درمان حساسیت فصلی در تابستان

حساسیت فصلی در تابستان به علت پخش شدن گرده‌های گل برخی از گیاهان که در تابستان فعالیت می‌کنند، ایجاد می‌شود. درمان حساسیت فصلی در تابستان نیازمند بررسی در مورد آلرژن تحریک‌کننده است. بسیاری از افراد در مورد اینکه برای حساسیت فصل تابستان چه کنیم؟ سوال می‌پرسند. برای رسیدن به پاسخ این سوال باید دقت داشته باشید که درمان حساسیت فصلی تابستانی نیاز به مراجعه به پزشک متخصص دارد. موسسه پرستاری توانبخش با داشتن تیم متخصص پرستاری و پزشکان باتجربه در زمینه حساسیت فصلی به شما امکان درمان حساسیت تابستانی را می‌دهد. می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان جهت درمان حساسیت فصلی تابستان با ما در ارتباط باشید.

برای دسترسی سریع به بخش‌های مختلف مقاله، روی عنوان موردنظر کلیک کنید:

3 روش اصلی درمان حساسیت فصلی تابستان

روش‌های درمان حساسیت فصلی تابستان

برای حساسیت فصل تابستان چه کنیم؟ این یکی از سوالات رایجی است که از سوی افرادی که با این حساسیت مواجه می‌شوند، پرسیده می‌شود. به طور کلی، برای درمان حساسیت تابستانی در ابتدا باید محرکی که باعث حساسیت شما می‌شود را شناسایی کنید. سپس با در نظر گرفتن راه‌های خانگی و درمان‌های دارویی، این مشکل را درمان نماید. مصرف دمنوش‌ها و گیاهان دارویی تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن نیز می‌تواند تاثیر زیادی روی درمان حساسیت فصلی در تابستان داشته باشد. به طور کلی، روش‌های درمان حساسیت فصلی تابستان را می‌توان به چند دسته زیر تقسیم‌بندی کرد:

1. درمان حساسیت فصلی تابستان با دارو

در صورتی که پزشک تشخیص دهد که شما برای درمان حساسیت تابستانه نیاز به مصرف دارو دارید، برای شما دارو تجویز می‌کند. داروهای مختلفی می‌توانند برای درمان حساسیت فصلی تابستانه مورد استفاده قرار گیرند که از جمله آن‌ها می‌توان به آنتی‌هیستامین‌ها و داروهای ضدحتقان اشاره کرد. داروهای آنتی‌هیستامین با مهار واکنش بدن شما در مقابل حساسیت فصلی، به شما این امکان را می‌دهد تا عوارض این حساسیت را به حداقل برسانید. علاوه بر این می‌توانید از اسپری ضداحتقان بینی و سایر اسپری‌های بینی برای درمان گرفتگی بینی ناشی از حساسیت تابستانه استفاده کنید. قطره‌های چشمی نیز می‌توانند با شستشوی چشم از عوارض ناشی از حساسیت فصلی تابستان بکاهند.

2. درمان حساسیت فصلی تابستان با تقویت ایمنی

ایمنی درمانی یکی از تکنیک‌های درمان حساسیت فصلی در تابستان است. در این روش برای اینکه مقاومت بدن فرد در مقابل آلرژن‌ها افزایش پیدا کند، برای افراد از داروهای مختلف استفاده می‌کنند. ایمنی درمانی می‌تواند با کمک دادن مواد آلرژن با دوز پایین از طریق آمپول، قرص و قطره انجام شود. در این صورت بدن فرد دیگر به آلرژن‌های موجود واکنشی نشان نمی‌دهد.

3. درمان‌های خانگی حساسیت تابستانه

به غیر از روش‌های ذکرشده برای درمان حساسیت فصلی در تابستان، می‌توان از روش‌های خانگی نیز برای درمان حساسیت فصلی تابستان کمک گرفت. توصیه می‌شود افراد دارای حساسیت حتما بعد از اینکه به منزل می‌آیند به حمام بروند و گلو و بینی خودشان را با آب نمک رقیق شده شستشو دهند. این کار می‌تواند باعث کاهش دوز آلرژن‌ها در بینی و گلو گردد. در صورتی که نیش حشره باعث ایجاد حساسیت شده است، می‌توان برای کاهش تورم از یک کیسه آب یخ در محل گزیدگی استفاده کرد.

برای جلوگیری از حساسیت فصل تابستان چه کنیم؟

برای جلوگیری از حساسیت فصلی در تابستان چه کنیم؟

درمان حساسیت فصلی در تابستان کار ساده‌ای نیست. افرادی که از اقدامات درمانی مختلف استفاده کرده‌اند می‌دانند که پیگیری روش‌های درمانی مختلف بسیار سخت است و باید حتما از داروهایی استفاده کرد که شاید باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن شوند و البته درمان قطعی برای حساسیت فصلی تابستان نیستند. بنابراین، پیشگیری از حساسیت تابستانه یکی از بهترین اقداماتی است که می‌توانید از آن برای جلوگیری از حساسیت کمک بگیرید. جلوگیری از حساسیت تابستانی با روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. اگر از خودتان و محیطی که در آن حضور دارید به درستی مراقبت کنید، به راحتی از حساسیت در فصل تابستان نیز جلوگیری خواهید کرد.

جلوگیری از حساسیت در فصل گرما با دوری از آلرژن‌ها اتفاق می‌افتد. پس بسیار مهم است که ابتدا آلرژن یا محرکی که می‌تواند باعث حساسیت شود را تشخیص دهید و سپس با توجه به آن، از آن آلرژن دوری کنید تا کم کم علائم ناشی از حساسیت تابستانه برطرف شوند. بنابراین، اگر می‌پرسید که برای حساسیت فصل تابستان چه کنیم؟ به شما توصیه می‌کنیم که حتما از روش‌های پیشگیری از حساسیت فصلی تابستان کمک بگیرید که در ادامه به برخی از مهمترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • از آلرژن‌ها دوری کنید
  آلرژن‌های مختلف می‌توانند تاثیر منفی روی حساسیت و سیستم ایمنی بدن داشته باشند. اگرچه این آلرژن‌ها ایمن هستند و برای همه افراد عوارضی را به همراه ندارند، ولی بدن بعضی از افراد به اشتباه به این آلرژن‌ها واکنش منفی نشان می‌دهد. به همین خاطر باید از گل‌ها، علف‌ها و هر عامل دیگری که می‌تواند باعث ایجاد آلرژی در شما شود، دوری کنید.
 • در هنگام جارو کشیدن از ماسک استفاده کنید
  اگر می‌خواهید منزل یا هر محیط دیگری را جارو بکشید، بهتر است که از ماسک استفاده کنید. در هنگام جارو کشیدن گرده‌های گل‌ها و آلودگی‌های روی زمین پخش می‌شوند و به سیستم تنفسی شما وارد خواهند شد. پس سعی کنید که در هنگام جارو کشیدن از ماسک استفاده نمایید تا آسیب کمتری به سیستم تنفسی شما وارد شود.
 • تهویه مطبوع خانه خود را به بهترین شکل تامین کنید
  یکی از بهترین راه‌های پیشگیری از حساسیت فصلی در تابستان در نظر گرفتن تهویه مطبوع خانه به بهترین شکل است. برای اینکه آلرژن‌ها و محرک‌های تنفسی از منزل خارج شوند از کولر و سیستم تهویه هوای مناسب استفاده کنید. این کار باعث می‌شود تا کمتر در معرض آلرژن‌ها باشید.
 • آب نمک قرقره کنید
  به هر حال همه ما ممکن است در معرض آلرژن‌های مختلف قرار بگیریم. برای درمان حساسیت فصلی در تابستان بهتر است که آب نمک قرقره کنید. این کار باعث می‌شود تا بخش زیادی از آلرژن‌هایی که در گلو و بینی شما وجود دارند از بین بروند. هر بار که به خانه وارد می‌شوید، آب نمک قرقره کنید. به خصوص اگر به پارک یا باغ رفته‌اید و نگرانید که هر لحظه دوباره آلرژن‌ها به شما حمله کنند.
 • در معرض آلرژن‌ها ماسک بزنید
  اگر قرار است به بیرون از منزل بروید، بهتر است که از ماسک استفاده کنید. ماسک با داشتن فیلترهای مناسب تا حد زیادی می‌تواند از نفوذ آلرژن‌ها به سیستم تنفسی جلوگیری کند. بنابراین بهتر است که در هنگام پارک و باغ رفتن از ماسک مناسب استفاده کنید.
 • رطوبت منزل را در حد مناسب نگه دارید
  بالا رفتن رطوبت هوا در تابستان می‌تواند باعث ایجاد حساسیت فصلی شود. رطوبت منزل باید در حد 30 الی 50 نگه داشته شود. در غیر این صورت احتمال عود کردن مشکل تنفسی وجود دارد. بنابراین، برای درمان حساسیت فصلی در تابستان حتما رطوبت منزل را چک کنید و اجازه ندهید رطوبت هوای منزل بیش از حد افزایش پیدا کند.
 • موهای خود را بشویید و دوش بگیرید
  برای درمان حساسیت فصلی در تابستان باید هر بار که به منزل می‌آیید موهای خودتان را بشویید و دوش بگیرید. با دوش گرفتن منظم اگر آلرژن یا محرکی روی موهای شما باقی مانده باشد از بین می‌رود. بنابراین، اگر در محیط‌های باز حضور داشتید، حتما موهای خودتان را بشویید و بعد به رختخواب بروید. در غیر این صورت ممکن است تشک و بالش خودتان را نیز آلوده کنید.

جلوگیری و درمان حساسیت تابستانی با موسسه پرستاری توانبخش

در این مقاله در مورد اینکه برای حساسیت فصل تابستان چه کنیم؟ با شما صحبت کردیم. حساسیت تابستانه می‌تواند خطرات جدی را برای سلامت عمومی بدن شما به همراه داشته باشد، البته اگر آن را کنترل کنید جای هیچ نگرانی نیست. برای جلوگیری از حساسیت تابستانی می‌توانید از راه‌های ذکرشده کمک بگیرید. هیچ‌گاه خودتان را در معرض آلرژن‌های مختلف قرار ندهید. چون این کار باعث تحریک مجدد ریه و سیستم تنفسی می‌شود. اگر نگران عوارض ناشی از حساسیت در فصل گرما هستید، می‌توانید با موسسه پرستاری توانبخش در ارتباط باشید. این موسسه به غیر از اینکه امکان اعزام شبانه‌روزی پرستار و پزشک را برای شما فراهم می‌کند، امکان انجام آزمایشات اختصاصی آلرژی را نیز فراهم کرده است. از این رو برای تشخیص به موقع و درمان آلرژی در زمان کوتاه، می‌توانید با موسسه ما در ارتباط باشید.

سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *