مزایای خوابیدن به پهلوی چپ

در طب سنتی از سال‌ها قبل مزایای خوابیدن به پهلوی چپ به اثبات رسیده بود. جالب است بدانید در روایاتی که از پیامبر وجود دارد نیز خوابیدن به پهلوی چپ بسیار سفارش شده است. علم پزشکی نیز امروزه خوابیدن به پهلوی چپ را از جهات مختلف مفید میداند. از آنجایی که ما ساعات زیادی را در طول روز خواب هستیم می‌توانیم با بهبود خواب به بهترین شکل ممکن باعث شویم اندام ما استراحت بیشتری داشته باشند.

پرستار بیمار در بیمارستان

در ادامه با مزایای خوابیدن به پهلوی چپ از جوانب مختلف آشنا خواهیم شد.

مزایای خوابیدن به پهلوی چپ برای بدن

موسسه پرستاری توانبخش با 20 سال سابقه در زمینه پرستاری و پزشکی خدمات پرستار بیمار در منزل و بیمارستان و پرستار سالمند و کودک و … را ارائه می‌دهد. برای هرگونه پرسش با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید.

با ما همراه باشید با مزایای خوابیدن به پهلوی چپ:

  • بهبود عملکرد سیستم لنفاوی

کمک به سیستم لنفاوی بدن یکی از مزایای خوابیدن به پهلوی چپ می‌باشد. سیستم لنفاوی کمک میکند مواد زائد و زباله‌های سیستم‌های بدن ما از بین برود. مجرای سینه که بزرگترین رگ لنفاوی در سیستم لنفاوی بدن ماست در سمت چپ بدن واقع شده است.

وقتی ما به سمت چپ بخوابیم کمک می‌کنیم که کار این سیستم راحت‌تر شود، در واقع مواد زائد بهتر پردازش می‌شوند. کار دیگر سیستم لنفاوی این است که مواد مهم مانند پروتئین‌ها و مواد مهم به بافت‌های ما برسد. از دیگر مزایای خوابیدن به پهلوی چپ علاوه بر کمک به دفع بهتر مواد زائد این است که سلول‌های ما می‌توانند بهتر و با سرعت بیشتری مواد مغذی را دریافت کنند.

مطالب مفید: داروهای گیاهی برای درمان سیاتیک

  • عملکرد بهتر طحال

طحال عضو بسیار مهمی در بدن ماست کمک به بهبود عملکرد طحال یکی دیگر از مزایای خوابیدن به پهلوی چپ می‌باشد. طحال یکی از اعضای مهم بدن است که در سیستم لنفاوی جای دارد، خوابیدن به پهلوی چپ به عملکرد بهتر طحال شما کمک خواهد کرد. آن هم به کمک گرانش و جاذبه زمین! در واقع جاذبه زمین کمک می‌کند که جریان خون به طحال بهتر شود. در نتیجه ناخالصی‌ها با کیفیت بهتری فیلتر خواهند شد.

  • کمک به دفع بهتر

یکی از مهمترین مزایای خوابیدن به پهلوی چپ کمک به دفع بهتر است. محلی که روده کوچک و بزرگ به هم می‌رسند در سمت چپ بدن ما قرار گرفته است. این نقطه اتصال دریچه ایلوئوسکال نام گرفته است با خوابیدن به پهلوی چپ عبور مواد زائد از روده کوچک به روده بزرگ در اثر جاذبه زمین بهتر انجام می‌شود، در نتیجه کولون‌ها می‌توانند مواد زائد را از بین ببرند، اگر شما نیز از مشکل ناتوانی در دفع یا یبوست رنج می‌برید توصیه می‌شود که به پهلوی چپ بخوابید.

  • کاهش اثر معده بر قلب

برخی افرادی که به شکل‌های دیگر می‌خوابند برخی اوقات از سوزش قلب رنج می‌برند. این مشکل به دلیل بازگشت محتویات معده به مری روی می‌دهد. وقتی به پهلوی چپ می‌خوابیم، معده که زیر اسفنکتر قلبی قرار می‌گیرد اسفنکتر معده را به مری وصل می‌کند، در نتیجه محتویات معده نمی‌توانند برگردند.

  • کاهش فشار کبد

یکی از مشکلاتی که خوابیدن به پهلوی راست ایجاد می‌کند این است که به کبد فشار وارد می‌شود. کبد در سمت راست بدن جای دارد، یکی دیگر از مزایای خوابیدن به پهلوی چپ برداشتن فشار بر روی این اندام مهم است. همچنین خوابیدن به چپ باعث می‌شود که سموم و مواد مضر نتوانند به کبد وارد شوند.

  • قلب سالم‌تر

در سمت چپ قلب از ریه‌ها خون می‌گیرد و این خون را به اندام‌های ما پمپاژ می‌کند. خوابیدن به چپ به قلب کمک می‌کند تا کارش را بهتر انجام دهد. وقتی به این شکل می‌خوابیم گردش خون به خاطر جاذبه زمین بهتر می‌شود و در نتیجه گردش خون در آئورت و ورید تحتانی شما بهتر انجام می‌گیرد (همان رگ بزرگی که خون کم اکسیژن را از بدن تحتانی به قلب منتقل می‌کند و در سمت راست ستون فقرات شما قرار گرفته است.).

اگر فردی با مشکلات قلبی دارید می‌توانید به او توصیه کنید به سمت چپ بخوابد. همچنین اگر پرستار سالمند هستید می‌توانید به فردی که از او نگهداری می‌کنید این موارد را بگویید تا از سکته قلبی در شب جلوگیری شود.

سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *