سرم تراپی (سرم درمانی)

سرم تراپی (سرم درمانی) به تزریق سرم درون رگ بیمار گفته می‌شود. این عمل در شرایطی انجام می‌شود که بیمار به دلایل مختلف مثلا خونریزی یا ابتلا به اسهال و استفراغ و یا سوختگی مایعات زیادی را از دست داده باشد. همچنین می‌توان سرم‌ها را واسطه‌ای برای تزریق دارو درنظر گرفت. سرم‌ها از نظر ظاهر تفاوت زیادی با هم ندارند و شاید برای افراد عادی قابل تشخیص نباشند ولی کاربرد هر کدام از آن‌ها با هم فرق دارد و حتما باید تحت نظر پزشک تزریق گردد.

در این مقاله سعی داریم شما را با سرم تراپی در منزل و همچنین موسسه پرستاری که آماده اعزام پرستار جهت سرم تراپی بیماران شما در منزل است بیشتر آشنا کنیم.

برای دسترسی سریع به بخش‌های مختلف مقاله، روی عنوان موردنظر کلیک کنید:

پرستار بیمار در منزل

سرم تراپی برای چه کسانی لازم است؟

همانطور که می‌دانید 75 درصد وزن بدن را آب تشکیل داده است که بیشتر آن در فضای داخل سلولی و مابقی در فضای بیرون سلولی که شامل رگ‌های خونی و فضای بین سلول‌هاست قرار دارد.
سن، جنس و مقدار چربی بدن هر فرد فاکتورهایی هستند که روی میزان مایعات بدن تاثیرگذارند. درصد مایعات بدن در افراد جوان بیشتر از کهنسالان است و همین‌طور میزان آب بدن مردان بیشتر از زنان است.

سلول‌های چربی آب کمتری دارند و از این رو افراد چاق نسبت به افراد لاغر آب کمتری در بدن خود دارند. در مواقعی که بیمار به دلایل مختلف مانند اسهال، مسمومیت، ضعف بدنی و غیره دچار کاهش حجم مایعات بدن می‌شود نیاز به تزریق سرم دارد تا آب از دست رفته از این طریق جبران شود.

موسسه پرستاری توانبخش با پرسنل آموزش دیده و مجرب آماده اعزام پرستاران خود به منازل مددجویان جهت سرم تراپی و تزریقات می‌باشد.

خیلی از بیماران که در بیمارستان بستری می‌شوند یا در منازل نگهداری می‌شوند نیاز به سرم تراپی دارند. تامین الکترولیت‌ها و مایعات موردنیاز بیمار از یک طرف و تزریق دارو از راه سرم از علل نیاز به تزریق سرم در بیماران می‌باشد. به همین دلیل تزریق سرم نیاز به مهارتی دارد که پرستاران باید داشته باشند. پرستاران باید دانش کافی در زمینه سرم تراپی داشته باشند و تجربه لازم در این زمینه را هم داشته باشند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه مقاله سونداژ در منزل را از دست ندهید.

چه کسانی به سرم تراپی نیاز دارند ؟

اقدامات قبل و حین سرم تراپی

 • شستن کامل دست‌ها با آب و صابون قبل از اقدام به تزریق سرم
 • استفاده از ماسک و دستکش الزامیست
 • ورید مناسب برای تزریق سرم انتخاب شود
 • محل تزریق را باید با الکل یا پد الکلی ضدعفونی کرد
 • 10 تا 15 سانت بالاتر از محل تزریق سرم را با گارو ببندید
 • بیمار دست خود را مشت کند تا ورید برجسته شود
 • نبض رادیال بیمار باید چک شود تا از جریان خون وریدی مطمئن باشید
 • سوزن را با زاویه 10 تا 30 درجه باید داخل ورید کرد و در ابتدا کمی خون وارد آنژیوکت می‌شود
 • زاویه ورود سوزن آنژیوکت را کم کرده و آن را در ورید باید ثابت کرد
 • گارو را باز کرده و آنژیوکت را با چسب فیکس و ثابت کنید

پیشنهاد می‌کنیم مقاله تزریق وریدی را مطالعه نمایید. 

شرایط تزریق سرم در منزل

شرایط تزریق سرم در منزل

وقتی فردی به بیماری دچار می‌شود ممکن است به سرم تراپی نیاز داشته باشد ولی گاهی وقت‌ها باید چندین سرم در طی فواصل زمانی مشخص به بیمار تزریق شود که افراد به دلایل مختلف از جمله دوری محل درمانی، ترس از محیط‌های درمانی، هراس از انتقال بیماری‌های ویروسی نظیر کرونا و … ترجیح می‌دهند در منزل اقدام به تزریق سرم برای آن‌ها شود.

راه حل این مشکل که راهی ایمن و آسان است سرم تراپی در منزل است. تزریق سرم در منزل سبب می‌شود بیمار استرس‌های مراکز درمانی را تجربه نکند و در وقت و هزینه او نیز برخی مواقع صرفه‌جویی شود. فقط باید به این نکته دقت کرد که سرم و داروهایی که به آن اضافه می‌شود باید توسط پزشک تجویز شده باشد و توسط پرستار متخصص این کار در خانه تزریق شود.

مقاله پیشنهادی توانبخش: خونگیری آزمایشات در منزل

تزریق سرم در منزل چگونه انجام میشود ؟

موسسه پرستاری توانبخش

موسسه پرستاری توانبخش با داشتن 20 سال سابقه در امور اعزام پرستار و کادر نگهداری و درمانی آماده است که بهترین خدمات پرستاری را در زمینه مراقبت و نگهداری از کودک، سالمند و بیمار در منزل و بیمارستان به صورت روزانه و شبانه‌روزی به شما عزیزان تقدیم نماید.

سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *