گذاشتن کاندوم شیت

ناتوانی در کنترل ادرار و بی‌اختیاری ادرار از مشکلاتی است که برخی افراد خصوصا در سنین بالا دچار آن می‌شوند. استفاده از سوندهای داخلی اغلب دست‌و‌پاگیر است و همین امر باعث شد که در برخی مواقع گذاشتن کاندوم شیت (سوند کاندومی) جایگزین سوندهای داخلی شود. سوند اکسترنال یا کاندوم شیت یک نوع سوند ادراری است که برای افرادی که دچار بی‌اختیاری ادرار هستند استفاده می‌شود. برخی سالمندان یا بیماران در منزل هستند که نیاز به کاندوم شیت دارند ولی خود قادر به انجام آن نیستند.

موسسه پرستاری توانبخش با اعزام پرستاران حرفه‌ای در امور سالمندان و بیماران به منازل؛ کلیه امور مربوط به سالمندان و بیماران از جمله سونداژ در منزل، گذاشتن کاندوم شیت و … را برای آن‌ها انجام می‌دهند و سایر امور نظافتی مربوط به بیمار و سالمند را با تبحر و تخصص لازم انجام می‌دهند.

پرستار سالمند در منزل

کاندوم شیت چیست؟

کاندوم شیت چیست؟

کاندوم شیت یا همان سوند اکسترنال یک نوع سوند ادراری است که به صورت خارجی استفاده می‌شود و تنها برای مصرف آقایانی است که کنترل ادرار خود را به دلایلی از جمله بیماری از دست داده‌اند.

کاندوم شیت از جنس لاتکس است که شبیه کاندوم معمولی بوده و روی آلت کشیده می‌شود با این تفاوت که دارای چسبی است که بعد از قرار گرفتن روی عضو به وسیله چسب‌ها ثابت می‌شود. انتهای لوله که به کاندوم متصل است به کیسه ادراری متصل می‌شود و ادرار درون آن ذخیره می‌شود.

موسسه پرستاری توانبخش با کادر مرجب و آموزش دیده خدمت سوند معده در منزل را انجام می‌دهد. به مظنور استفاده از این خدمت با مشاوران توانبشخ از طریق مشاوره تلفنی رایگان در تماس باشید.

مزایای کاندوم شیت برای بیماران

 1. طریقه استفاده آسانی دارد که حتی خود بیمار هم می تواند آن را نصب کند.
 2. محدودیت حرکت ایجاد نمی‌کند و آزادی عمل بیشتری برای بیمار ایجاد می‌کند.
 3. این روش برخلاف روش سوند داخلی دردی برای بیمار به همراه ندارد.
 4. سوندهای داخلی ممکن است عفونت‌هایی برای بیمار ایجاد کنند ولی عفونت در کاندوم شیت خیلی کم ممکن است اتفاق بیفتد چون با داخل مجاری ادراری در تماس مستقیم نمی‌باشد.
 5. تجهیزات کاندوم شیت کم‌حجم، نرم و سبک است و فضای کمی را نسبت به سوندهای داخلی می‌گیرد.
 6. ادرار در این روش برخلاف سوند داخلی به داخل بدن برگشت داده نمی‌شود و همین امر احتمال عفونت را به حداقل می‌رساند.
 7. جنس کاندوم شیت از لاتکس است که هیچ‌گونه مواد حساسیت‌زایی در آن وجود ندارد.

مزایای کاندوم شیت

چه کسانی بهتر است از کاندوم شیت استفاده کنند؟

 1. افرادی که دچار آلزایمر و زوال عقل شده‌اند و بی اختیاری ادرار دارند.
 2. افرادی که در ترک اعتیاد به سر می‌برند و ممکن است دچار بی‌اختیاری در ادرار شوند.
 3. افرادی که به دلیل ناتوانی جسمانی (مثل جانبازان و افراد قطع نخاعی) محدودیت حرکتی دارند و استفاده از دستشویی برای آن‌ها دشوار است.
 4. افرادی که دچار بیماری‌هایی هستند که پرکاری مثانه در آن‌ها ایجاد شده و بی‌اختیاری شدید ادراری دارند.
 5. افرادی که میزان دفع ادرار در آن‌ها برای تعیین مقدار دارو به وسیله پزشک لازم است اندازه‌گیری شود.
 6. افرادی که به دلیل عفونت دستگاه تناسلی که بر اثر استفاده از سوند داخلی ایجاد شده مجبور به استفاده از کاندوم شیت هستند.

روش نصب کاندوم شیت

روش نصب کاندوم شیت

حال که به سوال کاندوم شیت چیست پاسخ دادیم و مزایا و موارد استفاده از آن را بیان کردیم، در این بخش طریقه استفاده از کاندوم شیت یا همان روش نصب کاندوم شیت را توضیح می‌دهیم.

در اولین مرحله لازم است که با کمک آب آلت تناسلی را به طور کامل تمیز کرد. پس از این مرحله نوبت به بررسی آلت می‌رسد، باید به خوبی آن را مورد بررسی قرار دهید و از بابت نبود هیچ‌گونه زخم اطمینان بیابید. در صورتی که آلت شما زخم شده باشد، امکان استفاده از کاندوم شیت وجود ندارد.

پس از این مرحله، نوبت به قرار دادن سوند کاندوم شیت بر روی سر آلت تناسلی می‌رسد. بگذارید سه الی چهار سانتی‌متر از سر کاندوم خالی بماند. حالا به سادگی چسب کاندوم شیت را متصل و محکم کنید. اکنون نوبت به اتصال لوله خروجی کاندوم شیت می‌رسد. این بخش باید به صورت مستقیم به کیسه ادرار متصل شود. کیسه ادرار که به کاندوم شیت وصل است باید در پایین‌تر از زانو نصب شود. به همین سادگی می‌توان از کاندوم شیت استفاده کرد و از کلیه مزایای مربوط به آن بهره برد.

نکات مهم در گذاشتن کاندوم شیت

 • باید سایز درست کاندوم شیت انتخاب شود زیرا این کاندوم‌ها در سه سایز لارج (35)، مدیوم (30) و اسمال (25) هستند. کاندوم شیت باید نه شل باشد و نه تنگ باشد که ایجاد مشکل نماید.
 • رعایت بهداشت فردی در این گونه مواقع خیلی بیشتر اهمیت دارد. کیسه ادرار و کاندوم شیت باید همه روزه تعویض شوند.

خدمت وصل کاندوم شیت در منزل توسط موسسه پرستاری توانبخش

در این مقاله اطلاعات کامل در خصوص چیستی کاندوم شیت و همچنین موارد استفاده و نحوه استفاده از کاندوم شیت را توضیح دادیم. موسسه پرستاری توانبخش آماده خدمت‌رسانی در زمینه پزشکی و پرستاری به شما عزیزان است.

از خدمات توانبخش می‌توان به خدمات پرستاری در منزل مانند پرستار سالمند در منزل، پرستار کودک و بیمار در منزل نام برد. همچنین خدماتی مانند کشیدن زخم بخیه در منزل یا… . برای مشاوره و راهنمایی یا پرسش در خصوص خدمات توانبخش می‌توانید از طریق مشاوره تلفنی رایگان با مشاوران ما در تماس باشید.

سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *