انواع درمان سنگ کلیه

سنگ کلیه، یک نوع سنگ جامد و سفت است که در اثر تجمع کلسیم در کلیه‌ها‌ به وجود می‌آید. منشاء سنگ کلیه، خود کلیه است؛ اما این سنگ‌ها‌ی ریز و درشت می‌توانند در بخش‌ها‌ی مختلف سیستم ادراری مانند مجاری ادراری، حالب‌ها‌ و … یافت شوند.

سنگ کلیه، یک بیماری رایج و دردناک است. به همین خاطر، درمان سنگ کلیه برای کنترل درد افراد دارای سنگ کلیه بسیار حائز اهمیت خواهد بود. انواع درمان سنگ کلیه می‌توانند بر اساس نیاز بیمار و شرایطی که دارد، انتخاب شوند.

در ادامه این مقاله قصد داریم با مقایسه انواع درمان سنگ کلیه، شما را راهنمایی کنیم تا بهترین روش درمان سنگ کلیه بر اساس شرایط خاص بشناسید. اما اگر می‌خواهید اطلاعات جامعی از این بیماری داشته باشید بهتر است به مقاله «سنگ کلیه» مراجعه فرمایید.

7 روش درمان و دفع سنگ کلیه

با توجه به دردناک بودن سنگ کلیه و قابل حرکت بودن این سنگ، بسیار مهم است که روش‌ها‌ی درمان سنگ کلیه به طور مناسب انتخاب شوند. البته همانطور که پیش تر گفتیم انواع درمان سنگ کلیه، بر اساس شرایط بیمار، ‌اند‌ازه سنگ و حتی سن بیمار تعیین می‌شوند.

لازم است که افراد دارای سنگ کلیه برای اطلاع از بهترین درمان سنگ کلیه، به پزشک مراجعه کنند تا به طور دقیق شرایط بیمار بررسی شود. خوشبختانه، با توجه به انواع درمان سنگ کلیه و تنوع بالای روش‌ها‌ی درمان، این بیماری به راحتی قابل کنترل است و جای نگرانی نخواهد بود.

در نظر داشته باشید که‌اند‌ازه سنگ کلیه تاثیر بسیار زیادی بر روی روش درمان سنگ کلیه دارد. هرچقدر‌اند‌ازه سنگ کلیه کوچک‌تر‌ باشد، درمان آن نیز ساده‌تر و غیرتهاجمی‌تر خواهد بود. در ادامه به انواع روش‌ها‌ی درمان سنگ کلیه اشاره می‌کنیم.

7-روش-درمان-سنگ-کلیه

درمان خانگی سنگ کلیه

در درمان خانگی سنگ کلیه؛ یکی از روش‌ها‌ی درمانی ساده برای دفع سنگ‌های کوچک کلیه، مصرف آب فراوان است. همه افرادی که دارای سنگ کلیه هستند، باید برای دفع بهتر سنگ کلیه و جلوگیری از عدم تشکیل مجدد سنگ، آب زیادی بنوشند. در نظر گرفتن بهترین رژیم غذایی در کنار مصرف آب، از جمله روش‌ها‌ی مناسب برای درمان سنگ کلیه خواهند بود.

سنگ کلیه در بخش‌ها‌ی مختلف سیستم ادراری و کلیه، تجمع پیدا می‌کند و می‌تواند درد زیادی را به همراه داشته باشد. برای درمان سنگ کلیه، نباید تحرک افراد قطع شود. به همین خاطر، نیاز است که افراد با مشورت پزشک، بهترین ورزش‌ها‌ را برای درمان سنگ کلیه در نظر بگیرند. به طور مثال، پیاده‎‌روی منظم در کنار نوشیدن آب، می‌تواند به دفع بهتر سنگ کلیه کمک کند.

درمان سنگ کلیه در طب سنتی

یکی از روش‌ها‌ی دیگر برای درمان سنگ کلیه، کمک گرفتن از طب سنتی است. در طب سنتی کشور ایران، گیاهان دارویی مختلفی وجود دارند که می‌توانند برای درمان سنگ کلیه و کنترل علائم بیماران دارای سنگ کلیه مورد استفاده قرار گیرند.

درمان سنگ کلیه در طب سنتی، باید باز هم زیر نظر پزشکان و متخصصان طب سنتی صورت گیرد. البته در برخی از موارد، مانند زمانی که سنگ کلیه بزرگ باشد، نیاز به کمک گرفتن از دیگر روش‌های درمان سنگ کلیه خواهد بود. بنابراین، در صورتی که پزشک درمان سنگ کلیه با طب سنتی را‌تر‌جیح نمی‌دهد، باید حتما به نظر او احترام بگذارید.

درمان گیاهی سنگ کلیه

گیاهان مختلفی وجود دارند که در طب سنتی و طب ایرانی برای درمان سنگ کلیه مورد استفاده قرار می‌گیرند. در درمان گیاهی سنگ کلیه گیاه بابا آدم، دمنوش‌ها‌ی گیاهی دیگر و … از جمله گیاهان کلیه خواهند بود.

برای درمان گیاهی سنگ کلیه، لازم است که باز هم فرد بیمار با پزشک مشورت کند تا در صورت نیاز از گیاهان دارویی استفاده نماید. گیاهان دارویی که مدر هستند و باعث افزایش ادرار می‌شوند، می‌توانند به دفع راحت‌تر‌ سنگ کلیه کمک کنند.

درمان دارویی سنگ کلیه

بهترین-روش-درمان-سنگ-کلیه

یکی از روش‌ها‌ی رایج برای درمان سنگ‌های کلیوی، درمان دارویی سنگ کلیه و استفاده از داروهای مناسب است. داروها می‌توانند به چند دسته مختلف تقسیم‌بندی شوند؛ اما عمده آن‌ها‌ کنترل کننده درد ناشی از سنگ کلیه خواهند بود. در میان انواع درمان سنگ کلیه، استفاده از دارو اهمیت بسیار زیادی دارد. به خصوص اینکه سنگ کلیه بزرگ باشد یا در یک جای سخت گیر کرده باشد.

در بیشتر شرایط در این بیماری استفاده از دارو نیز توصیه می‌شود. برای تشخیص بهترین نوع دارو برای درمان سنگ کلیه، لازم است که با پزشک مشورت کنید و بر اساس نظر پزشک دارو مصرف نمایید. هرگز بدون در نظر گرفتن نظر پزشک و تجویز او، دارویی را سرخود مصرف نکنید. با این حال، مصرف ایبوبروفن و استامینوفن برای کنترل درد سنگ کلیه، بسیار شایع است.

درمان سنگ کلیه با سنگ شکن

در مواردی که سنگ کلیه آنقدر بزرگ باشد و نتواند به راحتی از سیستم ادراری دفع شود، نیاز به استفاده از روش درمان سنگ کلیه با سنگ شکن است. در این روش، از یک دستگاه که امواج صوتی بدون ضرر را برای شکستن سنگ به درون بدن می‌فرستد، استفاده می‌شود. پس از شکستن و کوچک شدن سنگ‌ها‌، سنگ‌ها‌ می‌توانند از حالب‌ها‌ به سمت مثانه منتقل شوند.

درمان سنگ کلیه با سنگ شکن، معمولا بدون درد است. اما می‌تواند عوارضی را نیز به دنبال داشته باشد. با این حال در صورت تجویز پزشک می‌توان از این روش درمان سنگ کلیه نیز کمک گرفت.

درمان سنگ کلیه با جراحی تونل

در صورتی که سنگ کلیه، باعث انسداد و عفونت در کلیه‌ها‌ شده باشد و یا سنگ آنقدر بزرگ شده باشد که در جایی گیر کرده باشد، باید از روش جراحی برای درمان سنگ کلیه استفاده کرد که به آن درمان سنگ کلیه با جراحی تونل می‌گویند. این روش معمولا زمانی قابل انجام است که درد بیمار با هیچ روش دیگری قابل کنترل نباشد. در جراحی تونل، یک مجرایی در پشت شما ایجاد می‌شود و سنگ کلیه از کلیه‌ها‌ی شما خارج می‌گردند.

درمان سنگ کلیه با اورتروسکوپی

درمان سنگ کلیه با اورتروسکوپی زمانی انجام می‌شود که سنگ کلیه در حالب یا مثانه گیر کند، پزشک می‌تواند از ابزارهای خاصی مانند یورتروسکوپ برای برداشتن سنگ استفاده کند. این ابزار با کمک یک سیم کوچک و دوربین متصل به سمت مجرای ادرار وارد می‌شود و پزشک سنگ را از درون حالب و مثانه خارج می‌کند.

مراقبت از بیماران مبتلا به سنگ کلیه در توانبخش

سنگ کلیه از جمله بیماری‌ها‌یی است که احتمال رخ دادن آن در هر فردی وجود دارد. البته افرادی که دارای سابقه خانوادگی ابتلا به سنگ کلیه هستند، بیشتر باید مراقبت ابتلا به این بیماری نیز باشند. در بسیاری از موارد به خصوص زمانی که سنگ کلیه زود تشخیص داده شود، می‌توان آن را با کمک رژیم غذایی مناسب و نوشیدن مایعات فراوان کنترل کرد؛ اما اگر مراقبت از بیماران مبتلا به سنگ کلیه به درستی انجام نشود، این احتمال وجود دارد که نیاز به انجام عمل جراحی نیز باشد.

توانبخش امکان مراقبت از بیماران مبتلا به سنگ کلیه را به صورت تخصصی فراهم کرده است. بنابراین، در صورتی که در خانواده خودتان، فردی مبتلا به سنگ کلیه است، می‌توانید از توان بخش برای مراقبت بهتر و بهبود سریع‌تر او کمک بگیرید. توانبخش پس مشاوره‌های اولیه و بررسی شرایط می‌تواند به منزل شما پزشک اعزام کند و یا کادری برای انجام آزمایش های مطربوته را به خانه شما بیاورد.

سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *