تزریق عضلانی در منزل

گاهی برای شما هم پیش آمده است از زبان پزشکان یا پرستاران نام تزریق عضلانی را شنیده‌اید اما ندانید منظور آن‌ها چه نوع تزریقی است. علاوه بر این گاهی به دلیل تجارب بدی که در این زمینه داشته‌اید از پزشکان و پرستاران خواسته‌اید که روش‌های دیگری را برای تزریق انتخاب کنند. این به دلیل اینست که به‌طور دقیق نمی‌دانید تزریق عضلانی چیست و چه مزایایی دارد و چه زمانی‌هایی به‌کار برده می‌شود.

موسسه پرستاری توانبخش با بیش از 20 سال سابقه در زمینه پرستاری و پزشکی آماده خدمت تزریقات در منزل می‌باشد. تنها کافی است با مشاوران ما در ارتباط باشید. در ادامه در این مقاله از سایت توان بخش قصد داریم به معرفی کامل این روش از تزریق و بررسی مزایا و عوارض آن بپردازیم.

پرستار بیمار در منزل

تزریق عضلانی چیست؟

گاهی جایگزین کردن تزریق به‌جای مصرف داروهای خوراکی بهترین و تاثیرگذارترین تصمیم یک پزشک است. اما باید بدانیم که تزریق نیز با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. یکی از بهترین این روش‌ها، تزریق عضلانی است. در ابتدای این نوشته بهتر است بدانیم تزریق داخل عضله چیست.

حتما محل تزریق واکسن‌های مختلف که در طول زندگی زده‌اید را به‌یاد دارید. در واقع برای زدن واکسن نیز از تزریق عضلانی استفاده شده است. در این روش دارو به عمق ماهیچه‌های عضلات تزریق می‌شود. در این شرایط سرعت پخش دارو در بدن انسان نسبت به روش بلع و سایر روش‌های تزریقی بیشتر است.

تزریق عضلانی چیست؟

محل‌های تزریق عضلانی کجاست؟

اگر دقت کرده باشید در شرایط مختلف و زمانی که یک تزریق داخل عضله دارید، تزریق در محل‌های مختلفی از بدن شما انجام می‌شود. به‌طور مثال محل تزریق واکسن‌ها با محل تزریق داروهای تقویتی یکسان نیست. برای شناخت بهتر این محل‌ها وقت آن است که بدانیم یک پرستار یا پزشک، چه محلی را برای تزریق عضلانی انتخاب می‌کند.

 • عضلات دورسوگلوتئال باسن: همه ما از کودکی تجربه تزریقات در ناحیه عضلات باسن را داشته ایم. نزدیک بودن عضلات دورسوگلوتئال باسن به عصب سیاتیک، حساسیت این نوع از تزریق‌های عضلانی را بالاتر برده است. برای کاهش درد در این ناحیه نباید دو تزریق را در یک محل انجام دهید.
 • عضلات ونتروگلوتئال لگن: این عضلات از جمله امن‌ترین محل‌ها برای تزریق عضلانی بزرگسالان و کودکان بالای 7 ماه است. به همین دلیل نیز انتخاب آن برای اکثر تزریقات داخل عضله رایج‌تر است.
 • عضلات ران: عضلات ران محل مناسبی برای زمانی است که خودتان می‌خواهید تزریق را انجام دهید و استفاده از این محل برای پرستاران و پزشکان چندان رایج نیست. اما باید در نظر بگیرید تزریق عضلانی در ران بسیار ایمن است.
 • بازو: عضله دلتوئید بازو یکی از بهترین عضلات در بدن انسان است که برای تزریق‌های عضلانی توصیه می‌شود. اما حجم این عضلات کم است؛ بنابراین معمولا تزریق بیش از 1 میلی لیتر در این عضله جایز نیست. به همین دلیل است که معمولا از این عضلات برای تزریق واکسن که حجم کمی دارد استفاده می‌شود. این ناحیه تقریبا به اندازه عرض دو انگشت زیر برجستگی آکرومیون قرار دارد.

چرا از تزریق داخل عضله ‌ای استفاده می‌شود؟

از تزریق داخل عضله‌‌ زمانی استفاده می‌‌شود که فرد بیمار نتواند دارو را به‌‌صورت خوراکی مصرف کند. اما سوال اینجاست که چرا به‌‌جای تزریق وریدی و تزریق زیر جلدی از این روش استفاده می‌‌شود. برخی از اوقات برای تزریق برخی داروهای خاص و به‌‌جای سایر روش‌‌های تزریق باید تزریق عضلانی را انجام داد. دلیل انتخاب این روش در اکثر اوقات، سرعت جذب سریع‌‌تر دارو در بدن فرد است. در برخی از مواقع نیز دارویی که قرار است تزریق شود باعث تحریک وریدها می‌‌شود و یا وضعیت بیمار به گونه‌‌ای است که رگ مناسب برای تزریق در بدن آن پیدا نمی‌‌شود.

تجهیزات تزریق داخل عضله ‌ای چیست؟

تجهیزات تزریق داخل عضله-‌ای چیست؟

سوال دیگری که برای بسیاری از افراد و بیماران پیش می‌‌آید اینست که برای انجام تزریق عضلانی در منزل یا درمانگاه به چه تجهیزات و لوازمی نیاز داریم. در واقع هر فرد زمانی‌‌که به تشخیص پزشک باید از این روش برای ورود دارو به بدن استفاده کند، باید با این تجهیزات آشنا باشد تا زمان مراجعه به داروخانه همه آنچه خریده است را کنترل کند. به‌‌طور کلی تجهیزات ضروری برای تزریق داخل عضله عبارت است از:

 • سوزن و سرنگ
 • داروی مورد نیاز برای تزریق
 • پنبه یا پد الکلی برای ضد عفونی کردن محل پیش از تزریق
 • گاز پانسمان یا چسب تزریق برای پس از تزریق

مزایا و معایب تزریق عضلانی

تزریق دارو به بدن فرد به نسبت مصرف داروهای خوراکی اثر بخشی بهتر و سریع‌‌‌تری دارد. علاوه بر این با استفاده از این روش فرد کمتر دچار بیماری‌‌‌های گوارشی و کبدی می‌‌‌شود. در میان روش‌‌‌های مختلف تزریق نیز، تزریق عضلانی مزایای بسیار زیادی دارد. از جمله اینکه سرعت جذب دارو از این طریق بسیار بیشتر است؛ چراکه بافت عضله خون بیشتری نسبت به بافت زیر پوست دارد و حجم بیشتری از دارو را نسبت به بافت زیر جلدی نگه می‌‌‌دارد. اما تزریق داخل عضله عوارضی نیز دارد که در ادامه در مورد آن‌‌‌ها توضیح خواهیم داد:

عوارض جانبی ترزیق عضلانی

عوارضی تزریق عضلانی چیزی نیست که فرد را از این نوع تزریق پشیمان کند. در واقع همه روش‌‌‌های تزریق عوارضی به همراه دارند. همچنین بروز آن‌‌‌ها در افراد مختلف نیز فرق دارد؛ به طوریکه برخی از آن‌‌‌ها عوارضی را تجربه نکرده و برخی یک یا چند عارضه را با هم تجربه می‌‌‌کنند. در ادامه به بیان مهمترین آن‌‌‌ها می‌‌‌پردازیم:

 • با تزریق عضلانی معمولا فرد درد بیشتری را در محل تزریق تجربه می‌‌‌کند.
 •   پس از تزریق ممکن است محل تزریق سوزن سوزنی شده یا بی‌‌‌حس شود.
 • برخی از اوقات نیز محل تزریق قرمز شده و ملتهب می‌‌‌شود.
 • ترشح و خونریزی طولانی نیز از دیگر عوارض تزریق عضله‌‌‌ای است.
 • گاهی نیز به دلیل آلرژی به دارو، فرد دچار تنگی نفس یا تورم صورت می‌‌‌شود.

مزایا و معایب تزریق عضلانی

قیمت تزریق عضلانی در منزل

اگر می‌‌‌خواهید برای انجام تزریقات به خارج از منزل نرفته و به محیط های شلوغی مانند بیمارستان و درمانگاه مراجعه نکنید، می-توانید از خدمات تزریقات در منزل استفاده کنید. اگر در مورد قیمت تزریق عضلانی در منزل می‌‌‌پرسید باید بگوییم تزریق در منزل هزینه مشخصی ندارد؛ چراکه همانطور که می‌‌‌دانید در این روش پرستار یا پزشک مسافتی را طی کرده و در محل سکونت شما حاضر می‌‌‌شود؛ به دلیل همین تغییر مسافت نیز قیمتی که برای تزریق در منزل می‌‌‌پردازید یکسان نیست. علاوه بر این ممکن است خدمات تخصصی دیگری را در محل دریافت کنید و یا چند تزریق به صورت همزمان داشته باشید. همچنین قیمت تزریق بر اساس نوع دارو نیز ممکن است متفاوت باشد. در هر صورت قیمت این نوع تزریق در منزل به‌‌‌طور دقیق مشخص نیست و برای محاسبه قیمت باید به جدول تعرفه‌‌‌ها رجوع کنید یا با متخصصان توان بخش در ارتباط باشید.

خدمات تزریقات در منزل توان بخش

اگر نمی‌‌‌‌خواهید برای تزریق داخل عضله‌‌‌‌ از خانه بیرون آمده و به بیمارستان یا درمانگاه مراجعه کنید، و یا می‌‌‌‌خواهید به جای اینکه خودتان تزریق را انجام داده یا از افراد غیر متخصص برای اینکار کمک بگیرید، تزریق را به فرد متخصصی بسپارید، می‌‌‌‌توانید از خدمات تزریق عضلانی در منزل استفاده کنید. در این صورت هم از وجود یک پرستار یا متخصص برای تزریق استفاده کرده‌‌‌‌اید و هم به مکان‌‌‌‌های پر ریسک مانند بیمارستان‌‌‌‌ها مراجعه نکرده و وقت خود را نیز در ترافیک هدر نداده‌‌‌‌اید.

اگر در تهران هستید می‌‌‌‌توانید برای استفاده از خدمات تزریقات در منزل موسسه توان بخش را انتخاب کنید. این موسسه با بهترین پرستاران و متخصصان در این زمینه  همکاری می‌‌‌‌کند و کلیه خدمات سرم تراپی، انواع تزریق عضلانی ، وریدی و زیر جلدی را در منزل انجام داده و بهترین خدمات پرستاری در محل را نیز دارد.

سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *