تزریق زیرجلدی در منزل

تزریق یکی از روش‌‌‌‌‌‌‌های درمانی جایگزین خوردن قرص‌‌‌‌‌‌‌ها و کپسول‌‌‌‌‌‌‌های مختلف است. تزریق روش‌‌‌‌‌‌‌های مختلفی دارد و تاثیر آن در صورتی‌‌‌‌‌‌‌که بهترین روش بر حسب نوع و حجم دارو، سن بیمار و نوع تاثیر دارو انتخاب شود، بسیار بهتر و کم خطرتر است. یکی از این روش‌‌‌‌‌‌‌ها، روش تزریق زیرجلدی است. تزریق زیر جلدی مزایا و عوارض و کاربردهای خاص خود را دارد.

موسسه پرستاری توانبخش تزریقات در منزل را برای شما عزیزان در سطح تهران فراهم کرده است. تنها کافی است با تماس با مشاوران خبره این موسسه در تماس باشید. برای آشنایی بیشتر شما در این مقاله به‌‌‌‌‌‌‌طور کامل به بررسی همه جانبه تزریق زیر جلدی در منزل و درمانگاه‌‌‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌‌‌پردازیم.

تزریق زیرجلدی چیست؟

همه ما بارها تجربه تزریق به اشکال مختلف را داشته‌‌‌‌‌‌‌ایم و می‌‌‌‌‌‌‌دانیم پزشکان زمانی که بخواهند سرعت تاثیر یک دارو را افزایش دهند و عوارض گوارشی مصرف آن دارو را کاهش دهند از این روش برای درمان استفاده می‌‌‌‌‌‌‌کنند. اما تزریقات انواع مختلفی دارند. یکی از ساده‌‌‌‌‌‌‌ترین و کم عارضه‌‌‌‌‌‌‌ترین آن‌‌‌‌‌‌‌ها تزریق زیرجلدی یا تزریق زیر پوستی است. برای اینکه بدانیم تزریق زیرجلدی چیست باید بدانیم نحوه تزریق دارو با این روش چگونه است. در این روش دارو به بافت زیر جلدی چربی تزریق می‌‌‌‌‌‌‌شود. این بافت‌‌‌‌‌‌‌ها دارای رگ-های خونی کمی هستند، بنابراین با سرعت کمتری دارو را انتقال می‌‌‌‌‌‌‌دهند. به همین دلیل نیز پزشکان زمانی که می‌‌‌‌‌‌‌خواهند میزان کمی از دارو را به بدن فرد وارد کنند تزریق زیر جلدی را پیشنهاد می‌‌‌‌‌‌‌کنند.

سوزنی که برای تزریق زیرجلدی به کار برده می‌‌‌‌‌‌‌شود معمولا کوتاه تر و ریزتر از سایر سوزن‌‌‌‌‌‌‌ها است و با زاویه 90 درجه و گاهی 45 درجه وارد بدن می‌‌‌‌‌‌‌شود. این به این دلیل است که تزریق کننده مطمئن باشد که مواد داخل بافت چربی وارد می‌‌‌‌‌‌‌شوند و نه در بافت عضله. همچنین عمق ورود سوزن به محل نباید بیش از حد باشد. تزریق زیرجلدی در منزل یا در درمانگاه برای تزریقات داروهایی که حجم کمی دارند و نیاز است با سرعت بسیار کم وارد خون شوند به کار برده می‌‌‌‌‌‌‌شود.

تزریق-زیرجلدی-چیست؟

محل های تزریق زیرجلدی کجاست؟

هر نوع تزریقی محل‌‌‌‌‌‌‌های مخصوص خود را در بدن فرد دارد. برای تزریق زیرجلدی نیز باید محل مناسب را انتخاب کرد که بافت چربی کافی داشته تا از ورود دارو به بافت عضله جلوگیری کند. در این صورت تزریق تاثیر بهتری داشته و میزان خطرات آن نیز به صفر می‌‌‌‌‌‌‌رسد. رایج ترین نقاط در بدن انسان که برای تزریق زیر جلدی مناسب است عبارتند از:

 • ران‌‌‌‌‌‌‌ها ( ناحیه ای بین زانو و باسن و کمی متمایل به پهلو )
 • پشت یا کنار بازوها
 • بالای باسن ( بین ستون فقرات و پهلوها )
 • چربی‌‌‌‌‌‌‌های ناحیه شکمی ( دقت کنید این ناحیه باید 2 سانتی متر از دور ناف دور باشد )
 • چربی‌‌‌‌‌‌‌های ناحیه پهلو

تجهیزات تزریق زیرجلدی چیست؟

فرقی نمی‌‌‌‌‌‌‌کند که تزریق زیرجلدی توسط پرستار در خانه انجام می‌‌‌‌‌‌‌شود و یا اینکار را پرستار یا فرد متخصص در خانه یا درمانگاه برایتان انجام می‌‌‌‌‌‌‌دهد؛ در هرصورت برای این نوع تزریق امکاناتی نیاز دارید که پیش از اقدام به تزریق باید همه آن‌‌‌‌‌‌‌ها را فراهم کنید. این تجهیزات عبارتند از:

 • سرنگ و سوزن مناسب
 • دارو
 • پد الکلی برای پیش از تزریق
 • چسب تزریق مناسب برای پس از تزریق

چرا از تزریق زیرجلدی استفاده می شود؟

اکثرا از این تزریق زیرجلدی برای زمانی استفاده می‌‌‌‌‌‌‌کنند که خود فرد مجبور است در خانه داروهایی را به خودش تزریق کند؛ چراکه این روش نسبت به روش‌‌‌‌‌‌‌های دیگر هم درد کمتری داشته و هم عوارض و خطرات کمتری به دنبال دارد. البته از تزریق زیر جلدی برای تزریق داروهای کم حجم و زیر 1 میلی لیتر نیز می‌‌‌‌‌‌‌توانید استفاده کنید و تزریق داروهایی با حجم بیشتر از این مقدار اصلا جایز نیست. از جمله مهمترین داروهایی که با این روش تزریق می‌‌‌‌‌‌‌شوند عبارتند از:

 • داروهای رقیق کننده خون مانند هپارین
 • تزریق برخی از واکسن‌‌‌‌‌‌‌ها مانند سرخک و آبله مرغان
 • تزریق داروهای مسکن
 • داروهای مورد نیاز برای خود ایمنی‌‌‌‌‌‌‌ها
 • تزریق انسولین
 • تزریق برخی داروها در دوران بارداری
 • سایر داروهایی که باید به صورت روزانه تزریق شوند

 

مزایا و معایب تزریق زیرجلدی

همانطور که می‌‌‌‌‌‌‌دانید در حال حاضر داروهای مختلفی به صورت تزریقی تجویز می‌‌‌‌‌‌‌شوند، برای هر کدام از آن‌‌‌‌‌‌‌ها نیز بهترین روش تزریق انتخاب می‌‌‌‌‌‌‌شود. هر کدام از این روش‌‌‌‌‌‌‌ها مزایا و معایب خود را دارند. از جمله بزرگترین مزیت تزریق زیرجلدی روند آهسته و آرام جذب مواد به بدن است. چراکه بافت چربی نسبت به بافت عضله رگ‌‌‌‌‌‌‌های خونی کمتری دارد؛ بنابراین دارو کاملا آهسته در بدن پخش می‌‌‌‌‌‌‌شود. این مساله به سلامت فرد و ایمنی تزریق کمک می‌‌‌‌‌‌‌کند. همچنین با استفاده از این روش فرد درد کمتری را احساس می‌‌‌‌‌‌‌کند و احتمال بروز عفونت نیز بسیار کمتر است. اما تزریق زیر جلدی عوارضی نیز دارد که در ادامه به بررسی آن‌‌‌‌‌‌‌ها می-پردازیم:

عوارض تزریق زیرجلدی

تزریق زیرجلدی در منزل یا درمانگاه یکی از کم عوارض‌‌‌‌‌‌‌ترین نوع تزریقات است. به همین دلیل است که به کسانی که می‌‌‌‌‌‌‌خواهند خودشان دارو را به بدنشان تزریق کنند، توصیه می‌‌‌‌‌‌‌شود که از این روش استفاده کنند. اما در هر صورت این روش نیز بدون عوارض نیست. بروز علائم در افراد متقاوت است؛ به گونه‌‌‌‌‌‌‌ای که یک فرد ممکن است هیچ عارضه‌‌‌‌‌‌‌ای را تجربه نکند و در مقابل این نوع تزریق ممکن است برای برخی از افراد مشکلاتی را در پی داشته باشد. برخی از مهمترین عوارض تزریق زیر جلدی عبارت است از:

 • زخم شدن ناحیه تزریق به دلیل تزریق بیش از حد در یک نقطه
 • احساس درد شدید در ناحیه تزریق
 • سرخی و ورم ناحیه تزریق
 • احساس گرمی در ناحیه تزریق زیر جلدی و وجود ترشحات

 

قیمت تزریق زیرجلدی در منزل

در حال حاضر اکثر افراد هنگام نیاز به انواع تزریقات تصمیم هوشمندانه‌‌‌‌‌‌‌ای می‌‌‌‌‌‌‌گیرند و ترجیح می‌‌‌‌‌‌‌دهند در خانه بمانند و از خدمات تزریقات در منزل شرکت‌‌‌‌‌‌‌ها و موسسات مختلف برای تزریقات زیر جلدی خود استفاده کنند. این روش مزایای بسیاری از جمله صرفه‌‌‌‌‌‌‌جویی در وقت و عدم نیاز به مراجعه به بیمارستان‌‌‌‌‌‌‌ها و درمانگاه‌‌‌‌‌‌‌ها دارد. قیمت تزریق زیرجلدی در منزل از قیمت تزریقات در بیمارستان‌‌‌‌‌‌‌ها و درمانگاه‌‌‌‌‌‌‌ها بیشتر است. علت آن نیز این است که هنگام استفاده از خدمات تزریقات در منزل، فرد متخصص و پرستار، برای انجام اینکار در محل حاضر می‌‌‌‌‌‌‌شود و مجبور است مسافتی را برای تزریق طی کند.

اگر به قیمت انجام این تزریقات در منزل دقت کرده باشید متوجه شده‌‌‌‌‌‌‌اید که نمی‌‌‌‌‌‌‌توانید قیمت ثابت و مشخصی برای اینگونه خدمات پیدا کنید. از جمله دلایل آن نیز همین تغییر مسافت، نوع داروی تزریقی، روش تزریق، تعداد تزریقات در یک جلسه و سایر خدماتی است که فرد متخصص به دنبال تزریقات انجام می‌‌‌‌‌‌‌دهد. بهترین کار این است که برای اطلاع از نرخ این خدمات به جدول تعرفه‌‌‌‌‌‌‌ها مراجعه کنید و یا با متخصصان توان‌بخش تماش خاصل فرمایید.

خدمات تزریق در منزل توان بخش

در حال حاضر شرکت‌‌‌‌‌‌‌ها و موسسه‌‌‌‌‌‌‌های بسیاری خدمات تزریق زیرجلدی در منزل ارائه می‌‌‌‌‌‌‌دهند. با استفاده از این خدمات دیگر نیازی نیست برای تزریق به خارج از منزل بروید، ترافیک و مسافت طولانی را تحمل کنید و بیماری که شرایط خوبی ندارد را از جایش تکان دهید. اما به یاد داشته باشید که اگر می‌‌‌‌‌‌‌خواهید از این خدمات استفاده کنید باید به سراغ موسسه‌‌‌‌‌‌‌ها و شرکت‌‌‌‌‌‌‌هایی بروید که از بهترین و مجرب‌‌‌‌‌‌‌ترین متخصصان استفاده کرده و قیمت خدماتشان نیز منصفانه باشد.

اگر در تهران هستید می‌‌‌‌‌‌‌توانید موسسه توان بخش را برای تزریق زیر جلدی در منزل انتخاب کنید. این موسسه علاوه بر انجام سرم تراپی و انواع تزریقات مانند تزریق عضلانی، داخل جلدی، زیر جلدی و تزریق وریدی در منزل ، انواع خدمات پرستاری از بیمار در منزل و بیمارستان را نیز ارائه می‌‌‌‌‌‌‌دهند.

سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *