غلبه بر موانع تحرک سالمندی با ورزش

برای غلبه بر موانع تحرک سالمندی با ورزش، می‌توانید با شروع یا حفظ یک برنامه ورزشی منظم که می‌تواند در هر سنی سخت و چالش‌برانگیز باشد، البته با افزایش سن آسان‌تر نمی‌شود.

ممکن است از ورزش کردن به علت مشکلات جسمی مانند درد و جراحت، یا نگرانی از زمین خوردن منصرف شوید. اگر قبلاً هرگز ورزش نکرده‌اید، ممکن است ندانید از کجا شروع کنید، یا ممکن است فکر کنید خیلی پیر یا ضعیف هستید و هرگز نمی‌توانید مثل جوان‌ها ورزش کنید. یا شاید فکر می‌کنید که ورزش خیلی خسته‌کننده است.

اگر فکر می‌کنید که این‌ها بهانه‌های خوبی برای ورزش‌های آسان و کم‌تحرک با توجه به افزایش سن باشند ولی دلایل بهتری وجود دارند که شما را به تحرک وادارند.

تحرک و فعالیت ورزشی کردن به بهتر شدن اخلاق تان کمک کرده و به شما انرژی می‌بخشد، استرس را کاهش داده و در مدیریت بیماری‌ها و درد کمک کند و حال خوب برای زندگی بهتر به شما بدهد.

برای بدست آوردن سلامتی و افتخارات ورزش سالمندی، نیاز به تمرینات شدید یا رفتن باشگاه نیست. با افزودن تحرک و فعالیت ورزشی زندگی خود را موفق‌تر کرده و از مزایای هر چه کوچک آن بهره‌مند شوید.

سن یا شرایط جسمانی‌تان، برای تحرک بدنی، تقویت سلامت و بهبود افکار و بهبود میزان کیفیت زندگی در سن شما دیر نیست.

شش انتقاد خارق‌العاده برای فعالیت در سالمندی

مقابله با موانع فعالیت سالمندان در ورزش

انتقاد 1: چون من پیر میشوم ورزش بی فایده است.

واقعیت این است که فعالیت بدنی منظم به شما کمک می‌کند جوان‌تر به نظر برسید و احساس کنید و برای مدت طولانی‌تری مستقل و روی پای خود بمانید.

غلبه بر موانع تحرک سالمندی با ورزش می‌تواند همچنین خطر ابتلا به امراض مختلف از جمله آلزایمر و زوال عق ، بیماری قلبی، دیابت، سرطان‌های خاص، فشار خون بالا و چاقی را کاهش می‌دهد. برای آگاهی بیشتر به مقالات http://www.helpguide.org مراجعه کنید.

تمرین ورزشی می‌تواند روحیه خوبی را در 20 تا 30 سالگی به دست می‌آورده‌اید در 70 یا 80 سالگی به شما بدهد.

انتقاد 2: ورزش باعث خطر زمین خوردن من میشود.

ولی واقعیت این است که ورزش منظم، قدرت و استقامت به شما بخشیده، از از دست دادن توده عضلانی جلوگیری می‌کند و حفظ تعادل‌تان را بهبود می‌بخشد و در واقع خطر افتادن را کاهش می‌دهد.

انتقاد 3: اعصابم بابت اینکه ورزشکار دوران جوانی نخواهم شد خورد میشود.

واقعیت قابل باور این است که تغییرات در هورمون‌ها، کاهش در سوخت و ساز بدن، تراکم استخوان و حجم عضلات با افزایش سن کاسته شده به این معنی است که سطح قدرت و کارایی کم می‌شود. اما این بدان معنا نیست که دیگر نمی‌توانید از فعالیت بدنی حس موفقیت یا سلامتی خود را بهبود ببخشید.

نکته کلیدی این است که می‌توانید سبک زندگی را متناسب با سن خود تعیین کنید. و به یاد داشته باشید توانایی‌های ورزشی از سبک زندگی بی تحرک تأثیر بسیار بیشتری گرفته تا از پیری بیولوژیک می‌گیرد.

انتقاد 4: من برای شروع ورزش خیلی پیر هستم.

سالمندان برای ورزش نکردن 6 انتقاد خارق العاده دارند

واقعیت غیر قابل انکار آن است که هرگز برای تحرک و بهبود سلامت خود آنقدر پیر نیستید! در واقع، بزرگسالانی که در مراحل بعدی زندگی فعال می‌شوند، معمولاً نسبت به همتایان جوان خود پیشرفت‌های فیزیکی و ذهنی بیشتری نشان می‌دهند.

اگر قبلاً هرگز ورزش نکرده‌اید، یا مدتی است که به دنبال ورزش نبوده اید، دچار آسیب‌های ورزشی مشابهی آنچه که بسیاری از ورزشکاران معمولی در زندگی ورزشی دچار می‌شوند نخواهید شد.

به عبارت دیگر، زیاد دور نخواهد بود که به سرعت شروع به به دست آوردن وضعیت مناسب خواهید شد. لازم است با فعالیت های سبک شروع کنید و به تدریج پیشرفت کنید.

انتقاد 5: من به علت معلولیت نمی‌توانم ورزش کنم.

واقعیت قابل توجه این است که اگر در صندلی چرخدار هستید، بدیهی است که با چالش‌های خاصی روبرو هستید. با این وجود، می‌توانید وزنه‌های سبک بلند کنید، حرکات کششی انجام دهید و ایروبیک روی صندلی، یوگا با صندلی و ورزش تای چی انجام دهید تا دامنه حرکتی خود را افزایش داده، تا توان عضلات و انعطاف‌پذیری خود را بهبود بخشیده و سلامت قلب و عروق خود را ارتقا دهید.

بسیاری از استخرهای شنا تسهیلاتی برای کاربران ویلچر دارند و همچنین می‌توانید برنامه‌های ورزشی با توپ برای ورزش‌های ویلچر مانند بسکتبال پیدا کنید.

انتقاد 6: من خیلی ضعیف هستم یا خیلی درد دارم.

واقعیت قابل قبول این است که تحرک می‌تواند به شما در مدیریت درد و بهبود قدرت و اعتماد به نفس کمک کند. بسیاری از افراد مسن باید بدانند که فعالیت منظم نه تنها به جلوگیری از کاهش قدرت و شادابی ناشی از افزایش سن کمک میکند، بلکه در واقع قدرت و شادابی را بهبود می‌بخشد.

سهیل خوش نظر
گرد آورنده

سهیل خوش نظر

از ما مشاوره رایگان بگیرید    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *