پرستاری از سالمند جنوب تهران

در مقاله پیش رو قصد داریم در مورد پرستاری از سالمند جنوب تهران صحبت کنیم. این حوزه از پرستاری، که جز خدمات پزشکی در منزل بوده و پرستار در آن به منزل بیمار اعزام می‌شود معمولا در شرایطی مورد نیاز است که به دلایل زیاد و مختلف، بیمار امکان حضور در بیمارستان را ندارد.

به عنوان مثال از نظر سنی بیمار شرایطی دارد که حضور در بیمارستان می‌تواند باعث تشدید بیماری وی شود، یا رسیدگی به بیمار باید با دقت و اصول خاصی انجام شود که در این شرایط پرستاران مشغول در بیمارستان به دلیل درگیری‌های شغلی ممکن است این دقت را نداشته باشند، در این وضعیت استخدام فردی برای پرستاری از سالمند جنوب تهران ضروری است.

افرادی که به عنوان پرستاری از سالمند جنوب تهران مشغول به کار می باشند معمولا در این رشته دارای تخصص و تحصیلات هستند و با تمام دانش و تخصص هایی که یک پرستار بیمارستانی دارد آشنایی کامل دارند. موسسه پرستاری توانبخش با شناسه ملی و دارا بودن تمام مجوزهای لازم از مراجعه ذی‌ربط آماده ارائه خدمات پرستاری در منزل جنوب تهران از جمله پرستار سالمند در منزل می‌باشد.

در ادامه با همراه باشید تا پرستاری از سالمند در جنوب تهران را بررسی کنیم.

 1. به چه کسی پرستار گفته می‌شود؟
 2. وظایف پرستاران به چند دسته تقسیم می‌شود؟
 3. آیا پرستاری دارای انواع مختلفی است؟
 4. چه شخصیتی مناسب حرفه پرستاری می‌باشد؟
 5. ویژگی‌های یک پرستار خوب چیست؟
 6. تعریف پرستاری در منزل و پرستار سالمند چیست و جز کدام گروه‌های شغلی می‌باشد؟
 7. مزایای پرستار منزل چیست؟
 8. سالمند به چه کسی گفته می‌شود؟
 9. بیماری‌های رایج سالمندان که نیاز به پرستار دارد چیست؟
 10.  پرستاران استخدامی در جنوب تهران به چه نکاتی باید مسلط باشند؟
 11.  در پرستاری از سالمند جنوب تهران چه خدمانی ارائه می‌شود؟
 12. چه زمانی نیاز به پرستاری از سالمند جنوب تهران بیشتر می‌شود؟
 13. هزینه‌های پرستاری از سالمند جنوب تهران شامل چه مواردی است؟
 14. پرستاری از سالمند جنوب تهران با مشکل حرکتی چگونه است؟

 

به چه کسی پرستار گفته می‌شود؟

به چه کسی پرستار گفته می شود ؟

پرستاری، یکی از مشاغلی است که مرتبط با حوزه درمان است. این شغل به خصوص در بیمارستان‌ها تکمیل‌کننده کار پزشکی است. در واقع، پزشکان بعد از معاینه بیمار و مشخص کردن دستورات لازم و ابلاغ آن به پرستار، رسیدگی به بیمار تا بهبودی و زمان بستری در بیمارستان را به عهده پرستار می‌گذارد.

پرستاری در تعریف عمومی

در تعریف عمومی، از زمان‌های قدیم، پرستار به هر شخصی گفته می‌شود که بدون در نظر گرفتن داشتن یا نداشتن تخصص به رسیدگی و مراقبت از بیماران می‌پردازد. البته عموما افرادی که به نگهداری از بیمار مشغول هستند پرستار اطلاق نمی‌شوند، بلکه تمام افرادی که به نگهداری و مراقبت از سالمندان یا کودکان نیز مشغول هستند نیز جز پرستاران به حساب می‌آمدند.

تعریف اختصاصی پرستاری

اما در تعریف دقیق‌تر، پرستار فردی است که در زمینه رسیدگی و مراقبت از بیماران تحصیل کرده و دانش کافی دارد. پرستاری و پرستاران تا حد زیادی کار پزشک را تکمیل می‌کنند. مراقبت‌های پرستاران از بیماران، سالمندان، کودکان و … در زمینه‌های مختلف درمان، مراقبت و رسیدگی انجام می‌شود.

البته برخلاف تصور عموم که پرستاری تنها در بیمارستان‌ها انجام می‌شود، این کار در منازل نیز صورت می‌گیرد. در واقع تفاوتی ندارد که رسیدگی بیمار در کجا انجام شود، اما فردی که به طور تخصصی با دانش کافی و مرتبط به این کار می‌پردازد، پرستار نامیده می‌شود.

البته پرستاری تنها به حوزه درمان محدود نمی‌شود، پرستاران امروزه وظایف گسترده‌تری دارند و در توانبخشی، روانشناختی و … نیز فعال هستند، به عبارت دیگر هر جایی که پزشک مشغول به کار باشد، پرستاران نیز برای تکمیل و کمک به کار پزشکان حضور و فعالیت دارند.

پیشنهاد می‌کنیم از پست پرستاری از سالمند در تهران دیدن کنید.

وظایف پرستاران به چند دسته تقسیم می‌شود؟

وظایف پرستاران به چند دسته تقسیم می شود ؟

بعد از اینکه پزشک بیمار را معاینه می‌کند معمولا مراقبت‌هایی را برای وی مشخص می‌کند. برخی از این مراقبت‌ها از عهده بیمار خارج بوده یا باید به شکل تخصصی‌تری انجام شوند، به عنوان مثال تعویض پانسمان، تزریقات، مصرف داروهای خاص و …، در این شرایط حضور یک پرستار کمک می‌کند که بیمار روند بهبودی را با سرعت بیشتری طی کند.

پرستاران وظایف مختلفی دارند. بخشی از وظایف آن‌ها بسته به محل کار آن‌ها متفاوت است و برخی از وظایف به طور عمومی و برای پرستاران در هر بخش یکسان و مشترک است.

وظایف عمومی پرستاران

بخشی از وظایف پرستاران، به محلی که در آن خدمت می‌کنند بستگی دارد. به عنوان مثال، وظایف پرستاران در منزل متفاوت با پرستاران در بیمارستان است، این مسئله حتی با تفاوت بخش نیز تغییر می‌کند، پرستارانی که در بخش اورژانس فعالیت می‌کنند در برخی وظایف تفاوت‌هایی با پرستاران حاضر در بخش جراحی دارند.

با این حال، این تفاوت ها، تنها در وظایف اختصاصی پرستاران است و در وظایف عمومی تمام پرستاران در هر مکان و هر بخش، شرایط یکسانی دارند.

به عنوان مثال پرستاران موظف هستند بر اساس نوع بیماران، مسئولیت‌ها و اقدامات را برنامه‌ریزی کنند، با پزشک و تیم پزشکی در جهت بهبود و تسریع روند درمان بیمار همکاری کامل داشته باشند و وضعیت بیمار را در دوره‌های مشخص ثبت و به اطلاع پزشک برسانند.

بهداشت

در وظایف تخصصی اما، همانطور که گفته شد وظایف پرستار به محل کار وی بستگی دارد. اولین دسته‌بندی وظایف پرستاران مرتبط با پرستارانی است که در بخش‌های بهداشتی فعالیت می‌کنند.

از این گروه می‌توان پرستاران فعال در مدارس، خانه‌های بهداشت و دیگر مراکز این‌چنینی را نام برد که به رسیدگی مسائل بهداشتی شخصی یا عمومی بیماران می‌پردازند. البته پرستاران مشغول در این حوزه ممکن است در بیمارستان یا به عنوان پرستار در منزل نیز فعالیت کنند.

درمان

دسته‌بندی دیگر وظایف پرستاری که تا حدودی رایج ترین وظیفه پرستار نیز هست، پرستاران بخش درمان می‌باشند. این پرستاران به طور تخصصی با بیماران سروکار داشته و رسیدگی به بیمار را بعد از معاینه کامل توسط پزشک و دریافت دستورات وی آغاز کرده و تا بهبودی در کنار پزشک و بیمار حضور دارند. رسیدگی به وضعیت پانسمان و تزریقات، داروها و مصرف به موقع آن و … از جمله وظایف درمانی پرستاران می‌باشد.

توانبخشی

آخرین وظیفه پرستاران، فعالیت و وظایف توانبخشی است. بیمارانی که به دلایل مختلف دچار مشکلات حرکتی شده‌اند، برای بازتوانی قدرت در اندام‌های حرکتی نیاز به تمرینات ورزشی و رسیدگی‌های مخصوص دارند که این کار یعنی ارائه تمرینات و بررسی وضعیت بیمار جز وظایف پرستاران است که ممکن است در مراکز مخصوص مانند فیزیوتراپی یا در منزل انجام شود.

آیا پرستاری دارای انواع مختلفی است؟

آیا پرستاری دارای انواع مختلفی است؟

پرستاری انواع مختلفی دارد. در بخش قبل گفته شد که بر اساس محل خدمت پرستاران، وظایف آن‌ها متفاوت خواهد بود. هرکدام از این وظایف به نوع خاصی از پرستاری معطوف می‌شود.

در هر نوع پرستاری، آموزش‌ها و توانمندی‌های به خصوصی به آموزش‌های کلی پرستار افزوده می‌شود. همچنین برخی از انواع پرستاری نیاز به تحصیلات در مقاطع بالاتر نیز دارند. در ادامه بعضی انواع پرستاری را معرفی خواهیم کرد.

پرستار روانپزشکی

اولین نوع پرستاری، پرستاری روان پزشکی است. پرستاران در این نوع، بیشتر در مراکزی مانند بیمارستانی روانی فعالیت می‌کنند. دارو درمانی، مراقبت از بیماران از نظر روحی و مراقبت جسمی از وظایف پرستاران در این بخش هاست.

پرستار بیمارستان

پرستار بیمارستان

دومین نوع پرستاری، پرستاری در بیمارستان است که شناخته‌شده‌ترین نوع پرستاری می‌باشد. پرستاری در بیمارستان‌ها معمولا خود به چند نوع مختلف تقسیم می‌شود، مثلا برخی از پرستاران تنها در اتاق عمل و همراه با تیم جراحی به فعالیت در بیمارستان مشغول هستند و برخی پرستاران بعد از جراحی در رسیدگی به بیمارانی که به تازگی از اتاق عمل خارج شده‌اند. همچنین بر اساس تجربه، مهارت و تحصیلات پرستاران در بیمارستان رتبه بندی مشخصی دارند.

پرستار مدرسه

نوع بعدی پرستاری، پرستاری در مدارس است. در این نوع معمولا یک پرستار با حداقل تخصیلات کارشناسی، در مدارس به رسیدگی به مسائل بهداشتی دانش‌آموزان و مراقبت‌هایی از این دست می‌پردازد. البته این نوع از پرستاران ممکن است در دیگر مراکز آموزشی مانند دانشگاه‌ها نیز مشغول به فعالیت باشند.

پرستار زایمان

یکی دیگر از دسته‌های پرستاری در بیمارستان، پرستاری زایمان است. در این نوع از پرستاری که صرفا به رسیدگی به زنان نزدیک به زایمان تا بعد از زایمان می‌پردازد، پرستار معمولا همراه با پزشک زنان است و تا زمان تولد نوزاد به مراقبت و اجرای دستورات پزشک مشغول می‌باشد.

پرستار در منزل

در نهایت، آخرین نوع پرستاری، پرستار در منزل است. در این نوع پرستار با وظایف متفاوت بسته به وضعیت بیماری که رسیدگی به آن را عهده دار می‌شود به منزل بیمار اعزام می‌شود و به صورت پاره وقت یا تمام وقت به مراقبت از بیمار می‌پردازد. پرستاری از سالمند جنوب تهران از انواع این پرستاری است که می‌توان مثال زد.

چه شخصیتی مناسب حرفه پرستاری می‌باشد؟

برای اشتغال به عنوان یک پرستار علاقمندی شرط اول است. در صورت نبود علاقه نه تنها در حرفه پرستاری، بلکه در هر شغلی فرد به موفقیت دست نخواهد یافت، اما علاقه شرط کافی نیست.

به غیر از عشق و علاقه به شغل تناسب تیپ شخصیتی با حرفه انتخابی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. به عنوان مثال افراد درون‌گرا که توانایی برقراری ارتباط اجتماعی مناسب ندارند برای مشاغل مدیریتی و رهبری چندان مناسب نیستند. در پرستاری نیز برخی تیپ‌ها و ویژگی‌های شخصیتی وجود دارند که در فرد در صورت دارا بودن آن‌ها تناسب بیشتری با این شغل دارد.

شخصیت‌های اجتماعی

اولین تیپ شخصیتی مناسب برای اشتغال به عنوان پرستار، شخصیت‌های اجتماعی می‌باشند. این افراد، معمولا ارتباط مستقیم با دیگران را دوست داشته و به کمک و کاهش مشکلات افراد علاقه‌مند می‌باشند. این ویژگی کمک می‌کند که پرستار نه تنها با بیمار بلکه با همکاران خود نیز ارتباط خوبی برقرار کند.

به خصوص برای پرستاران مشغول در منزل مانند پرستاری از سالمند جنوب تهران این ویژگی و تیپ شخصیتی کمک زیادی به ارتباط گرفتن پرستار با خانواده بیمار در جهت نگهداری و رسیدگی به سالمند دارد.

شخصیت‌های صبور

از دیگر شخصیت‌های مناسب پرستاری، افراد با تیپ شخصیتی صبور می‌باشند. این افراد علاوه بر علاقه‌مندی به حل مشکلات دیگران، در برخورد با ناملایمات صبر و تخمیل بیشتری دارند.

در این تیپ معمولا پرستار به نگرانی‌ها و استرس‌های بیمار توجه خاصی نشان می‌دهد و مسئولیت‌های خود را هر چند سخت و دشوار به خوبی به پایان می‌رساند. به خصوص برای نگهداری و پرستاری از سالمندان و کودکان این تیپ بسیار کمک‌کننده می‌باشد.

شخصیت‌های منظم

در تیپ شخصیتی منظم، اولویت فرد انجام کارها طبق قواعد و اصول به خصوص است. پرستاران دارای این تیپ شخصیتی معمولا به توصیه‌های پزشک به طور حساب شده عمل می‌کنند و محیط کاری منظمی برای خود ایجاد می‌کنند. عمل خوب و کامل به مسئولیت‌ها، انجام وظایف به موقع، رسیدگی به بیمار به دقیق‌ترین شکل از جمله ویژگی‌های پرستاران با این تیپ است.

شخصیت‌های دلسوز

شخصیت‌های دلسوز نیز در صورت برخورداری از یکی از تیپ‌های بالا در کنار دلسوزی برای اشتغال به عنوان پرستار مناسب می‌باشند. این شخصیت‌ها نیز در رسیدگی و بهبود بیمار نگرانی‌های خاص خود را داشته و وضعیت بیمار در هر زمان برای آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.

برای پرستارانی که به عنوان پرستاری از سالمند جنوب تهران یا به طور کل پرستار سالمند به خصوص در منزل، مشغول به فعالیت هستند این تیپ شخصیتی بسیار مناسب می‌باشد.

ویژگی‌های یک پرستار خوب چیست؟

ویژگی های یک پرستار خوب چیست ؟

تفاوتی ندارد که پرستار در چه وقت و چه عنوانی مشغول به کار باشد چه برای پرستاری از سالمند جنوب تهران و چه برای پرستاری در بیمارستان، یک پرستار خوب ویژگی‌های مشخصی دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

علاقه‌مند به شغل

به عنوان اولین ویژگی، یک پرستار خوب باید علاقمندی کامل به این حرفه داشته باشد. پرستاری کار ساده ای نیست. پرستار همه روزه با بیمارانی در ارتباط است که مشکلات و آستانه تحمل متفاوتی دارند به همین دلیل در صورت عدم علاقمندی به شغل، پرستار خیلی زود خسته شده و توان رسیدگی خوب و با کیفیت به بیماران را از دست خواهد داد.

دانش به روز

یک پرستار خوب همچنین موظف است که اطلاعات خود را به روز نگه دارد. این ویژگی به خصوص برای پرستارانی که در منزل بیمار فعالیت می کنند حائز اهمیت است. پرستار در منزل معمولا بخشی از وظایف پزشک را نیز عهده‌دار می‌باشد به همین دلیل بروز کردن دانش و اطلاعات به انجام بهتر مسئولیت‌ها کمک می‌کند.

توانمندی جسمی بالا

پرستار باید توانایی جسمی بالایی نیز داشته باشد. گاهی اوقات پرستار مجبور به جابجایی بیمار است یا در حرکت باید به بیمار کمک کند.

در این شرایط درصورت عدم توانمندی جسمی خیلی زود خسته شده و قدرت انجام کارها از وی سلب می‌شود. همچنین گاهی اوقات پرستار باید چند شبانه روز بی‌خوابی کشیده یا ساعت خواب کوتاهی داشته باشد که در این شرایط نیز توانایی جسمی بالا از اهمیت زیادی برخوردار است.

منظم و وقت شناس

از دیگر ویژگی‌های یک پرستار خوب می‌توان به منظم و وقت‌شناس بودن پرستار اشاره کرد. به‌ خصوص پرستارانی که در منزل بیمار فعالیت کرده و باید هر روز در زمان مشخص نزد بیمار مراجعه کنند باید وقت‌شناس‌تر از سایر پرستاران باشند. نظم و وقت‌شناسی همچنین در رسیدگی به بیمار از نظر ارائه داروها یا مصرف به موقع غذا نیز اهمیت دارد.

توانمند در ارتباط‌گیری

یکی دیگر از ویژگی‌های پرستاران خوب توانایی بالا در ارتباط‌گیری با بیماران، خانواده بیمار و سایر همکاران به خصوص پزشکان می‌باشد. پرستارانی که به عنوان مثال برای پرستاری از سالمند جنوب تهران استخدام شده و مشغول به فعالیت می‌شوند باید توانایی ارتباط خوب با سالمند را داشته باشند.

همچنین برای کمک به بهبودی سالمند یا مراقبت هر چه بهتر از وی باید به طور منظم وضعیت سالمند را به پزشک گزارش دهند همچنین این پرستاران موظف هستند خانواده سالمند را در جریان وضعیت سلامتی وی قرار دهند.

تعریف پرستاری در منزل و پرستار سالمند چیست و جز کدام گروه‌های شغلی می‌باشد؟

پرستاری در منزل و پرستار سالمند جز کدام گروه های شغلی است و چه تعریفی دارد ؟

خدمات درمانی در گذشته تنها در مراکز درمانی صورت می‌گرفت. در واقع بیمار برای دریافت ساده‌ترین نوع خدمات باید به بیمارستان و کلینیک‌های درمانی مراجعه می‌کرد.

همچنین در نگهداری از سالمندان خانواده‌هایی که توانایی این کار را نداشته یا وقت و زمان رسیدگی دقیق و مناسب به سالمند خود را نداشتند تنها می‌توانستند سالمند را در خانه سالمندان بستری کنند، این کار علاوه بر تضعیف روحیه سالمند باعث آزردگی خانواده نیز میشد.

امروزه اما بسیاری از خدمات پزشکی و پرستاری در منازل صورت می‌گیرد. خدمات صورت گرفته در منزل شامل تمام انواع خدمات درمانی، مراقبتی و حتی نگهداری می‌باشند.

خدمات پزشکی در منزل

در یک تعریف کلی می‌توان گفت که خدمات پزشکی در منزل همان خدمات درمانی است که در بیمارستان و مراکز درمانی مختلف به بیماران ارائه می‌شود با این تفاوت که بیمار به جای مراجعه به بیمارستان این خدمات را در منزل خود دریافت می‌کند. خدمات پزشکی در منزل انواع مختلفی دارند و امروزه افراد زیادی به استفاده از این خدمات به جای مراجعه حضوری بیمارستان تمایل دارند.

به خصوص در شرایط فعلی که بیمارستان‌ها برای مراقبت از بیماران خاص وضعیت پیچیده‌تری دارند استفاده از خدمات پزشکی مختلف در منزل به رسیدگی سریع‌تر و دقیق‌تر به بیمار کمک می‌کند.

انواع خدمات پزشکی در منزل

خدمات پزشکی در منزل انواع مختلفی دارند. از انواع این خدمات می‌توان اعزام پزشک به منزل را نام برد که رایج‌ترین و اولین خدمتی است که در این حوزه به افراد ارائه می‌شود.

در اعزام پزشک معمولاً پزشکان عمومی برای معاینه و رسیدگی به بیمار به منزل مراجعه می‌کنند و در صورت نیاز بیمار به بیمارستان ارجاع داده شده یا پزشک متخصص برای معاینه بیمار به منزل اعزام می‌شود.

یکی دیگر از خدمات درمانی و پزشکی در منزل خدمات مربوط به فیزیوتراپی می‌باشد این خدمات که بخشی از خدمات درمانی هستند معمولاً به بیمارانی که دارای مشکلات حرکتی داشته و نیاز به تمرینات مختلف برای بازتوانی اندام‌های حرکتی خود هستند ارائه می‌شوند.

پرستاری در منزل و اعزام و پرستاران برای درمان و مراقبت از بیماران از دیگر انواع خدمات پزشکی در منزل می‌باشد. به خصوص برای بیمارانی که مدت کمی از عمل جراحی آن‌ها می‌گذرد استخدام یک نفر پرستار در منزل می‌تواند به بهبود سریع‌تر بیمار کمک کند. پرستاری از سالمند جنوب تهران در منزل یکی از مثال‌های این نوع خدمات می‌باشد.

مزایای پرستار منزل چیست؟

همان‌طور که در بخش قبلی مقاله پرستاری از سالمند جنوب تهران گفته شد، یکی از انواع خدمات درمانی در منزل، پرستاری در منزل می‌باشد که یکی از انواع آن، موضوع مقاله‌ای است که به مطالعه آن می‌پردازید.

اما ممکن است این سوال ایجاد شود که چرا باید به جای بستری بیمار در بیمارستان و مراکز درمانی، اقدام به استخدام پرستار در منزل کرد و آیا انجام این کار به همان اندازه بستری در بیمارستان مفید بوده و به وضعیت بیمار یا سالمند کمک می‌کند یا نه. در این بخش برخی از مزایای پرستاری در منزل را بیان می‌کنیم که با اطلاع از آن‌ها، تصمیم‌گیری در این مورد ساده‌تر شود.

مراقبت اختصاصی

یکی از مزایای پرستاری از سالمند در منزل، مراقبت اختصاصی است. در بیمارستان ها معمولا پرستاران تایم مشخص و محدودی برای رسیدگی و بررسی وضعیت بیمار دارند.

این تایم نیز به معاینه، بررسی و دادن داروها و فعالیت‌هایی این‌چنینی می‌گذرد، در حالی‌ که در برخی انواع بیماری‌ها، فرد نیاز بیشتری به حضور پرستار دارد. در این شرایط بستری بیمار یا سالمند در منزل و استخدام پرستاری برای انجام این کار در خانه به مراقبت اختصاصی و کامل‌تر کمک می‌کند.

رسیدگی دقیق‌تر

از دیگر مزایای پرستار منزل می‌توان به رسیدگی دقیق‌تر اشاره کرد. در بیمارستان‌ها پرستار باید به چندین بیمار رسیدگی کند. هر چند برای رسیدگی بهتر شرح حال و وضعیت دقیق بیمار در هر معاینه یادداشت می‌شود، اما باز هم امکان دور از چشم ماندن برخی جزئیات مرتبط با وضعیت سالمند وجود دارد. پرستار در منزل، با داشتن فرصت بیشتر معمولا رسیدگی بهتر و دقیق‌تری به وضعیت سالمند و بیمار دارد.

بهبود سریع‌تر

طبیعی است که هر چقدر رسیدگی و دقت به بیمار بیشتر و دقیق‌تر شود، بهبودی سریع‌تر اتفاق می‌افتد. به خصوص در سالمندانی که به دلیل شرایط خاص بدنی، در صورت بروز مشکل یا بیماری، روند بهبودی کندتر خواهد بود یک پرستار در منزل می‌تواند به تسریع این روند کمک زیادی کند.

کم کردن نیاز به حضور و رسیدگی خانواده

به خصوص در مورد سالمندان، در صورت نیاز به بستری در بیمارستان، یک همراه برای انجام کارهای متفاوت، اطلاع به پزشک و پرستار در زمان لازم و … باید در کنار سالمند باشد. در این وضعیت وجود فردی برای پرستاری از سالمند جنوب تهران می‌تواند به کاهش نیاز به خانواده و حضور آن‌ها کمک کند و تمام وظایف مرتبط با سالمند را عهده‌دار شده و به آن‌ها رسیدگی کند.

سالمند به چه کسی گفته می‌شود؟

سالمند به چه کسی گفته می شود ؟

 

سالمند به افرادی گفته می‌شود که در دوره سنی بعد از میان‌سالی قرار دارند. در واقع، به افراد حاضر در دوره و سنین سالمندی و پیری، سالمند گفته می‌شود. این دوره معمولا با مشکلات خاصی همراه است که رایج‌ترین و شناخته‌شده‌ترین آن‌ها ضعف در قوا و توان جسمی است. این ضعف در برخی سالمندان باعث می‌شود که توانایی انجام بسیاری از کارها، از فرد سلب شده یا امکان انجام آن‌ها بدون کمک دیگران در توان فرد نباشد.

ویژگی‌های دوره سالمندی

ویژگی های دوره سالمندی

دوره سالمندی، با ویژگی‌های مختلفی همراه است. برخی از این ویژگی‌ها تاثیرگذار در روحیه و وضعیت روانی سالمند می‌باشند و برخی از آن‌ها در شرایط اجتماعی سالمند تغییراتی را ایجاد می‌کنند. همچنین ویژگی‌های مختلفی نیز هستند که شرایط جسمی سالمندان را دستخوش تغییر قرار می‌دهند.

یکی از ویژگی‌های سالمندان، تغییر در قوای جسمانی است. در این دوره معمولا فرد کاهش نسبی قدرت جسمی را تجربه می‌کند که ممکن است با مشکلاتی مانند ضعف بینایی، ضعف شنوایی و حتی ضعف حرکتی همراه باشد. البته این مسئله تا حد زیادی به دوران جوانی و میان‌سالی و سلامت فرد در دوره‌های قبل بستگی دارد.

همچنین در این دوره سالمندان، از مشاغل خود بازنشسته شده و تایم بیشتری را در منزل و به استراحت می‌پردازند. کاهش مسئولیت‌ها ممکن است باعث ایجاد حس تنهایی در سالمند شود که این مورد نیز از دیگر ویژگی‌های خاص این دوران می‌باشد.

نیازهای دوره سالمندی

نیازهای دوره سالمندی

با توجه به اینکه این دوره، مانند سایر دوره‌های سنی، اجتناب‌ناپذیر است چه بهتر که فرد خود را برای ورود به آن آماده کند. در این شرایط فرد باید از دوره جوانی با تغذیه سالم، ورزش و حفظ فعالیت بدنی خود را برای ورود به دوره سالمندی آماده کند. با این حال ممکن است یک سالمند به دلایل مختلف در این دوران از ضعف و ناتوانی بیشتری برخوردار شود، در این وضعیت حضور یک پرستار برای مراقبت و رسیدگی هر چه بهتر به سالمند بسیار کمک‌کننده است.

بیماری‌های رایج سالمندان که نیاز به پرستار دارد چیست؟

بیماری های رایج سالمندان که نیاز به پرستار دارد چیست ؟

در بخش بالا به این نکته اشاره شد که با ورود به دوره سالمندی، به دلیل تغییرات هورمونی و داخلی بدن، ضعف جسمانی بیشتر می‌شود. افزایش این ضعف در کنار تغییراتی که در زندگی سالمند رخ می‌دهد، احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف را افزایش می‌دهد.

برخی بیماری‌ها در میان سالمندان رواج بیشتری داشته و سالمند بسته به وضعیت و سلامت جسمی دیر یا زود به آن‌ها مبتلا خواهد شد. در ادامه برخی از این بیماری‌ها، که در صورت ابتلا به نوع حاد آن نیاز به پرستار بیشتر می‌شود را معرفی خواهیم کرد.

بیماری‌های روحی و روانی

تحقیقاتی که در زمینه رفتار و وضعیت سالمندان انجام گرفته است، نشان‌دهنده این موضوع می‌باشد که با ورود به دوره سالمندی و افزایش سن ابتلا به برخی بیماری‌ها، به خصوص بیماری‌های روانی محتمل‌تر می‌شود. به این دلیل که در این دوره فرد تغییرات جدی در وضع زندگی خود تجربه می‌کند.

در دوره سالمندی معمولا فرد از کار بیرون بازنشسته شده و زمان بیشتری را در خانه می‌گذارند. یکی از بیماری‌های رایج در این دسته، آلزایمر یا فراموشی است.

این مشکل که در بیماران بیش از 60 سال بیشتر رخ می‌دهد در صورت عدم کنترل خیلی زود به مراحل حاد و خطرساز می‌رسد. بیشتر سالمندانی که به بیماری آلزایمر مبتلا هستند برای مراقبت بیشتر نیاز به حضور دائمی یک پرستار دارند. افسردگی، تغییر خلقیات و … از دیگر مشکلات روحی در این بازه سنی است.

بیماری‌های جسمی

همچنین در این دوره با افت توان استخوان‌ها، بیماری‌های جسمی نیز یکی پس از دیگری به سراغ فرد می‌آیند. دردهای مفصلی از مشکلات شایع در میان سالمندان است.

همچنین ضعف و تحلیل قوای جسمی در سالمندان باعث کم کردن مقاومت بدنی آن‌ها نسبت به حوادث می‌شود. به عنوان مثال آمار مرگ و میر در اثر تصادف در سالمندان بسیار بیشتر از جوانان است. سالمندان معمولا در صورت ابتلا به بیماری وضعیت سخت‌تری نسبت به جوانان دارند.

بیماری‌های داخلی

همچنین افراد با ورود به سالمندی میزبان بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات داخلی نیز می‌شوند. اختلال در حواس 5 گانه، به خصوص بینایی و شنوایی و مشکلاتی که در اندام‌های داخلی مانند معده برای سالمندان پیش می‌آید تنها بخشی از بیماری‌های داخلی آن‌هاست. سالمندان مبتلا به بیماری‌های داخلی و جسمی نیاز بیشتری به پرستار دارند.

به خصوص در صورت حضور یک پرستار در منزل، سالمند به راحتی و به طور مناسب‌تر بسیاری از مشکلات و بیماری‌های خود را پشت سر گذاشته و روند درمان تسریع می‌بخشد. حضوری فردی برای پرستاری از سالمند جنوب تهران همچنین به بهبود وضعیت روحی سالمند نیز کمک می‌کند.

پرستاران استخدامی در جنوب تهران به چه نکاتی باید مسلط باشند؟

افرادی که برای پرستاری از سالمند جنوب تهران استخدام می شوند باید به چه نکاتی مسلط باشند؟

پرستاری از سالمند جنوب تهران، مانند تمام انواع پرستاری کاری است که نیاز به دقت بسیار بالا دارد. در این نوع از پرستاری، نکات مختلفی وجود دارند که پرستار باید پیش از مراجعه و قبول مسئولیت سالمند به آن‌ها تسلط کافی داشته باشد. تسلط به این نکات از بروز بسیاری از مشکلات کمک می‌کند.

فوریت‌های پزشکی

به عنوان اولین نکته، شخصی که با عنوان پرستاری از سالمند جنوب تهران شروع به کار می‌کند موظف است که با فوریت‌های پزشکی آشنایی داشته باشد. تنفس مصنوعی، ماساژ و احیای قلبی، پانسمان و رسیدگی به شکستگی‌ها و … از جمله فوریت‌هایی هستند که یک پرستار در منزل به خصوص برای کار با سالمندان باید به آن‌ها مسلط باشد.

مدیریت بحران

از دیگر نکات مهم برای پرستاری از سالمند جنوب تهران، توانایی در مدیریت بحران است. با توجه به شرایط خاص سالمند ممکن است به طور ناگهانی، فرد با مشکلاتی مانند تنگی نفس، افت شدید فشار و … مواجه شود که در این وضعیت در صورت عدم برخورداری از توانایی مدیریت بحران سریع و به موقع، پرستار امکان کمک به بیمار را نخواهد داشت.

آشنایی با داروها و اثر آن

داروهای مصرفی در میان بسیاری از سالمندان مشترک است. با این حال بهتر است فردی که برای پرستاری از سالمند جنوب تهران اعزام می‌شود با حداقل این داروها آشنایی داشته باشد. به عنوان مثال داروی مناسب برای رفع بی‌خوابی با داروی مسکن متفاوت می‌باشد.

آشنایی با بیماری‌ها و مشکلات رایج سالمندان

آشنایی با بیماری ها و مشکلات رایج سالمندان

یک پرستار سالمند خوب، علاوه بر نکات ذکر شده به مشکلات رایج سالمندان مسلط است و با آشنایی با انواع مختلف بیماری‌ها به بهبود سریع‌تر و راحت‌تر سالمند کمک می‌کند.

در پرستاری از سالمند جنوب تهران چه خدماتی ارائه می‌شود؟

خدمات صورت گرفته در پرستاری از سالمند جنوب تهران چیست ؟

خدمات پرستاری از سالمند جنوب تهران، شامل موارد مختلفی هستند. این خدمات به فاکتورهای مختلفی بستگی دارند. حضور یا عدم حضور خانواده سالمند همراه با پرستار، توانایی سالمند در انجام کارهای شخصی و . نوع و شدت خدماتی که نیاز است توسط پرستار صورت گیرند را مشخص می‌کند. جهت آشنایی بیشتر با این خدمات، به برخی از آن‌ها در ادامه اشاره خواهد شد.

نگهداری پاره وقت یا تمام وقت

یکی از خدمات مهم در پرستاری از سالمند جنوب تهران، چه برای سالمندانی که دارای ناتوانی‌های مختلف هستند و چه برای سالمندان سالم‌تر، نگهداری از آن‌هاست. بسته به میزان حضور سایر اعضای خانواده و نیاز سالمند نگهداری ممکن است به طور تمام وقت یا پاره وقت انجام شود.

در نگهداری تمام وقت پرستار بیست و چهار ساعته در کنار سالمند است و در نگهداری پاره وقت، پرستار در شیفت‌های مشخص کاری نزد سالمند بوده و نگهداری از وی را عهده‌دار می‌شود.

تغذیه و مراقبت‌های روحی

از دیگر خدمات ارائه شده در پرستاری از سالمند جنوب تهران، تغذیه سالمند است. رسیدگی به میزان، نوع و زمان خوردن غذا برای حفظ سلامت بیشتر به خصوص با توجه به رژیم غذایی سالمند از وظایف پرستاران سالمند در منزل می‌باشد.

همچنین ممکن  است به دلایل مختلف سالمند نیاز به توجه و مراقبت‌های روحی داشته باشد که بخشی از این مراقبت‌ها نیز توسط پرستار انجام می‌شود.

رسیدگی دارویی و درمانی

هر سالمند، حتی در صورت عدم ابتلا به بیماری‌های جدی با رسیدگی، مصرف مواد غذایی تقویتی، تحرک مناسب و کافی و … کمتر به مشکلات و بیماری‌ها دچار می‌شود. رسیدگی به این موارد نیز جز خدمات پرستاری از سالمند جنوب تهران می‌باشد.

چه زمانی نیاز به پرستاری از سالمند جنوب تهران بیشتر می‌شود؟

چه زمانی نیاز به پرستاری از سالمند جنوب تهران بیشتر می شود ؟

گاهی اوقات، به دلایل مختلف سالمند باید در بیمارستان بستری شود و مراقبت‌ها و درمان را به طور اختصاصی سپری کند. در این شرایط به دلیل مشکلاتی مانند عدم توانایی هماهنگی اعضای خانواده برای حضور بیمار و بستری و … ممکن است مشکلاتی برای بستری سالمند به وجود آید.

در این شرایط بهترین کار استخدام یک نفر برای پرستاری از سالمند و بستری وی در منزل است. استخدام یک پرستار سالمند حرفه‌ای در منزل کمک می‌کند که وضعیت سلامتی سالمند روند صعودی و افزایشی داشته باشد.

همچنین سالمندان مبتلا به بیماری‌ها یا خاص، که نگهداری از آن‌ها باید با اصول خاصی انجام شود نیز باید برای نگهداری زیر نظر یک پرستار باشند تا در صورت بروز هر گونه مشکلی اقدامات لازم برای آن‌ها به موقع انجام شود.

هزینه‌های پرستاری از سالمند جنوب تهران شامل چه مواردی می‌شود؟

هزینه های پرستاری از سالمند جنوب تهران شامل چه مواردی می شود ؟

پرستاری از سالمند جنوب تهران نیز مانند هر نوع پرستاری خصوصی دیگر، شامل هزینه‌هایی می‌شود، در این قسمت برخی از موارد تاثیرگذار در این هزینه‌ها را مثال خواهیم زد.

توانمندی سالمند

توانمندی سالمند

در درجه اول، توانمندی سالمند در تعیین هزینه پرستاری از سالمند جنوب تهران تاثیرگذار است. هرچقدر سالمند توانایی کمتری در انجام وظایف و فعالیت‌های روزمره خود داشته باشد هزینه نهایی پرستاری بیشتر می‌شود. به این دلیل که مسئولیت‌های پرستار سنگین‌تر و خاص‌تر از قبل می‌شود.

ساعت حضور

همچنین ساعت حضور پرستار در منزل و نزد سالمند نیز در تعیین هزینه پرستاری از سالمند جنوب تهران موثر است. پرستاران شیفت شب، دریافتی متفاوتی با پرستاران روز دارند. همچنین پرستارانی که نیاز به حضور تمام وقت نزد سالمند دارند معمولا قیمت‌های بالاتری برای استخدام دارند.

نوع خدمات

در نهایت نوع خدمات که بسته به وضعیت سالمند تفاوت دارد نیز در تعیین پرستاری از سالمند جنوب تهران تاثیر دارد.به عنوان مثال سالمندی که امکان انجام کارهای شخصی و روزمره را داشته یا توانایی تنظیم زمان مصرف دارو را داشته باشد نیازهای متفاوتی با سالمند از کار افتاده دارد.

پرستاری از سالمند جنوب تهران با مشکل حرکتی به چه صورت است؟

پرستاری از سالمند جنوب تهران با مشکل حرکتی به چه صورت است ؟

افراد دارای مشکلات حرکتی معمولا انواع مختلفی دارند. برخی افراد تنها در حرکت و راه رفتن بدون استفاده از واکر یا عصا دچار مشکل هستند و در صورت استفاده از این وسایل و با کنترل پرستار امکان حرکت کردن را دارند این افراد معمولا می‌توانند به وظایفی مانند استفاده از سرویس بهداشتی یا حمام به تنهایی رسیدگی کنند، اما افرادی که با عصا نیز به سختی راه رفته و به طور کل ویلچرنشین می‌باشند نیاز بیشتری به پرستار برای انجام کارهای شخصی روزمره خود نیز دارند. پرستار در برخورد با این گروه باید دقت بیشتری به عمل آورده و از آسیب‌های بیشتر جلوگیری کند.

سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *