مدیریت استرس در هر سنی مهم است

مدیریت استرس در هر سنی مهم است، بازنشستگی دوره‌ای از چرخه زندگی هر فرد است که بیدار شدن با زنگ ساعت را کنار گذاشته و زمان‌بندی مورد علاقه‌اش را پایه‌گذاری می‌کند. این نوع آزادی جدید به نظر ایده‌آل می‌آید، اما میلیون‌ها بزرگسال که به سوی بازنشستگی می‌روند دچار استرس می‌شوند که آسودگی از آن آسان نیست.

امروزه بازنشسته‌ها با چالش‌های غیر قابل پیش‌بینی روبرو هستند: پس‌انداز بازنشستگی با افزایش قیمت‌ها کاهش میابد، افزایش هزینه‌های سلامتی و افزایش درصد طلاق از آن جمله هستند. اما چه چیزی به شما کمک کند که بتوانید از این سال‌های آرامش‌بخش لذت ببرید.مدیریت استرس تهیه نقشه راه برای زندگی در دوره بازنشستگی مراقبت از سالمند و کاهش استرس آنان وظیفه همه افراد خانواده است. اکثر مردم فکر می‌کنند که بازنشستگی یک تصمیم اقتصادی است، اما این مسئله باعث خوشحالی نیست. حتی اگر شما از لحاظ مالی تامین باشید، مسائل دیگری هستند که باید مدنظرتان باشد که بازنشستگی با استرس کمتر را پیشنهاد می‌کنیم.

اهمیت مدیریت استرس در هر سنی

خلاصی از استرس

استفاده طولانی و پرداختن به یوگا، نکات مهمی درباره روش‌های ریلکس کردن را به شما آموزش می‌دهد که برای ضربان قلب و فشار خون موثر است. یا به سادگی و در آرامش بنشینید و چشم‌هایتان را ببندید و از لحاظ روحی روی هر یک از اعضاء بدن خود به ترتیب و مجزا فکر کنید، اول با پیشانی خود شروع کنید و تا انگشتان پای خود پائین بیایید. دوباره هم مسیر را برعکس طی کنید. این ایده برای آزاد کردن فکرتان از چیزهای دیگری است که ذهنتان را مشغول کرده است این پیشنهاد را باید به طور مرتب تمرین کنید.

بازنشستگی دوره‌ای از چرخه زندگی هر فرد است که بیدار شدن با زنگ ساعت را کنار گذاشته و زمان‌بندی مورد علاقه‌اش را پایه‌گذاری می‌کند. این نوع آزادی جدید به نظر ایده‌آل می‌آید، اما میلیون‌ها بزرگسال که به سوی بازنشستگی می‌روند دچار استرس می‌شوند که آسودگی از آن آسان نیست. امروزه بازنشسته‌ها با چالش‌های غیر قابل پیش‌بینی روبرو هستند: پس‌انداز بازنشستگی با افزایش قیمت‌ها کاهش میابد، افزایش هزینه‌های سلامتی و افزایش درصد طلاق از آن جمله هستند. اما چه چیزی به شما کمک می‌کند که بتوانید از این سال‌های آرامش بخش لذت ببرید.تمرین برای خلاصی از استرس

تهیه نقشه راه برای زندگی در دوره بازنشستگی

اکثر مردم فکر می‌کنند که بازنشستگی یک تصمیم اقتصادی است، اما این مسئله باعث خوشحالی نیست. حتی اگر شما از لحاظ مالی تامین باشید، مسائل دیگری هستند که باید مدنظرتان باشد که بازنشستگی با استرس کمتر را پیشنهاد می‌کنیم.

برنامه‌ریزی برای مدیریت استرس

چقدر شغل فعلی برایتان روابط اجتماعی به وجود می‌آورد و احساس دستیابی به اهدافتان در زندگی را می‌دهد؟ برای بسیاری هیچی، محل کارشان جایی است که آن‌ها را اجتماعی می‌کند، به مذاکرات مهیج مشغولند و احساس رضایت‌مندی از اوقاتشان را دارند. برای همین اساس تصور اینکه چقدر از پشت سر گذاشتن شغلتان مشکل است. https://www.verywellmind.com/stress-management-for-senior-health-3144930 اما لازم است که به ضرر اجتماعی و روحی ترک شغل فکر کنید.

به عبارت دیگر، باید برای فعالیت‌هایی برنامه‌ریزی کنید که هم انگیزه آنرا دارید و هم اوقات‌تان را پر میکند که قابل جایگزینی با محل کارتان باشد. این فعالیت‌ها می‌تواند باشگاه‌های ورزشی یا اجتماعی مورد علاقه‌تان بوده یا علاقه‌مندی‌های دیگر مثل آشپزی مطالعه یا باغبانی باشد و فرصت‌های فعالیت‌های افتخاری نباید از نظر دور داشته شود. به کتابخانه‍‌ها، مدارس، موزه‌ها و شورای محله سر بزنید، یا در یک کلاس روابط اجتماعی یا تخصصی در فرهنگسراها شرکت کنید.

برای رهایی از استرس برنامه ریزی داشته باشید

واقع بین باشید

از خودتان این سوال را بپرسید که این مشکلی که فرا روی شماست واقعی بوده یا حاصل تصورتان و قابل پیش‌بینی است. به طور مثال آیا درگیر مشکلات مالی هستید یا انتظار از هزینه‌های درمان که می‌تواند در مسیر بازنشستگی برایتان به وجود میاید نگرانتان می‌کند؟ کسی نمی‌تواند تفاوت را اظهار کند، بنابراین ما با بروز استرس واکنش نشان می‌دهیم. پس مقداری زمان صرف کنید تا به این نتیجه برسید که این واقعا استرس است یا احساس آن و برای این منظور برنامه‌ای برای مدیریت استرس تهیه کنید تا بتوانید در جهت کاهش استرس تا آنجا پیش بروید تا بر آن غلبه کرده و بر آن فائق آیید. مراقبت از سالمند و کاهش استرس آنان وظیفه همه افراد خانواده است.

برنامه‌ریزی فعالیت‌های هدفمند

چقدر شغل فعلی برایتان روابط اجتماعی به وجود می‌آورد و احساس دستیابی به اهدافتان در زندگی را می‌دهد؟ برای بسیاری هیچی، محل کارشان جایی است که آن‌ها را اجتماعی می‌کند، به مذاکرات مهیج مشغولند و احساس رضایت‌مندی از اوقاتشان را دارند. برای همین اساس تصور اینکه چقدر از پشت سر گذاشتن شغلتان مشکل است. اما لازم است که به ضرر اجتماعی، روحی و افسردگی رفتاری ترک شغل فکر کنید.

به عبارت دیگر، باید برای فعالیت‌هایی برنامه‌ریزی کنید که هم انگیزه آنرا دارید و هم اوقات‌تان را پر میکند که قابل جایگزینی با محل کارتان باشد. این فعالیت‌ها می‌تواند باشگاه‌های ورزشی یا اجتماعی مورد علاقه‌تان بوده یا علاقه‌مندی‌های دیگر مثل آشپزی مطالعه یا باغبانی باشد و فرصت‌های فعالیت‌های افتخاری نباید از نظر دور داشته شود. به کتابخانه‌ها، مدارس، موزه‌ها و شورای محله سر بزنید، یا در یک کلاس روابط اجتماعی یا تخصصی در فرهنگسراها شرکت کنید.

بدون استرس آرامش خواهید داشت

فکر ادامه اشتغال

بر اساس بررسی‌های به عمل آمده در اثر استرس شغلی، حدود 25% مردان برای ادامه کار کردن برنامه‌ریزی می‌کنند. حتی اگر آن کار افتخاری باشد یا یک شغل پاره وقت یا یک کسب و کار کوچک شخصی خودشان را راه‌اندازی کنند. حتی یک نفر برای اینکه همه مسابقات را تماشا کند راهنمای ورزشگاه بشود. مهم نیست که شما چه کاری انجام بدهید، بلکه شما دست به اقدام پیشگیرانه بزنید تا در مقابل عمل انجام شده قرار نگیرید. کارشناسان پیشنهاد می‌کنند حداقل پنج سال قبل از بازنشسته شدن روی کار کردن مجدد تمرکز کنید، به جستجو در سایت‌های کاریابی بپردازید که ممکن است یک کار نیمه وقت یا فرصت مشاوره‌ای برای آینده پیش رویتان قرار دهد.

سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *