پانسمان زخم در منزل تهران

زخم­هایی که افراد سالمند، دیابتی و بیماران خاص دارند یا دسته‌­ای از زخم‌­ها که در اثر سوختگی یا عمل جراحی ایجاد می­شوند به مراقبت بسیاری نیاز دارند. در سال­های اخیر متخصصین در این زمینه دسته‌­ای از خدمات را که پانسمان زخم در منزل نام دارد برای رفاه حال بیماران و اطرافیان آن­ها راه‌­اندازی کرده‌­اند. در این نوشته قصد داریم به مزایا و معایب استفاده از این خدمات پرداخته و یکی از بهترین مراکز ارائه دهنده خدمات پانسمان زخم در منزل را نیز معرفی کنیم:

اهمیت پانسمان زخم

زخم­‌های باز و بسته به دلایل مختلفی ایجاد می­شوند و ممکن است در هر جایی از بدن تشکیل شوند. عدم رسیدگی به آن باعث بسته نشدن آن، کاهش روند بهبود زخم، عفونی شدن آن و پخش شدن عفونت در بدن فرد می­شود. به همین دلیل است که پزشکان و پرستاران نسبت به نوع و عمق زخم، ابتدا آن را با مواد مناسب ضدعفونی کرده و سپس اقدام به پانسمان زخم می­کنند.

برای تاثیر بیشتر پمادها، مواد ضد عفونی­ کننده و موادی که روند بهبودی زخم را سرعت می­بخشند و جهت جلوگیری از عفونی شدن زخم باید پانسمان به بهترین شکل انجام شود. در واقع پانسمان سد محکمی برای حفاظت از زخم در برابر آلودگی­‌های محیطی و باکتری­‌هاست. علاوه بر این پانسمان رطوبت و ترشحات ناشی از زخم را به خود جذب کرده و با خشک نگه‌­داشتن محیط، مانع از ایجاد باکتری­‌ها در اطراف زخم می­شود.

شاید شما هم پیش خود فکر کنید که با خریدن وسایل لازم برای پانسمان، خودتان می‌­توانید نسبت به بستن روی زخم یا تعویض پانسمان زخم در منزل اقدام کنید؛ اما این ایده خوبی نیست و ممکن است سلامتی فرد را نیز به شدت به خطر بیندازد. اینکار باید توسط یک فرد متخصص انجام شود.

اهمیت-پانسمان-زخم

مزایای پانسمان زخم در خانه

رسیدگی به انواع زخم‌­ها یکی از کارهای بسیار حساس است و باید توسط پزشک یا پرستار با تجربه انجام شود. علاوه بر این تعویض به موقع پانسمان نیز نقش مهمی در بهبود زخم­‌های کوچک و بزرگ دارد. در واقع عدم تعویض به موقع پانسمان باعث ایجاد باکتری در اطراف زخم، پخش شدن عفونت و به اصطلاح لچ افتادگی می­شود.

برخی از افراد به‌­دلیل عدم امکان مراجعه به درمانگاه‌­ها و بیمارستان­‌ها یا به‌­دلیل کمبود وقت، خودشان اقدام به پانسمان زخم در منزل می­کنند. اما پیشنهاد بهتری برای این افراد داریم و آن نیز استفاده از خدمات تخصصی پانسمان زخم در منزل است. جایگزین کردن خدمات پانسمان در منزل به­‌جای رفتن به درمانگاه­ها یا انجام پانسمان به‌­صورت خودسرانه در خانه مزایای بسیاری دارد که برخی از مهمترین آن­ها را در ادامه بیان می­کنیم:

  • زمانی­که کار را به یک فرد متخصص می­سپارید، می­تواند بهترین نوع پانسمان را بر اساس نوع زخم انجام دهد. در این حالت از خطرات تعویض پانسمانی که خودتان در خانه انجام می­دهید نیز در امان می­مانید؛ همچنین لازم نیست خیابان­‌های پر ترافیک را برای رسیدن به درمانگاه یا بیمارستان طی کنید.
  • یک فرد متخصص هنگام پانسمان زخم در منزل به خوبی وضعیت سلامت زخم را بررسی می­کند و اگر مشکلی از قبیل عفونت و آلودگی برای آن پیش آمده باشد نسبت به رفع و درمان آن اقدام می­کند.
  • یک فرد متخصص به‌­خوبی می­داند تعویض پانسمان باید چه زمانی انجام شود؛ بنابراین به موقع بر سر بالین فرد بیمار یا آسیب دیده حاضر می­شود.
  • جابجا کردن برخی از افراد برای تعویض پانسمان بسیار خطرناک است؛ چراکه ممکن است زخم در راه عفونی شود. در برخی از مواقع نیز بیمار فرد مسنی­ یا برحالی است که قادر به حرکت نمی­‌باشد. در چنین شرایطی خدمات پانسمان در منزل می­تواند بهترین گزینه باشد.
  • پرستار یا پزشکی که برای پانسمان یا تعویض آن در محل حاضر می­شود تمامی تجهیزات مورد نیاز برای اینکار را همراه خود دارد. همچنین در حین کار اگر نیاز به انجام تزریقات باشد نیز به راحتی آن­را انجام می­دهد.

مزایای-پانسمان-زخم-در-منزل

خدمات پانسمان زخم در منزل توان­بخش

یکی از موسسه‌هایی که بهترین خدمات پانسمان در منزل را انجام می­دهد، توان بخش است. بهترین متخصصان، پزشکان و پرستاران در توان­بخش جمع شده­‌اند تا بهترین شرایط را برای بیمار و همراهانش فراهم کنند. پرستاری که برای پانسمان یا تعویض آن بر سر بالین بیمار یا فرد آسیب دیده حاضر می­شود کاملا متخصص است و انواع پانسمان برای زخم­‌های متفاوت را به بهترین شکل انجام می­دهند.برخی از مهمترین آن­ها عبارتند از:

پانسمان زخم دیابتی

افرادی که دیابت دارند و انسولین مصرف می­کنند، در معرض زخم پا قرار می­گیرند. علاوه بر این در برخی از مواقع فرد دیابتی به نوروپاتی مبتلا می­شود. در این شرایط فرد متوجه ایجاد زخم در پا یا جای دیگر بدن نشده و شرایط زخم روز به روز بدتر می­شود. بهترین کار پس از دیدن این زخم‌­ها اینست که از یک متخصص و پرستار بخواهیم زخم را برای فرد بیمار پانسمان کند. چراکه انتقال فرد دیابتی به بیرون کمی سخت است و ممکن است باعث بدتر شدن شرایط زخم پا شود.

پانسمان زخم سوختگی

زخم­‌هایی که در اثر سوختگی با آتش، بخار آب یا سایر مواد ایجاد می­شوند، یکی از حساس­ترین زخم­‌ها هستند. اگر پرستاری که برای پانسمان زخم در منزل انتخاب می­کنید نداند از چه محلول و پمادی استفاده کرده و چگونه زخم را پانسمان کند، ممکن است زخم عفونت کرده، عفونت در بدن فرد پخش شود و روند بهبود آن نیز بسیار به کندی پیش برود. توان بخش بهترین پرستاران را برای تعویض و پانسمان زخم‌­های سوختگی دارد.

پانسمان زخم بستر

خوابیدن بیش از حد برخی از سالمندان یا بیماران دارای آسیب ذهنی یا در کما رفته، معلول و قطع نخاع شده یا نشستن طولانی مدت روی صندلی باعث ایجاد زخم بستر می­شوند. این زخم­ها علاوه بر اینکه باعث تضعیف روحیه فرد بیمار و آزار آن می­شوند، ممکن است عفونت کرده و حال فرد را وخیم­تر کنند. در این شرایط پرستاران توان بخش می­توانند پانسمان زخم بستر زا در منزل به بهترین شکل انجام دهند تا فرد کمترین آسیب را ببیند.

رسیدگی-به-انواع-زخم-در-منزل

هزینه پانسمان در منزل چقدر است؟

برای اینکه بتوانیم با خیال راحت از خدمات پانسمان در منزل استفاده کنیم، لازم است در مورد هزینه انجام اینکار نیز بدانیم. اگر از کسانی که به­‌طور مداوم از این خدمات استفاده می­کنند سوال کنید، متوجه می­شوید که هزینه آن در برابر آرامش خاطری که فرد مصدوم و بیمار دارد چندان زیاد نیست. در واقع خیلی از ما ترجیح می­دهیم این هزینه را بپردازیم اما از خدمات یک پزشک یا پرستار متخصص و با تجربه در منزل استفاده کرده و امنیت بیمار و آرامش ببمار را در اولویت قرار دهیم. تعرفه خدمات پانسمان در منزل چیز ثابتی نیست و به نسبت آدرس شما، نوع پانسمان، تعداد و عمق زخم متفاوت است.

سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *