ترفندهایی برای خواب بهتر

خیلی از ما در طول شبانه‌روز بین ۷ تا ۹ ساعت می‌خوابیم. خواب بهتر بر روی عملکرد جسمانی و روانی ما تاثیر زیادی خواهد گذاشت. اگر در طول شب خواب خوبی داشته باشیم از بیداری احساس شادابی و نشاط می‌کنیم. در ادامه ترفندهایی را معرفی خواهیم کرد که باعث می‌شوند خواب بهتری در طول شب داشته باشیم.

راه‌کارهایی برای خواب بهتر

  • مصرف فیبر را جایگزین چربی کنید

تحقیقات ثابت شده است که مصرف زیاد موادی که چربی‌های اشباع شده دارند می‌شود خواب بی‌کیفیتی در طول شب داشته باشیم. به طور مثال مصرف زیاد گوشت قرمز و لبنیات پرچرب کیفیت خواب شب ما را کاهش می‌دهند. اگر از بیداری‌های شبانه زیاد رنج می‌برید در رژیم غذایی خود تجدید نظر کنید. پیشنهاد می‌شود که به جای مصرف زیاده چربی‌های اشباع شده را جایگزین نمایید. این نوع از فیبر در مواد غذایی مانند میوه‌ها، سبزیجات، مغزها و لوبیا وجود دارد. البته در مصرف آن باید دقت کنید. مصرف زیاد فیبر عملکرد دستگاه گوارش را دچار مشکل می‌کند به همین دلیل در کنار آن باید آب و مایعات زیادی بنوشید. در غیر این صورت به مشکلات هضم یا یبوست دچار می‌شوید.

  • وعده غذایی سبکتر در شب

تجربه ثابت کرده است که میزان وعده غذایی که در شب مصرف می‌شود با کیفیت خواب شما رابطه مستقیم دارد. برای داشتن خواب بهتر میزان وعده غذایی که در شب استفاده می‌کنید را کاهش دهید. اگر عادت دارید که نهایتا دو سه ساعت قبل از خواب شام می‌خورید نمی‌توانید انتظار داشته باشید که خواب خوبی داشته باشید. سعی کنید که غذایی را به عنوان وعده شام استفاده کنید که هضم آن برای دستگاه گوارش راحت‌تر باشد. خوردن غذاهای چرب و سنگین باعث می‌شود که احساس سنگینی کنید به خاطر فشاری که به دستگاه گوارش شما وارد می‌شود. مصرف دسر و خوراکی‌های شیرین در شب میزان بیداری‌های شبانه شما را افزایش می‌دهد.

  • کافئین

کافئین ماده‌ای است که در بسیاری از خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها نظیر قهوه وجود دارد. مصرف کافئین باعث احساس شادابی و انرژی بیشتر می‌شود. تحقیقات ثابت شده است که اثرات مصرف کافئین ۶ ساعت پس از استفاده در بدن وجود دارد. پس برای داشتن خواب بهتر در طول شب از نوشیدنی‌های کافئین‌دار استفاده نکنید. اگر از افرادی هستید که در طول شب زیاد بیدار می‌شوید سعی کنید از عصر به بعد به خوراکی‌های کافئین‌دار نه بگویید. سعی کنید که به جای استفاده از کافئین از برخی کارهای دیگری که شما را سرحال می‌کند استفاده کنید. به طور مثال می‌توانید یک ورزش ساده و سبک داشته باشید، یا قبل از خواب مقداری نفس عمیق بکشید.

مطالب پیشنهادی: مزایای خوابیدن به پهلوی چپ

  • امگای دوست داشتنی

امگا یکی از مواد مفید برای بدن انسان است. این ماده مفید بیشتر در ماهی‌های چرب مثل سالمون و ساردین یافت می‌شود. کاهش مصرف امگا در خلقیات و رفتار انسان بسیار تاثیرگذار است. افرادی که امگا کمتری مصرف می‌کنند بیشتر به بدخلقی دچار می‌شوند. همچنین میزان استرس و اضطراب در آن‌ها بیشتر است. کاهش مصرف امگا بی‌خوابی‌های شبانه نیز ارتباط مستقیم دارد. تجربه ثابت کرده است که مصرف ماهی غذای شامل امگا در ایامی که استرس زیادی دارید می‌تواند آرامش بیشتری برای شما به همراه داشته باشد. اگر از جمله افرادی هستید که شغل پراسترسی دارید پیشنهاد می‌شود که حداقل در طول هفته دو بار از غذاهای دریایی استفاده کنید.

  • مراقب شکر باشید

شکر و قند‌های صنعتی نیز باعث اختلالات خواب می‌شود. به همین دلیل است که باید در طول شب بیش از حد و خوراکی‌های شیرین مصرف کنید. انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند که زنان در طول روز حداکثر ۶ قاشق و مردان حداکثر می‌توانند استفاده کنند. دقت کنید که به غیر از قند و شکری که در کنار چای و نوشیدنی‌های دیگر به طور مستقیم استفاده می‌کنید مواد غذایی که استفاده می‌شود نیز شامل قند و شیرینی‌ها هستند. به طور مثال اگر به برچسب خیلی از خوراکی‌ها دقت کنید روی آن‌ها میزان دقیق قند ذکر شده است. بسیاری از مواد غذایی به عنوان میان وعده استفاده می‌کنیم شامل میزان زیادی شکر هستند. در بسیاری از شیرینی‌ها و چاشنی‌های صنعتی که به عنوان میان وعده استفاده میشوند میزان بالایی از قند و شکر مصنوعی وجود دارد. مصرف زیاد قند و شکر عملکرد مغز انسان را دچار اختلالاتی می‌کند. اگر می‌خواهید خواب عمیق‌تری در شب داشته باشید در میزان مصرف خوراکی‌‌های شیرین خود تجدید نظر کنید.

در ادامه می‌توانید با مطالعه مقاله «درمان بواسیر در طب بوعلی سینا» با ما همراه باشید تا از این روش در طب سنتی کامل اطلاع یابید.

سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *