیرمجموعه‌های دمانس (بیماری‌های زوال عقلی) می‌باشد که تاکنون درمان یا پیشگیری حتمی برای آن یافت نشده است. مراقبت از سالمند آلزایمری خیلی نسبت به پرستاری از سالمند سالم متفاوت و دشوارتر است.

پرستار سالمند در منزل

از آنجایی که در دین و فرهنگ ما ایرانیان مراقبت از بزرگسالان‌مان یک اقدام شایسته به شمار می‌رود، کسانی که سالمندان آن‌ها دچار آلزایمر است باید برای مراقبت از آن‌ها کوشا باشند و یکسری اطلاعات و آموزش‌ها که مرتبط به این نوع بیماری است را کسب کنند. اگر نزدیکان فرد سالمند آلزایمری قادر به نگهداری از آن نباشند باید پرستاری را که آموزش و مهارت‌های منحصر به فرد به این بیماری را گذارنده باشد را استخدام کنند و هر فردی را به عنوان پرستار برای مراقبت از این عزیزان به کار نگیرند.

پرستار سالمند آلزایمری

موسسه پرستاری توانبخش با بیش از 20 سال تجربه در زمینه پرستاری و پزشکی اقدام به ارائه پرستار سالمند در منزل می‌کند. برای پرسش هرگونه سوال در خصوص خدمات توانبخش با مشاوران ما در تماس باشید. در ادامه بررسی خدمت مراقبت از سالمند آلزایمری می‌پردازیم.

برخی افراد با ورود به سنین کهنسالی دچار فراموشی (اختلالات در عملکرد سلول‌های مغزشان) می‌شوند. این اختلالات در بیمار به تدریج نمایان می‌شود. ابتدا از فراموشی‌های پیش پا افتاده شروع شده و سپس در امورات مهمی نمایانگر می‌شود. اموراتی چون شخصیت آن‌ها، تصمیم‌گیری، تکلم کردن، مسیریابی، از یاد بردن حساب‌های مالی، تشخیص افراد نزدیک، ایجاد بیماری‌های روانی، تندخویی کردن و نهایتا دچار بی‌اختیاری شبانه‌روزی در کنترل مدفوع و ادرار می‌شوند (نگهداری از سالمند شبانه روزی در منزل).

تغذیه سالمند آلزایمری

این افراد توانایی جویدن غذا را ندارند باید غذاهایشان به وسیله مخلوط‌کن شل کرده تا برای تناول کردن آماده شود. همچنین توجه داشته باشید مواد غذایی مصرفی سالمند شامل تمام مواد مورد نیاز بدن‌شان باشد.

لازم است بدانید برخی از سالمندان حتی تفاوت بین مواد غذایی را با مواد غیرغذایی نمی‌دانند به منظور کمک به آن‌ها باید یک دستور غذایی مرتب را تدارک داد.

برای سالمند در هر وعده غذای از غذاهای جورواجور استفاده نکنید بلکه در هر وعده غذایی یک نوع غذا که سالمند به آن علاقمند است را با ظروف بدون نقش و نگار به آن بخورانید. مراقب باشید تا سالمند شما از مواد غذایی سفت که نیاز به جویدن دارند استفاده نکند زیرا آن‌ها قادر به جویدن و بلعیدن آن نیستند و موجب مسدود شدن راه تنفس آن‌ها شده، سپس ممکن است در نهایت به خفگی آن‌ها منتهی شود.

نگهداری از سالمند آلزایمری

نگهداری و مراقبت از سالمند آلزایمری نیازمند دقت و توجه بسیار زیاد است. در ادامه بررسی می‌کنیم که پرستار سالمند آلزایمری و خانواده این افراد باید به چه نکاتی دقت کند.

رعایت بهداشت فردی

غسل و شستشو سالمند هفته‌ای دوبار کمتر نباشد. استحمام آنرا باید به کمک نزدیکان یا پرستار انجام شود تا بهداشت فردی آن‌ها رعایت شود و سلامتیشان به مخاطره نیفتد و همچنین انجام دادن شستشو دهان و دندان سالمندان را انجام دهند (برخی از این سالمندان بهداشت دهان و دندان برایشان سخت است و نمی‌توانند حتی مسواک بزنند)، دهان و لثه آن‌ها را چک کنید که ناراحتی برای لثه آن‌ها به وجود نیاید.

رسیدگی به سر و وضع سالمند

رسیدگی به سر و وضع سالمند آلزایمری خیلی در روحیه آن تاثیرگذار است، باید جزوی از کارهای ضروری قرار گیرد و به منظور راحتی پرستار، پرستار می‌تواند از ساده‌ترین و کم‌خطرترین شیوه‌ها استفاده کند. (مانند اصلاح صورت آقایان با ابزار ریش‌تراش و بستن ساده گیسوان خانم‌ها، کوتاه کردن ناخن و …)

پوشیدن البسه

اگر سالمند خودش قادر به پوشیدن پوشاکش می‌باشد، این کار را به خودش محول کنید، در غیر این صورت آن‌ها را در پوشیدن البسه یاری دهید. بهتر است برای راحتی سالمند از پوشاک و کفش‌های راحت استفاده شود. لازم است بدانید، افراد آلزایمری علاقه‌ای به پوشیدن لباس‌های متنوع ندارند و همیشه به یک نوع لباس علاقه بیشتری نشان می‌دهند بهتر است به نظر آن‌ها احترام گذاشته شود.

اجابت مزاج سالمند آلزایمری

برای پی بردن به اینکه این افراد در چه زمانی نیاز به توالت رفتن دارند بهتر است به آن‌ها توجه داشته باشید تا در مواقعی که نیاز به توالت دارند چه تغییراتی در چهره آن‌ها ایجاد می‌شود. برای این افراد باید امکان استفاده از توالت فرهنگی محیا شود و در موقع خواب مسیر رفت و آمد به توالت روشنایی کافی داشته باشد که بتوانند به خوبی رفت و آمد داشته باشند. اگر سالمند به بی‌اختیاری ادرار و مدفوع دچار باشد با مشورت پزشک مصرف مایعات شبانه آن‌ها را محدود کنید.

اوقات آشفتگی و بی‌قراری سالمندان آلزایمری

این افراد به هنگام غروب بی‌قرار و اضطراب‌زده می‌شوند. در این موقعیت اعضای خانواده باید در حفظ آرامش سالمندشان کوشا باشند. به طوری که در این ساعات آن‌ها را مشغول و سرگرم به کاری کنند که مورد علاقه‌شان است.

از طرفی ممکن است سالمندان آلزایمری به هنگام ساعات شبانه بدون هیچ علتی راه بروند این کار آن‌ها می‌تواند سلامتی آن‌ها را به مخاطره اندازد. برای پیشگیری از وقوع اتفاقات مخاطره‌انگیز پنجره و درب‌های ورودی (به خصوص درب‌هایی که به پشت بام منتهی می‌شوند) را قفل کنید. برای پیشگیری از این رفتار بهتر است سالمند را تشویق کنیم از خواب عصرگاهی بپرهیزد و تمرینات ورزشی را برای آن‌ها جایگزین کنید.

محافظت از سالمندان آلزایمری با حفظ نکات ایمنی

این بیماران با مصرف برخی داروها در راه رفتن و تعادل آن‌ها اختلالاتی پیش می‌آید، برای جلوگیری از سقوط آن‌ها، از محافظ‌های نرده‌ای برای پله‌ها استفاده کنید و همچنین در حمام و توالت حفاظ‌هایی را به دیوار نصب کنید. پادری‌ها و قالیچه‌های روی راه‌پله را محکم کنید تا لغزنده نباشند که موجب سر خوردن سالمند نشود. وسایل برنده و تیز (به خصوص در آشپزخانه) و داروها و مواد ضدعفونی و شستشو را، از دسترس آن‌ها خارج کنید.

به هنگام استحمام از آب گرم حمام غافل نشوید و آنرا به خوبی تنظیم کنید. نگذارید بیمار به هیچ عنوان اتومبیل براند. هر زمانی که با سالمند به خارج از خانه می‌روید آدرس منزل و تلفن خود را در برگه‌ای بنویسید تا سالمند به همراه خود داشته باشد.

خانه سالمندان آلزایمری

با توجه به مراقبت‌های ویژه‌ای که ملزم سالمندان آلزایمری می‌باشد. بایستی فقط به مراقبت‌های خانواده از این نوع سالمندان اکتفا نشود. بلکه مسئولین ذی‌ربط به فکر تاسیس مراکز نگهداری بیشتری برای خدمت به این عزیزان باشند، چرا که برخی از خانواده‌ها نمی‌توانند به دلیل داشتن مشغله‌های زندگی به طور 24 ساعته مراقب آن‌ها در منزل باشند و از طرفی هم تنها ماندن در منزل برای آن‌ها خطرناک است، بنابراین بهترین راه برای این عزیزان استخدام یک پرستار آموزش‌دیده و ماهر است در غیر این صورت بهتر است نگهداری این عزیزان به یک مرکز معتبر سپرده شود.

در ادامه می‌توانید با مطالعه مقاله «مراقبت از سالمند پوشکی» از این خدمت آگاه و نکات مراقبت از آنان را یاد بگیرید.

سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *