بهترین قطره برای عفونت گوش

عفونت گوش یک بیماری رایج در همه افراد در سنین مختلف است. عفونت گوش انواع مختلفی دارد که شامل عفونت گوش داخلی، میانی و خارجی می‌شود. شناخت دقیق آناتومی گوش و نوع عفونت به پزشک کمک می‌کند تا برای هر یک از انواع عفونت‌های گوش داروی مناسبی تجویز کند. می‌دانیم که گوش اندامی است که بخش زیادی از آن در دسترس قرار نداشته و تنها بخش‌هایی از گوش بیرونی قابل معاینه و مشاهده است؛ بنابراین برای درمان موضعی آن معمولا از قطره استفاده می‌شود.

ضمن این که تجویز داروهای خوراکی آنتی‌بیوتیک نیز برای درمان عفونت گوش رایج است با این وجود عموما پزشک سعی می‌کند تا با استفاده از بهترین قطره برای عفونت گوش با توجه به شرایط بیمار درمان سریع‌تری را ارائه کند.

ما در این مقاله قصد داریم به معرفی بهترین قطره برای عفونت گوش با توجه به شرایط بیمار و نکات مرتبط با مصرف آن بپردازیم، همراه ما باشید.

بهترین قطره برای عفونت گوش کدام است؟

بهترین قطره برای عفونت گوش کدام است؟

گوش درد از جمله امراضی است که بسیار آزاردهنده بوده و علائم متفاوتی به همراه دارد. نکته قابل توجه در تجویز قطره عفونت گوش توجه به علائم فرد بیمار است که ممکن است شامل گزگز کردن گوش، گرفتگی و کیپ شدن گوش، احساس سنگینی در گوش و یا عفونت آن باشد. در هر صورت آنچه ما با عنوان قطره گوش درد می‌شناسیم شامل محصولات متعددی است که در ادامه به معرفی هر یک از آن‌ها و کاربردشان خواهیم پرداخت تا با توجه به شرایط بیمار به توان بهترین قطره برای عفونت گوش را معرفی کرد.

همچنین شما می‌توانید برا اطلاع از انواع آنتی‌بیوتیک که برای درمان عفونت گوش استفاده می‌شوند به مقاله «بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت گوش» مراجعه فرمایید در این مقاله انواع انتی‌بیوتیک برای عفونت گوش بررسی شده و با توجه به شرایط بیمار بهترین این دارو معرفی می‌شود.

اهمیت علائم بیماری در تجویز قطره عفونت گوش

باید توجه داشت که نمی‌توان یک برند یا داروی خاص را به عنوان بهترین قطره برای عفونت گوش معرفی کرد. انتخاب قطره گوش درد باید توسط پزشک و بعد از معاینات بالینی و آنالیز علامت‌ها و نشانه‌ها تجویز شود. بنابراین آنچه به عنوان بهترین قطره برای عفونت گوش بزرگسالان تجویز می‌شود نمی‌تواند یک انتخاب عالی برای گزینه‌ای مشابه در رده سنی کودکان و نوجوانان باشد.

نکته دیگری که در تجویز قطره عفونت گوش تأثیرگذار است، نوع عفونت گوش و محل آن است. ضمن این که علت اصلی درد گوش نیز می‌تواند در تجویز دارو به ویژه قطره گوش درد موثر باشد.

به طور مثال ممکن است علت گوش درد اصلا عفونی نباشد و موارد دیگری مانند آلرژی (آلرژی چیست؟) مسبب بروز آن شده باشند. اما اگر علت گوش درد عفونت تشخیص داده شود از انواع مختلف قطره برای عفونت گوش با توجه به نوع عفونت و … استفاده می‌شود.

مثلا ممکن است علت اصلی گوش درد عفونی: عفونت بینی یا سینوزیت، آنفولانزا و سرماخوردگی، عفونت‌های دهانی و دندانی، عفونت لوزه‌ها و گلو، دندان درآوردن در کودکان، تجمع جرم در گوش، تغییرات ارتفاع، آبسه گوش، جسم خارجی در گوش و یا بیماری‌هایی چون سرخک و اوریون باشد. در این صورت پزشک دارویی متناسب برای رفع مشکل گوش در عفونی تجویز می‌کند.

بررسی انواع قطره گوش

انواع قطره گوش

همان طور که اشاره کردیم قطره گوش درد با توجه به علائم بالینی و نشانه‌های بیماری توسط پزشک متخصص تجویز می‌شود. بهترین قطره عفونت گوش شامل قطره‌های بسیاری است که در ادامه به معرفی آن می‌پردازیم:

قطره گوش دکسون

قطره دکسون یا Dexamethasone-Ophthalmic در واقع یک قطره استریل گوشی و چشمی است که دارای ۰.۱ درصد دگزامتازون و ترکیباتی دیگری چون سدیم فسفات است. این قطره در گروه دارویی کورتیکواستروئیدها طبقه‌بندی شده و معمولا برای درمان موضعی و کوتاه مدت مشکلاتی چون التهاب، آلرژی و عفونت‌های گوش خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

موارد منع مصرف قطره گوش دکسون شامل افرادی با تجربه سوراخ شده پرده تمپان، سل چشم یا گوش و عفونت‌های قارچی است. ضمن این که در برخی موارد ممکن است با عوارضی چون واکنش‌های آلرژیک موضعی در گوش و سردرد خفیف همراه باشد.

قطره گوش اوتیسپت

یکی دیگر از اسامی موجود در فهرست بهترین قطره برای عفونت گوش، قطره اوتیسپت یا هیدروکورتیزون است. این دارو در دسته داروی‌ها ضد التهاب و کوتیکواستروئیدها قرار دارد و برای درمان عفونت‌های سطحی کانال گوش خارجی و التهابات اگزمایی، التهاب سبورئیک گوش خارجی و کانال آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. قطره گوش اوتیسپت دارای خواص منقبض کننده و ضد قارچ، ضد خارش و ضد عفونی کننده است که در آن ۱ گرم هیدروکورتیزون و ۲ گرم استیک اسید گلاسیال استفاده شده است و یک قطره گوش درد رایج در انواع عفونت‌های گوش خارجی به شمار می‌رود.

این قطره گوش درد هیچ گونه منع مصرفی ندارد اما استفاده از آن در کودکان زیر سه سال ممنوع است.

قطره گوش بتازونیت

یک قطره عفونت گوش دیگر که عموما پزشکان در زمان عفونت‌های گوش تجویز می‌کنند قطره گوش بتازونیت یا همان بتامتازون است. این قطره برای عفونت گوش و درمان و تسکین التهاب گوش خارجی در مواردی که با سوزش و درد گوش همراه است تجویز می‌شود.

موارد منع مصرف این دارو در دوران شیردهی و بارداری است. همچنین افرادی که دارای آسیب دیدگی پرده گوش هستند نباید به هیچ عنوان از این دارو استفاده کنند. احساس تحریک شدن گوش و کهیر از جمله عوارض قطره گوش بتازونیت به شمار می‌رود.

قطره گوش جنتامایسین

یکی از شناخته شده‌ترین قطره‌ها به عنوان بهترین قطره برای عفونت گوش، جنتامایسین است. از این قطره برای درمان و پیشگیری از عفونت‌های باکتریایی گوش در کودک و بزرگسال استفاده می‌شود. این دارو حاوی هیدروکورتیزون است و برای عفونت‌های خارجی گوش نیز به کار برده می‌شود.

استفاده از قطره گوش جنتامایسین در دوران شیردهی و بارداری منع مصرف دارد ضمن این که افرادی که پرده گوش آسیب دیده دارند نیز نباید از آن استفاده کنند. از عوارض رایج این دارو سردرد شدید، التهاب و مشکلات تنفسی و گوارشی است.

قطره گوش افلوکساین

این دارو با نام تجاری Floxin از جمله آنتی بیوتیک‌های کینولون است که معمولا برای انواع عفونت گوش خارجی، عفونت کانال گوش، گوش شناگر و عفونت‌های گوش میانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این قطره برای درمان عفونت‌های باکتریایی استفاده می‌شود و از آنجایی که احتمال تداخلات دارویی در آن بالا است توصیه می‌شود که هرگز بدون نسخه و توصیه پزشک استفاده نشود.

از عوارض رایج این قطره گوش درد می‌توان به مسمویت دارویی در اثر مصرف بیش از اندازه توصیه شده، خفه کننده، ضعف و غش اشاره کرد.

قطره گوش سیپلکس

یکی دیگر از محصولات با شکل قطره برای عفونت گوش، قطره سیپلکس یا همان سیپروفلوکساسین است که یک قطره استریل گوش و چشم موضعی به شمار می‌رود. این قطره حاوی ۰.۳ درصد سیپروفلوکساسین هیدروکلراید است که از بنزالکونیوم کلراید به عنوان ماده نگهدارنده در آن استفاده شده است.

از این قطره گوش در درمان عفونت‌های باکتریایی گوش استفاده می‌شود و از دسته داروهای آنتی بیوتیک فلوروکینولون به شمار می‌رود. قطره گوش سیپلکس در غشاء سلولی باکتری‌ها نفوذ کرده و مانع از رشد، تکثیر و سنتز پروتئین در آن‌ها می‌شود.

قطره گوش فنیکه

قطره گوش فنیکه در واقع حاوی روغن گلیسیرین است و در دسته داروهای عمومی و شستشوی گوش قرار دارد. این قطره معمولا در درمان جرم گوش، عفونت و موم‌های به دام افتاده در مجاری گوش که عموما باعث گرفتگی گوش می‌شوند مورد استفاده واقع می‌شود و با عنوان قطره گوش برای گرفتگی شناخته می‌شود. قطره فنیکه موم‌ها و جرم‌های به دام افتاده در گوش را نرم کرده و به سمت بیرون هدایت می‌کند.

قطره فنیکه یک قطره برای گوش درد نیز به شمار می‌رود و دردهای خفیف ناشی از عفونت گوش میانی و خارجی نیز تجویز شده و در انواع عفونت‌های ویروسی، باکتریایی و قارچی کاربرد دارد.

قطره نئومایسین

بهترین قطره برای عفونت گوش از نوع باکتریایی قطره نئومایسین است. این قطره معمولا برای درمان عفونت‌های باکتریایی گوش ملتهب مورد استفاده قرار می‌گیرد و در قالب یک داروی ترکیبی از قطره پلی میکسین ان اچ با پلی میکسین B و هیدروکورتیزون تولید می‌شود. تجویز این قطره برای عفونت‌های ناشی از میکروارگانیسم‌های حساس در مجرای خارجی گوش، التهاب عفونی مزمن گوش و پس از عمل جراحی ماستوئیدکتومی صورت می‌گیرد.

قطره گوش میکساکورت

این قطره نیز در دسته دارهای ضد باکتری قرار دارد و برای درمان عفونت گوش تجویز می‌شود. این قطره به صورت سوسپانسیون استریل و حاوی ۱۰۰۰ میلی لیتر پلی میکسین بی‌سولفات، ۵ میلی گرم بر میلی لیتر نئومایسین سولفات و ۱۰ میلی گرم بر میلی لیتر هیدروکورتیزون است.

بهترین قطره برای عفونت و درمان خارش گوش

خارش گوش دلایل مختلفی دارد اما شایع‌ترین دلیل این اتفاق، ابتلا به عفونت گوش میانی، داخلی یا کانال گوش خارجی است. انتخاب قطره برای درمان خارش گوش با توجه به علت اصلی ایجاد خارش صورت می‌گیرد. بنابراین هرگز نباید به صورت خودسرانه یا بدون تجویز پزشک از انواع قطره‌های گوش درد استفاده کرد.

آیا استفاده از قطره برای عفونت گوش عوارضی دارد؟

آیا استفاده از قطره برای عفونت گوش عوارضی دارد؟

در پاسخ به این پرسش رایج باید بگوییم بله حتی بهترین قطره برای عفونت گوش که توسط پزشک تجویز شده باشد نیز ممکن است با عارضه‌هایی همراه باشد. در حالت کلی اکثر داروها در افراد مختلف با عارضه‌های متفاوتی همراه هستند که در بسیاری از مواقع این عارضه‌ها کوتاه مدت، قابل درمان و طبیعی است. اما در صورتی که هر یک از عارضه‌های مصرف قطره گوش درد طولانی شد بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

شایع‌ترین عوارض استفاده از قطره برای عفونت گوش عبارتند از:

 • سردرد
 • بی‌حس شدن گوش
 • ابتلا به عفونت قارچی
 • تب
 • سوزش
 • خارش
 • سرخی گوش
 • احساس ناراحتی خفیف در گوش
 • بروز راش پوستی در اطراف گوش
 • خس خس سینه
 • کهیر
 • سبکی سر
 • تنگی نفس
 • ضربان قلب بالا
 • وز وز گوش
 • خارش داخل گوش
 • ترشح در گوش

نحوه صحیح استفاده از قطره گوش

روش استفاده بهترین قطره برای عفونت گوش در کودکان و بزرگسالان تفاوت دارد. در بزرگسالان بهتر است از یک حوله تمیز و نخی استفاده کنید تا بیمار سر خود را به گونه‌ای که گوش آسیب دیده به سمت بالا باشد روی آن قرار دهد. گوش را در دست گرفته و مجرای گوش را به سمت بالا و بیرون بکشید. سپس با توجه به تجویز پزشک دوز مناسب دارو را در گوش بچکانید. سپس باید فلپ گوش را کمی فشار دهید تا قطره به خورد مجرای گوش برود. بهتر است بیمار حالت سر خود را برای چند دقیقه حفظ کند.

در مورد کودکان شکل مصرف قطره گوش درد کمی متفاوت است. برای ثابت نگه داشتن سر کودک از شخص دیگری کمک بگیرید. بهتر است یک نفر سر کودک را نگه داشته و شخص دیگر مسئول ریختن قطره در گوش کودک باشد.

نجمه خنجری
گرد آورنده

نجمه خنجری

از ما مشاوره رایگان بگیرید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *