اصول مراقبت و نگهداری از سالمند

چگونه اصول مراقبت و نگهداری از سالمند را رعایت کنیم؟ سالمندان به دلیل کهولت سن از توان جسمی ضعیفی برخوردار هستند و باید مراقبت از آن‌ها طبق اصول باشد. با این حال باید اصول مراقبت و نگهداری سالمندان را مورد ارزش قرار داد.

نگهداری از این قشر عزیز به خاطر جسم فرتوت‌شان بسیار حساس است. طبق تحقیقات انجام گرفته جمعیت کشور عزیزمان در 3 دهه آتی حدود 33 درصد آنرا سالمند تشکیل می‌دهد به همین دلیل بایستی برای مراقبت از آن‌ها تدابیری اساسی اندیشیده شود. باید برای مراقبت از این جمعیت عظیم زمینه آموزش‌های تخصصی و اصولی برنامه‌ریزی و محیا شود.

متاسفانه در حال حاضر در کشورمان، مراقبت از سالمندها از شیوه‌های اصولی و صحیحی پیروی نمی‌کند بلکه سالمند را در خانه نگهداری و مراقبت آنرا به فردی که فاقد مدرک معتبر و تجربه و آموزش خاصی نیست، واگذار می‌شود. موسسه پرستاری توانبخش با آموزش تخصصی پرسنل و نظارت دقیق بر عملکرد آن‌ها خدمت پرستار سالمند در منزل را ارئه می‌دهد. برای پرسش هرگونه سوال در خصوص خدمات توانبخش با مشاوران ما در تماس باشید.

در ادامه به بررسی اصول مراقبت و نگهداری از سالمند می‌پردازیم.

اصول مراقبت و نگهداری از سالمندان

با توجه به تغییرات جدی که در وضعیت جسمانی و روحی و روانی افراد کهنسال به وجود می‌آید موجب می‌شود نیازهای این افراد نسبت به دیگر رده‌های سنی متمایزتر باشد. بایستی برای رفع این نیازها از افرادی متبحر و آموزش‌دیده کمک گرفته شود تا با دیدگاهی صحیح و طبق اصول تعیین شده و آموزش‌های مربوطه اقدام عمل کنند.

اگر سالمندان به لحاظ جسمی نیاز به مراقبت نداشته باشند ولی باز تنها باشند سلامت روانی آن‌ها به مخاطر خواهد افتاد. اگر سالمندان پرستاری را در کنار خود داشته باشند و در انزوا نباشند امید به زندگی در آن‌ها بیشتر خواهد شد و همچنین توانایی‌های آن‌ها ترقی خواهد یافت. در کل داشتن مراقب می‌تواند بر روی زندگی آن‌ها اثربخشی مفیدی داشته باشد.

چگونگی مراقبت و نگهداری از سالمندان

مراقبت از سالمندان به دو صورت است:

  1. اینکه مراقبت از سالمند توسط خانواده و اطرافیانشان است.
  2. فردی را استخدام می‌کنند تا مراقب آن باشد.

اکثر سالمندان مشکلات جسمانی و درمانی حادی ندارند و به خوبی خودشان از پس کارهای خود بر می‌آیند ولی عده کمی هم از آن‌ها متاسفانه به لحاظ جسمی ممکن است نتوانند کارهای فردی خود را انجام دهند و ممکن است به یک بیماری هم مبتلا باشند پرستاران باید طبق وضعیت و نیاز سالمندشان بر اساس اصول مراقبت و نگهداری از سالمند آموزش‌های لازم را ببیند. (مراقبت از سالمند مبتلا به بیماری های مزمن)

به عنوان مثال اگر یک بیمار دیابت دارد باید پرستار آن در طریقه استفاده از دستگاه خون، مهارت داشته باشد تا در زمان‌های لازم قند خون بیمار را چک کند و انسولین بیمار را به آن تزریق کند. اگر بیمار فشار خون دارد باید طریقه استفاده از دستگاه فشارسنج و گرفتن نبض بیمار را به خوبی بداند. اگر بیماری سالمند از زیرمجموعه‌های بیماری زوال عقلی (مانند فراموشی) رنج میبرد باید تاکید شود که با این بیماران با صبوری رفتار کرد زیرا آن‌ها هر لحظه سوال دارند و پرستار آن‌ها باید برای پاسخ به سوالات سالمند، شمرده شمرده و با صبوری توضیحات کامل و رسایی را به آن‌ها دهد. در برخی مواقع این افراد خیلی بی‌قرار و ناآرام هستند و شما بایستی نسبت به این وضعیت‌شان اهمیت دهید و در آرام کردن آن‌ها تلاش کنید.

پرستاری از سالمندان شغل است یا علاقه؟

افراد با توجه به مشغله‌های زندگی و کاریشان، ممکن است نتوانند به طور جدی به سالمند خود رسیدگی کنند. با این وجود باید به دنبال فردی باشند که به خوبی با اصول خدمت‌رسانی صحیح، آشنایی داشته باشد.

پرستاری از سالمندان یک کار موقتی نیست بلکه برخی مواقع بیشتر زمان روزمره را در بر می‌گیرد و بیشتر مواقع از عهده بستگان سالمند خارج است. در این مواقع باید برای مراقبت و نگهداری سالمندتان از فردی باتجربه، توانمند، مهربان، صبور، معتمد و آموزش‌دیده کمک بگیرید.

این افراد دیدگاهی همچون شغل نسبت به مراقبت از عزیزان شما را ندارند. این کار را با عشق و علاقه خاصی انجام می‌دهند، در عوض شما هم قدردان این فرشتگان مهربان باشید و اگر وجهی به آن‌ها پرداخت می‌کنید گوشه کوچکی از خدمات آن‌ها را نمی‌تواند جبران کند. ولی اگر غیر از این باشد شما در گرفتن پرستار دقت لازم را به کار نبرید و فردی بی‌تجربه، بی‌حوصله ،ناتوان، تندخو، ناشناس و کسی که از روی بیکاری به این کار روی آورده را انتخاب کنید. این فرد ممکن است سالمند شما را آزار دهد یا به خوبی به آن رسیدگی نکند، و با این وجود باید مدتی پرستار سالمند را به طور نامحسوس زیر نظر داشته باشید.

پرستاری از سالمندان شغل است یا علاقه

اصول مراقبت و پیشگیری برای سالمند

با توجه به اینکه نمی‌توان از فرتوته شدن و کهنسالی انسان جلوگیری کرد اما با رعایت خیلی از اصول می‌توان پیری را به تعویق انداخت. به اختصار در زیر به چند مورد اشاره می‌شود:
• استفاده از رژیم غذایی سبک همچون غذاهای کم‌چرب، کم‌نمک، سبزیجات، حبوبات و … به صورت کم حجم و در وعده‌های زیاد.
• انجام حرکات ورزشی به طور منظم و داشتن پیاده‌روی همه روزه و استفاده از کفش‌های طبی.
• معاینات بالینی و چکاپ مرتب از علائم حیاتی بدن، علائمی همچون فشار خون، قند خون و وزن و اگر مشکلی در روند هر کدام از این علائم پیش آمده به موقع به آن رسیدگی و اقدامات کنترلی آنرا انجام دهند.
• رعایت مواردی همانند: مصرف متناسب مایعات، انجام ماساژ بدن، داشتن خواب منظم، استفاده از عینک آفتابی، داشتن استراحت‌های کوتاه بعد از کارهای طولانی، استفاده از کرم مرطوب‌کننده و کرم ضد آفتاب و رعایت بهداشت فردی و استعمال نکردن مواد مخدر و … می‌باشد.

مراقبت و نگهداری سالمندان را ساده نگیرید

مواظبت از سالمند کار بسیار دشواری است. آن‌ها هر لحظه ممکن است بهانه‌گیری کنند. پرستار برای اینکه بتواند رفتار صحیحی از خود نشان دهد باید در آموزش‌های اصولی مراقبت و نگهداری از سالمند، کاردان باشد و در اولویت یادگیری این آموزش‌ها، نیازمندی سالمند مورد نظرش را قرار دهد. همچنین آموزش‌های «زنده‌سازی قلبی و عروقی»، «مراقبت‌های اولیه»، «شناخت داروها» و «علائم حیاتی» را با موفقیت گذارنده باشند.

برای انتخاب مراکز یا پرستار برای سالمندان خود از گزینه‌هایی استفاده کنید که آموزش‌های نامبرده را در اولویت استخدام پرسنلی خود قرار داده باشد و هدفی جزء نگهداری، مراقبت اصولی، حفظ سلامت و توانمندی سالمند شما را نداشته باشند.

در ادامه می‌توانید با مطالعه مقاله «مراقبت از سالمند پوشکی» ار این خدمت موسسه پرستاری توانبخش آگاه شوید.

سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *