درمان سنگ کلیه با اورتروسکوپی

اگر سنگ کلیه دارید، ممکن است پزشک درمان سنگ کلیه با اورتروسکوپی را تجویز کند. اورتروسکوپی روشی برای یافتن مشکل و در برخی موارد رفع مشکلات دستگاه ادراری است.

در طی اورتروسکوپی، پزشک یک لوله نازک و قابل انعطاف را وارد مثانه و حالب (لوله‌ای که ادرار را از کلیه‌ها به مثانه منتقل می‌کند) می‌کند. به این ترتیب پزشک می‌تواند سنگ کلیه یا سایر مشکلات را پیدا کند.

درمان سنگ کلیه با اورتروسکوپی یکی از روش‌هایی است که پزشک در صورت صلاحدید خود، آن را تجویز می‌کند؛ اما در چه شرایطی این روش تجویز می‌شود؟ اورتروسکوپی چطور انجام می‌شود؟ در این مقاله همراه ما باشید تا شما را به طور کامل با روش اورتروسکوپی برای درمان سنگ کلیه آشنا کنیم.

چه زمانی از اورتروکسپی برای درمان سنگ کلیه استفاده می‌شود؟

نحوه-درمان-سنگ-کلیه-با-اورتروسکوپی

اورتروسکوپی معمولاً زمانی انجام می‌شود که در حالب، سنگ کلیه وجود داشته باشد.

سنگ‌های کلیه شبیه سنگ‌ریزه هستند که از مواد معدنی و نمک موجود در ادرار ساخته شده‌اند. آن‌ها در کلیه تشکیل می‌شوند؛ اما می‌توانند به سمت حالب حرکت کنند.

یک اورولوژیست (پزشکی که در بیماری‌های مجاری ادراری تخصص دارد) اگر مشکوک به وجود سنگ کلیه، پولیپ، تومور یا بافت غیرطبیعی در قسمتی از دستگاه ادراری باشد، ممکن است درمان سنگ کلیه با اورتروسکوپی را توصیه کند.

آزمایش های قبل از انجام اورتروسکوپی چیست؟

همچنین پزشک می‌تواند از اسکوپ مخصوص برای برداشتن سنگ، پولیپ یا تکه‌ای از بافت (بیوپسی) برای آزمایش‌ها استفاده کند. اگر پزشک تشخیص دهد عفونت ادراری یا مشکلی مرتبط با آن دارید، ممکن است آزمایش‌های دیگری نیز انجام دهد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • آزمایش ادرار: برای تشخیص عفونت‌های احتمالی (عفونت کلیه)
 • سی تی اسکن: برای تشخیص سنگ کلیه و تشخیص اندازه و محل آن
 • ام آر آی (MRI): برای ارائه تصاویر دقیق از کلیه‌ها، مثانه و سایر اندام‌های داخلی

سنگ کلیه

انواع اورتروسکوپی

۲ مدل اورتروسکوپی در درمان سنگ کلیه با اورتروسکوپی استفاده می‌شود که به شرح زیر است:

 • اورتروسکوپی تشخیصی: با استفاده از روش اورتروسکوپی تشخیصی، پزشک می‌تواند به طور کامل دستگاه ادراری فوقانی را معاینه کند. گفتنی است که در این روش، تخریب مخاط به حداقل می‌رسد.
 • اورتروسکوپی درمانی: از روش اورتروسکوپی درمانی برای بیماری‌ها و شرایط مختلفی نظیر درمان سنگ، تومورهای یوروتلیال و بیماری‌های مربوط به تنگی مجاری ادراری استفاده می‌شود.

فرایند درمان سنگ کلیه با اورتروسکوپی

در درمان سنگ کلیه با اورتروسکوپی هنگامی که بیهوشی اثر کرد و شما به خواب رفتید، اورولوژیست نوک اورتروسکوپ را وارد مجرای ادرار شما می‌کند (لوله‌ای که از طریق آن ادرار از بدن شما خارج می‌شود).

هنگامی که اورتروسکوپ در مثانه قرار گرفت، اورولوژیست یک محلول استریل را از طریق نوک اسکوپ آزاد می‌کند. این کار مثانه را پر می‌کند تا دیواره‌های آن واضح‌تر دیده شود. سپس به آرامی اسکوپ را به داخل حالب هدایت می‌کند.

ممکن است ۳۰ دقیقه طول بکشد تا پزشک دستگاه ادراری را معاینه کند. اگر روشی برای برداشتن یا شکستن سنگ کلیه یا نمونه‌برداری از بافت برای بیوپسی انجام شود، ممکن است اورتروسکوپی زمان بیشتری به طول بینجامد.

مراقبت ها بعد از درمان

برای مدت دو روز اول پس از عمل، پزشک ممکن است یک داروی آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت تجویز کند. علائم عفونت شامل: تب، لرز و بیشتر شدن درد می‌شود. اگر متوجه هریک از این علائم شدید، به پزشک خود اطلاع دهید.

اکثر بیماران بعد از عمل درد خفیف تا متوسطی دارند که با دارو قابل کنترل است و برای تسکین درد خفیف بعد از برداشتن سنگ کلیه با اورتروسکوپی می‌توان به روش زیر عمل کرد:

 • شما باید به میزان کافی آب بنوشید.
 • با اجازه پزشک خود می‌توانید برای تسکین درد، حمام آب گرم بگیرید.
 • می‌توانید یک پارچه گرم و مرطوب را روی دهانه مجرای ادرار خود قرار دهید.

مراقبت بعد از سنگ کلیه

عوارض شکستن سنگ کلیه با اورتروسکوپی

از عوارض احتمالی درمان سنگ کلیه با اورتروسکوپی می‌توان به احتمال خونریزی خفیف یا آسیب به حالب اشاره کرد. درست مانند بسیاری از روش‌های درمان پزشکی دیگر، احتمال عفونت وجود دارد.

یکی دیگر از عوارض اورتروسکوپی، درد و ناراحتی هنگام ادرار است. اگر در حالب ورم داشته باشید، ممکن است برای مدتی ادرار کردن سخت باشد.

سایر عوارض جانبی شامل گرفتگی در کلیه و مثانه یا سوزش در زمان ادرار است. ادرار ممکن است صورتی یا قرمز رنگ به نظر برسد. این علائم ممکن است تا برداشتن استنت ادامه داشته باشد.

مراقبت از افراد مبتلا به سنگ کلیه در توانبخش

در این مطلب سعی کردیم در مورد درمان سنگ کلیه با اورتروسکوپی صحبت کنیم. همچنین با نحوه انجام این روش آشنا شدیم و حال می‌دانیم چه عوارضی دارد.

پس از انجام اورتروسکوپی باید در خانه مراقبت‌هایی انجام دهید. برای انجام صحیح این مراقبت‌ها می‌توانید از خدمات اعزام پرستار در منزل توان بخش استفاده کنید. تنها کافی است با کارشناسان ما در تماس باشید تا پرستار برایتان اعزام شود و شما را برای مراقبت‌های بعد از شکستن سنگ کلیه با اورتروسکوپی همراهی کند.

سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *