بهیار کیست و چه وظایفی دارد؟

بهیار یکی از اعضای تیم پزشکی است که در مراکز درمانی، مانند بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، و اورژانس‌ها، مشغول به کار است. بهیار زیر نظر پرستار فعالیت می‌کند. وظیفه اصلی بهیاران مراقبت و ثبات و کنترل علائم حیاتی فرد بیمار می‌باشد. بهیاران وظایف دیگری مانند مراقبت از بیماران، انجام کمک‌های اولیه و آماده‌سازی بیماران برای انجام عمل جراحی را بر عهده دارند.

برای دسترسی سریع به بخش‌های مختلف مقاله، روی عنوان موردنظر کلیک کنید:

در ادامه ابتدا به سوال بهیار کیست پاسخ خواهیم داد و سپس وظایف بهیار را بیان خواهیم کرد.

بهیار کیست؟

بهیار یک عضو مهم از تیم پزشکی است که در زمینه مراقبت و درمان بیماران زیر نظر پرستار فعالیت می‌کند. بهیار نقش مهمی در ارائه مراقبت‌های بهداشتی به بیماران را ایفا می‌کند و یکی از اعضای ارزشمند تیم پزشکی است. بهیار باید از مهارت‌های ارتباطی، کار تیمی و حل مسئله برخوردار باشد. بهیار باید به اخلاق حرفه‌ای و محرمانه بودن اطلاعات بیماران پایبند باشد.

در مجموع به سوال بهیار کیست؟، می‌توان این‌گونه پاسخ داد بهیار فردی است که با کسب آموزش‌های لازم، در زمینه مراقبت و درمان بیماران فعالیت می‌کند و نقش مهمی در بهبود کیفیت زندگی بیماران ایفا می‌کند.

اگر به دنبال پاسخ به سوال کمک‌بهیار کیست می‌گردید به مقاله «آشنایی با شغل کمک بهیار (شرح وظایف کمک بهیار)» مراجعه فرمایید.

وظایف بهیار

وظایف بهیار چیست؟

وطایف بهیاران با توجه به محل خدمتشان متفاوت است، به عنوان مثال، بهیار در بخش اورژانس ممکن است وظایفی مانند تریاژ بیماران، آماده‌سازی بیماران برای انتقال به بخش‌های دیگر و ارائه کمک‌های اولیه به بیماران اورژانسی را نیز داشته باشد. در ادامه وظایف عمومی و اصلی بهیاران را بیان خواهیم کرد.

وظایف اصلی بهیاران

 • یکی از اصلی‌ترین وظایف بهیار تریاژ بیماران در بخش اورژانس است.
 • پاسخ به تماس‌های 115 جهت کمک‌های اورژانسی مانند سی پی آر و…
 • کمک به بیماران در انجام امور روزانه مانند حمام، غذا خوردن و استفاده از توالت
 • یکی از وظایف بهیار آماده‌سازی بیماران برای انجام آزمایشات و جراحی‌ها می‌باشد.
 • کمک به بیماران در انجام حرکات ورزشی
 • تنظیم گزارش نگهداری بیمار و روند بهبودی

بعضی از وظایف بهیار مربوط به محل کار

 • آماده‌سازی تجهیزات پزشکی
 • تمیز کردن و ضدعفونی کردن وسایل و محیط بیمارستان

مطالب مرتبط: فرق پرستار و بهیار چیست؟

با شغل بهیار آشنا شدیم

در این مقاله به سوال بهیار کیست؟ پاسخ دادیم و گفتیم که بهیار در کل کمک پرستار است و همچنین وظایف بهیار را توضیح دادیم که در شرایط مختلف متفاوت است.

اگر نیاز به بهیار در منزل دارید می‌توانید به موسسه پرستاری توانبخش اعتماد کنید. موسسه پرستاری توانبخش با بیش از 20 سال سابقه در زمینه پرستاری و پزشکی آماده اعزام بهیار مراقب و پرستار به منزل شما می‌باشد. برای پرسش هرگونه سوال و مشاوره در زمینه استخدام بهیار و… با مشاوران توانبخش از طریق مشاوره تلفنی رایگان در تماس باشید.

نجمه خنجری
گرد آورنده

نجمه خنجری

از ما مشاوره رایگان بگیرید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *