ناراحتی معده باعث خشکی دهان میشود؟

ممکن است در طول روز با خشکی شدید دهان مواجه شوید. به‌طوری‌که گویا دهان و زبان شما هیچ بزاق ترشح شده‌ای ندارد. ترشح بزاق یک عامل اصلی خشکی دهان است اما، آیا خشکی دهان ربطی به معده دارد؟

برای افرادی که به مشکلات معده دچار هستند، علاوه بر اقدامات پزشکی، درمانی و پرستاری مرتبط با ناراحتی معده؛ توجه و شناخت ارتباط آن با خشکی دهان است. کسانی که از بیماران معده مراقبت می‌کنند نیز باید به این نکات توجه داشته باشند تا بتوانند در سریع‌ترین زمان برای درمان و رفع آن اقدام کنند.

ناراحتی معده و خشکی دهان دو عارضه‌ای هستند که ممکن است به صورت هم‌زمان برای افراد رخ دهند. اگرچه رابطه ناراحتی معده و خشکی دهان مستقیم نیست و ممکن است هرکدام به دلیل‌های متفاوتی ایجاد شده باشند، اما همچنان ناراحتی معده یکی از عواملی است که بر این عارضه تأثیر می‌گذارد.

اثر ناراحتی معده در خشکی دهان از سوی پزشکان مختلفی مورد بررسی قرار گرفته است، این عارضه ممکن است به شدت یا با تکرر دیده شود؛ در این صورت، حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید یا از خدمات ویزیت پزشک در منزل توانبخش استفاده کنید. این خدمت 24 ساعته بوده و به شما کمک می‌کند تا در محیط آرام منزل خود در سریع‌ترین زمان ممکن مشکل را تشخیص و درمان کنید.

عوامل تأثیرگذار در خشکی دهان ناشی از ناراحتی معده

عوامل موثر در خشکی دهان ناشی از ناراحتی معده

خشکی دهان و ناراحتی معده، هر دو مشکلاتی آزاردهنده‌اند و شامل عواملی می‌شوند که می‌توانند بر ایجاد یا شدت عارضه تأثیر بگذارند. همچنین، بروز هم‌زمان آن‌ها باهم بسیار ناراحت کننده است. برای خشکی دهان نیز مانند ناراحتی معده، باید هنگام شدید شدن یا تکرار‌های متعدد به پزشک مراجعه کنید تا باعث اختلالی در روند درمان ناراحتی معده و بروز مشکلات دیگر نشود.

از طرفی، خشکی دهان می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. همین که نمی‌توانید به راحتی آب دهان خود را قورت دهید، برای شما بسیار ناراحت کننده است. همواره احساس می‌کنید که نیاز به نوشیدن آب دارید، اما ممکن است بدن شما دچار کم آبی نشده و خشکی دهان شما ناشی از عواملی باشد که در لیست زیر مشاهده می‌کنید.

  1. نقش دستگاه گوارش و سیستم بزاقی
  2. تأثیر داروها
  3. سبک زندگی

در ادامه نقش هر 3 عامل مهم تأثیرگذار در خشکی دهان ناشی از ناراحتی معده را بررسی می‌کنیم.

1- نقش دستگاه گوارش و سیستم بزاقی

یکی از مهم‌ترین ارگان‌های بدن که تأثیر زیادی روی سلامت سیستم گوارش دارد، سیستم بزاقی است. غدد بزاقی وظایف مهمی را برای ترشح بزاق به اندازه کافی دارند. این بزاق است که می‌تواند به هضم بهتر غذا کمک کند و دهان را مرطوب نگه دارد. برای محافظت از دندان‌ها نیز غدد بزاقی نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند.

استرس و اضطراب دو عامل مهمی هستند که می‌توانند روی عملکرد سیستم بزاقی دهان شما تأثیر منفی داشته باشند و باعث ناراحتی معده و خشکی دهان شوند؛ بنابراین، یکی از عوارض مشکلات معده در خشکی دهان این است که دیگر غدد بزاقی به درستی بزاق ترشح نمی‌کنند.

2- تأثیر داروها

ارتباط ناراحتی معده و خشکی دهان چیست؟ شاید این سؤال بسیاری از افرادی باشد که از داروهای مختلف استفاده می‌کنند. برخی دارو‌ها شدت ناراحتی‌های معده را افزایش می‌دهند و می‌توانند باعث خشکی دهان شوند.

3- سبک زندگی

سبک زندگی سالم می‌تواند تأثیر مثبتی روی سلامت سیستم گوارش داشته باشد و احتمال بروز ناراحتی معده را کاهش دهد همین‌طور بر روی خشکی دهان نیز تأثیر زیادی می‌گذارد.

در صورتی که افراد سبک زندگی نامناسبی داشته باشند و از سیگار، الکل، غذاهای چرب، فست فودها و غیره استفاده کنند، بیشتر از سایر افراد با مشکل ناراحتی معده و خشکی دهان مواجه می‌شوند. بنابراین، تغییر سبک زندگی برای کاهش ناراحتی معده و خشکی دهان بسیار مهم است.

نکات مهم برای مدیریت خشکی دهان در اثر ناراحتی معده

پرستاران آموزش دیده برای جلوگیری و مدیریت خشکی دهان ناشی از ناراحتی معده، برای مراقبت از شما و عزیزانتان نکاتی را رعایت می‌کنند که می‌تواند در سلامتی افراد تأثیر مثبت داشته باشد.

موسسه پرستاری توانبخش به عنوان یکی از معتبرترین مراکز پرستاری (عضو مراکز همیاری) این کادر مجرب و آموزش دیده را در سریع‌ترین زمان به محل شما اعزام می‌کند و شما می‌توانید ضمن عقد قراردادهای کوتاه و بلند مدت، خواسته خود را ذکر کنید. علاوه بر این، ما شما و عزیزانتان را در زمینه‌های پزشکی و پرستاری راهنمایی می‌کنیم؛ برای این کار با ما تماس بگیرید و از مشاوره تلفنی رایگان بهره‌مند شوید.

کاهش خشکی دهان در اثر ناراحتی معده با پیروی از سبک زندگی سالم اتفاق می‌افتد. افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند یا تغذیه مناسبی ندارند، بیشتر از سایر افراد با مشکل خشکی دهان مواجه می‌شوند. حتماً نکات زیر برای مدیریت خشکی دهان در اثر ناراحتی معده رعایت کنید.

نکته توضیحات
نوشیدن آب کافی نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در طول روز برای مدیریت خشکی دهان و سلامت عمومی بدن
تنظیم دوز داروها مشورت با پزشک برای تنظیم دوز داروها و کاهش مصرف داروهایی مانند آنتی‌هیستامین‌ها که خشکی دهان را افزایش می‌دهند
رعایت بهداشت دهان و دندان حفظ بهداشت دهان و دندان برای جلوگیری از خشکی دهان ناشی از مشکلات معده مانند رفلاکس
دوری از دخانیات و محرک‌ها اجتناب از سیگار، قلیان و مواد محرک مانند کافئین برای کاهش علائم خشکی دهان و بهبود مشکلات معده
مصرف غذاهای سالم افزایش مصرف سبزیجات و میوه، کاهش مصرف غذاهای پرچرب، شیرینی زیاد و فست‌فود برای سلامت دستگاه گوارش

 

درمان خشکی دهان ناشی از مشکلات معده توسط موسسه پرستاری توانبخش

عوامل بسیاری هستند که علاوه بر بیماری‌های مختلف، باعث خشکی دهان ناشی از مشکلات معده می‌شوند یا آن را افزایش می‌دهند. به طور خلاصه این عوامل شامل: عوارض داروها، اضطراب، سبک زندگی نامناسب، غذای نامناسب، استفاده از الکل و دخانیات، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می‌شود.

برای مقابله با این عوارض باید بتوانیم به طور روزانه مراقب خود باشیم و این نیازمند فعالیت‌هایی است که برخی از افراد، مخصوصا سالمندان امکان انجام هر کدام را برای خود ندارند. از این‌رو، موسسه پرستاری توانبخش با اعزام پرستاران مجرب و آموزش دیده به محل شما، چه در منزل و چه در بیمارستان می‌کوشد تا به بهترین نحو از شما و عزیزانتان مراقبت کند تا دچار عوارض این‌چنینی نشوید یا بتوانید در سریع‌ترین زمان سلامتی خود را به دست بیاورید.

موسسه پرستاری توانبخش عضو رسمی مراکز همیاری، با بیش از دو دهه سابقه پرستاری آماده خدمت‌رسانی و پاسخگویی به شماست؛ برای راهنمایی جهت استفاده از خدمات یا پرس هر گونه سوال از طریق مشاوره تلفنی رایگان با ما در تماس باشید.

نجمه خنجری
گرد آورنده

نجمه خنجری

از ما مشاوره رایگان بگیرید    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *