پایین آوردن اورژانسی فشار خون بالا در منزل

فشار خون بالا یا هیپرتانسیون یکی از مشکلات شایع سلامتی است که می‌تواند عواقب جدی برای قلب، مغز، کلیه‌ها و سایر اعضای بدن داشته باشد. برای کنترل فشار خون بالا، معمولا پزشکان داروهای مختلفی تجویز می‌کنند که باید به صورت مرتب مصرف شوند. اما گاهی اوقات ممکن است شرایطی پیش بیاید که فشار خون به طور ناگهانی و خطرناکی افزایش یابد و نیاز به مراقبت‌های اورژانسی باشد.

در این موارد، باید سریعا با پزشک  تماس بگیرید و از داروهای تجویز شده استفاده کنید. اما آیا راه‌هایی برای پایین آوردن فشارخون بالا فوری وجود دارد که بتوانیم فشار خون خود را در خانه و بدون دارو کاهش دهیم؟

در این مقاله، قصد داریم به بررسی برخی از روش‌های طبیعی و ساده برای پایین آوردن فشار خون بالا فوری در منزل بپردازیم. اگر می‌خواهید بدانید چه مواد غذایی برای پایین آوردن فشار خون مفیدند می‌توانید به مقاله «برای پایین آوردن فشار خون چه بخوریم» مراجعه فرمایید. با ما در ادامه با 10 روش مهم همراه باشید.

علل و عوامل خطر آفرین فشار خون بالا

عوامل خطرزای فشار خون بالا

عواملی وجود دارند که به تنهایی یا در ترکیب با یکدیگر، می‌توانند فشار خون را بالا ببرند. بنابراین، شناسایی و کنترل این عوامل می‌تواند به پیشگیری و درمان فشار خون بالا کمک کند. پس ابتدا باید این عوامل را شناخت.

 • عوامل ژنتیکی: برخی افراد به دلیل وجود ژن‌های خاص در خانواده‌شان، مستعد ابتلا به فشار خون بالا هستند. این ژن‌ها می‌توانند بر میزان تولید هورمون‌های مرتبط با فشار خون، حساسیت شریان‌ها به نمک، حجم خون و عملکرد کلیه‌ها تاثیر بگذارند.
 • عوامل فیزیولوژیکی: برخی از شرایط پزشکی مانند بیماری‌های کلیه، تیروئید، پاراتیروئید، آدرنال، دیابت، کلسترول بالا، چاقی و بارداری می‌توانند منجر به افزایش فشار خون شوند.
 • عوامل روانی: استرس، اضطراب، افسردگی و عدم تعادل عاطفی می‌توانند باعث افزایش فشار خون شوند همچنین این عوامل می‌توانند باعث تحریک سیستم عصبی سمپاتیک، افزایش ترشح هورمون‌های استرسی مانند آدرنالین و کورتیزول، انقباض شریان‌ها و افزایش ضربان قلب شوند.
 • عوامل محیطی و رفتاری: برخی از عادات زندگی ناسالم مانند مصرف زیاد نمک، الکل، سیگار، کافئین، غذاهای چرب و فرآوری شده، عدم ورزش و فعالیت بدنی مناسب و خواب ناکافی می‌توانند باعث افزایش فشار خون شوند.

10 روش‌ درمان فشار خون بالا در خانه

هنگامی که خودتان یا یکی از اعضای خانواده دچار فشار خون بالای خطرناکی می‌شود، بهترین کار اقداماتی همچون تماس با پزشکان متخصص است تا برای پایین آوردن فشار خون بالای خطرناک اقدامات اورژانسی لازم را انجام دهند.

یکی از بهترین و مجرب‌ترین تیم‌ها در این خصوص، موسسه پرستاری توانبخش است که از طریق مشاوره تلفنی رایگان و ارتباط با مشاوران آن‌ها، موسسه توانبخش با توجه به شرایط شما پزشکان و پرستاران توانمند را برای کمک به شما ارسال خواهند کرد و بهترین خدمات را به شما ارائه خواهند داد.

در برخی شرایط فوری ممکن است که شما نیازمند راهکارهایی برای پایین آوردن فشار خون بالا در منزل شوید. در ادامه ما به تمامی این راهکار‌ها که شما در منزل می‌توانید برای پایین آوردن فشار خون فوری انجام دهید خواهیم پرداخت. اگرچه می‌توانید از سرم نیز استفاده کنید که توضیحات کامل برای انواع سرم به منظور را در مقاله «بهترین سرم برای فشار خون بالا» داده‌ایم.

1. تنفس عمیق و آرامش بخش

تنفس عمیق و آرامش بخش یکی از روش‌های ساده و موثر برای کاهش فشار خون بالا است. این روش باعث می‌شود که هوای بیشتری وارد ریه‌ها شود و اکسیژن بیشتری به مغز و سایر اندام‌ها ارسال شود. این امر موجب فعال شدن سیستم عصبی پاراسمپاتیک می‌شود که مسئول حالت استراحت و هضم در بدن است.

تنفس عمیق همچنین باعث ترشح اندورفین می‌شود که هورمون خوشحالی نامیده می‌شود و در تسکین درد و ایجاد احساس خوب کمک می‌کند.

برای انجام تنفس عمیق، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید. لازم به ذکر است این روش‌ها بر اساس شواهد علمی و تجربی موثر بوده و می‌توانند به کاهش فشار خون کمک کنند.

 • تنفس شکمی: در این روش، شما باید به طور آرام و منظم نفس بکشید و هنگام دم، شکم خود را به بالا ببرید و هنگام بازدم، آن را به داخل بکشید. می‌توانید دست خود را روی شکم قرار دهید تا حرکت آن را احساس کنید. این تمرین می‌تواند یک روش ساده برای کاهش فشار خون فوری باشد.
 • تنفس بینی چپ: در این روش، شما باید سوراخ بینی راست خود را با انگشت شست راست خود ببندید و از طریق سوراخ بینی چپ خود نفس بکشید و بدمید. این تمرین باعث می‌شود که سیستم عصبی پاراسمپاتیک فعال شود و فشار خون را کاهش دهد.
 • تنفس زنبوری: در این روش، شما باید هنگام بازدم، صدای وزوز زنبور را تقلید کنید و هنگام دم، آرام نفس بکشید. این تمرین باعث می‌شود که اندورفین ترشح شود و آرامش بخش باشد.

2. مصرف شکلات تلخ

درمان فشار خون بالا در خانه با مصرف شکلات تلخ

مصرف شکلات تلخ یکی از روش‌های طبیعی و لذت‌بخش برای کاهش فشار خون بالا است. شکلات تلخ حاوی مواد شیمیایی فلاوانول است که به طور طبیعی رگ‌های خونی را باز می‌کند و جریان خون را راحت‌تر می‌کند. همچنین، شکلات تلخ غنی از مواد معدنی مانند منیزیم و مس است که در تنظیم فشار خون طبیعی و ضربان قلب مفید هستند.

شکلات تلخ باعث ترشح اندورفین می‌شود که هورمون خوشحالی نامیده می‌شود و در تسکین استرس و افسردگی کمک می‌کند.

3. مصرف آبلیمو

درمان فشار خون بالا در خانه با مصرف آبلیمو

مصرف آبلیمو یکی از روش‌های خانگی برای کاهش فشار خون بالا فوری است. اسید استیک موجود در آبلیمو باعث گشادی عروق خونی می‌شود و جریان خون را راحت‌تر می‌کند. همچنین مصرف روزانه یک تا دو قاشق غذاخوری آبلیمو به همراه غذا یا مخلوط شده در آب، می‌تواند به کنترل فشار خون کمک کند و سلامت قلب را بهبود بخشد.

آبلیمو سرشار از ویتامین C و پتاسیم است که به تقویت سیستم ایمنی و تنظیم فشار خون طبیعی کمک می‌کنند.

4. سرکه سیب

سرکه سیب یکی از روش‌های خانگی برای کاهش فوری فشار خون بالا است. سرکه سیب حاوی مواد شیمیایی مثل پلی‌فنول، فلاونوئید و پتاسیم است که همگی به کاهش فشار خون کمک می‌کنند.

برخی تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف مداوم سرکه سیب می‌تواند به طور موقت فشار خون را در بعضی افراد کاهش دهد. برای مصرف سرکه سیب، می‌توانید یک تا دو قاشق غذاخوری آن را در آب مخلوط کرده و روزی سه وعده از آن را بنوشید. همچنین می‌توانید از سرکه سیب در تهیه سالاد، چای، دسرها و ترشیجات استفاده کنید.

5. مصرف سیر

سیر یکی از گیاهان دارویی و به عبارتی مواد غذایی است که فواید بی‌شماری برای سلامت انسان دارد. سیر حاوی مواد شیمیایی مانند آلیسین، آدنوزین و گوگرد است که به کاهش فشار خون فوری کمک می‌کنند. خوردن سیر تازه و خام یکی از داروهای گیاهی برای کنترل فشار خون بالا است. جویدن سیر خام آلیناز را برای آزادسازی حداکثر آلیسین فعال می‌کند. آلیسین باعث گشادی عروق خونی و افزایش جریان خون می‌شود.

6. مصرف زنجبیل

درمان فشار خون بالا در خانه با مصرف زنجبیل

زنجبیل یکی از گیاهان دارویی و مواد خوراکی است که خواص فراوانی برای سلامت انسان دارد. زنجبیل حاوی مواد شیمیایی مانند گینجرول، شوگاول و پتاسیم است که به کاهش فوری فشار خون کمک می‌کنند. زنجبیل با افزایش گردش خون و شل کردن ماهیچه‌هایی که رگ‌های خونی را احاطه کرده‌اند، می‌تواند فشار خون را کنترل کند.

7. مصرف زردچوبه

درمان فشار خون بالا در خانه با مصرف زردچوبه

زردچوبه یکی از گیاهان دارویی و مواد خوراکی است که خواص فراوانی برای سلامت انسان دارد. زردچوبه حاوی ماده فعالی به نام کورکومین است که از ویژگی‌های آنتی اکسیدانی، ضدانعقاد خون و ضدالتهاب قوی بهره می‌برد. این ماده به کاهش سطوح کلسترول خون نیز کمک می‌کند و یک درمان فوری عالی در هنگام مواجه شدن با فشار خون بالا به حساب می‌آید. شما می‌توانید از ترکیب پودر زردچوبه در دمنوش و چای، یا در صورت دسترسی داشتن به زردچوبه خام و جویدن آن، از این داروی گیاهی بهره ببرید.

8. مصرف قرص فشار خون

قرص فشار خون یا ضد فشار خون، داروهایی هستند که با کاهش مقاومت رگ‌های خونی یا کاهش حجم خون، فشار خون را کنترل می‌کنند. انواع مختلفی از قرص فشار خون وجود دارند که هر کدام به روش خاصی عمل می‌کنند. همچنین می‌توان از سرم‌های متفاوت نیز استفاده کرد، برای اطلاع دقیق به مقاله «بهترین سرم برای فشار خون بالا» مراجعه فرمایید. در ادامه برخی از انواع رایج قرص فشار خون را بررسی می‌کنیم.

دیورتیک‌ها

این داروها با افزایش دفع آب و نمک از بدن، حجم خون را کاهش می‌دهند و فشار خون را پایین می‌آورند. مثال‌هایی از دیورتیک‌ها شامل هیدروکلروتیازید، فوروزماید و اسپیرونولاکتون هستند.

بتا بلاکرها

این داروها با کاهش ضربان قلب و نیروی انقباض قلب، فشار خون را کاهش می‌دهند. مثال‌هایی از بتا بلاکرها شامل آتنولول، متوپرولول و بیسوپرولول هستند.

مهارکننده‌های ACE

این داروها با مهار یک آنزیم که باعث تنگ شدن رگ‌های خونی می‌شود، فشار خون را کاهش می‌دهند. مثال‌هایی از مهارکننده‌های ACE شامل کاپتوپریل، لیزینوپریل و انالاپریل هستند.

مسدودکننده‌های کانال کلسیم

این داروها با مسدود کردن ورودی کلسیم به سلول‌های عضلانی رگ‌های خونی، باعث شل شدن آن‌ها می‌شوند و فشار خون را کاهش می‌دهند. مثال‌هایی از مسدودکننده‌های کانال کلسیم شامل آملودیپین، دیلتیازم و وراپامیل هستند.

اگر سابقه فشار خون دارید، داشتن قرص فشار خون در خانه شاید از مهم‌ترین عواملی باشد که در کنترل و پایین آوردن فشار خون اورژانسی در منزل به شما کمک خواهد کرد. پس حتما با تجویز پزشک متخصص یا راهنمایی از سایت توانبخش، این قرص‌ها را تهیه کنید و همیشه در خانه یا همراه خود در لباس‌هایتان داشته‌ باشید تا در صورت بروز هرگونه مشکل در فشار خون خود، بتوانید سریع آن‌ها را مصرف کنید.

9. ماساژ

درمان فشار خون بالا در خانه با ماساژ

ماساژ یکی از روش‌های طبیعی و آرامش‌بخش است که می‌تواند به کاهش تنش عضلانی، افزایش جریان خون و کاهش استرس کمک کند. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که ماساژ می‌تواند فشار خون را به‌طور موقت یا بلندمدت کاهش دهد. اما همه انواع ماساژ این تاثیر را ندارند و بستگی به نوع، مدت و فرکانس ماساژ دارد.

برای انجام ماساژ برای کاهش فشار خون، می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

ماساژ کف پا

ماساژ کف پا با فشار دادن به نقاط خاصی روی پا که با اعضای مختلف بدن ارتباط دارند، می‌تواند به تعادل برقرار کردن فشار خون کمک کند. برای انجام این ماساژ، باید انگشتان خود را روی نقاط مربوط به قلب، کلیه، کبد و ریه‌ها قرار دهید و به آرامی فشار دهید.

ماساژ گردن و گوش

ماساژ گردن و گوش با کاهش تنش در ماهیچه‌های گردن و بهبود جریان خون به مغز، می‌تواند فشار خون را کاهش دهد. برای انجام این ماساژ، باید سه نقطه روی سر و گردن را پیدا کنید و به آرامی ماساژ دهید. این نقاط عبارتند از: پشت سر، مرکز ترقوه و کنار گوش.

ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی یکی از روش‌های رایج ماساژ است که با حرکات نرم و روان روی عضلات بدن، می‌تواند به کاهش استرس، افزایش اکسیژن خون و کاهش فشار خون کمک کند. برای انجام این ماساژ، باید از روغن یا کرم مرطوب کننده روی پوست استفاده کنید و با استفاده از انگشتان، مچ‌ها و دست‌های خود، عضلات بدن را به طرف قلب ماساژ دهید.

10. طب سوزنی (فرو کردن سوزن روی انگشت)

درمان فشار خون بالا در خانه با طب سوزنی

فرو کردن سوزن روی انگشت یکی از روش‌های طب سوزنی است که بر اساس اصول طب سنتی چینی، با تحریک نقاط فشاری روی بدن، می‌تواند تعادل انرژی را بازگرداند و به درمان بیماری‌های مختلف کمک کند. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که فرو کردن سوزن روی انگشت می‌تواند فشار خون را به‌طور موقت کاهش دهد.

برای فرو کردن سوزن روی انگشت برای کاهش فشار خون، می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

فرو کردن سوزن روی نقطه LI-4

این نقطه در فاصله بین انگشت شست و اشاره دست قرار دارد و با فشار دادن به آن می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند. برای انجام این روش، باید با استفاده از یک سوزن تمیز و تیز، به آرامی به عمق ۱ تا ۲ میلی‌متر در این نقطه سوراخ کنید و سوزن را به طرف بالا و پایین یا چپ و راست حرکت دهید. این کار را برای ۵ تا ۱۰ دقیقه در هر دو دست تکرار کنید.

فرو کردن سوزن روی نقطه PC-9

این نقطه در نوک انگشت شست دست قرار دارد و با فشار دادن به آن می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند. برای انجام این روش، باید با استفاده از یک سوزن تمیز و تیز، به آرامی به عمق ۰.۵ تا ۱ میلی‌متر در این نقطه سوراخ کنید و سوزن را به طرف بالا و پایین یا چپ و راست حرکت دهید. این کار را برای ۵ تا ۱۰ دقیقه در هر دو دست تکرار کنید.

با روش‌های پایین آوردن اورژانسی فشار خون آشنا شدیم.

این مقاله در خصوص پایین آوردن فشار خون بالا در منزل بود که سعی کردیم تمامی مواردی که شما در خانه می‌توانید برای پایین آوردن فشار خون اورژانسی انجام دهید را در آن بیان کنیم.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد. اما باید به یاد داشته باشید که هیچ یک از این روش‌ها تنها کافی نیست و برای داشتن یک فشار خون سالم، باید سبک زندگی سالم‌تری را پیش گرفت و از عوامل خطرزا مانند چاقی، کم‌تحرکی، استرس، سیگار و الکل دوری کنید. همچنین، برای انتخاب مقدار و روش مصرف مناسب برای خود، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و یا از مشاوران توانبخش از طریق مشاوره تلفنی رایگان راهنمایی بگیرید.

نجمه خنجری
گرد آورنده

نجمه خنجری

از ما مشاوره رایگان بگیرید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *