درمان زردی نوزاد در منزل

یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که پس از تولد نوزاد ممکن است با آن روبرو شوید، زردی نوزاد است. زردی یک مشکل رایج و شایع در نوزادان است و علت آن بالا رفتن سطح بیلی‌روبین در خون است. در صورتی که اقدامات لازم برای درمان زردی و کاهش سطح بیلی‌روبین در خون انجام نشده و روند افزایشی پیدا کند، اوضاع وخیم‌تر شده و باید نوزاد در بیمارستان بستری شود.

روش‌هایی برای درمان زردی نوزاد در منزل وجود دارد که با آگاهی از این روش‌ها می‌توان این مشکل را در سریع‌ترین زمان ممکن برطرف کرد. پس با ما در این مقاله همراه باشید.

زردی نوزادان چیست؟

زردی در نوزادان یکی از مشکلات شایع به حساب می‌آید و زمانی رخ می‌دهد که سطح بیلی‌روبین در داخل خون نوزاد بیش از حد مجاز باشد. بیلی‌روبین در بدن انسان یک رنگدانه است که ناشی از تجزیه طبیعی گلبول‌های قرمز خون است. این رنگدانه در افراد بزرگسال توسط کبد تجزیه می‌شود و در نهایت از طریق دستگاه گوارش و ادرار دفع می‌شود؛ اما چون در نوزادان کبد در حال رشد بوده و بالغ نشده است، امکان تجزیه و دفع بیلی‌روبین وجود ندارد.

زردی در نوزادان معمولا عارضه‌ای بی‌ضرر به حساب می‌آید که با استفاده از روش‌های درمان زردی نوزاد در منزل در عرض مدت زمان کوتاهی بین 1 تا 2 هفته پس از تولد درمان شده و مشکل رفع می‌شود؛ اما در صورتی که زردی بیش از 3 هفته ادامه پیدا کند، می‌تواند نشانه‌ای از وجود یک بیماری‌ زمینه‌ای باشد.

سطوح بالای بیلی‌روبین در خون می‌تواند احتمال بروز ناشنوایی، فلج مغزی با انواع آسیب‌های مغزی را در نوزادان افزایش دهد.

زردی نوزادان چه علائمی دارد؟ (بررسی زردی در نوزادان در منزل)

علائم زردی نوزادان

زمانی که سطح‌ بیلی‌روبین در خون نوزادان افزایش پیدا می‌کند، زردی سر، بازوها، تنه و در نهایت پاها را درگیر می‌کند. برای بررسی زردی در نوزادان در منزل کافی است پیشانی یا بینی نوزاد را به آرامی فشار دهید؛ در صورتی که در محل فشار پوست زرد به نظر برسد به احتمال زیاد نوزاد زردی خفیف دارد و باید روش‌های درمان زردی نوزاد در منزل را اجرا کرد.

زرد شدن پوست و چشم نوزاد اولین علائم زردی هستند؛ این علائم ممکن است 2 تا 4 روز پس از تولد نوزاد شروع شده که اولین نشانه‌های آن قبل از پخش شدن در کل بدن، در صورت نوزاد ظاهر می‌شود. زردی علائم بالینی ندارد اما علت زمینه‌ای بروز آن ممکن است باعث ایجاد ظاهر بد، تب و تغذیه نامناسب شود.

علت زردی نوزادان چیست؟

اصلی‌ترین عامل زردی نوزادان افزایش سطح بیلی‌روبین در خون است. با توجه به اینکه در نوزادان تولید گلبول‌های قرمز بیشتر و تجزیه آن‌ها سریع‌تر است در چند روز ابتدایی تولد بیلی‌روبین بیشتری در مقایسه با بزرگسالان تولید می‌کنند.

کبد عضو اصلی بدن برای تصفیه بیلی‌روبین از خون و آزاد کردن آن در مجاری روده است. کبد نوزادان به دلیل بالغ نشدن توانایی تصفیه این حجم از بیلی‌روبین را نداشته و در نتیجه سطح این رنگدانه در خون افزایش پیدا می‌کند.

نوزادانی که در معرض خطر ابتلا به زردی قرار دارند

  • نوزادان نارس (متولد شده قبل از هفته 37 بارداری)
  • نوزادان دارای فقر دریافت شیر مادر یا شیر خشک
  • نوزادان دارای گروه خونی متفاوت از مادر

روش‌های طبیعی درمان زردی نوزاد در منزل

روش‌های طبیعی درمان زردی نوزاد در منزل

روش‌های درمان زردی نوزاد در منزل مختلف بوده و والدین در صورت آشنایی با این روش‌ها می‌توانند در همان روزهای ابتدایی این روش‌ها را به کار گرفته و در مدت زمان کوتاهی زردی را درمان کنند. از مهم‌ترین روش‌های درمان زردی نوزاد در منزل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- تغذیه مکرر نوزاد با شیر مادر

تغذیه نوازد با شیر مادر به صورت مکرر یکی از روش‌هایی است که می‌تواند به تصفیه بیلی‌روبین از جریان خون کمک کرده و بیلی‌روبین اضافه را از طریق ادرار و مدفوع دفع کند. اگر نوزاد شما زردی دارد بدون شک زیاد می‌خوابد؛ سعی کنید نوزاد را در فواصل منظم بیدار کرده و با شیر مادر تغذیه کنید.

2- قرار دادن نوزاد در معرض نور آفتاب

یکی از روش‌های درمان زردی نوزاد در منزل، قرار دادن نوزاد در معرض نور آفتاب است. نوزاد خود را 1 تا 2 ساعت قبل از 8 صبح به صورت برهنه در زیر نور آفتاب ملایم قرار دهید. اشعه خورشید در این حالت باعث شکست بیلی‌روبین در بدن شده و منجر به درمان زردی خواهد شد.

3- استفاده از تغذیه مکمل

نوزادانی که به زردی مبتلا می‌شوند در مقایسه با نوزادان معمولی باید تغذیه بیشتری داشته باشند؛ به همین دلیل در صورتی که احساس می‌کنید شیر مادر کافی نیست از شیر خشک استفاده کنید. زیرا دریافت شیر ناکافی منجر به کم‌آبی شده و دفع روده را در نوزاد کاهش می‌دهد که نتیجه آن کاهش دفع بیلی‌روبین از بدن است.

4- توجه به تغذیه مادر در دوران زردی

یکی از روش‌های درمان زردی نوزاد در منزل توجه به تغذیه مادر است. مادران در این شرایط باید از مصرف غذاها و مواد غذایی که طبع گرم دارند پرهیز کنند و از موادی استفاده کنند که مقدار شیر آن‌ها را افزایش دهد. به عنوان مثال عرق کاسنی یکی از موادی است که مصرف آن در این دوران برای مادران توصیه می‌شود.

درمان زردی نوزارد در خانه به کمک پرستاران موسسه توانبخش

زردی یکی از مشکلات شایع در نوزادان است که به علت بالغ نبودن کبد و عدم توانایی آن در تصفیه بیلی‌روبین ناشی از تجزیه گلبول‌های قرمز در خون رخ می‌دهد. این مشکل در اکثر موارد حاد نبوده و پس از مدت زمان کوتاهی بهبود پیدا می‌کند. در این دوره والدین از طریق آشنایی با روش‌های درمان زردی نوزاد در منزل که در طول متن توضیح داده شد می‌توانند بهبود این عارضه و مشکل را به میزان قابل توجهی بهبود ببخشند.

موسسه پرستاری توانبخش با بیش از 20 سال سابقه در زمینه پرستاری و پزشکی با پرستاران مجرب و آموزش دیده آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان است. در صورت مشاهده علائم زردی نوزاد می‌توانید سریعا از طریق مشاوره تلفنی رایگان با کارشناسان ما در تماس باشید.

نجمه خنجری
گرد آورنده

نجمه خنجری

از ما مشاوره رایگان بگیرید    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *